گوگل در خفا تکنولوژی را به نام Agawi خریداری میکند

اواخر سال گذشته، غول دنیای اینترنت یعنی گوگل یواشکی کمپانی تازه شروع به کاری به نام Agawi را خریداری کرد که تکنولوژی آن به افراد اجازه می‎دهد یک اپلیکیشن را به گوشی همراه بدون در ابتدا نیاز به دانلود و نصب آن، روی بستر اینترنت به جریان اندازند.

1.Agawi-logo-large

این معامله تا دیروز جنبه‎ی مخفی به خود گرفته بود، تا اینکه توسط یکی از گزارشگران سایت information یعنی امیر عفرتی (Amir Efrati) گزارش شد. طبق تکنولوژی کمپانی Agawi می‎توان اپلیکیشن‎های آندرویدی و بازی‎های کامپیوتری را به تلویزیون‎های متصل شده به این دستگاه‎ها، و همچنین دستگاه‎های آندرویدی و iOS روی بستر اینترنت انتقال داد.

با آنکه معلوم نیست گوگل قصد انتقال اپلیکیشن‎ها به این حالت را به آندروید دارد یا خیر، ولی باید گفت که برای دنیای نرم افزاری موبایل یک جهت بالقوه جدیدی شکل گرفته است.

سایت Information از چنین پیشرفتی به عنوان “یک تلاش بلند مدت برای فرسایشی کردن نقش مرکزی اپلیکیشن‎های دانلود شده” یاد می‎کند از آنجایی که “گوگل امید

به بازیافتن اندکی از قدرت از دست رفته در جهان موبایل” دارد.

Agawi محصول یک شرکت تازه شروع به کار کرده در دره‎ی سیلیکونی به اسم YouWeb می‎باشد. طبق گفته‎ی سایت information، نام Agawi به معنای “فورا هر بازی، در هر جایی” می‎باشد.

طبق نظر افراد نفوذی، با اینحال حداقل یکسالی قبل از اینکه این تکنولوژی راه خود را به آندروید باز کند، طول می‎کشد و اضافه کردن اجرای آن به iOS می‎تواند باعث بروز چالش‎‌های تکنولوژی‎ای مهمی به علت کنترل شدید اپل بر روی اکوسیستم‎اش، شود.

گوگل به سایت TechCrunch اعلام کرده است که تیم Agawi به گوگل ملحق شده‎اند، یکی از سخنگویان این شرکت گفته‎است “ما جزییات دیگری را مطرح نمی‎کنیم.”

Agawi قبل از عمل گوگل، تکنولوژی خود را به غول دنیای گرافیک یعنی NVIDIA عرضه کرده بود.

NVIDIA آن را برای عرضه‎ی یک سرویس به جریان انداختن بازی خودش به اسم GRID بر روی بستر اینترنت به کار گرفت، که به دارندگان تبلت Shield (تلبت مخصوص بازی ارائه شده توسط شرکت nvidia) اجازه می‎دهد، عناوین انتخابی

بازی‎های کامپیوتری را بر روی اینترنت، بدون نیاز به ابتدا نصب کردن بازی، بازی کنند.

در نتیجه باید گفت به جریان انداختن و انتقال اپلیکیشن‎ها سخت یک چیز جدید محسوب می‎شود.

تقریبا تمامی موارد تفریحی و سرگرمی ما دستخوش چنین تحولی بوده‎اند، خواه می‎خواهد موزیک باشد، فیلم باشد یا شو‎های تلویزیونی. و، تکنولوژی به جریان انداختن بازی‎ها روی بستر اینترنت بدون دانلود آن‎ها چند سالی می‎شود وجود داشته است.

به عنوان مثال سرویس PlayStation Now شرکت سونی، در اختیار افراد صاحب این کنسول آزادی به جریان انداختن بازی‎های PlayStation 3 را روی اینترنت، قرار می‎دهد.

در رابطه با مایکروسافت نیز، این کمپانی در حال کار بر روی یک سرویس به جریان انداختن بازی روی بستر اینترنت می‎باشد که به طرفداران ایکس باکس اجازه می‎دهد عناوین قدیمی‎تر این دستگاه را روی ویندوز 10 کامپیوتر شخصی خود انتقال دهند.

2.iOS-7-App-Store-teaser-002

یکی از سردم داران این تکنولوژی کمپانی OnLive مستقر در شهر Mountain View در ایالت کالیفرنیا می‎باشد که به مشترکین خود اجازه می‎دهد تا بازی‎های کامپیوتری را بدون نصب آن‎ها روی کامپیوتر‎های خود، اجاره کنند. من یکی از مشترکین سابق آن‎ها بودم و سرویس آن‎‎ها شگفت انگیز بود.

جادوی کمپانی OnLive حول یک تین کلاینت شکل گرفت که به عنوان دریافت کننده‎ی یک جریان ویدیویی روی بستر اینترنت عمل می‎کرد که توسط سرور‎های این سرویس رندر می‎شد و چنین ترجمه می‎شد که بازی اجرا شده است و سپس روی کامپیوتر به صورت محلی انجام می‎شد.

اگر گوگل تصمیم بگیرد که یک سرویس به جریان انداختن اپلیکیشن روی بستر اینترنت در پلی استور را به آندروید اضافه کند، اپل نیز ممکن است احساس اجبار به ایجاد سرویس مشابهی کند تا سهم خود را در رقابت شدید بین غول‎های تکنولوژی حفظ کند.

علاوه بر عدم نیاز به دانلود‎های سنتی، مزایای دیگر این تکنولوژی داشتن اپلیکیشن‎هایی می‎باشد که همیشه به روز می‎باشند (خداحافظ به بسته‎های رفع باگ و آپدیت‎‎ها)

و موجود بودن آن‎‎ها به دنبال نیاز و در نتیجه آزادسازی فضای ذخیره‎ سازی روی دستگاه.

3.Agawi-App-Glimpse

چنین سرویسی از سوی گوگل می‎تواند باعث افزایش استفاده از سرویس‎های گوگل شود چون هر اپلیکیشن مخصوص گوشی‎های هوشمند همراه به دنبال یک ضربه‎ی آهسته روی گوشی همراه در نتایج جستجو‎ی گوگل دیده می‎شود.

مهمتر از همه، جریان انداختن اپلیکیشن‎ها روی بستر اینترنت خیلی عالی جا را برای نسخه‎ی آزمایشی نرم افزار‎ها باز می‎کند.

گوگل احتمالا نگران این است که افزایش اپلیکیشن‎ها در حال دور کردن کاربران از جستجو در موبایل است.

و تکنولوژی‎هایی نظیر پیشرفت‎ زمینه‎های جستجو و لینک دهی عمیق اپل در iOS 9 تهدیدی برای فرسایشی کردن مدل تجاری مرکزی گوگل به شمار می‎رود چون iOS 9 می‎تواند مستقیما در جستجوی Spotlight اپلیکیشن‎ها را ظاهر و سرچ گوگل و وب را رد کند.

به طور خلاصه، گوگل به نظر می‎رسد می‎خواهد دیگر شما اپلیکیشن‎ها را دانلود نکنید و وقت بیشتری را صرف وب مخصوص موبایل کنید چون آن‎ها بیشترین پول خود را از جستجو به دست می‎آورند. جنبه‎ی منفی اصلی این تکنولوژی البته نیاز به ارتباط اینترنتی برای دسترسی به اپلیکیشن‎ها در وهله‎ی اول می‎باشد.

گرچه‎ نسخه‎ای از اپلیکیشن‎‎ها برای استفاده‎ی آفلاین روی دستگاه به حالت کش قرار می‎گیرد، ولی به جریان انداختن هرچیزی روی اینترنت در ارتباطات اینترنتی ضعیف همیشه یک نگرانی به شمار می‎رود.

مشکل دیگر به صورت بالقوه وجود یک فاصله‎ی زمانی تاخیری به دنبال به جریان انداختن یک اپلیکیشن درحال اجرا روی یک سرور و دایم ارسال نتیجه‎ی آن به دستگاه موبایل به شکل یک جریان ویدیویی، می‎باشد.

من فکر نمی‎کنم دانلود اپلیکیشن‎ها روی آیفون شما به زودی تبدیل به چیزی مربوط به گذشته شود، ولی عجیب ات که گوگل به چیزی فراتر از دانلود اپلیکیشن‎‎ها دارد نگاه می‎کند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا