اقتباس Android M گوگل از سیستم بیومتریکی Touch-ID

تا به امروز، تنها تعداد محدودی از دستگاه‎های اندرویدی بودند که برای تصدیق فرآیند خرید و برنامه‏های دارای رمزعبور از سیستم اسکنر اثر انگشت ساخته‎ی خود استفاده کرده‎اند. دستگاه‎های Huawei و سامسونگ گلکسی اس5 و اس6 جزو این دسته قرار می‎گیرند.

2

متاسفانه، عدم پشتیبانی سیستم عامل موبایل‎های گوگل از اسکن اثر انگشت در تمام بخش‎های سیستم‎اش مانع استفاده‎ی گسترده‎تر از این ویژگی مفید و کارآمد می‎شود. ویژگی‎ای که کاربران اپل  نزدیک به دو سال است که به راحتی از آن بهره مند می‎شوند.

این قضیه اما قرار است در نسخه‎ی بعدی اندروید، یعنی Android M تغییر کند. طبق خبر BuzzFeed News، این نسخه‎ی جدید قرار است از یک سیستم بیومتری شبیه به  Touch-ID اپل، استفاده کند.
BuzzFeed News اینطور گزارش می‎دهد:”سیستم عامل موبایل جدید گوگل یعنی Android M شامل تصدیق هویت انگشتی می‎باشد”.

امنیتی که از طریق اسکن اثر انگشت برقرار می‎شود به طرفداران اجازه می‎دهد تا به راحتی از تمامی برنامه‎هایی که از این گزینه پیشتیبانی می‎کنند، لذت ببرند. با استفاده از این ویژگی دیگر حتی نیازی به وارد کردن رمز عبور هم نخواهد بود. دسترسی به این ویژگی در سطح سیستم عامل می‎تواند به  تولید کنندگان تجهیزات اصلی (OEM) اندروید کمک کند تا سنسورهای اثر انگشت را در حالتی استوار تهیه کنند.

موتورولا که توسط گوگل خریداری شده، قصد داشت یک سنسور اثر انگشت را پشت نکسوس 6، جایی که لوگوی کمپانی نقش بسته، جاسازی کند. اما پای اپل به کار باز شد و یکی کمپانی‎های متخصص سنسور یعنی AuthenTec را خریداری کرد. این شرکت readerهای اثر انگشتی را برای موتورولا، سامسونگ و چندین فروشنده‎ی موبایل دیگر تولید می‎کند.

آن زمان، مدیرعامل موتورولا، دنیس وودساید اعلام کرد:”راز قضیه این بود که این موقعیت قرار بود به فرصتی برای بیشتر شناخته شدن ویژگی های اثرانگشت تبدیل شود و اپل هم بهترین تولید کننده را در این حوزه خریداری کرد. بنابراین دومین تولید کننده‎ی برتر تنها گزینه‎ای بود که پیش روی کارکنان این صنعت قرار داشت که آن هم هنوز موجود نبود “.

1

گوگل قرار است هفته‎ی بعد، کنفرانس سالانه‎اش برای سازندگان را برگزار‎ کند. ما هم سعی می‎کنیم تمام اخبار در مورد هر گونه پیشرفتی مرتبط با اندروید، کروم و کل اکوسیستم گوگل را پوشش بدهیم تا طرفداران اپل مطمئن شوند که هنوز برترین هستند.

ران آمادئو از Ars Technica، لیستی کامل از تمامی پروژه‎های آینده‎ی گوگل که قرار است در Google I/O 2015 از آنها رونمایی شود، تهیه کرده است.

اپل اولین شرکتی نبود که سنسورهای اثر انگشت را وارد بازار کرد اما مطمئنا جزو اولین‎هایی بود که این نوع تکنولوژی را وارد مسیر اصلی امروزی‎اش کرد.

این تکنولوژی اولین بار روی iPhone 5s در پاییز 2013 استفاده  شد. از آن موقع تا به حال، استفاده از سنسورهای Touch-ID به آیفون 6، آیفون 6 پلاس، آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 نیز بسط پیدا کرده است.
در حال حاضر، iOS8 به کاربران اجازه می‎دهد تا از اثر انگشت خود برای باز کردن قفل دستگاه و تایید خرید‎هایشان از آیتونز استفاده کنند. علاوه بر این، آیفون‎ها و آیپد‎هایی  که از NFC برخوردار هستند از Touch-ID برای تصدیق تراکنش‎های Apple Pay در اپ‎ها استفاده می‎کنند.

با معرفی iOS 8 SDK در تابستان گذشته، اپل قابلیت‎ استفاده از Touch-ID را برای برنامه‎سازان باز گذاشته است. در نتیجه، تعدادی از اپ‎های ثالث موجود در اپ استور هم اکنون دارای محافظت از نوع Touch-ID هستند.

دیروز، اپل App Store را با قابلیت پشتیبانی از Touch-ID به روزرسانی کرد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.