وصل کردن لب تاپ به تلویزیون ؟ این که مثل آب خوردن است…

اگر مثل خودم از آن عاشق های تکنولوژی باشید بنابر تجربیات گذشته حتما می گویید این کار که عین آب خوردن است پس ولش کن بگذار بروم سر یک پست دیگر چرا وقت عزیزم را صرف چیزی کنم که 100% از آن سر در میاورم؟ فقط کافی است لب تاپ عزیز را به تلویزیون وصل کنم و منتظر شوم تا خودش زحمت انتقال اطلاعات به تلویزیون را بدهد. اما حقیقت این نیست! اگر می خواهید از رمز و راز این کار سر در بیاورید خواندن این نوشته اپل سنتری را به شما توصیه می کنیم.

نوع ارتباط کامپیوتر (لب تاپ) با تلویزیون

input

اولین گام اتصال لب تاپ به تلویزیون ، انتخاب درست نوع اتصال است. تلویزیون های جدید، دیگر مثل قدیم نیستند و لزوماً نیازی نیست حتما آن را به صورت AVI و سه رنگه وصل کنید و خش خش همیشگی هم گوش نوازتان کند! بلکه تکنولوژی های جدید تری هم به آن ها اضافه شده اند که علاوه بر راحتی و انعطاف پذیری بیشتر، کیفیت صوتی و تصویری بیشتری را نیز به شما ارائه می کنند. اما تاریخ پلاک گزاری لب تاپ تان را هم فراموش نکنید. ناصر الدین شاه که نمی خواهد رایانک (همان لب تاپ!) اش را به یک تلویزیون LED فول اچ دی سه بعدی و هزاران جایزه نقدی دیگر وصل کند! هر چه دستگاه تان جدید تر باشد، مسلما ویدئو و کیفیت صدای بهتری را نیز خواهید داشت.

اتصالات کابل HDMI

VGA-USB-Video-Anschlusskabe
تمامی تلویزیون های مدرن از این جور چیز های عجق وجق ها دارند پس نیازی نیست که حرص و جوش الکی بخورید که یک وقت خدایی نکرده… :دی همان طور هم که در بالا به آن اشاره شد بهترین راه ممکن که بالاترین کیفیت صدا و ویدئو را به شما می دهد هم همینست. اگر لب تاپ تان هم از کابل hdmi بهره می برد همه چیز خیلی شیک و مجلسی قابل بهره گیری است (قابل توجه است که تکنولوژی و پورت HDMI از سال 2005 همگانی شده).

HDMI به HDMI
برای این که دو دستگاه را به صورت HDMI TO HDMI به هم وصل کنید یا به عبارتی بهتر دو ورودی اچ دی ام آی موجود در دستگاه را به هم متصل سازید، می توانید از پورت مخصوص (در کنار یا پشت) لب تاپ استفاده کنید.

DVI به HDMI
پیدا کردن ورودی های DVI در لب تاپ ها کار خیلی آسانی نیست یعنی اگر پیدا کردید بیایید بهتان جایزه بدهیم! یا حداقل من که تا به حال ندیدم! اکثرا این تکنولوژی در رایانه های رومیزی یا همان کامپیوتر های خودمان یافت می شود. DVI از سیگنال های دیجیتالی استفاده می کند تا خروجی های ویدئویی را ارسال کند. بنابراین هنگامی که با اچ دی ام آی مطابقت یابد، می تواند کیفیت بسیار بالایی را ارائه کند. البته چیزی بگم دلتون بسوزه، این سیستم یک مشکل دارد… ههــــه و آن هم اینست که صدا را منتقل نمی کند :پی پس اگر فکر استفاده از این کانکشن به سرتان زده از الان به فکر یک کابل صدای 3.5 یا 5 باشید از ما گفتن بود…

HDMI به Thunderbolt یا Mini display port

تاندربولت و پورتِ مینی دیسپلی هر دو از کانکشن های یکسانی استفاده می کنند و هر یک از آن ها می تواند به وسیله HDMI، کیفیت صوتی و تصویری بسیار بالایی را به تلویزیون شما ارائه کند. از جایی که هر دو اتصالات دیجیتالی هستند، به آسانی قابل تبدیل به DVI هم هستند. همچنین با خرید یک سَریِ مبدل می توانید هر یک از آن ها را به آسانی به نمایش VGA درآورید.

HDMI به DisplayPort
پورتِ دیسپلی هم به آسانی می تواند به DVI یا HDMI (که هر سه دیجیتالی هستند) تبدیل شود. با کانکشن DisplayPort می توانید از کیفیتِ صدا و تصویر Suberb بهره بگیرید. بنابراین بهره گیری از آن تفاوت چندانی با HDMI ها نخواهد داشت اما نمی دانم چرا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد؟!

ارتباطات VGA
اتصالات وی جی اِی، با وجود این که در رایانه ها و تلویزیون ها کاربرد متعارفی دارند اما خیلی دِمُده شده اند، پس اگر در مدل لب تاپ های جدید آن ها را ندیدید خیلی تعجب نکنید. VGA می تواند تصویری خوش نقش را تولید کند، اما در مقایسه با همتا های دیجیتالی اش (نظیر HDMI و DVI) در گامی یکسان نیست. خبر بد بعدی هم اینست که VGA هم مثل DVI نمی تواند با خودش صدا را منتقل کند :((

VGA  به DVI
از جایی که خیلی راحت می توانید دستگاه تان را با VGA یا حداقل DVI به HDMI وصل کنید، پناه آوردن به این نوع  ارتباطات کار شوخ طبعانه ای است! هر چند، چند مورد هم هست که شما را به استفاده از این سیستم نیازمند می کند. با استفاده از VGA کیفیت کار شما آنالوگ خواهد بود و باید به دنبال چاره ای برای پخش صدا باشید.

ارتباطات صوتی کامپیوتر

اگر با VGA یا DVI به یک رایانه یا تلویزیون وصل می شوید، همانطور که بار ها و بار ها ما نوشتیم و شما هم زحمت کشیدید خواندید باید به دنبال چاره ای برای صدا باشید. اساساً دو راه دارید؛ می توانید از اسپیکر های اکسترنال مانند اسپیکر های پخش کننده های خانگی، رایانه ها یا حتی اسپیکر های درون سازی شده در لب تاپ استفاده کنید یا این که از یک کابل صوتی مجزا برای خارج نمودن صدا از رایانه به تلویزیون استفاده کنید.

Surround-Sound-Speakers-Z506

معمولاً کابل استاندارد این کار کابل 3.5 میلی متری است که برای پیوستگی در سینگال ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتباطات وایرلس لب تاپ و تلویزیون

39586-3

هَی وایِ من! این بخش، جذاب ترین بخش [لا اقل برای من] است! اگر از این دنگ و فنگ ها خوشتان نمی آید و به علاوه سیمش ممکن است گاهی کار دستتان بدهد، دستگاه های متعددی وجود دارند که با به همراه داشتن این تکنولوژی، همه کار را مثل آب آشامیدنی غیر قابل شرب موجود در پارک ها می کنند :دی شیوه کار آن ها استفاده از شبکه وای فای نتورک خانگی یا گروهی ای است که معمولا به وسیله مودم پخش می شود.

Netgear Push2TV یک نمونه اش است. البته فقط این یکی نیست نگویید چون داخل اپل سنتر آمده بود به احترامش این را بخریم! نه خیر ما با کسی پارتی بازی نداریم! قبل از هر گونه خرید، تجربه های گوناگون را بشنوید و متناسب با بودجه تان بهترین قیمت را برگزینید.

جای گفتن دارد که این محصولات معمولاً بسیار کوچک هستند و به وسیله HDMI، ابتدا به تلویزیون و سپس همراه با شبکه وایرلس به رایانه وصل می شوند. البته اگر به دنبال بهترین کیفیت صدا و تصویر هستید، مسلماً این یکی خرسند تان نمی کند [ولی اگر از من به عنوان یک گیمر اکشن می شنوید برای بازی کردن که خیلی می چسبد!] اما به کل همانطور که گفتم هنگامی که از سیم پیچی موتور و روتور و اینجور حرفا خوشتان نمی آید، این گزینه 100% شماست چرا که با این شیوه در ترانسفر ویدئوی 1080p هم مشکلی نخواهید داشت.

کابل ها به خوبی و خوشی به پورت ها وصل شدند، خب گام بعدی؟

وقتی لب تاپ به تلویزیون وصل باشد، هر دو دستگاه باید یکدیگر را شناسایی کرده و به صورت خودکار به تنظیم تناسب ها بپردازند. در اکثر مواقع اصلاً همین که کابل وارد می شود، تلویزیون راجع به بردن صفحه به نمایش ورودی جدید می پرسد.

Screen-Resolution-Settings-in-Extended-Mode-for-Dual-Monitors-on-Windows-8

اگر با بدشانسی مواجه شدید و تلویزیون تان به صورت خودکار نقطه مقابل را شناسایی و تنظیم نکرد، خب دیگر به ما مربوط نمی شود. شوخـــی نقــــی! در اینصورت باید به صورت دستی، ورودی صحیح به تلویزیون تان را شناسایی نمود و از درون منو برگزینید. اگر باز هم به نقطه مورد نظر رفتید و با اطمینان حاصل کامل، هیچ تصویری ندیدید، به تنظیمات خودِ رایانه روی بیاورید. سریع ترین و آسان ترین راه تنظیم کردن، همان طور هم که در تصویر زیر می بینید فشردن همزمان دو دکمه Start Win8-WindowsKey و P است.

در این حالت می توانید نحوه نمایش را برگزینید. (Clone، Extend و …) فقط یک نکته ای است که چون خودم خیلی با آن درگیر بودم گفتم وقت شما را دیگر نگیرد؛ با فشردن این دو دکمه عیناً تصویر زیر برایتان باز می شود، حال برای انتخاب کافی است در حالی که دستتان بر روی دکمه استارت می ماند با هر بار فشردن دکمه پی، بر روی یکی از گزینه های نمایش خواهید رفت. سپس متناسب با نیازتان آن را انتخاب کنید. امیدواریم که آموزش امروز برایتان مفید واقع گشته باشد.

Display-adjustion

مانا باشید

منبع :HowToGeek

منابع نگاره ها : 123456789

2 دیدگاه دربارهٔ «وصل کردن لب تاپ به تلویزیون ؟ این که مثل آب خوردن است…»

  1. سلام.واقا دستتون درد نکنه خیلی از وبسایتتان خوشم امد و این پستتون که دیگه اصلا گل کاشتین واقعا برام کابردی بود و بدردم خورد و در اخرم بازم مرسی و ارزویی موفقیت برای شما

  2. سلام من لب تاب را به تلویزیون وصل کردم با کابل hdmi ولی صدا از لب ناب خارج می شه. نمی شه کاری کرد که صدا هم از تلویزیون خارج شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا