اتومبيل جديد هوندا قادر است برق خانه شما را تامين كند

شركت هوندا در نمايشگاه Tokyo Motor Show در روز سه شنبه ، از اولين اتومبيل سدان خودش كه از تكنولوزي جديد سوختي سلول هاي هيدروژني ، با نام سوخت واضح يا Clarity Fuel ، استفاده مي كند ، رونمايي كرد. با اين كه شركت هوندا از اواخر سال 1998 تا به الان ، به صرت تفريحي در حال كار بر روي استفاده از نيروي هيدروژني بوده است ، اين اتومبيل سدان پنج سرنشين كه از تكنولوژي سوختي سلول هاي هيدروژني يا سوخت واضح استفاده مي كند ، اولين محصول مبتني بر سوخت هيدروژني است كه اين توليد كننده ژاپني قصد دارد به طور عمومي به بازار عرضه كند.

2015-11-01_034107

ابتدا بياييد توضيحي در مورد نحوه كار كردن اتومبيل هاي مبتني بر سوخت هاي هيدروژني داشته باشيم :

اين اتومبيل هاي هيدروژن را – در واحد هايي كه به آن ها ذخاير سلول هاي سوختي گفته مي شود – به الكتريسيته تبديل مي كنند ، كه بعدا اين الكتريسيته به بسته هاي باتري هاي ليتيوم يوني تغذيه شده و از آن جا به موتور الكتريكي اتومبيل منتقل مي شود ، كه اين موتور با استفاده از اين نيرو چرخ هاي اتومبيل را به حركت در مي آورد. به طور كلي مي توان گفت كه اين شما مي توانيد به اين دسته از اتومبيل ها به عنوان اتومبيل هاي الكتريكي نگاه كنيد كه ميتوان مخزنشان را در كمتر از سه دقيقه به طور كامل پر كرد و در طول حركت تنها از اگزوز آن بخار آب خارج مي شود.

2015-11-01_034125

استفاده از تكنولوژي سوخت واضح جهشي رو به جلو در توليد و توسعه اتومبيل هاي مبتني بر سوخت هاي هيدروژني يا FCV ها است. شركت هوندا موفق شده است تا اندازه منبع سلول هاي سوخت هيدروژني را تا 33 درصد كاهش دهد ، كه حالا اندازه آن به سايز يك موتور بنزيني مدل V6 شده است. اين طراحي و پياده سازي فشرده شده به طراحان اجازه مي دهد تا بتوانند اين موتور را در زير كاپوت اتومبيل جاي دهند ، كه اين امر اولين بار است كه در اتومبيل هاي مبتني بر سوخت هيدروژني رخ مي دهد. تا به الان سلول هاي سوختي هيدروژني به قدري بزرگ بودند كه طراحان مجبور بودند آن ها را در قسمت ديگري از اتومبيل جاي دهند ، مانند اتومبيل Mirai شركت تويوتا كه در آن مخزن سلول هاي سوختي در قسمت مركزي اتومبيل و در زير قسمتي از فضاي داخلي آن جاسازي شده است.

با قرار گرفتن مخزن سلول هاي سوختي در زير كاپوت اتومبيل – مانند اتومبيل هاي بنزيني معمول در بازار – كابين اتومبيل مي تواند شكل معمول يك اتومبيل پنج سرنشين را دارا باشد كه پنج فرد بالغ بتواند به راحتي در آن نشسته و مسافرت كنند.

2015-11-01_034136

هنگامي كه سلول هاي سوختي واضح به طور كامل پر از هيدروژن شده باشند ، مي توانند تا مسافت 700 كيلومتر يا 434 مايل را ، آن هم تنها در يك شارژ طي كنند ، كه اين ميزان در حدود 50 كيلومتر بيشتر از مقداري است كه اتومبيل Mirai مي تواند طي كند. براي آن دسته از شما هم كه به آمار علاقه زيادي داريد بايد بگويم كه شركت هوندا در تعريف از اين سلول ا بيان كرده است كه اين مخزن سلول هاي سوختي مي توانند انرژي الكتريكي معادل با 100 كيلو وات را توليد كنند ، درحالي كه موتور الكتريكي كه در واقع اين اتومبيل را به حركت در مي آورد توان خروجي ماكزيموم برابر با 130كيلو وات را دارا مي باشد. البته من خيلي دوست دارم تا به شما بگويم كه ايم مقادير برابر با چه ميزان زمان براي رسيدن از سرعت صفر به 60 مايل بر ساعت مي شود ، ولي متاسفانه شركت هوندا هنوز در مورد اين موضوع اطلاعاتي را ارائه نداده است.

گیفت کارت آیتونز iTunes Gift Card

2015-11-01_034145

شتاب و ميزان افزايش سرعت اين اتومبيل را كه كنار بگذاريم ، به اين مطلب ميرسيم كه شركت هوندا ويژگي جالب و چذاب ديگري را نيز در مورد اين اتومبيل و سلول هاي سوخت واضح آن منتشر كرده است. هنگامي كه شما اين مخزن هاي سلول هاي سوختي را به ابزار ارائه شده ديگري از طرف شركت هوندا به نام Power Exporter 9000 متصل مي كنيد ، اين مخزن هاي سلول هاي سوختي واضح مي توانند به اندازه اي انرژي الكتريكي توليد كنند ، كه قادر است تا برق مورد نياز يك خانه معمولي را تا تقريبا هفت روز كامل تغذيه كند – كه براي زمان هايي كه يكي از بلاياي طبيعي مانند طوفان يا زلزله و … رخ مي دهند و يا در مواقع قطعي برق سراسري بسيار عالي به نظر مي رسد. البته قابل ذكر است كه منظور شركت هوندا از يك خانه معمولي ، احتمالا يك خانه معمولي ژاپني بوده است و منظورشان يك خانه آمريكايي نيست. پس طبيعي به نظر مي رسدكه وقتي محصول Power Exporter 9000 به طور جهاني عرضه شود ، اين عدد براي خانه هاي آمريكايي تا حدودي كاهش پيدا كند.

2015-11-01_034157

شركت اتومبيل سازي هوندا قصد دارد تا از تاريخ مارس 2016 ، تكنولوژي سلول هاي سوختي واضح را به شهر ها و بخش هاي مختلف تجارت هاي ژاپني ارائه دهد. بعد ها نيز با ورود اين محصول به بازار آمريكا و بعد از آن به بازار كشور هاي اروپايي اين محصول وارد بازار عمومي و جهاني خواهد شد. در حال حاضر سلول هاي سوختي واضح به ميزان 7.66 ميليون ين يا 62.807 هزار دلار قيمت گذاري شده اند. اما اين كه اين محصول در زمان ارائه شدن اش در كشور آمريكا نيز همين قيمتي كه الان دارد را حفظ كند يا نه هنوز به طور كامل مشخص نشده است.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا