چگونه از Night Shift بر روی آیفون و آیپد استفاده کنیم؟

Night Shift یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که همراه با iOS 9.3 در روز دوشنبه ۲۱ مارس منتشر شد. به طور خلاصه این قابلیت با گرم‌کردن رنگ‌های نمایشگر دستگاه شما نور آبی را در آن کاهش می‌دهد؛ چرا که تحقیقات نشان می‌دهد که نور آبی باعث بی‌خوابی شما می‌شود و این مود در به خواب‌رفتن راحت‌تر کاربران موثر است.       iOS-9.3-Night-Shift-mode-teaser-003

در این آموزش، می‌خواهیم چگونگی داشتن خوابی آرام‌تر را با راه اندازی گزینه‌ی Night Shift بر روی آیفون، آیپاد تاچ یا آیپد بررسی کنیم. همچنین قصد داریم با یک ترفند جالب محدودیت موجود مبنی بر عدم استفاده از این ویژگی در مود Low Power را برطرف کنیم.

Night Shift چگونه کار می‌کند؟

مطالعات نشان می‌دهد که انتشار نور آبی از نمایشگر دستگاه‌ها می‌تواند باعث تغییر ریتم‌های شبانه روزی، و در نتیجه جلوگیری از به خواب رفتن شما شود.

مود Night Shift در iOS 9.3 از اطلاعات محدوده‌ی زمانی و سرویس‌های موقعیت یابی دستگاه برای تشخیص زمان غروب آفتاب در محل زندگی شما استفاده می‌کند. بنابراین، این قابلیت به طور خودکار بعد از غروب آفتاب رنگ‌های صفحه‌ی نمایش شما را به رنگ‌های گرم‌تر تبدیل می‌کند.

Night Shift در صبح روز بعد مجدداً نمایشگر را به حالت معمولی بر می‌گرداند. علاوه بر این خود شما هم می‌توانید به صورت دستی این ویژگی را فعال و غیر فعال کرده یا یک زمان‌بندی شخصی بسازید. البته اگر آیفون شما در حالت Low Power باشد این گزینه در دسترس نخواهد بود، اما برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد که در ادامه آن را مطرح می‌کنیم.

در نظر داشته باشید که Night Shift تنها بر روی دستگاه‌های iOS ای که پردازنده‌ی ۶۴ بیتی دارند کار می‌کند.

پیش نیازها

مود Night Shift نیازمند iOS 9.3 یا بالاتر بوده و با دستگاه‌های زیر که پردازنده‌ی ۶۴ بیتی اپل دارند کار می‌کند:

–    آیفون 5S و آیفون SE
–    آیفون 6 و 6 پلاس
–    آیفون 6S و 6S پلاس
–    آیپد ایر و ایر 2
–    آیپد پرو
–    آیپد مینی 2، 3 و 4
–    آیپاد تاچ نسل ششم

این ویژگی بر روی دستگاه‌های زیر پشتیبانی نمی‌شود:

–    آیفون 5 و 5c
–    آیفون 4s و قبل‌تر
–    آیپد نسل چهارم و قبل‌تر
–    آیپد مینی اول
–    آیپاد تاچ نسل پنجم و قبل‌تر

همان طور که گفته شد Low Power Mode می‌‌تواند باعث غیر فعال شدن این ویژگی شود.

روش‌های فعال کردن مود Night Shift

شما می‌توانید از طریق روش‌های متفاوتی در iOS این قابلیت را خاموش و روشن کنید.

استفاده از Control Center

۱) انگشت خود را از پایین دستگاه به سمت بالا بکشید تا Control Center باز شود، سپس بر روی آیکون جدیدی که برای Night Shift در نظر گرفته شده تپ کنید (این آیکون شبیه یک ماه درون یک خورشید است). با این کار می‌توانید به صورت دستی هر زمان که دوست داشتید این قابلیت را فعال و غیر فعال کنید.

iOS-9.3-Night-Shift-Control-Center-toggle-iPhone-screenshot-001

اگر برای این ویژگی یک زمان‌بندی خاص تعریف کرده باشید در هنگام فعال کردن دستی آن از طریق Control Center پیامی ظاهر شده و اعلام می‌کند که مود Night Shift شما چه زمانی به صورت خودکار غیر فعال خواهد شد.

از طریق Settings

۱) به مسیر Settings → Display & Brightness → Night Shift بروید.

iOS-9.3-Night-Shift-Manually-Enable-Until-Tomorrow-iPhone-screenshot-002

۲) برای فعال و غیر فعال کردن Night Shift باید سوئیچ Manually Enable Until Tomorrow را تغییر دهید.

درخواست کردن از سیری

کافی است دکمه‌ی هوم را فشار داده و نگه دارید تا سیری فعال شود، سپس به آسانی می‌توانید با استفاده از عبارت‌های Enable Night Shift یا Disable Night Shift از او بخواهید تا این قابلیت را فعال یا غیر فعال کند. البته از عبارت‌های مشابه مثل Turn On Night Shift و غیره هم می‌توانید استفاده کنید.

iOS-9.3-Siri-Enable-Night-Shift-iPHone-screenshot-001

البته با استفاده از سیری نمی‌توانید یک زمان‌بندی معین طراحی کرده یا تنظیمات دیگری بر روی Night Shift انجام دهید.

تنظیم یک زمان‌بندی خودکار برای Night Shift

اگر بخواهید می‌توانید مود Night Shift را در زمان‌های خاصی به طور خودکار فعال و غیر فعال کنید. این کار با زمان‌بندی ویژگی مذکور با توجه به خواسته‌های شما قابل انجام است.

۱) به مسیر Settings → Display & Brightness → Night Shift بروید و Scheduled را انتخاب کنید.

نکته: اگر گزینه‌ی مربوط به طلوع یا غروب آفتاب را نمی‌بینید، بدین معناست که دستگاه شما از تعیین خودکار منطقه‌ی زمانی جلوگیری کرده است. برای رفع این مشکل به مسیر Settings → Privacy → Location Services → System Services رفته و گزینه‌ی Setting Time Zone را به حالت ON درآورید.

حالا گزینه‌های طلوع و غروب آفتاب در تنظیمات Night Shift فعال خواهند شد. اگر هنوز هم این گزینه‌ها در دسترس نیستند، احتمالاً باید دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید تا تغییرات اعمال شود.

۲) گزینه‌ی From/To را انتخاب کرده تا بتوانید تنظیمات زمان‌بندی خود را انجام دهید:

–    Sunset to Sunrise: این گزینه با استفاده از منطقه‌ی زمانی و موقعیت مکانی دستگاه تعیین می‌شود
–    Custom Schedule: با این گزینه می‌توانید زمان شروع و پایان مود Night Shift را تعیین کنید

به طور پیشفرض این مود در حالت از غروب تا طلوع فعال است.

iOS-9.3-Night-Shift-schedule-iPhone-screenshot-003

با این زمان‌بندی، دستگاه در عرض چند دقیقه رفته رفته و به آرامی دمای رنگ‌های خود را به حالت شبانه تغییر خواهد داد.

تنظیم میزان دمای رنگ‌ها در حالت Night Shift

شما می‌توانید گرمی و سردی رنگ‌های نمایشگر دستگاه خود را برای مود Night Shift تنظیم کنید تا با توجه به مکانی که در آن هستید به نتیجه‌ی مطلوب‌تری برسید.

۱) به مسیر Settings → Display & Brightness → Night Shift بروید.

iOS-9.3-Night-Shift-color-temperature-iPhone-screenshot-004

۲) با کشیدن اسلایدر موجود در بخش Color Temperature به سمت چپ رنگ‌های صفحه نمایش سردتر شده و در نتیجه نور آبی آن افزایش می‌یابد، در حالی که با کشیدن آن به سمت راست این رنگ‌ها گرم‌تر می‌شود و از میزان نورهای آبی کاسته خواهد شد.

اپل در این باره تذکر می‌دهد که رنگ‌های گرم‌تر ممکن است بر روی نمایش برخی از حرکات درون صفحه تاثیر بگذارد.

Night-Shift-color-temperature-chart

برای مثال همان‌طور که در تصویر بالا دیده می‌شود نمایشگر آیفون 6 دمای رنگ 7100K دارد در حالی‌که همین دمای رنگ برای آیپد ایر 2 معادل 6900K می‌باشد.

چگونه Night Shift را در حالت Low Power Mode آیفون فعال کنیم؟

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، Low Power Mode و دیگر تنظیمات مرتبط با نمایشگر مثل Invert Colors ،Grayscale و Increase Contrast می‌تواند باعث غیر فعال شدن حالت Night Shift شود. زمانی‌که دستگاه شما در حالت Low Power Mode قرار دارد گزینه‌ی Night Shift غیر فعال بوده و پیام «Night Shift در حالت Low Power غیر فعال است» نمایش داده می‌شود.

iOS-9.3-Night-Shift-disabled-in-Low-Power-Mode-iPhone-screenshot-005

مطمئناً برای فعال کردن این ویژگی می‌توانید Low Power Mode را غیر فعال کنید، اما خوشبختانه روش دیگری هم برای فعال کردن این قابلیت وجود دارد. برای این کار فقط کافی است آن را از سیری بخواهید و بگویید Enable Night Shift. با این کار بدون خروج از حالت Low Power مود Night Shift فعال می‌شود و می‌توانید از امکانات هر دو قابلیت به طور همزمان استفاده کنید.

اگر برای‌تان سوال پیش‌آمده که عکس گرفتن در این حالت به چه صورت است باید بدانید که این حالت در تصاویر، تغییری ایجاد نمی‌کند و همه‌ی آن‌ها به شکل معمولی ذخیره خواهند شد.

خوب بخوابید!

اگر عادت دارید که قبل از خواب خبر بخوانید، بازی یا وبگردی کنید، و به طور کلی پیش از خوابیدن مدتی به یک نمایشگر خیره شوید، مود Night Shift در iOS 9.3 می‌تواند در رفع مشکل بی‌خوابی ناشی از آن به شما کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا