شناسایی آهنگ محیط یکی از ویژگی‌های جدید در iOS 8

با این ویژگی جدید که قرار است به iOS 8 وارد شود، شما می‌توانید از آیفون خود بپرسید چه آهنگی در محیط شما در حال پخش است و آیفون به شما پاسخ خواهد داد. اپل قصد دارد سیری را آپدیت کند و ویژگی شناسایی آهنگ را به این دستیار صوتی قدرتمند اضافه کند.

بر اساس گزارشی از Bloomberg، اپل با همکاری Shazam قصد دارد ویژگی شناسایی آهنگ را به سیستم عامل جدید خود بیاورد. اپل گفته آماده همکاری با Shazam است و می‌خواهد یک سرویس طرف سوم به کاربر اجازه دهد تا یک دکمه را فشار دهد و آهنگی که در محیط اطرف پخش می‌شود را شناسایی کند. این گزارش می‌گوید بدون دانلود هیچ اپلیکیشنی شما می‌توانید آهنگ و خواننده را در آیفون و آیپد خود و با استفاده از آهنگی که در حال پخش است شناسایی کنید.

shazam

به احتمال زیاد اپل قصد دارد این ویژگی را جزیی از آپدیت iOS 8 قرار دهد. سیستم شناسایی آهنگ با سیری ادغام می شود و شما وقتی آهنگی را می شونید و برایتان نا آشناست می‌توانید خیلی راحت از سیری بپرسید که چه آهنگی در حال پخش است؟(“?what song is playing”) و دستگاه شروع به گوش دادن به آهنگ می‌کند سپس با استفاده از گردش در دیتابیس Shazam همه اطلاعات مربوط به آن آهنگ را به شما نشان خواهد داد. اگر نتیجه شناسایی آهنگ پیدا شد لینک دانلودی از آیتونز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

البته در کنار سرویس Shazam سرویس‌های دیگری نیز هستند که چنین ویژگی‌ای دارند. برای مثال SoundHound نیز می‌تواند قابلیت شناسایی آهنگ و  مدیای پخش شده در محیط را به شما ارائه دهد. این اپلیکیشن از میکروفون آیفون برای گوش دادن به بخش کوچکی از آهنگ استفاده می‌کند، آهنگ را از دیتابیس خود پیدا می‌کند و اطلاعات اضافی همچون متن آهنگ، زمان خوانده شدن، خواننده و یا حتی لینک دانلود را برای شما قرار خواهد داد.

در ادامه همین گزارش از بلومبرگ نیز آماده است که اپل در صدد گسترش رادیو آیتونز  فراتر بردن آن از ایالات متحده است. این یکی از تصمیم‌هایی بود که سرویس رقیب یعنی Pandora هنوز نتوانسته انجام دهد. در iOS 8 احتمالا آیتونز رادیو نیز به عنوان یک اپلیکیشن جداگانه خواهد بود و دیگر از ادغام با اپلیکیشن موزیک بیرون می‌آید.

سرویس شناسایی آهنگ تبدیل به یکی از پرکاربرد‌ترین ویژگی‌های سیری در iOS 8 خواهد شد (حداقل برای کاربران با زبان انگلیسی) و این ویژگی بیشتر از اینکه نشان دهنده توجه اپل به موسیقی و آهنگ باشد، توجه غالب شرکت بزرگ اپل نسبت به اضافه کردن ویژگی‌های جدید و کاربردی تر کردن دستیار صوتی سیری است. اپل می‌خواهد سیری را تبدیل به یک سرویس واقعا قابل اعتماد و پاسخگو می‌کند که می‌تواند اکثر سوال‌های ما را جواب دهد.

آپدیت iOS 8 احتمالا در کنفرانس توسعه‌دهندگان شرکت اپل و در ماه تیر رونمایی و پس از مدتی عرضه خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا