نحوه‎ی نصب ابزار ماشین زمان بر روی OS X

ماشین زمان (Time Machine) یکی از ابزار‎های مک بوک می‎باشد که به شما اجازه می‎دهد به صورت خودکار ساعتی، روزانه، و هفتگی نسخه‎های پشتیبانی روی درایو اکسترنالی که به صورت مستقیم به مک شما متصل است تهیه کنید یا از طریق یک شبکه‎ی محلی. چنین کاری به عنوان اولین اقدام علیه از دست دادن داده‎ها به شمار می‎رود و بسیار ساده می‎توان چنین ابزاری را برقرار کرد.

1.Time-Machine
نصب ماشین زمان، به حالت ساده ترین پیکربندی‎اش، بی نهایت آسان است. تنها کاری که باید بکنید رفتن به بخش preferences آن، روشن کردن ماشین زمان، انتخاب یک دیسک برای ذخیره‎ی نسخه‎ی پشتیبان و تقریبا به صورت کامل همه چیز انجام می‎شود.

البته، کار‎های بسیار بیشتری هم می‎توان در رابطه با این ماشین زمان به نسبت تنها یک نصب ساده انجام داد، ولی در اولین پست در رابطه با سری بخش‎‎های آموزشی ماشین زمان ما برای OS X، ما بعضی از گزینه‎های ساده و ابتدایی نصب آن را بررسی خواهیم کرد.

نصب اولیه‎ی ماشین زمان

2.Time-Machine-OS-X-Preferences-1024x656

مرحله‎ی 1: یک هارد اکسترنال به مک خود متصل کنید. شما همچنین می‎توانید از یک Time Capsule، یا شکل دیگری از فضا‎های ذخیره سازی متصل به شبکه نظیر AirPort Extreme با یک هارد اکسترنال متصل از طریق USB استفاده کنید

مرحله‎ی 2: به بخش زیر بروید Preferences → Time Machine

مرحله‎ی 3: سوییچ ماشین زمان را فعال کنید

مرحله‎ی 4: روی Select Backup Disk کلیک کنید…. و دیسک اکسترنال خود را انتخاب کنید

مرحله‎ی 5: بر روی Use Disk کلیک کنید

3.Time-Machine-Select-Disk-1024x656

اولین نسخه‎ پشتیبانی در عرض دو دقیقه شروع خواهد شد.

4.Time-Machine-Backup-1024x656

زمانی که عملیات بک آپ گیری شروع می‎شود، شما آمار مربوط به آن را در بخش اولویت‎های ماشین زمان مشاهده می‎کنید.

5.Time-Machine-Backup-Progress-1024x656

اگر گزینه‎ی “Show Time Machine in menu bar”  را فعال کرده‎اید، شما همچنین می‎توانید پیشرفت بک آپ گیری را با کلیک کردن روی آیکون نوار منوی ماشین ابزار بررسی کنید.

6.Time-Machine-Menu-Bar-icon

از آنجاییکه این اولین بک آپ من است که با ماشین زمان می‎گیرم، یقینا مقدار آن زیاد خواهد بود و بنابراین مدت زمانی برای کامل شدن آن طول می‎کشد.

همانطور که از تصویر بالا می‎توانید مشاهده کنید، اولین بک آپ بالای 200 گیگ است. هرکدام از بک آپ‎های بعدی باید کوچکتر (و سریعتر) باشند، از آنجاییکه آن‎ها از نوع

بک آپ‎های افزایشی (incremental) به شمار می‎روند.

7.Backup-Completed

در این مثال، من از یک نصب ساده استفاده کردم که شامل متصل کردن یک درایو اکسترنال USB 3.0 به صورت مستقیم به مک بوکم می‎شد. در آموزش‎های آتی مربوط به این قابلیت در مک بوک، ما موارد جزئی تری را بررسی می‎کنیم نظیر گردش در نسخه‎های پشتیبان، برگردانی فایل‎های خاص، گزینه‎های شبکه‎ی محلی، رمزنگاری و غیره.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا