iOS 7 با 87 درصد محبوبیت در مقابل 11 درصد iOS 6

پس از WWDC تابستان گذشته، اپل نمودار درصد محبوبیت iOS را در Dev Center، پورتال توسعه دهندگان ثبت شده مک و iOS منتشر کرد.

   محبوبیت

با توجه به اطلاعات 24 مارس سال 2014، حدود 85 درصد از دستگاه‎های آیفون، آیپاد تاچ و آیپد با iOS 7 کار می‎کنند. این رقم در حال حاضر، براساس اطلاعات فروشگاه اپل، به 87 درصد افزایش یافته است.

اگر چه میزان محبوبیت iOS در حال حاضر به دنبال ارائه عمومی آن بیش از شش ماه پیش، کاهش یافته است، با این وجود، دو درصد اختلاف در دو هفته، یک دستاورد قابل توجه است.

شرط می بندم مدیران اپل، محبوبیت iOS در مقابل آندروید را برجسته می‎کنند تا پلتفرم گوگل را بسیار از هم گسیخته نشان دهند، اما اطلاعات بیشتری از آنچه چشم می‎بیند وجود دارد. برای مطالب بیشتر، ادامه متن را بخوانید…

تصویر دیده شده در بالا از صفحه توسعه دهنده گان اپل گرفته شده و بر اساس عکسی است که از نحوه دسترسی به فروشگاه اپل توسط دستگاه و در طول یک دوره هفت روزه منتهی به 6 آوریل 2014 می باشد.

اپل، iOS 7 را برای مصرف عمومی در 18 سپتامبر 2013 ارائه کرد و تا 1 دسامبر، 78 درصد از دستگاه های فعال در حال اجرای آن می باشند.

اما برای گوگل، داشبورد آندروید این شرکت، یک تصویر شلوغ از توزیع نسخه آندروید را ارائه می دهد. اطلاعات جمع آوری شده در طول یک دوره 7 روزه منتهی به 1 آوریل 2014، نشان می دهد که آندروید KitKat، آخرین و بزرگترین نسخه آندرویدی که در شش ماه گذشته ارائه شده است، فقط بر روی 5.3 درصد از گوشی ها و تبلت های آندروید نصب شده است، به استثنای دستگاه های vanilla که از خدمات Google paly استفاده نمی‎کنند.

محبوبیت

اما این افزایش سرعت در محبوبیت iOS چگونه ممکن است؟

اپل با iOS 6 یک مکانیزم نرم افزار به روز رسانی را ایجاد کرد که در تطابق با سیستم عامل آن بود. این ویژگی که در  Settings > General > Software Update قرار دارد، به صورت دوره‎ای امکان به روز رسانی جدید را بررسی می‎کند.

هنگامی که آنرا پیدا کرد، installer، آن را توسط wi-fi در پس زمینه نصب می‎کند (iOS 7 به شما اجازه می‎دهد تا این OTA installerها را حذف کنید تا فضای ذخیره سازی را آزاد کنید)، و بر روی آیکون تنظیمات در صفحه نمایش کاربر، علامت می‎گذارد تا او را از به روز رسانی آگاه کند.

به روز رسانی توسط دستگاه و بدون نیاز به آیتونز دسکتاپ است و این امر از لحاظ تاریخی دلیل اصلی آن است که برخی از افراد در وهله اول نخواهند iOS را به روز رسانی کنند.

با این حال، اپل فقط چند مدل آیفون، آیپاد تاچ، و آیپد را در مقابل گوگل که نرم افزار اندروید آن در دستگاه‎های بی شماری از ده‎ها تن از فروشندگان اجرا می‎شود، توسعه داده است.

همچنین نقش اپراتورهای تلفن همراه و UI نیز مهم است.

محبوبیت

در واقع، Android با وجود پراکنده بودن، چهار نسخه اصلی دارد که هر یک کمتر از ده درصد از سهم دارند.
این به اپل اجازه می‎دهد تا پراکندگی دستگاه‎های خود را به حداقل رسانده، و از سخت افزارهای قدیمی‎تر پشتیبانی کند. همین امر برای دسکتاپ نیز وجود دارد. در اینجا نیز سیستم عامل Mac OS X در مقابل Windows، که باید طیف گسترده‎ای از تنظیمات، قطعات و تولید کنندگان را پشتیبانی کند، فقط بر سخت افزار اپل قابل اجرا است.

iOS 7.1 نیز نقش خود را ایفا کرد. اولین به روز رسانی عمده IOS 7، ویژگی های جدیدی مانند CarPlay و Touch ID/ ارتقای Siri و افزایش ثبات دستگاه را در بر داشت.

در عوض، بسیاری از مردمی که نسبت به نسخه های iOS 7.0.x نگرانی داشتند، در نهایت دستگاه خود را به iOS 7.1 ارتقاء دادند.

محبوبیت

اما در مورد آن یازده درصد دستگاهی که هنوز هم با iOS 6 کار می‎کنند، بسیاری از آنها به احتمال زیاد دارای سخت افزارهای قدیمی‎تر‎اند بنابراین انتظار نداشته باشید که نرخ مقبولیت به 100 درصد برسد.

به عنوان مثال، تا ماه ژوئن گذشته 96 درصد از دستگاه ها با iOS 6 کار می‎کردند.

کنفرانس سالانه اپل برای توسعه دهندگان، دوشنبه، 2 ژوئن در سان فرانسیسکو برگزار می‎شود، بنابراین این مقدار بحث برای iOS 7 کافی است، زیرا همه چشم‎ها بر روی iOS 8 خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا