بررسی عملی و کاربردی iPad Pro و Apple Pencil

iPad Pro بزرگترین تبلتی که شرکت اپل تا به حال تولید کرده است

من الان یک iPad بسیار بزرگ را در دستانم گرفته ام. این محصول که iPad Pro نام دارد و به شکل گیج کننده ای بزرگ است ، بزرگترین تبلتی است که شرکت اپل تا به حال تولید کرده است و تازه این مسئله عجیب ترین بخش این محصول نیست.

2015-09-11_205832

در کنار این iPad Pro که من در حال بررسی کردن آن در محل رخداد بزرگ پاییزی شرکت اپل در سالن مدنی بیل گراهام شهر سان فرانسیسکو هستم ، یک قلم اپل جدید – که یک قلم مدل Stylus است – رو به رو شدم.

این قلم، که قلم Stylus خود شرکت اپل است ، طراحی شده است که فقط با تبلت iPad Pro بزرگ استفاده شود

در کنار این محصول یک iPad Pro وجود دارد که بر روی یکی از کیبورد های قابل حمل شرکت اپل ، که کیبورد هوشمند یا Smart Keyboard نام دارد ، قرار گرفته است.

این موقعیت واقعا مثل یکی از موقعیت هایی است که انسان نمی تواند بفهمد رویاست یا واقعیت است.

شرکت اپل هیچ وقت قرار نبود که لوازم جانبی تبلت های خودش را ، خودش تولید کند ، و تولید آن ها تنها محدود به تولید کاور های iPad و تعدادی دیگر از محصولات کوچک مثل درگاه های خواندن کارت های SD بود. با این حال ، این محصولات حالا اینجا حضور دارند و من در حال لمس کردن آن ها هستم. دیوانه تر کننده تر این مسئله است که ، تمامی این محصولات خیلی جذاب و باحال هستند و خیلی منطقی بوده و با عقل جور در می آیند، مخصوصا وقت که شما در نظر بگیرید که جدی ترین رقیب این محصول ، محصول Microsoft Surface Pro است ، که خودش یک تبلت بسیار بزرگ است که به همراهش لوازم جانبی ای چون یک قلم و یک کیبورد به صورت مغناطیسی متصل شده دارد.

لمس کردن و استفاده از این تبلت

یادم نرفت که بگویم این تبلت خیلی بزرگ است ؟ هر چند ، جالب این است که ، این دستگاه با وزن 1.57 پوندی ای که دارد ، سنگین به نظر نمی رسد. این مسئله شاید به این دلیل است که ، بر خلاف نسخه اصلی iPad ، که دقیقا همین میزان وزن را دارا بود ، وزن تبلت iPad Pro در طول مساحت 12 اینچ در 8.68 اینچی قاب آن پخش شده است. همچنین iPad Pro به طرز تعجب آوری نازک است. با ضخامتی به اندازه 6.9 میلی متر ، این دستگاه فقط 0.88 میلی متر از دستگاه iPad Air 2 ضخیم تر است.

صفه نمایش 12.9 اینچی این دستگاه فضای کار زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. این تبلت کمی از دستگاه Microdsoft Pro 3 ( که اندازه ای 12 اینچی دارد ) بزرگ تر است و رزولوشن بالاتری به اندازه 2732 x 2048 را در مقابل رزولوشن 2160 x 1440 تبلت Surface دارا می باشد. این اندازه ، این دستگاه را به همراه مناسبی برای iOS 9 و قابلیت های چند برنامه ای آن بدل می کند.

من کمی با این تبلت کار کردم و دیدم که چه فضای بزرگی برای کار در آن وجود دارد. دیگر لازم نیست یک صفحه وب را فشرده کنید تا بتوانید در کنار آن از ایمیلتان استفاده کنید. واقعا فضای زیادی برای کار وجود دارد. عکس ها و ویدیو ها هم در این دستگاه خیلی زیبا به نظر می رسیدند . اگر هم شما بخواهید که اخبارتان را در برنامه اخبار این دستگاه بخوانید ، واقعا به نظر می رسد که شما یک روزنامه در دست گرفته اید.

البته یکی از قابلیت هایی که صفحه تبلت iPad Pro از آن بهره مند نیست ، بهره گیری از قابلیت لمس سه بعدی است ، قبلیت هایی که حالا بخشی از گوشی های جدید آیفون هستند.

دوربین های این دستگاه چیزی نیستند که شما بخواهید در موردشان زیاد صحبت کنید ، یک دوربین 1.2 مگاپیکسلی FaceTime در جلوی این دستگاه و یک دوربین 8 مگاپیکسلی iSight در پشت آن قرار دارند. مطمئنا ، این دوربین ها ابزار تصویر برداری بسیار خوبی هستند ، ولی در مقابل چیزی که گوشی های جدید iPhone 6s و iPhone 6s Plus کم و بدون کیفیت به نظر می آیند.

به جز این موارد ، iPad Pro بسیار شبیه به باقی iPad ها است ،از دکمه لمسی ID آن گرفته تا زیبایی های و طراحی های کلی ای که در iPad ها وجود دارد. تنها تفاوتی که وجود دارد یه دکمه دایره ای شکل کوچک است که در سمت کناره ی بلند iPad Pro قرار گرفته است.

تنها هدف از آن ها ایجاد ارتباط مغناطیسی و الکتریکی بین این دستگاه و کیبورد هوشمند است ، یک وسیله تلفیقی از یک کاور و یک کیبورد ، که هنگامی که در حالت کاور بودن قرار دارد تقریبا ضخامت iPad Pro متصل به آن را دو برابر می کند. من کیبورد هوشمند را قبل از این که آن را به iPad Pro متصل کنند در دست گرفتم ، و باید بگویم که از میزان سبک بودن آن خیلی لذت بردم.

تعداد تا زدن هایی که شما اید برای تبدیل این کاور به به کیبورد انجام می دادید به نظر کمی پیچیده می آیند ، مثل چیزی که باید یاد گرفته شود ، ولی وقتی که شما این کار را یاد گرفتید ، این کار دستگاه iPad Pro شما را به یک دستگاه با قابلیت حمل بسیار بالا و با یک کیبورد بسیار نازک تبدیل می کند. دقیقا اندازه قطری که Surface بدون استفاده از کیبورد دارد. وقتی که از نماینده اپل سوال کردم که تاچ پد این دستگاه کجای آن قرار دارد ، خنده ای کرد و دستی به صفحه لمسی iPad Pro کشید و گفت که:” این تاچ پد شماست”. این وقعا با عقل جور در می آید. وی همچنین به من نشان داد که شما چگونه می توانید با استفاده از نگه داشتن دکمه فرمان ، به یک سری میانبر ها برای کیبورد تان دسترسی پیدا کنید. به نظر من که این مورد به اندازه یک تاپ پد مناسب است.

به عنوان یک کیورد و کاور ترکیبی ، کیبورد هوشمند اصلا ضعیف عمل نمی کند. این کیبورد دارای دکمه هایی فیزیکی به سبک Island است که در هنگام استفاده واقعا حرکت می کنند. آن ها با استفاده از نوعی خاص از پارچه پوشیده شده اند که اپل آن را تافته شده می نامد. اپل به من گفت که این نوع پارچه در سهولت حرکت این دکمه ها نقش به سزایی دارد.

با این که تایپ کردن با این کیبورد خیلی لذت بخش بود ، ولی کمی بیشتر اندازه ای که کیبورد Surface به صفحه آن نزدیک می باشد، به صفحه iPad نزدیک است. اما این مسئله جلوی کار شما را نمی گیرد. همچنین کیبورد Surface دارای قابلیت Lapability است که آن را به صورت مغناطیسی به آن متصل می کند، ولی کیبورد iPad Pro به صورت معمولی و زیر آن قرار می گیرد. من واقعا نمی توانم صبر کنم تا بتوانم این دو محصول را از نزدیک با هم مقایسه کنم.

راحتتر بنویسید

مداد اپل یک محصول مهندسی شگفت انگیز است. از طراحی باریک و ظریف آن گرفته ، تا طریقه هوشمندانه اس که آن بر روی پایه شارژ کننده اش قرار می گیرد. همچنین این دستگاه برای استفاده هم خیلی هیجان انگیز است.

به عنوان یک دستگاه مبتنی بر بلوتوث ، این قلم می تواند کارهایی را انجام دهد که قلم Stylus سنتی iPad نمی تواند انجام دهد. اول از همه ، دارای ویژگی جلوگیری از برخورد کف دست است ، به این صورت که من می توانم در هنگام استفاده از آن مچ و کف دستم را بر روی صفحه دستگاه تکیه دهم.

همچنین تکنولوژی های بسیار زیادی هم در قلم ، که فشار دست شما را بررسی و کنترل می کند ، و صفحه نمایش وجود دارد که می تواند تشخیص دهد شما قلم را به چه حالتی در دست گرفته اید. تمامی این موارد منجر به ایجاد یک سیستم با قابلیت بازخورد بالا شده است. من مانند این تکنولوژی را در قلم Surface Pro هم دیده ام، ولی با این که آن قلم هم در کارکردش بسیار حرفه ای است ، من چنین عملکرد مناسبی را که در زمان کوتاه کار کردنم با قلم اپل مشاهده کردم ، تا به حال در هیچ وسیله دیگری ندیده بودم.

بله ، من می توانم برای کشیدن خطوط باریک تر از فشار کمتر دست و برای خطوط کلفت تر از فشار بالاتر دستانم استفاده کنم. ولی اگر من قلم را تقریبا به صورت افقی نگه می داشتم به طوری که تنها بخش کناری آن با صفحه iPad در ارتباط باشد ، درست به این صورت است که انگار من دارم با کناره ی یک قلک طراحی حرفه ای کار می کنم . برای کسی که طراحی حرفه ای می کند این مسئله خیلی مهم است.

البته من توقع داشتم که این قلم قسمت لاستیکی بیشتری در بخش گرفتنش در دست ، داشته باشد. در هنگام استفاده اش در دست عرق زیادی تولید می شد ، ولی شاید بعدا اپل بخواهد به همراه آن دستکش هایی را به فروش برساند.

ترفند دیگری که در استفاده از آن وجود دارد ، این است که با گرفتن این قلم با دو انگشت پاک کن نمایان می شود ، که بدین طریق من توانستم خطوط بسیار صافی را با استفاده از آن بکشم.

قیمت iPad Pro برای ورژن 32 گیگا بایتی آن از قیمت 799 دلار آزاد می شود. خرید کیبورد برای شما 169 دلار دیگر و خرید قلم هم 99 دلار دیگر خرج بر می دارد ( در حالی که قلم Surface تنها 49 دلار است ). این برای وسیله ای که م آن را رقیب کامل Surface Pro 3 می دانم چیزی حدود 1067 دلار تمام می شود. کاملا روشن است که ، شما می توانید تنها خود iPad Pro را خریداری کنید ، که من فکر می کنم خیلی ها هم همین کار را بکنند ، ولی برای مشتریان تجاری این محصول خریدن پکیج کامل این محصول ضرورت دارد. با عمر باتری 10 ساعت ، وزنی که بسیار سبک است ، و توانایی اجرای نرم افزار هایی مانند Microsoft Office و Autodesk CAD 360 ، من فکر می کنم که این محصول به مناسب و جذاب تبدیل شود.

با همه این ها ، من تا دستم به مدل به منظور بررسی این محصول نرسد نمی توانم نظر نهایی خودم را بیان کنم ، که البته دوست دارم این اتفاق هر چه سریع تر بیافتد.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا