همکاری شرکت گوگل و توئیتر

شرکت گوگل و توئیتر با یکدیگر همکاری می کنند تا ورژن خودشان از ” مقالات آنی ( Instant Articles ) ” را منتشر کنند

فیسبوک تنها کمپانی تکنولوژیکی ای نیست که می خواهد محتوا هایش را به صورت آنی به کاربرانش منتقل کند.

2015-09-14_000519

طبق گزارشی که روز جمعه از طرف سایت RE/Code انتشار پیدا کرد ، شرکت های گوگل و توئیتر قرار است با هم همکاری کنند تا بتوانند نسخه متن باز خودشان از نرم افزار مقالات آنی ( Instant Articles ) شرکت فیسبوک را تولید کنند.

شرکت های گوگل و توئیتر این پروژه را به صورت متن باز توسعه می دهند به این امید که دیگر کمپانی های تکنولوژیکی نیز پلتفرم های خوشان را با این نرم افزار منطبق بکنند. گفته شده است که این نرم افزار قرار است پاییز امسال با تعداد کمی شرکت های چاپ و نشر که محتوا های آن را پشتیبانی می کنند ، وارد بازار شود.

تفاوت اصلی ای که بین این پروژه و پروژه شرکت فیسبوک برقرار است ، این است که شرکت گوگل و توئیتر خودشان میزبان این محتواها نخواهند بود. به جای این کار ، با کلیک بر روی لینک آن خبر یک عکس فوری گرفته شده ذخیره شده از صفحه آن خبر برای کاربر بارگذاری خواهند شد.

از دید کاربران ، این قابلیت باید مشابه با شیوه ای که محتواها را در مقالات آنی فیسبوک مشاهده می کنند ، برای آن ها به نظر برسد ، ولی ناشران خوشحال خواهند بود از این رو که خودشان محتوا هایشان را میزبانی خواهند کرد.

برای بسیاری از ناشران اینترنتی ، اغلب سایت فیسبوک بزرگترین انتقال دهنده ترافیک های اینترنتی به وبسایت آن هاست، که امری بسیار عالی است ، اما ناشران از این هراس دارند که بیش از حد وابسته به یک سایت شخص ثالث شوند.

آقای دیوید کار ، مقاله نویس روزنامه نیویورک تایمز ، این ترس ها را به فصاحت در گزارش ماه مهر سال 2014 خودش که از توسعه پروژه مقالات آنی فیسبوک تهیه کرده بوده است ، این گونه جمع آوری کرده است :

فیسبوک مثل یک حیوان اهلی افسار گسیخته است ، و در حال حاضر بیشتر دوستانه رفتار می کند تا ای که گرسنه رفتار کند . اما همه می دانند که این محبت های فیسبوک می تواند به دوستی خاله خرسه تبدیل شود .

وقتی که مقالات آنی فیسبوک در ماه می گذشته به عموم عرضه شد ، آقای جیسون ابروزی و خانم جنی رویال از سایت Mashable بیان کردند که ” ناشران در این موقعیت از دو سو متضرر هستند ” به این معنی که ناشران اگر به اتفاق دیگران همراه شرکت فیسبوک نشوند باخته اند ، اما اگر برای انتقال ترافیکشان نیز بیش از حد وابسته به سایت فیسبوک شوند ، دراخر متضرر خواهند شد.

شرکت اپل نیز قرار است با سیستم عامل جدیدش یعنی iOS 9 پلتفرم جدید مشابهی را عرضه کند که به سادگی خبر ها ( News ) نامیده خواهد شد، و محتواهای ناشران را در درون نرم افزارش میزبانی خواهد کرد.

همان گونه که سایت Re/Code خاطر نشان کرده است ، هم اپل و هم فیسبوک ، به ناشران اجازه می دهند که 100 درصد در آمد حاصل از تبلیغاتی را که اسن دو شرکت بر روی محتواها قرار می دهند ، دریافت کنند.

این طور به نظر می رسد که شرکت گوگل و توئیتر می خواهند که از این گونه ترس های ناشران به دور بمانند ، در حالی که هنوز هم سرویس ها و تجربه های موبایلی سریع تری را ارائه می دهند. این معامله برای هر دو طرف برد به نظر می رسد ، اما هنوز زود است برای این که تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا