گوگل X و نسل جدید باطری ها

روز جمعه یک گزارش در ژورنال وال استریت منتشر شد .

در سال 2013 یک گروه کوچک چهار نفره کار خود را با تست باطری های third party در آزمایشگاه های Google X شروع کرده اند . بر اساس این گزارش ، این گروه فعالیت پیشین خود را با فعالیت جدید خود یعنی جستجوی تکنولوژی های جدید جایگزین کرده است . این فعالیت به گونه ای است که افراد شاغل در این آزمایشگاه ها به دنبال تکنولوژی هایی جدید هستند .شرکت گوگل در واقع می خواهد از آنها در محصولات خود شرکت مانند گوشی های هوشمند ، پوشیدنی ها ، تبلت ها و مواردی از این قبیل استفاده نماید . این گروه به سرپرستی دکتر رامش ،کارشناس سابق باطری های شرکت اپل اداره می شود و در اصل شروع کار آن از سال 2012 می باشد .

یکی از موضوعاتی که گوگل در حال کار بر روی آن است ، شبیه پروژه 15 میلیون دلاری است که اخیرا شرکت Dyson درآن سرمایه گذاری کرده است . این پروژه مربوط به ساخت یک باطری جامد قابل انعطاف است . در این باطری ها مواد شیمیایی مایع متداول با ماده جامد جایگزین می شود . این تغییر باعث به وجود آمدن باطری های ایمن تر و کوچک تر می شود که می تواند منجر به تولید باطری در لایه های باریکتر و در نهایت باطری های متراکم تر شود . در نهایت این باطری ها برای استفاده در انواع دستگاه های پوشیدنی ، موبایل و … بسیار مناسب خواهند بود.

باطری های حالت جامد که گوگل در حال کار بر روی آنهاست همچنین می توانند به عنوان منبع انرژی محصولات انعطاف پذیر مورد استفاده قرار گیرد . همچنین این باتری ها می توانند در بدن انسان نیز کار گذاشته شوند . عینک گوگل (Google Glass) با استفاده از این باطری می تواند عملکردی همانند نمایش فیلم را که مصرف باطری زیادی را دارد ، پشتیبانی نماید .

در مورد لنز تماسی سنجش گلوکز خون گوگل نیز استفاده از این باطری ها ایمنی بیشتری دارد . زیرا این باطری ها غیر قابل اشتعال می باشند .

دیگر غول های تکنولوژی نیز در حال کار بر روی باطری های نسل جدید هستند . هر کدام از این شرکت ها که بتواند پیش از سایر رقبا حرکت نماید می تواند در بازار رقابت نسبت به دیگر شرکت های مبتنی بر فن اوری و تکنولوژی پیشتاز باشد   . ویژگی هایی که می توانند این تمایز را ایجاد کنند عبارتند از: عمر طولانی، قیمت مناسب و در نهایت جایگزینی امن تر و آسان تر با سلول های لیتیومی- یونی فعلی موجود در بازار. در سال 2013 مدیر عامل گوگل لری پیج گفت : طول عمر باطری برای دستگاه های تلفن همراه ” یک مسئله مهم ” است که ” پتانسیل واقعی برای پدید آوری تجاربی بهتر و جدیدتر ” را دارد .

هم اکنون بعد از دو سال می بینیم که ما تنها گام بسیار کوچکی در راستای یافتن یک راه حل برای این مسئله برداشته ایم .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا