خوردن بیش از حد چربی های سالم و تاثیر آن بر وزن

خوردن بیش از حد چربی سالم در عوض اینکه برای لاغری موثر باشد، باعث چاقی می شود

زمانی که بحث سالم غذا خوردن پیش می‎ آید، آیا خوردن بیش از حد چربی های سالم واقعا می تواند مضر باشد؟ طبق نظر ماریا بلا یک متخصص رژیم غذایی، متاسفانه، جواب یک بله ی گنده است. با آنکه چربی های سالم جایگزین های بهتری به نسبت چربی های ترانس و اشباع شده هستند، که باعث ایجاد لختگی در رگ های خونی می شوند، افراط در مصرف حتی چربی های سالم می تواند باعث بالا رفتن وزن و بروز مشکلاتی برای سلامت انسان شود.

bdf

بلا چنین توضیح می دهد که “چربی سالم باز هم با این حال چربی است، و درست نظیر چربی های ناسالم، مملو از کالری است. اگر شما به مقدار زیادی از آن مصرف کنید، دوباره وزن شما بالا خواهد رفت.”

تنها این نیست، بلکه بلا توضیح می دهد که مقادیر بیش از حد از هر نوع چربی خطر ابتلا به سرطان را در شما افزایش می دهد. او می گوید: چربی یک بافت فعال هورمونی است. استروژن تولید می کند، که همین امر باعث می شود مردم مستعد ابتلا به سرطان های خاصی نظیر سرطان سینه، سرطان کولورکتال و سرطان پروستات شوند. حتی در رابطه با سالم ترین نوع چربی، نظیر آووکادو و کره ی بادام زمینی، شما باید مقدار چربی مصرفی را تحت نظر بگیرید.

برای اینکه بخواهید بهتر موضوع را درک کنید باید گفت که یک آووکادو به تنهایی تا 500 کالری دارد.

گرچه اعداد باعث می شوند حواس شما از این به بعد باشد، ولی معنای این حرف این نیست که شما باید به طور کلی از چربی های سالم دوری کنید. او می گوید نکته ی مهم تنها این است که میزان مصرف خود را محدود کنید. به عنوان مثال اگر یک دستور آشپزی دارای یک قاشق غذاخوری کره است، آن را با یک قاشق غذاخوری کره، نه سه یا 4 قاشق، جایگزین کنید.

طبق یک قانون مهم، بلا می گوید که به ازای هر وعده ی غذایی از یک نوع چربی استفاده کنید. نمونه هایی در این رابطه عبارتند از:

  • یک چهارم یک آووکادو
  • 10 تا 15 گردو
  • 10 زیتون
  • یک قاشق غذا خوری کره بادام، کره بادام زمینی یا هر نوع کره گرفته شده از مغزجات دیگر

ممکن است میل به مصرف بذر های کتان و بذر های تخم شربتی (chia) بسیار زیاد باشد، ولی بلا می گوید در رابطه با این فوق غذاهای دارای میزان چربی بالا، احتیاط کنید. او ادامه می دهد که مطمئن شوید که میزان قاشق های چربی ورودی به بدن خود را اندازه گیری و این قاشق ها را تعدیل کنید، اگر میزان چربی ورودی تعدیل نباشد میزان کالری و چربی می توانند دو برابر شوند.

بلا می گوید که علاوه بر اینکه باید در هر وعده ی غذایی از یک چربی سالم استفاده کنید باید در رژیم غذایی خود تنوع داشته باشید. او می گوید: روز دوشنبه گوشت، روز سه شنبه مرغ و در روز 4 شنبه ماهی بخورید. و مطمئن شوید که رژیم غذایی شما 6 رنگ مختلف تولید می کند.

او می گوید که: به عنوان مثال رنگ ارغوانی دارای آنتی اکسیدان های زیادی است. رنگ نارنجی غنی از ویتامین A است و رنگ سبز مملو از کلسیم می باشد.

بلا توصیه می کند که: شما نیاز به رنگین کمانی از رنگ در یک روز دارید تا یک رژیم غذایی مناسب، مقوی و کم کالری داشته باشید.

 

huffingtonpost

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا