هی Siri، خواهشا اجازه می‎دهی من هم به تو پاسخ دهم؟

دستیار هوشمند دستگاه‎های اپل یعنی Siri از زمانی که بر روی آیفون 4s و iOS 5 در سال 2011 معرفی شد، راه درازی را طی کرده است. این دستیار هوشمند بامزه‎تر، هوشمند‎تر و به طور کلی کمک بخش تر، حداقل روی آیفون، طبق تجربه‎ی من، شده است ولی در ساعت اپل واقعا یک موجود دیگری است.

1

بخواهیم منصف باشیم، من در رابطه با دیکته‎ی صوتی بر روی ساعت اپل شکایت زیادی ندارم. جدا از یک سری اشتباه که یقینا به علت لهجه‎ی غلیظ فرانسوی من بودند، دیکته بر روی ساعت اپل بسیار قابل اعتماد بود. چیزی که با اینحال دوست داشتنی نبود فعال سازی Siri خواه بدون دست یا با استفاده از تاج دیجیتال بود. و زمانی که من این دستیار را به کار وا می‎دارم، قادر به تعامل و برقراری ارتباط با استفاده از دستورات نیستم که خودش نیز آزار دهنده است. اجازه دهید توضیح دهم.

وجود تنها یک شیوه‎‎ی ورودی

اگر شما بخواهید هرگونه متنی را روی ساعت اپل وارد کنید، باید از Siri یا شاید دقیق تر بخواهیم بگوییم از دیکته‎ی صوتی استفاده کنید. البته، شما به ایموجی‎ها، تاچ دیجیتال، و هر گزینه ای که یک اپلیکیشن شخص ثالث یا پایه می‎تواند به شما ارائه دهد دسترسی دارید (یعنی یک دکمه‎ی کنسل)، ولی شما مسئول آنچه می‎خواهید بگویید نیستید. شما باید از بین یکسری گزینه‎ای که پیش روی شما قرار داده شده است انتخاب کنید.

اگر بخواهید یک متن را ارسال کنید، یک رخداد جدید بر روی سالنامه درج کنید، یا یک یادآور برپا کنید، شما باید منحصرا بر دیکته‎ی صوتی و Siri تکیه کنید. در نتیجه‎ی وقت محدودی که با ساعت اپل من دارم، اینجاست که اکثر مشکلات من بروز می‎‌کند. همانطور که در بالا اشاره شد، مشکلات من زیاد در رابطه با فهماندن منظورم به Siri نیست. مشکل من نشان دادن چیزی که با آن شروع کند به او است و سپس مجبور کردن او به اینکه گزینه‎هایی در اختیار من قرار دهد که با فرمان صوتی هم قابل اجرا باشند.

فیدبک تعاملی و فرمان‎های صوتی

Siri در iOS فیدبک تعاملی با توانایی استفاده از فرمان‎های صوتی برای تایید گزینه‎های شما فراهم می‎کند. از او بخواهید یک پیام ارسال کنید، او از شما می‎خواهد ارسال پیام را تایید کنید. از او بخواهید یک رخداد جدید بر روی سالنامه درج کند، او در واقع جزییات آن را با شما بررسی می‎کند و از شما ‎می‎پرسد که برنامه‎ریزی برای آن رخداد اشکالی دارد یا خیر. گرچه شما می‎توانید گزینه‎ها را با آهسته ضربه زدن بر روی صفحه‎ی نمایش خود انتخاب کنید، ولی خیلی راحت‎تر است اگر بتوانید فقط “yes”یا “no” یا هرگونه جوابی که شایسته است، بگویید. به طور خلاصه، شما می‎توانید به نوعی یک گفتگوی همکنشی با Siri زمانی که دستان شما مورد نیاز نیست، و جایی که فرمان‎های صوتی شما می‎توانند به خوبی همه کار را انجام دهند، داشته باشید.

بر روی ساعت اپل ولی چنین چیزی خیلی با واقعیت فاصله دارد. البته، راهی برای وادار کردن Siri به انجام کارها بدون نیاز 100 درصدی به دست است، ولی این کار تنها برای حل مشکلات است.

مشکل در ساعت اپل این است که Siri در واقع در اختیار شما گزینه‎ای برای ختم ساختن عمل مورد نظر با دستور دادن قرار نمی‎دهد. به عنوان مثال از او بخواهید یک پیام متنی ایجاد کند. او برای شما پیام را خواهد نوشت و در اختیار شما دو گزینه قرار می‎دهد که بواسطه‎ی لمس صفحه می‎توان آن را کامل کرد یعنی : گزینه‎های لغو و ارسال. مجددا، ترفند اشاره شده در لینک بالا می‎تواند بر این مشکل غلبه کند، ولی تنها به یک شیوه‎ی پر زحمت و هوشمندانه.

به نظر من، اینکه من مجبور باشم از دست دیگرم برای ضربه‎ی آهسته زدن بر روی صفحه‎ی نمایش برای انتخاب گزینه‎ی مورد نظرم، استفاده کنم هدف ساخت ساعت اپل را زیر سوال می‎برد.

همانند با نحوه‎ی کار بر روی اپل، Siri باید در اختیار شما فیدبک تعاملی قرار دهد و منتظر تایید صوتی شما باشد. گرچه من انتظار این را ندارم که نظیر عملکردش روی آیفون با من صحبت کند، ولی انتظار دارم که یک سری گزینه (یعنی ارسال یا لغو) ارائه دهد، آهسته روی مچ دست من بزند و نشان دهد به جواب من گوش می‎کند و اجازه می‎دهد که با گفتن “ارسال” یا هر عمل مورد نیاز دیگر، من دستورم را کامل می‎کنم. نیاز به هیچگونه لمسی نیست. تمام چیز‎ها با صدای شما کنترل می‎شود.

اپل بدون شک از زمانی که برای اولین بار Siri را روی دستگاه‎های iOS خود تقریبا 4 سال پیش معرفی کرد، چیزهای زیادی یاد گرفته است، ولی متاسفانه، این یادگیری در اجرای فعلی این دستیار شخصی روی ساعت اپل نشان داده نشده است. درحالیکه در درک چیزی که من می‎گویم واقعا عالی عمل می‎کند، ولی نبود فیدبک قابل عمل و تعاملی بوسیله‎ی فرمان صوتی باعث می‎شود تبدیل به خواهر چلاق دستیار هوشمندی شود که در آیفون او را می‎شناسیم. تا جایی که به من مربوط است، هرچه زودتر بهتر. Siri یک قسمت مهم از ساعت اپل است. عملکرد آن به این صورت باعث می‎شود تجربه‎ی کار با این دستگاه به طرز چشم‎گیری ناقص باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا