چه میزان یک گوشی به رم نیاز دارد؟

رم 4 گیگی برای Galaxy Note 5 و S6 Edge Plus

از آنجاییکه کمپانی سامسونگ خبر از عرضه‎ی Galaxy Note 5 و S6 Edge Plus با یک میزان رم شگفت انگیز 4 گیگی می‎دهد، ما بررسی خواهیم کرد که آیا چنین چیزی، امری است که بشود در مورد آن هیجان زده بود یا خیر.

1.ram
رم برای چه چیزی است؟

یکی از پر هیاهوترین آپگرید‎هایی که ما در گوشی‎‌های سال 2015 مشاهده می‎کنیم رم می‎باشد.

گوشی‎هایی نظیر OnePlus 2 دارای 4 گیگ رم هستند، که چیزی حدود 8 برابر میزان رمی است که ما در گوشی‎های چند سال قبل مشاهده می‎کردیم.

اما آیا واقعا 4 گیگ رم ضروری است، یا فقط چیزی است که به عنوان مشخصات گوشی مطرح می‎شود تا ما این باور را داشته باشیم که یکبار دیگر نیاز داریم گوشی‎های

خود را آپگرید کنیم؟ و راستی رم اصلا چه چیزی است؟

در سطور بعدی متوجه می‎شویم. به علاوه، ما نشان خواهیم داد که چه میزان رم گوشی بعدی شما باید داشته باشد تا با سرعت خوبی کار کند و مشکلی برای آن پیش نیاید.

رم چه چیزی است؟

رم، یا حافظه‎‏ با دسترسی تصادفی، حافظه‎ای است که داده‎هایی که یک گوشی در حال سر و کله زدن با آن‎ها است را در خود ذخیره می‎کند. رم همچنین در کامپیوتر‎ها وجود دارد. این رم است که باعث می‎شود سرعت عملکرد هارد داریو‎ها در کامپیوتر‎ها زیاد شود و داده‎ها با سرعت بیشتری در دسترس قرار گیرند.

زمانی که داده‎ها روی یک سری دیسک‎‎های براق ذخیره می‎شوند، به حالتی که در یک هارد داریو مرتبط می‎شوند، هرگونه اطلاعاتی که شما بخواهید باید به صورت

متوالی در دسترس قرار گیرد. این باعث می‎شود این فرآیند دسترسی آهسته تر شود و برای همین رم ساخته شده است.

گوشی‎‎ها از حافظه‎ی ثابتی استفاده می‎کنند، که از چنین تاثیر مشابه با تاثیر نوار کاست (زمانی که نوار کاست تمام می‎شود برگرداندن به اول در اوایل سخت بوده است)، رنج نبرند. بنابراین چرا رم با اینحال مهم است؟

خیلی ساده است، رم به شکل بارزی به نسبت حافظه‎ای که شما برای ذخیره سازی داده‎ها استفاده می‎کنید، سریع تر است.

2.motog-dd

ما Motorola Moto G 3 را تست کردیم، که هیچگونه ادعای بارزی در رابطه با رم خود ندارد، و متوجه شدیم که با آنکه سرعت خواندن داده‎ها توسط فضای ذخیره سازی آن 78MB/sec و سرعت نوشتن آن‎ها 11.22MB/sec است، سرعن نوشتن رم می‎تواند با سرعت 1,885MB/sec باشد.

این رم است که باعث می‎شود یک گوشی واکنش سریعی داشته باشد یا در زمان کوتاهی داده‎های زیادی را پردازش کند.

یک نمونه‎ی خود از این امر در رابطه با ویدیو‎های با کیفیت بالا است. با آنکه فایلی که شما می‎خواهید باز کنید ممکن است اندازه بزرگی نداشته باشد، ولی گوشی شما باید داده‎های فشرده نشده‎ی دریافت شده از سمت سنسور دوربین را با یک سرعت خارق العاده کنترل کند.

رم همچنین برای پردازش‎های پشت صحنه و جابجایی سریع بین اپلیکیشن‎ها بدون تاخیر یا وقفه‎ی زمانی ضروری است. “پردازش‎های پشت صحنه” اشاره به موارد در حال کار در گوشی دارد که نمایان نیستند، یعنی مواردی که شما با آن‎ها به صورت فعال تعامل ندارید.

رم همچنین برای سازماندهی پردازش‎های “خدماتی”، نظیر دانلود‎ها و پخش موزیک در پس زمینه، مهم است.

ما از گوشی‎های زیادی اخیرا استفاده کرده‎ایم که سعی در این دارند که به دنبال دانلود آپدیت یک اپلیکیشن عملکرد خوب خود را حفظ کنند.

چرا گوشی‎ها امروزه تا 4 گیگ رم دارند؟

تا همین اواخر، بسیاری از گوشی‎‎های جدید مدرن در بازار دارای 2 گیگ رم بودند، در بعضی از موارد نادر ممکن بود شما شاهد 3 گیگ رم هم باشید. حالا، ولی بعضی از کمپانی‎ها گوشی‎هایی را عرضه می‎کنند که به عنوان مثال نظیر OnePlus 2 دارای 4 گیگ رم می‎باشند.

چنین چیزی به این علت ممکن شده است که پردازنده‎ی گوشی‎های امروزی 64 بیتی هستند که همین امر اجازه می‎دهد که این مقدار از داده‎ها در آن واحد “مورد خطاب” قرار گیرند.

حالا، در واقعیت پردازند‎‎‎ه‎های موبایل قبل از 64 بیتی بودن دارای یک اکستنشن بودند که به آن‎ها اجازه می‎دهد به صورت تئوری از 4 گیگ رم استفاده کنند، ولی ما شاهد

این نبودیم که هیچ کدام از گوشی‎ها از چنین چیزی استفاده کنند.

از آنجاییکه آندروید آب نبات چوبی می‎تواند از 4 گیگ رم استفاده کند، آن دسته از افرادی که ادعا می‎کنند گوشی‎های دارای 4 گیگ رم بیهوده هستند به طور کامل درست نمی‎گویند. این مقدار رم ممکن است ضروری نباشد، ولی قرار نیست ضرری هم داشته باشد.

آندروید سیستمی است که با توجه به رمی که وجود دارد توسعه پیدا می‎کند.

این به این معنا است که هرچه رم بیشتری داشته باشید، بافر عملکردی بیشتری در اختیار خواهید داشت و یک گوشی اپلیکیشن‎های بیشتری را می‎تواند به عنوان پردازش‎های پشت صحنه در اختیار داشته باشد.

شما گاهی اوقات متوجه می‎شوید که حتی با آنکه در حال انجام کاری نیستید، یک گوشی آندرویدی به طور کلی حداقل از 60 درصد میزان کل رم استفاده خواهد کرد.

و نکته‎ی کلیدی که باید به یاد داشت این است که: این داده‎ها هستند که با سرعت بسیار سریع تر و سریع تری می‎توانند در دسترس قرار گیرند.

3.oneplus-21

البته، مزیت واقعی گوشی‎های دارای 4 گیگ رم چیزی است که باعث می‎شود آن‎ها قدیمی نشوند.

آنجاییکه میزان رمی که در گوشی‎های ارزان تر قرار می‎گیرد افزایش پیدا می‎کند، آندروید به طور طبیعی برای گوشی‎هایی طراحی خواهد شد که در نهایت چیزی بیشتر از

آنچه در اختیار خواهند داشت که گوشی‎های اولیه‎ی اندرویدی با 128 مگ رم در اختیار داشتند.

جنبه‎ی دیگر این قضیه این است که مهجور و قدیمی نشدن اگر خود گوشی آپدیت لازم برای جنبه‎های نرم افزاری لازم را در آینده دریافت نکند، کاربردی ندارد.

آیا گوشی‎های OnePlus2 آپگرید آندروید 7 یا 6 را دریافت خواهند کرد؟ نیازی ندارد اینقدر در رابطه با 4 گیگ رم وسواس داشت، زمانی که این نرم افزار و نحوه‎ی کنترل رم توسط آن است که باعث می‎شود بر روی عملکرد واقعی گوشی تاثیر بیشتری داشته باشد.

ما خودمان شاهد این قضیه در نسخه‎های قدیم آندروید بوده‎ایم: بسیاری از گوشی‎های دارای 1 گیگ رم که خیلی خوب با Android 4.4.4 KitKat کار می‎‏کنند با آندروید آب نبات چوبی به مشکل بر خوردند.

LPDDR4 چیست؟

علاوه بر اینکه گوشی‎های دارای رم بیشتر را مشاهده می‎کنیم، شاهد دیدن این هم هستیم که گوشی‎ها از یک نوع رم جدید و سریعتر استفاده می‎کنند.

اکثر گوشی‎ها دارای DDR3 هستند، ولی یک تعداد اندکی نیز دارای رم نوع DDR4 یا LPDDR4 هستند که قدرت کارایی بسیار بیشتری دارد.

قابل پیش بینی هم است که DDR4 از نظر عملکرد، بازخورد بسیار بهتری به بار خواهد آورد.

گلکسی اس 6 کمپانی سامسونگ، دارای رم DDR4 است که سرعت نوشتن آن طبق تست‎های ما تا 8,479MB/sec است.

همانطور که قبلا اشاره شد، Motorola Moto G “تنها” دارای سرعت نوشتن 1,885MB/sec است که این باعث می‎شود عملکرد این دو گوشی تفاوت بسیار بارزی داشته باشند.

4.ddr-4

گرچه، اوضاع آنطور که به نظر خیلی آشکار هم می‎رسد به نظر نمی‎آیند.

عملکرد رم در مدل‎های DDR3 و DDR4 ممکن است در رابطه با “سرعت تپش (clock speed)” حافظه، چیزی نباشد که زیاد فرق داشته باشد. به عنوان مثال سرعت تپش رم در Samsung Galaxy Note 4 7,212MB/sec است، و برای Motorola Moto X (2014) 7,155MB/sec است که هردوی این گوشی‎ها از DDR3 استفاده می‎کنند نه DDR4

و با اینحال هردو عملکرد خوبی دارند.

استفاده از اصطلاحات مبهمی نظیر DDR3 و DDR4 واقعا چیزی را در عملکرد رم گوشی مشخص نخواهد کرد.

بنابراین آیا ما می‎توانیم مشخص کنیم که قبل از استفاده از یک گوشی رم آن چقدر سریع است؟ متاسفانه، چنین چیزی ممکن نیست.

ولی ضرری ندارد که بگوییم که گوشی که دارای رم DDR4 است به احتمال زیاد دارای رم سریع تری خواهد بود ولی به طور کلی به نظر می‎رسد سرعت رم با توجه به نوع پردازنده‎ی مورد استفاده قرار گرفته، افزایش خواهد کرد.

به چه میزان رم نیاز دارید؟

پیشنهاد قدیمی ما در رابطه با حداقل رم قابل پذیرش در یک گوشی آندرویدی 1 گیگ رم بود. این امر به اندازه‎ی کافی برای تضمین یک عملکرد خوب کافی بود، مگر اینکه مشکلات نرم افزاری وجود داشته باشد که جلوی عملکرد خوب گوشی را بگیرند.

گرچه، به دنبال عرضه‎ی آندروید آب نبات چوبی چنین چیزی تغییر کرد، گوشی‎های دارای 1 گیگ رم به طور معمول از عملکرد بهینه به دور خواهند بود.

این امر می‎تواند از یک سری مشکلات در انتقال صفحه‎ی نمایش باشد تا صبر کردن به میزان 10 ثانیه یا بیشتر برای باز شدن اپلیکیشن‎ها و ظاهر شدن آیکون‎ها بر روی صفحه‎ی Home. چنین چیزی می‎تواند مشکل بزرگی باشد.

در نتیجه، اگر بودجه‎ی شما اجازه می‎دهد، بهتر است گوشی انتخاب کنید که دارای 2 گیگ رم باشد. در حال حاظر ما گوشی Moto G (نسل سوم) موتورولا را پیشنهاد می‎کنیم.

رم آن ممکن است به نسبت بسیاری از گوشی‎های پیشرفته تر آهسته تر باشد، ولی هنوز هم سریع و به اندازه‎ی کافی جا دار است تا گوشی بتواند از آندروید آب نبات چوبی به خوبی استفاده کند.

به یاد ولی داشته باشید که، سرعت فضای ذخیره سازی اصلی نیز مهم است.

به عنوان مثال، با آنکه Moto G می‎تواند سرعت نوشتن در فضای ذخیره سازی اصلی خود را در سرعت 11MB/sec داشته باشد، برای Note 4 این میزان تا 77MB/sec است و گلکسی اس 6 حتی عملکرد بهتری با سرعت 154MB/sec دارد.

چرا آیفون‎ها رم بسیار کمتری دارند؟

پیشنهاداتی که تا به الان کردیم در رابطه با دستگاه‎های آندرویدی است.

آیفون‎ها ولی متفاوت هستند، و حتی آخرین گوشی‎های iPhone 6 و iPhone 6 Plus دارای تنها یک گیگ رم هستند.

چنین میزان رمی را حتی یک گوشی آندرویدی ارزان دیگر امروزه ندارد، با اینحال به نظر می‎رسد برای آخرین گوشی‎های آیفون به خوبی جواب می‎دهد.

دلیل این امر این است که iOS در رابطه با اپلیکیشن‎هایی که به طور فعال استفاده نمی‎شوند کنترل سخت گیرانه‎تری دارد.

آن‎ها به آن شیوه‎ای که اپلیکیشن‎های آندرویدی ذخیره می‎شوند، در حافظه‎ی آیفون قرار نمی‎گیرد، که همین باعث می‎شود آن میزان عملکرد چندتایی که شما می‎توانید با

یک آندروید داشته باشید حذف شود.

گرچه، زمانی که اپلیکیشن‎های زیادی نصب شده باشد چنین امری تضمین کننده‎ی یک عملکرد ثابت و پایدارتری است.

اگر شایعه‎ها به حقیقت بپیوندند، اپل در iPhone 6S از DDR4 استفاده خواهد کرد، که انتظار می‎رود این گوشی در ماه سپتامبر 2015 به بازار عرضه شود.

trustedreviews

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا