اپل درخواست دولت برای افشای اطلاعات آیفون را رد کرد

اندکی بعد از آن‌که وزارت دادگستری ایالات متحده از اپل خواست تا به دولت در باز کردن قفل آیفون 5c که به تیرانداز سن برناردینو Syed Farook تعلق داشت کمک کند، مدیر عامل اپل اطلاعاتی را در مورد اشتباه دولت در انجام این رویه که ممکن است موجب کاهش دسترسی به این آیفون شود را با چندین گزارشگر از جمله خبرنگار وبسایت BuzzFeed در میان گذاشت.

2015-10-01-tim-cook-0019edit_wide-da972704bfb8889652c3befb6c814e3b465055f9-s1600-c85-800x450

بر اساس گفته‌ی اپل، رمز عبور اپل آیدی این آیفون در کمتر از ۲۴ ساعت پس از درخواست دولت تغییر کرده است. اگر این رمز تغییر نکرده بود، مهندسان اپل می‌توانستند اطلاعات پشتیبان را که دولت به دنبال آن‌هاست به دست آورند. FBI هم اعلام کرده است که به پشتیبان‌های هفتگی iCloud تا قبل از ۱۹ اکتبر دسترسی دارد. حالا این نهاد امنیتی به دنبال راهی برای دسترسی به اطلاعات جدیدتری از این دستگاه است.

این مقام بلند مرتبه می‌گوید شرکت اپل و دولت از ابتدای ماه ژانویه برای انتخاب یکی از چهار راه پیشنهادی در حال مذاکره بودند، و این روش بدون نیاز به بکدور اطلاعات لازم را برای مقامات به دست می‌آورد. یکی از آن روش‌ها از طریق وصل کردن موبایل به یک شبکه‌ی وای فای انجام می‌پذیرفت.

حتی بر اساس این گزارش، اپل مهندسانی را برای امتحان کردن این روش هم فرستاده بود، ولی آن‌ها نتوانسته بودند کاری از پیش ببرند. در همین زمان بود که متوجه شدند، رمز عبور اپل آیدی گوشی مورد نظر تغییر کرده است.

مدیر اپل می‌گوید اگر این رمز عبور تغییر نمی‌کرد، اصلاً نیازی به کار گذاری بکدور نمی‌شد، و با اتصال به شبکه‌ی وای فای مورد نظر در صورت فعال بودن عملیات پشتیبان گیری از اطلاعات، نسخه‌ای از آن به طور خودکار در iCloud ذخیره می‌شد. حالا با غیر قابل دسترس شدن اطلاعات، FBI درخواست ابزاری را دارد که اپل آن را «سنت خطرناک» می‌نامد. FBI نسخه‌ی خاصی از iOS می‌خواهد که اجازه‌ی ورود رمز عبورهای متعدد بدون فعال شدن محدودیت زمانی یا پاک شدن اطلاعات را بدهد.

اپل می‌گوید این نرم افزار مساوی شاه کلیدی است که اجازه‌ی دسترسی به میلیون‌ها دستگاه (از جمله جدیدترین آیفون‌ها و آیپدهای این شرکت) را می‌دهد. از همین رو، آن‌ها این درخواست را به خاطر پیامدهای آن، «زیاده‌روی» می‌دانند. مدیر عامل اپل پذیرش درخواست وزارت دادگستری را تکذیب کرد و گفت این عمل به خاطر «عشق به کشور» و «پایمال نشدن آزادی‌های مدنی» انجام نشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا