آموزش متوقف‌سازی آیفون از ردیابی موقعیت مکانی شما

جلوی اپل، اپلیکیشن‎ها و آیفون را از دانستن جایی که بوده‎اید، جایی که در حال حاضر هستید، جایی که قرار است بعداً بروید یا ترکیبی از هرکدام از این موارد را می‎شود با انجام دادن سه کار ساده‎ی زیر گرفت.

iPhone-location-tracking

متوقف‌سازی آیفون از ردیابی موقعیت مکانی شما

ابتدا شما می‎توانید دسترسی به مکان خود را برای سرویس‎های سیستمی iOS، بدون محدودکردن تجربه‎ی کاربری محدود کنید. ثانیاً، شما می‎توانید برای اپلیکیشن‎های محبوب‎تان موقعیت‎یابی خود را غیر فعال کنید. و ثالثاً شما می‎توانید به صورت زیر عمل کنید و کاملاً Location Services را غیر فعال کنید که البته تاثیرات منفی بر روی تجربه‎ی استفاده از اپلیکیشن‎ها خواهد داشت.

1- غیرفعال سازی دسترسی به موقعیت مکانی برای سرویس‎های سیستمی

به مسیر Settings → Privacy → Location Services بروید و در انتهای صفحه بر روی System Services به‌آهستگی ضربه بزنید. بهتر است تا از غیر فعال‎سازی کامل موقعیت مکانی برای هرکدام از سرویس‎های سیستمی iOS که اینجا لیست شده است، دوری کنید.

به هرحال، بسیاری از این سرویس‎ها بدون دنبال کردن موقعیت شما می‎توانند به کار خود ادامه دهند نظیر Wi-Fi Calling ،Motion Calibration & Fitness ،Compass Calibration و بسیاری از موارد دیگر.

بعضی از گزینه‎های زیر را در موقعیت Off قرار دهید:

 • Cell Network Search – اپل از این سرویس به منظور ارزیابی میزان سیگنال‎دهی شبکه‎ی تلفن همراه استفاده می‎کند.
 • Compass Calibration – اپلیکیشن قطب‎نمای اپل آهسته‎تر تازه‎سازی می‎شود.
 • HomeKit – اگر از دستگاه‎های HomeKit استفاده نمی‎کنید، این سرویس را غیرفعال کنید.
 • Location-Based Alerts – اگر از هشدارهای مبتنی بر موقعیت مکانی در یادآورها استفاده نمی‎کنید آن را غیر فعال کنید.
 • Location-Based iAds – تبلیغات در اپلیکیشن‎ها براساس موقعیت شما به‌نمایش در نخواهند آمد.
 • Motion Calibration & Distance – اگر از اپلیکیشن‎های دنبال‌کردن میزان فعالیت و تناسب اندام استفاده نمی‎کنید آن را غیر فعال کنید.
 • Safari & Spotlight Suggestions – پیشنهادات وب براساس موقعیت شما نخواهد بود.
 • Setting Time Zone – بدون شک غیرفعال کنید مگر اینکه اغلب اوقات در سفر در نواحی زمانی مختلف هستید.
 • Share My Location – غیرفعال کردن دنبال کردن موقعیت مکانی برای اپلیکیشن‎های پیام‎ها و دوستان من را پیدا کن.
 • Wi-Fi Calling – اگر از این سرویس استفاده نمی‎کنید آن را غیرفعال کنید.
 • Wi-Fi Networking – غیرفعال کردن این سرویس مانع از این می‎شود که اپل داده‎های مربوط به شبکه‎های وای‎فای یا شبکه‎های مجاور را جمع‎آوری کند.

ما همچنین Frequent Locations را غیرفعال خواهیم کرد، که به دستگاه شما اجازه می‎دهد به دفعات موقعیت شما را یاد بگیرد تا تخمین‎هایی را براساس موقعیت شما در مرکز نوتیفیکیشن یا بر روی قفل صفحه‎ی نمایش داشته باشد، نظیر اینکه چقدر طول می‎کشد تا به مکانی که به دفعات به آن‎جا می‎‌روید، برسید.

Frequent-Locations-and-Next-Destination

از مسیر Settings → Privacy → Location Services → System Services، بر روی Frequent Locations به‌آهستگی ضربه بزنید و سپس تاگل Frequent Locations را در موقعیت Off قرار دهید.

iOS-9-Settings-Privacy-Location-Services-Frequent-Locations-disabled-iPhone-screenshot-001

انجام چنین چیزی باعث می‎شود که جلوی آیفون شما از ثبت محلی که قرار است بعداً بروید، گرفته شود.

به‌عنوان مثال، در زیر سرویس‎های سیستمی هستند که من اجازه نمی‎دهم موقعیت مکانی من را دنبال کنند.

iOS-9-Settings-Privacy-Location-Services-System-Services-iPhone-screenshot-001

سنجش شما ممکن است بسیار بستگی به قابلیت‎هایی داشته باشد که روزانه از آن‎ها استفاده می‎کنید.

به عنوان مثال اگر شما یکی از دستگاه‎های HomeKit را دارید و نیاز دارید حصارکشی جغرافیایی برای خودکار باز کردن در گاراژ زمانی که به خانه می‎رسید، انجام شود، پس باید این سوئیچ را روشن نگه دارید.

احتمال رونمایی از آیفون 8 به جای آیفون 7اس در سال 2017

یا شاید شما ترجیح دهید که دیدن اطلاعات مرتبط با موقعیت جغرافیایی شما در مرورگر سافاری و اسپات‎لایت امکان‌پذیر باشد، که در این صورت سرویس Safari & Spotlight Suggestions را روشن نگه خواهید داشت و غیره.

نکته: اگر در اپلیکیشن‎های پیام‎ها و دوستانم را پیدا کن از به اشتراک‎گذاری موقعیت استفاده نمی‎کنید به مسیر Settings → Privacy → Location Services بروید، بر روی Share My Location در نزدیک به بالای صفحه‎ آهسته ضربه بزنید و در صفحه‎ی بعد تاگل Share My Location را در موقعیت Off قرار دهید.

iOS-9-Settings-Privacy-Location-Services-Share-My-Location-disabled-iPhone-screenshot-001

انجام چنین کاری باعث می‎شود که دوستان و خانواده‎ی شما نتوانند شما را در اپلیکیشن دوستانم را پیدا کن دنبال کنند و شما قادر به اشتراک‎گذاری موقعیت خود با لیست مخاطبین تماس‎تان در اپلیکیشن پیام‎ها نخواهید بود. این قابلیت به‌خصوص را می‎توان در مسیر Settings → iCloud → Share My Location مدیریت کرد.

به مورد بعدی می‎رسیم: سرویس‎های بهبوددهی محصول اپل

ابتدا به مسیر Settings → Privacy → Location Services بروید و سپس یک یا بیشتر از یکی از سوئیچ‎های زیر عنوان Product Improvement را غیرفعال کنید:

 •   Diagnostics & Usage – موقعیت شما را از گزارش هنگ‎های دستگاه شما به اپل ارسال می‎کند.
 •   Popular Near Me – اطلاعاتی را به اپل براساس اینکه از چه اپلیکیشن‎هایی در موقعیت‎های خاص استفاده می‎کنید، ارسال می‎کند. شما می‎توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.
 •   Routing & Traffic – سرعت شما را در زمان واقعی براساس موقعیت شما در اپلیکیشن نقشه‎های اپل دنبال می‎کند. غیرفعال کردن دسترسی به موقعیت برای این سرویس باعث می‎شود که کار اپل در بهبود دادن داده‎های ترافیکی سخت‎تر شود.
 •  Improve Maps – غیرفعال کردن این گزینه به اپل اجازه نمی‎دهد که لیستی از موقعیت‎هایی که به دفعات به آنجا می‎روید، داشته باشد و از آن برای بهبودبخشی نقشه‎ها استفاده کند. شما می‎توانید با امنیت خاطر این گزینه را خاموش کنید.

بدون شک، شما می‎توانید دسترسی به موقعیت مکانی را برای هرکدام از سرویس‎های لیست شده‎ی بهبود محصول غیرفعال کنید.

چیزی که من ترجیح می‎دهم این است که به صورت گزینشی تصمیم بگیرم چه چیزی موقعیت من را آن هم براساس کاربردهای روزانه‎ام دنبال کند. معمولاً این گزینه‎ها در گوشی من وضعیت زیر را دارند.

iOS-9-Settings-Privacy-Location-Services-Product-Improvement-iPhone-screenshot-001

نکته: برای اینکه جلوی وب‎سایت‎هایی را که در مرورگر سافاری از آن‎ها دیدن می‎کنید، بگیرید تا به موقعیت شما دسترسی نداشته باشند یا آن را درخواست نکنند، به مسیر Settings → Location Services → Safari Websites بروید و بر روی گزینه‎ی Never آهسته ضربه بزنید.

نکته: اگر صاحب یک ساعت اپل هستید و Location Services را بر روی آیفون فعال کرده‎اید، ساعت از موقعیت شما برای بعضی از ویژگی‎ها نظیر صفحات خاص ساعت (صفحه‎ی نشان‌دادن آمار بر روی ساعت) استفاده می‎کند.

2- غیرفعال سازی موقعیت‎یابی برای اپلیکیشن‎ها

رفتن به مسیر Settings → Privacy → Location Services را عادتی برای خود کنید، به‌خصوص بعد از نصب اپلیکیشن‎هایی که درخواست موقعیت شما را کرده‎اند. iOS پیکربندی خدمات موقعیت‎یابی را برای تک تک اپلیکیشن‎ها در این بخش ساده می‎سازد. به طور معمول باید از بین گزینه‎های زیر انتخاب کنید:

 • Never: این قابلیت باعث می‎شود که اپلیکیشن مذکور هرگز نتواند به موقعیت شما به هر دلیلی دسترسی داشته باشد.
 • While Using: این قابلیت باعث می‎شود که اپلیکیشن مذکور تنها بتواند زمانی به موقعیت شما دسترسی باشد که باز و در حال استفاده باشد.
 • Always: این قابلیت باعث می‎شود که اپلیکیشن مذکور همواره به موقعیت شما هر زمانی که بخواهد دسترسی داشته باشد، چه در پس‎زمینه باز باشد چه نباشد.

قرار دادن این گزینه‎ها در حالت “While Using” در عوض “Always” بهتر است تا جلوی موقعیت‎یابی بدون آگاهی شما در پس‎زمینه گرفته شود.

اگر نمی‎خواهید بعضی از اپلیکیشن‎های محبوب شما به موقعیت‎تان دسترسی داشته باشند، آن‎ها را در حالت “Never” قرار دهید. اگر من جای شما بودم، آیکون نوار وضعیت iOS را روشن می‎کردم تا بتوانم متوجه شوم چه زمانی به موقعیت من دسترسی پیدا می‎شود.

3- غیرفعال سازی سرویس‎های موقعیت‎یابی به طور کامل

این شاه سوئیچی است که به طور کامل بر روی دستگاه سرویس‎های موقعیت‎یابی را غیرفعال می‎کند.

به مسیر Settings → Privacy → Location Services بروید و در بالاترین نقطه‎ی صفحه تاگل Location Services را در موقعیت Off قرار دهید. هیچگونه اپلیکیشن یا قابلیتی بر روی دستگاه iOS شما قادر به دسترسی به موقعیت شما و استفاده از آن، تا زمانی که دوباره سرویس‎های موقعیت‌یابی را فعال کرده باشید، نخواهد بود.

به‌عنوان مثال در اپلیکیشن دوربین، تصاویر شما اسم مکان‎هایی که آن‎ها را گرفته‎اید در خود نخواهند داشت. اپلیکیشن‎های “آیفون من را پیدا کن” یا “دوستانم را پیدا کن” بدون مصرف خواهند شد و شما قادر به این نخواهید بود که موقعیت خود را در لیست مخاطبین در اپلیکیشن پیام‎ها به اشتراک بگذارید.

اپلیکیشن‎های مسیریابی نظیر Apple Maps و Google Maps قادر به موقعیت‎یابی محل شما بر روی نقشه و ارائه‎ی خدمات مسیریابی نخواهند بود. اپلیکیشن‎های خاص شخص ثالث که وابسته به سرویس‎های موقعیت‎یابی هستند به شدت فلج می‎شوند، نظیر Foursquare، Swarm و بسیاری از سایر اپلیکیشن‎های اجتماعی و مبتنی بر موقعیت.

خودتان تصور کنید: اگر خدمات موقعیت‎یابی را غیرفعال کنید، شما عمر طولانی‎تر باتری و نهایت حد حفظ حریم خصوصی را به بهای از دست رفتن تجربه‎ی کاربری، خواهید داشت.

جمع‎بندی

به پایان سفرمان در بحث خدمات موقعیت‎یابی iOS رسیدیم. تبریک می‎گوییم، آیفون، آیپاد‎تاچ یا آیپد شما حالا اندکی ناشناس‎تر هستند. با فرض اینکه شما هرکدام از سوئیچ‎های اشاره شده در بالا را غیرفعال کرده‎اید، دنبال کردن موقعیت شما محدود به قابلیت‎های ضروری می‎شود.

نظیر سایر داده‎ها، موقعیت شما در توافق با سیاست حفظ حریم خصوصی اپل قرار دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا