کلاه ایمنی هوشمند iC-R کمپانی Intelligent Cranium

کلاه ایمنی هوشمند Cranium iC-R یکی از بلندپروازانه ترین پروژه‎های ساخت کلاه ایمنی هوشمند است که تا به امروز ما شاهده آن بوده‎ایم، با در اختیار داشتن دو دوربین در دید عقب و جلو، نمایشگر‎های LCD شفاف، دارای GPS، سیستم ارتباطات بلوتوث، قابلیت برقراری ارتباط با گوشی همراه، سیستم هشدار برخورد با موتور دیگر از عقب توسط سنسور‎های LiDAR، یک سیستم تیره کننده‎ی پنجره‎ی دید به صورت الکترونیکی و در راس همه‎ی این‎ها صفحه‎ی خورشیدی است که به منظور شارژ این کلاه تعبیه شده است.

کلاه ایمنی هوشمند Cranium iC-R یک طراحی مفهومی است که با در اختیار داشتن قابلیت‎های فراوان آینده نگرانه طراحی شده است.

ما در رابطه با دو نمایشگر تمام رنگی LED، دو دوربین در عقب و جلو، سیستم ارتباطاتی بلوتوث، قابلیت برقراری ارتباط با گوشی همراه، کنترل‎های صوتی، سیستم هشدار برخورد با موتور دیگر از عقب توسط سنسور‎های LiDAR، و یک سیستم تیره کننده‎ی پنجره‎ی دید که به صورت الکترونیکی کنترل می‎شود که با لمس یک دکمه تیره می‎شود.

امکانات الکترونیکی بسیار بیشتری در این کلاه هوشمند به نسبت طرح‎هایی نظیر LivemapSkully یا Nuviz قرار گرفته است(که بعضی از آن‎ها هنوز قادر به این نبوده‎اند که محصولی بیرون دهند)، بنابراین عمر باتری به نظر می‎رسد یک مشکل باشد.

برای مبارزه با این امر، این کلاه هوشمند دارای یک پنل خورشیدی است که در بالای آن قرار گرفته است تا حین موتورسواری کلاه شارژ شود. تمامی این طرح در قالب کلاهی با قیمت خرده فروشی 1600 دلار آمریکا قرار است عرضه شود. به نظر شما امکانش است؟

نگاهی به هر کدام از ویژگی‎های iC-R می‎اندازیم، شروع با صفحات نمایش دوقلو است.

این صفحات نمایش شفاف که توسط یک کمپانی آلمانی ساخته شده است به عنوان سیستم‎های مشاهده‎ی عقبی و همچنین سیستم مشاهده‎ی اطلاعاتی نظیر مسیر راه، محدوده‎ی جاده، محل پیچ‎ها در شیشه‎ی جلو، عملکرد دارد.
به طور پیش فرض این صفحات نمایش وضعیت دوربین‎های دارای دید به عقب را نشان می‎أهند، و یک دید 210 درجه به سمت عقب فراهم می‎کنند. مدیر ارشد اجرایی کمپانی یعنی Ambrose Dodson به ما می‎گوید که “با نگاه به محصول Skully، آن‎ها دارای یک دوربین با زاویه‎ی بازشدگی وسیع بوده اند که به شخص موتور سوار دید 180 درجه می‎دهد، که یک میدان دید عالی می‎باشد، ولی زمانی که موتور از این میدان دید عبور می‎کند، هنوز هم موتور سوار دارای یک نقطه‎ی دید کور است.

این دو دوربین و زاویه‎ی دید 210 درجه به طور کامل آن نقطه‎ی کور را از بین می‎برد.”

2.icr-ic-r-intelligent-cranium-hud-motorcycle-helmet-1

ایده‎ی دید 360 درجه قلب کلیت این پروژه به شمار می‎رود. Dodson، که خودش یک موتور سیکلت سوار نیست، اشاره می‎کند که “موتورسورانی که در اطراف او در ترافیک قرار دارند باید سر خود را بر می‎گرداندند و نگاهی به جاده‎ی پیش رو داشته باشند تا با خیال راحت خطوط حرکت را عوض کنند.او می‎گوید که من چنین چیزی را به عنوان

یک مشکل بزرگ برای موتورسواران دیدم، و شروع به فکر در رابطه با چیزی کردم که می‎تواندباعث امنیت بیشتر موتورسواری آن‎ها هم برای موتورسواران فعلی، و هم خود من در آینده شود. من خیلی وقت است که دوست دارم موتورسواری را امتحان کنم.”

این صفحات نمایش دوقلو می‎توانند همچنین می‎توانند تمامی اطلاعاتی نظیر سرعت، وضعیت مسیر پیشروی و اطلاعات تماس از گوشی هوشمند همراه شما، و همچنین اطلاعات رسانه‎ای و هرچیز دیگری که مردم می‎توانند پیشنهاد به نمایش آن در آن‎جا دهند را نمایش دهد، چون IC-R قصد این را دارد که دارای یک بسته‎ی توسعه‎ی نرم افزاری باز برای توسعه دهندگان اپلیکیشن باشد تا به نحوی که دوست دارند با این صفحات نمایش برخورد کنند.

این کلاه ایمنی در خود یک سیستم GPS هم دارد که وضعیت حد سرعت در مسیر را، تا زمانی که در یک تونل نباشید، برای شما مشخص می‎کند.

سیستم ارتباطات بلوتوث شامل ارتباطات کلاه به کلاه با دیگر موتور سواران است، و همچنین قابلیت ارتباط با گوشی هوشمند برای تماس‎ها و به جریان انداختن سیستم وضعیت مسیر پیشروی است. همچنین این کلاه برای گرفتن فرمان‎های صوتی طراحی شده است.

3.icr-ic-r-intelligent-cranium-hud-motorcycle-helmet-2

سیستم تیره کننده‎ی پنجره‎ی دید LCD که در عرض کمتر از یک ثانیه تیره می‎شود، زمانی که یک جریان ولتاژ پایین به کار گرفته شود، باعث می‎شود فورا پنجره‎ی دید را با لمس یک دکمه تیره کنید. در صورتی که نقص برقی وجود داشته باشد، به صورت پیشفرض از حالت تیره به شفاف بر می‎گردد.

سیستم هشدار‎ به برخورد از عقب یک امتیاز بی نظیر است، این کلاه ایمنی دارای یک سنسور LiDAR در خود است که رو به عقب است تا به موتور سواران در رابطه با برخورد‎های بالقوه از عقب، به عنوان مثال به دنبال انتظار پشت چراغ قرمز، هشدار لازم را دهد.

این سنسور‎ها میزان نزدیکی با وسیله‎ی نقلیه‎ی دیگر و سرعت نزدیک شدن آن را انداره گیری می‎کند و نور‎های هشدار‎ دهنده‎ی LED را داخل محیط دید به صورت فلش زدن نشان می‎دهد، انگار که شخصی ممکن است از عقب به شما بزند. چنین چیزی یک ویژگی‎ گران اضافی به شمار می‎رود چون شما دارای دوربین‎های دید به عقب

هستید و باید بدانید دقیقا چه چیزی پشت شما در حال رخ دادن است، ولی Dodson می‎گوید که چنین چیزی اساسا برای کمک در شب است، زمانی که دید در عقب ممکن است آسان درک نشود.

4.icr-ic-r-intelligent-cranium-hud-motorcycle-helmet-5

دو دوربین ویدیویی، دو صفحه‎ی نمایش نشان دهنده‎ی وضعیت مسیر پیشروی، سیستم ارتباطات بلوتوثی، سیستم LiDAR و GPS از نظر الکترونیکی بخواهیم صحبت کنیم، مصرف برق زیادی دارند.

مصرف باتری باید بسیار زیاد باشد. Doson به ما می‎گوید که تیم طراحی در حال طراحی باتری است که با هر بار شارژ 8 ساعت کار کند.

چنین در نظر بگیرید که Sena 10C headset (کنار کلاه ایمنی فرد موتورسوار قرار می‎گیرد) دارای یک دوربین، یک بسته‎ی ارتباطات بلوتوثی است و صفحه‎ی نمایشی ندارد و کمتر از دو ساعت باتری آن جواب می‎دهد. تیم iC-R ولی بلندپروازی بیشتری دارد، چنین باتری نیاز به یک منبع تغذیه‎ی عظیم دارد.

تیم iC-R امیدوارانه در رابطه با ظرفیت تخمین زده شده با ما صحبت خواهد کرد و ما هم اطلاعات این مقاله را به روز می‎کنیم. همچنین چالش قرار دادن این منبع تغذیه

وجود دارد تا تصادفا آسیب نبینید و باعث متلاشی شدن سر موتور سوار نشود.

5.icr-ic-r-intelligent-cranium-hud-motorcycle-helmet-4

پنل خورشیدی که در بالای کلاه ساخته شده است به افزایش عمر باتری در طول روز کمک می‎کند، ولی میزان آن را من نمی‎توانم حدس بزنم. خود این پنل شاید 5 یا 10 برابر اندازه‎ی چیزی باشد که شما در روی یک چراغ قوه‎ی LED شارژ شونده با نور خورشید دیده باشید، ولی مشخص است که کلاه ایمنی iC-R از نظر مصرف برق و انرژی به مراتب بیشتر است.

من شک دارم که صفحات نمایش ویدیویی قابل برنامه ریزی با رزولوشن بالا، به خوبی در فرآیند یکپارچه سازی تصاویر، بویژه اگر آن را برای پخش ویدیو به هنگام موتور سواری به لطف یک بسته‎ی توسعه‎ی نرم افزاری باز بتوان تنظیم شوند، جواب خواهند داد یا خیر و پایین نگه داشتن وزن این کلاه با توجه به این همه تجهیزات الکترونیکی نیز مشکل خواهد بود. ولی چنین چالش‎هایی برای Skully نیز وجود دارد.

سپس بحث قیمت پیش می‎آید. Skully AR-1 که در حاضر فقط یک پیش نمونه از آن وجود دارد و قول ارائه‎ی آن در ماه ژوئن به ماه دسامبر امسال تعویق انداخته شده است، دارای یک پیش فروش 1499 دلاری است، کلاهی بدون پنل خورشیدی، یک نمایشگر ثانویه، یک دوربین دید در عقب یا این سنسور مجاورتی LiDAR.

دوربین هوشمند کمپانی Intelligent Cranium اگر به حالت پیش فروش خریداری شود قیمت 1399 دلار دارد.

آیا ممکن است به این قیمت این محصول فروخته شود؟ Dodson اعتقاد دارد که امکانش وجود دارد. او می‎گوید “نیاز به همکاری و تحقیق درست برای رسیدن به این قیمت است.

با توجه به هزینه‎های پیش بینی شده‎ی ما، من شک دارم که Skully یک حاشیه‎ی سود بسیار مطمئن به وجود آورده باشد.”

Intelligent Cranium تا به امروز جاه طلبانه ترین کلاه ایمنی هوشمند را مطرح کرده است.

ما امیدواریم که دادسون (Dodson) و تیمش در کمپین تبلیغاتی سایت Indiegogo برای iC-R، که به تازگی شروع شده است، به خوبی وجه لازم را برای شروع پروژه کسب کنند و امیدواریم که حول و حوش سال 2017 قادر به دیدن این محصول باشیم، چون تاریخ عرضه طولانی تر از آن پیش بینی نشده است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا