دسته‌ها
اپل

چشم‌پوشی از ویژگی‌های جدید برای پایداری و بهبود سازی

اپل حق دارد که برای پایداری و بهبود سازی‎ها، قید ویژگی‎های جدید را بزند. اپل خیال دارد که نسخه iOS9 را با تعداد کمی یا حتی بدون ویژگی‎های جدید منتشر کند تا با این کار وقت و تمرکز بیشتری را بر رفع خطاها و افزودن ثبات به پلت فرمش، بگذارد. پلت فرمی که در طی این سال‎ها سرعت بازگوییش آنقدر زیاد بوده که با نسخه اول آن اصلا قابل قیاس و شناسایی نیست.

پایداری

طی ماه‎ها و هفته‎های گذشته و مخصوصا از زمان انتشار نسخه 8 iOS، جریان مخالفی از نظرات شکل گرفت مبنی بر اینکه اپل، خیلی زیاد و خیلی سریع iOS را توسعه و به جلو هُل داد. اضافه کردن ویژگی‎های جدید و هیجان انگیز و هزاران ابزار ریز و درشت دیگر، سال به سال در هر یک از انتشار بزرگ نسخه‎ها، روی ناخوشایندش را به آیفون و آیپد نشان داده و باعث ایجاد یک سری مشکلات خیلی سطحی اما مهم در اجرا و کارایی این دستگاه‎ها شده است. زمانی اپل، برچسب “فقط کار می‎کند” را با خود یدک می‎کشید اما این برچسب هیچ زمانی به اندازه‌ی امروز از واقعیت به دور نبوده است. این مشکل فقط مختص iOS هم نمی‎شود؛ Mac OS X 10.10 Yosemite و قبل از آن، Mavericks هر دو به میزان مساوی برای خطاهای عجیب و غربیشان از رسانه‎ها انتقاد دریافت کردند. در مورد iOS7 و 8، مشکلات به پلتفرم موبایل اپل هم سرایت کرد.

بنابراین اینطور به نظر می‎آید که بالاخره کسی در اپل به فکر افتاده. اگر قرار است iOS9 به عنوان نسخه‎ای باشد که دیگر در آن خبری از به روز رسانی‎های خارق العاده و عظیم شرکت نیست، پس این نسخه درست سر وقت خواهد بود. گذشته از این، احتمالا باید اپل کم کم در پیدا و اضافه کردن ویژگی‎های جدید به گوشی‎های هوشمند یا تبلت هایی که iOS دارند، کم آورده باشد.

بهتر است برای لحظه‎ای برگردیم به شعار “فقط کار می‎کند” تا متوجه بشویم که شرکت اپل این اواخر دیگر زیاد قادر به ارائه دادن همچین شعارهایی نیست. برای هر سایت تکنولوژیکی که می‎خوانیدشان امری معمولی است که سیستم‎های ضمانت کیفیت اپل را زیر سوال ببرند و بی‎ارزش جلوه بدهند، و مدعی باشند که اپل از اینکه به عاقبتی شوم دچار شود، می‎ترسد. اما مشکل اصلی این شرکت، زنان و مردان در خیابان‎ها هستند. مردم عادی که این سایت‎ها را نمی خوانند و هنوز هم، تاریخ انتشار آخرین آیفون را از ما می‎پرسند، با اینکه این تاریخ هر سال یک زمان ثابت است.

این مشتریان همان چیزی هستند که اپل را به موقعیتی که الان درش گرفتار شده است، سوق داده است. طرفداران اپل و خوره‎های تکنولوژی نمی‎توانند به تنهایی وضعیت شرکت را تقویت کنند. این چیزی است که در دهه 1990 ثابت شد. چیزی که نیاز داشت “نرمال” ها بودند و آیپاد (iPod) مخدر راه فرارشان بود. بعد از آن آیفون جایش را گرفت.

شعار قدیمی “فقط کار می‌کند” آن زمان‎ها خیلی هم حقیقت داشت و به خاطر همین بود که مردم برای خریدن آیفون می‎آمدند و با یک Mac خارج می‎شدند. این همان چیزی است که باعث شد اپل به مهم‎ترین کمپانی اطراف تبدیل شود و آنقدر پول در بیاورد که نداند با آن چه کار کند. این مردم هستند که ارزش دارند و مهم‎اند و حتی وقتی به بعضی از مشکلات iOS اشاره می‎کنند (که iOS جایی نیست که باید باشد) اپل باید گوش بدهد و یادداشت برداری کند. مردم به اینکه چه تعداد API جدید به سیستم عامل اضافه شده یا برای سازندگان این چه معنایی دارد، اهمیتی نمی‎دهند. آنها اپ ایمیلی می‎خواهند که بتواند کارش را به درستی انجام بدهد. سیستم عاملی می‎خواهند که بی هیچ دلیلی مرتبا تلفن را روشن خاموش نکند. آنها می‎خواهند کامپیوتر در جیبشان داشته باشند اما نمی‎خواهند فکر کنند که همین طور هم هست.

آنها یک آیفون، یک آیپد، یک iOS ای می‎خواهند که “فقط کار کند”.

این اتفاقی است که در مورد iOS9 در حال افتادن است. یا حداقل چیزی است که ما باور داریم قرار است بیفتد. بازگشت به ساخت بهترین سخت افزار با مورد اعتماد‎ترین، بدون خطا‎ترین و آسان‎ترین نرم افزار برای استفاده.

اپل، همین حالا هم بهترین سخت افزار دارد و تا همین اواخر بهترین نرم افزار موبایل را داشت. حالا وقت این است که آن تاج مشخص دوباره سر جایش نشانده شود، قبل از اینکه خیلی دیر باشد.

idownloadblog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *