آموزش قفل صفحه نمایش مک از طریق میانبر صفحه کلید

زمانی که شما می‌خواهید برای مدت موقت و کوتاه مک خود را بدون هیچ مراقبتی ترک کنید، باید مک را به حالت اسلیپ یا خواب ببرید و بعد از بازگشت آن را از خواب بیدار کنید. اما آیا راه سریع‌تری وجود دارد؟ ایجاد یک کلید میانبر که صفحه لوگین رو بالا بیاورد بدون اینکه شما لوگ اوت کرده باشید راه‌ آسان و سریع‌تری در قفل صفحه مک خواهد بود. کاربران مک راه‌حل‌های زیادی برای جلوگیری از وارد شدن دیگران به سیستم مک خود در زمان عدم حضورشان سراغ دارند. برای مثال برخی افراد یک گوشه صفحه نمایش (هات کرنر) را به عنوان راه‌انداز اسکرین سیور ایجاد می‌کنند. همچنین در بعضی موارد می‌توان با کلیک بر روی آیکون منو صفحه نمایش خود را خاموش و قفل صفحه را انجام داد. همگی این موارد به وسیله برنامه های غیر بومی ایجاد می‌شوند. مشکل این برنامه‌ها و ایجاد این قابلیت‌ها از این روش، قطع بعضی برنامه‌های است که در پس زمینه فعال هستند یا اینکه باعث پیکربندی تنظیمات سیستم به روش‌های خاص می‌شوند. این شبیه به کار راه انداختن است تا یک راه حل واقعی و اساسی. اما راه‌حل بهتر و آسان‌تر ایجاد یک میانبر صفحه کلید است تا با فشردن این میانبر شما صفحه لوگین مک ظاهر شود و سیتم شما قفل شود، بدون اینکه هیچ‌کدام از برنامه هایی که در حال کار بر روی آن هستید بسته شود. این راه حل تنها چند دقیقه برای راه اندازی اولیه وقت شما را می‌گیرد، پس با ما همراه شوید:

قفل صفحه از طریق Lock Screen Service

1. از طریق پوشه اپلیکیشن‌ها (Applications)، بخش Automator را باز کنید. 2. نوع سند خواسته شده را “Service” انتخاب کنید. 3. از این بخش،  “Utilities” را از لیست سمت چپ (با توجه به شکل زیر) انتخاب کنید، سپس بر روی “Run Shell Script” در بخش سمت راست کلیک کنید. 01271-lockscreen 4. در سمت راست و بالا منویی به صورت لیست وجود دارد، قسمت اول این بخش باید بر روی این گزینه‌ها قرار بگیرد: “[Service receives [no input] in [any application]“ 5. در کادر بزرگ پایین این عبارت را کپی کنید (شبیه به شکل زیر): /System/Library/CoreServices/”Menu Extras”/User.menu/Contents/Resources/CGSession -suspend 012713-lockscreen-screen2 6. به File بروید > ذخیره کنید و اسم سرویس را “Lock Screen” قرار دهید. همین که ذخیره کردید، از Automator خارج شوید.

قفل صفحه نمایش از طریق میانبر صفحه کلید

1. به System Preferences بروید و به بخش Keyboard وارد شوید. 2. تب  “Keyboard Shortcuts” رو انتخاب کنید. از لیست کناری و سمت چپ، گزینه  “Application Shortcuts” را انتخاب کنید. بر روی دکمه (+)  در بخش پایین کلیک کنید تا وارد ساخت یک میانبر جدید شوید. 3. در صفحه مستطیلی باز شده مامی‌خواهیم همه اپلیشکن‌ها را انتخاب کنیم، بنابراین گزینه “All Applications”  را از منوی اول انتخاب می‌کنیم(همچون شکل زیر). در بخش Menu Title نیز دو کلمه“Lock Screen” را وارد می‌کنیم.  دقت داشته باشید که این بخش باید دقیقا همان نامی باشد که شما در بخش سرویس Automator نوشتید. بالاخره تمام شد و اکنون باید میانبر صفحه کلید ساخته شده برای قفل صفحه نمایش را امتحان کنیم. میانبر ساخته شده ما ترکیبی بین کامند+شیفت+L بود. 012713-lockscreen-screen3 4. بر روی گزینه Add کلیک کنید و اکنون میانبر ساخته شده آماده استفاده است. زمانی که شما میانبر ساخته شده را فشار دهید، صفحه لوگین یا ورود مک فورا ظاهر می‌شود. در حقیقت شما لوگین هستید و مثلا اگر دانلودی انجام می‌داید اکنون نیز ادامه می‌یابد اما با ساخت این میانبر مک شما به نوعی قفل شده و با خیال آسوده می‌توانید دستگاه خود را تنها بگذارید. هیچکس نمی‌تواند به سیستم شما وارد شود مگر اینکه شما رمز عبور خود را وارد کنید. زمانی که شما رمز عبور را وارد کنید و وارد شوید همه چیز دقیقا شبیه همان زمانی خواهد بود که آن را رها کرده‌اید.


امیدواریم از این آموزش بهره کافی را برده باشید و این ترفند کاربردی به کار شما نیز بیایید. از این پس با خیال راحت و تنها با فشردن چند کلید بر روی صفحه کلید و بدون اسلیپ کردن دستگاه، سیستم مک شما قفل می‌شود و شما با خیال راحت دستگاه خود را برای هر مدت زمان دلخواه می‌توانید ترک کنید. macyourself

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا