تاریخچه آغاز همکاری نایک و اپل به همراه علل جدایی آنها

فعالیت جدید اپل در زمینه برنامه های تناسب اندام برای اپل واچ ممکن است پایان همکاری شرکت اپل و نایک باشد. این رابطه دوستی از سال 2006 آغاز شد . آیا واقعا ممکن است بعد از 9 سال پایان آن فرارسیده باشد؟

nike-apple-640x383

آغاز یک رابطه رویایی:

اپل و نایک اولین همکاری خود را با محصول  Nike+iPod Sport Kit in در سال 2006 آغاز کردند. اپل آیپاد را طراحی کرد و در آن سنسورهایی را تعبیه کرد که میزان دوندگی شما را ردیابی کند. و همزمان نیز نایک برای این پیاده روی کفش هایی را طراحی کرد و یک وب سایت مشترک نایک پلاس را برای این همکاری ساخت.

Nike+iPod یکی از تمام ویجت های  کلاسیک اپل بود. این یک مجموعه سخت افزاری و نرم افزاری یکپارچه محسوب می شد . هروقت شما آیپاد خود را با آیتونز همگام می کردید اطلاعات پیاده روی شما آپلود می شودو به طور اتوماتیک سایت نایک پلاس برای شما باز می شد.

 پایان ماه عسل این دوستی:

ماه عسل این دوستی در سال 2008 ثمر داد وقتی که شرکت نایک به صورت ناگهانی SportBand را معرفی کرد که شما برای پی گیری تمرینات ورزشی خود نیاز به یک آیپاد یا آیفون داشتید. همچنین نکته تعجب برانگیز این بود که نایک  یک برنامه به نام Nike+ GPS را نیز معرفی کرد که با برنامه های مرتبط با نایک در آیفون رقابت میکرد.

اما در طول این زمان این دو شرکت به هم وفادار ماندند. نایک برنامه های خود را منحصر به آی او اس طراحی کرد و همزمان نیز اپل در سایت خود مشتریان را به ورود به بخش کاربری نایک پلاس  و باز کردن حساب کاربری و ورود اطلاعات خود کرد.

کارها خوب پیش می رفت که در سال 2012 نایک اولین برنامه مربوط به اندروید را معرفی کرد ، در حالیکه که  Nike+iPod هنوز یک دستگاه ترکیبی محسوب می شد و وب سایت نایک پلاس از حالت اختصاصی اپل بودن در آمد.

سلعت های GPS دار مانند Garmin  و TomTom  با نایک پلاس همکاری خود را آغاز کردند و این وب سایت به نوبه خود برای اکثر اسمارتفون ها و اسمارت واچ ها برنامه طراحی کرد. که به نظر می رسد نایک میخواهد احساس استقلال بیشتری داشته باشد!

فقط در حد دوستان خوب: 

با وجود استقلال یافتن نایک هنوز هم نایک پلاس بیشترین توجه خود را معطوف ارائه برنامه های تناسب اندام اپل می کرد و هنوز هم در کنار سایر برنامه های نصبی قابل استاده در اپل واچ است. خب از کی جدایی در این رابطه خاص به وجود آمده یا خواهد آمد؟

همه ما فکر میکردیم این رابطه هیچگاه پایانی نداشته باشد پس  از همه این ها هنوز مدیرعامل شرکت اپل آقای تیم کوک جز اعضای محوری هیئت مدیره نایک است اما به نظر می رسد روابط اندکی سرد شده است.

این موضوع به علت تحولات در تکنولوژی و پیشرفت هرکدام از این دو شرکت در دوجهت متفاوت می باشد. البته هنوز سنسورهای اپل در کفش  های دوندگی نایک به کار می رود ، ولی جی پی اس و سایر برنامه ها کنسل شده است و بدون در نظر گرفتن سنسورهای اپل موجود در کفش های نایک دیگر هیچ رابطه ای بین این دو شرکت وجود ندارد.

شاید یکی از علل این است که علاقه شرکت نایک به دخالت در امور دیجیتالی کاهش یافته است ، و در کنار آن با عرضه اپل واچ شرکت اپل سعی کرده که نرم افزارهای تناسب اندام چند منظوره خود را وارد سیستم عامل ها کند و همه چیز دیجیتالی می باشد.

شاید در آینده اپل و نایک باز هم همکاری کنند ولی الان تقریبا هیچگونه همکاری دیجیتالی و نرم افزاری بین این دو شرکت وجود ندارد.

 

خیلی از ما شاید این روزها بین خرید SportWatch نایک پلاس و و اپل واچ دچار دودلی بشویم . اما باید به شما بگویم که اپل دو برنامه جدید طراحی کرده است که تا حدی این دو دلی را از بین می برد و می تواند اسپورت واچ نایک را پوشش دهد. یکی از آن ها برنامه مشابه NikeFuel است که این برنامه براس کسانی طراحی شده که معتقدند زندگی سالم در گروه فعالیت بیشتر است.

و مورد دوم که خیلی امیدوار کننده تر است ارائه جی پی اس در اپل واچ می باشد و ممکن است به زودی وب سایتی برای مشاهده نقشه ها  آمار و نمودار ها و.. برای آیفون طراحی شود.

اپل به طور مداوم و همیشه به دنبال تکامل محصولات خود است و به یادداشته باشید این تازه نسخه 1.0 اپل واچ است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا