چگونه در iOS 10 از لاک اسکرین استفاده کنیم؟

اپل در iOS 10 لاک اسکرین آیفون یعنی همان صفحه‌ای که هنگام روشن کردن صفحه‌ی نمایش دستگاه مشاهده می‌شود را طوری بازطراحی کرده است که با سوایپ کردن از لبه‌های نمایشگر می‌توانید از ویژگی‌های مختلفی استفاده کنید.

qrxajwv4wdqxkkruwbujmf-970-80

علاوه بر این روش سوم و ساده‌تری هم برای روشن کردن آیفون SE، آیفون 6s، آيفون 6s پلاس، آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس اضافه کرده است.

در همه‌ی دستگاه‌ها هنوز هم با استفاده از دکمه‌ی پاور و هوم می‌توانید صفحه‌ی دستگاه را روشن و لاک اسکرین را مشاهده کنید. ولی در روش جدید اصلاً نیازی به فشردن هیچ کلیدی ندارید، فقط باید سوئیچ Raise to Wake را از بخش Settings > Display & Brightness فعال کرده باشید.

اکنون می‌توانید با آیفون هم مثل هنگامی که می‌خواهید زمان را بر روی اپل واچ مشاهده کنید، تعامل داشته باشید.

لاک اسکرین در اولین نگاه چندان متفاوت به نظر نمی‌رسد. هنوز هم با سوایپ از بالا یا پایین به مرکز نوتیفیکیشن‌ها و کنترل‌سنتر دسترسی دارید.

البته آیکون دوربین دیگر در پایین سمت راست صفحه دیده نمی‌شود، و جای خود را به روش ساده‌تر و مطمئن‌تری داده است.

به علاوه نحوه‌ی باز کردن قفل سیستم در دستگاه‌هایی که از Touch ID استفاده نمی‌کنند هم تغییر کرده است. در این نسخه بعد از این که نمایشگر را روشن کرده، به جای این که صفحه را به سمت راست بکشید و رمز خود را وارد کنید، باید دکمه‌ی هوم را دو بار فشار دهید.

دیگر Swipe to Unlock وجود ندارد

البته در آیفون 6s، آیفون 6s پلاس، آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس هنوز هم می‌توانید از دکمه‌ی پاور یا قابلیت Raise to Wake برای روشن کردن صفحه‌ی گوشی و مشاهده‌ی لاک اسکرین استفاده کنید.

چون نسل دوم سنسور Touch ID آن قدر سریع عمل می‌کند که تا شما بخواهید انگشت خود را از روی دکمه‌ی هوم بردارید، دستگاه احتمالاً قفل گشایی شده و به صفحه‌ی خانگی منتقل می‌شوید.

نکته: وضعیت، شرایط سلامتی و داروهای خود را از اپلیکیشن Health بر روی لاک اسکرین بیاورید. از مسیر Health > Medical ID > Edit سوئیچ Show When Locked را فعال کنید.

اگر خواستید این اطلاعات را برای کسی که بیهوش شده بررسی کنید، ابتدا سعی کنید آیفون او را قفل گشایی کنید تا کیبوردِ ورود رمز ظاهر شود، سپس دکمه‌ی Emergency که در کنار Medical ID قرار دارد را لمس کنید.

 

چگونه در iOS از لاک اسکرین استفاده و آن را پیکربندی کنیم؟

 

۱. نوتیفیکیشن‌های از دست رفته

نوتیفیکیشن سنتر از لاک اسکرین قابل دستیابی است. از بالای صفحه به سمت پایین سوایپ کنید تا همه‌ی نوتیفیکیشن‌هایی که از دست داده‌اید را ببینید.

البته در این بخش برای مشاهده‌ی اپ‌ها باید سوئیچ Show on Lock Screen آن‌ها را از مسیر Settings > Notifications فعال کرده باشید.

fex7tjzcjctzjj3jswb9ux-650-80

 

۲. پاک کردن نوتیفیکیشن‌ها

انگشت خود را بر روی علامت ضربدر موجود در گوشه‌ی بالای سمت راست صفحه نگه دارید (یا به صورت 3D Touch آن را فشار دهید)، سپس گزینه‌ی Clear All Notifications را انتخاب کنید.

اگر خواستید فقط بعضی از آن‌ها را پاک کنید کافی است آیتم موردنظر خود را به سمت چپ سوایپ کرده و گزینه‌ی Clear را انتخاب نمایید.

mknd42ntbdsqxhg933ghyx-650-80

 

۳. واکنش به یک آیتم

با لمس هر نوتیفیکیشن به بخش مختص به آن آیتم در اپلیکیشن مربوطه‌اش برده می‌شوید. اگر به سمت چپ سوایپ کنید می‌توانید گزینه‌های قابل اجرا برای آن نوتیفیکیش را ببینید، و همچنین اگر از امکان 3D Touch استفاده کنید، قبل از تصمیم گیری در مورد هر نوتیفیکیشن می‌توانید نگاه نزدیک‌تری به آن داشته باشید. برای انجام بعضی از کارها باید دستگاه را قفل گشایی نمایید.

k7fobpv6rtrxcv4fxx6vtx-650-80

 

۴. کنترل‌سنتر

برای دسترسی به میانبرهایی مثل بلوتوث، وای فای و قفل کردن چرخش خودکار صفحه، می‌توانید از لبه‌ی پایین صفحه به سمت بالا سوایپ کنید.

از این بخش می‌توانید برای تغییر تنظیمات یا اعمال 3D Touch برای ویژگی‌های اضافه‌ای مثل تنظیم شدت نور فلش برای آیکون‌هایی که در ردیف پایین این بخش وجود دارند استفاده کنید.

mykhhrb7uqk3agcjw43bux-650-80

 

۵. کنترل سیستم صوتی و خانه

کنترل‌های صوتی، اساسی در لاک اسکرین هستند، و برای دسترسی به گزینه‌های اضافه مثل این که صدا به کدام بلندگو فرستاده شود، باید در کنترل سنتر دستگاه به سمت چپ سوایپ کنید.

اگر در اپلیکیشن Home دستگاه‌های HomeKit تعریف کرده‌اید، دوباره به سمت چپ سوایپ کنید تا بتوانید حداکثر ۹ مورد از آن‌ها را کنترل نمایید.

vecyz3qgwrrazew2heybvx-650-80

 

۶. کنترل ویجت‌ها

زمانی که بر روی آیکون بسیاری از اپلیکیشن‌ها 3D Touch می‌کنید، آن‌ها یک ویجت نشان می‌دهند. برای افزودن آن به نمای Today (و به طبع آن لاک اسکرین)، گزینه‌ی Add Widget را لمس کنید.

برای مدیریت همه‌ی ویجت‌ها از جمله از نظر ترتیب ظاهری، گزینه‌ی Edit را از پایین بخش Today لمس کنید.

u7tmxvvjdp4g46jx6nwjwx-650-80

 

۷. انتخاب موارد کاربردی

در بخش Settings > Touch ID & Passcode می‌توانید دسترسی لاک اسکرین به بخش Today، نوتیفیکیشن‌ها، سیری (با نگه داشتن دکمه‌ی هوم)، Apple Pay (با دو مرتبه فشردن دکمه‌ی هوم)، پاسخ به پیام‌ها و کنترل سخت‌افزار HomeKit را کنترل کنید.

bjyfkp9rskagur3w3gczux-650-80

 

۸. مدیریت پیشنهاد اپلیکیشن‌ها

تصمیم بگیرید که چه اپلیکیشن‌های نصب شده‌ای بر اساس استفاده‌ی قبلی در گوشه‌ی سمت چپ پایین صفحه پیشنهاد داده شوند، و چه اپلیکیشن‌هایی با توجه به موقعیت و شرایط به درد شما می‌خورند. این موارد را از بخش Settings > General > Handoff مشخص کنید.

ewgalymbscwzuun2ob3aux-650-80

 

۹. محدودسازی دسترسی ویژگی‌ها

اگر می‌خواهید برای دسترسی به کنترل سنتر نیاز به قفل گشایی وجود داشته باشد تا حریم خصوصی شما حفظ شود و اگر دستگاه‌تان گم شد کنترل از راه دور خانه‌ی شما ممکن نباشد، باید به مسیر Settings > Control Centre بروید و گزینه‌ی Access on Lock Screen را غیرفعال کنید.

qgfcxvou9jjmsz2u8cpxux-650-80

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا