آی او اس 7 اپل و 30 رمز و راز که حتما باید بدانید

آی او اس 7  فقط نقشی از رنگ ها و کمی آب و تاب به همراه آیکون های جدید قفل صفحه و انیمیشن های جذاب نیست. اپل ویژگی های برتری را به سیستم عاملش اعطا کرده تا هنگام کار و تعامل با آیپد و آیفون راحتی بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم. از بزرگترین ویژگی ها تا زیرکانه ترین دگرگونی ها، ما 30 مورد از آن ها را به طور اختصاصی برایتان انتخاب کردیم. پس لطفا تنهایمان نگذارید!

ios-7

1-اطلاع رسانی
بخش مرکز اطلاع رسانی ios 7 یعنی (Notification Center) چیزی بیشتر از هشدار و از این جور خاله زنک بازی هاست! این بخش روزانه به شما می گوید در زندگی شما و دنیای اطراف تان چه می گذرد، اما این که چه قدر باشد، کم باشد یا به نوعی انقدر زیاد باشد که منفجرتان کند همه و همه سراسر به شما بر می گردد :دی
برای این کار کافی است به تنظیمات مرکز اطلاع رسانی رجوع کرده و آن چه را که می خواهید ببینید تنظیم کنید.

2- کنترل سراسری
همه ما به خوبی می دانیم که سوایپ (حرکت تند) از بالا به پائین، برایمان با باز نمودن بخش اطلاع رسانی همراه است، اما اپل به تازگی مجموعه ای از گزینه ها را نیز در آی او اس 7 در پائین صفحه اضافه کرده است. تنها دستتان را از بالا به پائین حرکت دهید تا کل مرکز اطلاع رسانی را در تیر رس داشته باشید؛ که شامل یک پنل دسترسی سریع با مجموعه ای از میانبر های کارامد برای وای فای، بلوتوث و تنظیمات ایرپلی می شود.

3- ذخیره سازی اطلاعات
اپل همیشه گزینه هایی برای تعیین این که کدام اپ مجوز دسترسی به اینترنت 3G را دارند را بر روی میز داشته است اما iOS 7 آن را یک گام بالاتر برده؛ اکنون اپ ها نیازمند دریافت پروانه (پرمیشن) پس زمینه ای نیز هستند که از این پس می توانید آن هایی را که به اندازه برای دسترسی به اینترنت گوشی هستند مشخص کنید و این که کدام یک مستثنا هستند و باید منتظر وای فای بمانند.

4- ماکو من (Macho man)
صدای کلاسیک سیری شاید در iOS 7 کمی طبیعی تر به نظر برسد اما اپل به آی او اس 7 شخصی با جنسیت جدید نیز اعطا کرده. تنها کافی است به تنظیمات سیری رفته تا گزینه ای را برای انتخاب بین شخصیت خانم و آقا را بیابید و از بین آن یکی را انتخاب نمائید.

5- بزرگتر = بهتر!
اپل همواره این اجازه را به ما داده تا اندازه نوشته در تقویم، مخاطبین، ایمیل، پیام ها و نوشته ها را کمی بیشتر کنیم. اما از گزینه های خوب سیستم عامل بروز شده یعنی آی او اس 7 اینست که در دیگر اپ های جداگانه نیز می توانید متن ها را بزرگ کنید. تنها کافی است که اسلایدر متن را بکشید و به چشمانتان استراحت بدهید.

6- برجسته و زیبا
فونت های iOS 7 ای کمی از مدل پیشین نازک تر و باریک اندام تر شده اند (:دی)، مدلی که سال هاست به آن ها عادت کرده بودیم… حیف شد =)) نه نشد! اگر مثل من کمی پیر شده اید (البته جسارت هست بنده پیرم، شما تازه 14 سالتان امسال پر می شود) کافی است آن ها را به حالت قبل بازگردانید. در تنظیمات دسترسی (Accessibility) به دنبال زمینه ”Bold Text“ بگردید. آن را جایگزین کنید و متون را نظاره گر باشید که کمی توپر شده اند.

7- دینامیت
انیمیشن ها در iOS 7 بزرگ هستند، که این حس را به انسان می دهد که اپل کمی جنب و جوش را در پس زمینه آی او اس 7 اضافه کرده است. در همین حین، چند سایه الهام گرفته شده از باب های شناور از 5C نیز برای انتخاب کردن قرار دامد اما چون این ها، تازه قابلیت های اولیه هستند، پس باید منتظر ماند و دید اپل در آپدیت های جدید چه چیز را اضافه خواهد کرد.

8- حرکت بی حرکت!
اگر به حرکت های آی او اس 7 حساسیت دارید (:دی – یعنی موجب بروز مشکلات عصبی برایتان می شود)، والپیپیر های پارالاکس اپل و انیمیشن های اینترفیسی ممکن است کمی موجب ابراز وسواس فکری شما شود. در بخش Accessibility، راهی برای خاموش نمودن تمام حرکت های پایدار وجود دارد و به چشمانتان کمک می کند تا تمرکز حواس بیشتر داشته باشید.

9- نگاه کنید و گوش فرا دهید
اپل به اپ ها اجازه دسترسی به گالری تصاویر یا مخاطبین را بدون اجازه ما نخواهد داد، اما iOS 7 امنیت را به درجه اعلی رسانده است. اکنون حتی هنگامی که یک اپ نیاز به استفاده از میکروفون آیفون دارد برای اولین بار یک بخش دیالوگ برای پرمیشن درخواست می کند.

10- تماس و پاسخ
حتی اگر هدست بر روی گوش باشیم، زمانی فرا می رسد که می خواهیم بدون استفاده از هندست به تماس ها پاسخ دهیم، و آی او اس 7 راهی آسان برایمان قرار داده (خدا پدرش را رحمت کند! :دی ) که در بخش دسترسی می توانید به طور خودکار به جای آن که به شخص بگویید برای تنظیم سورس منتظر بماند، تماس های دریافتی تان را به اسپیکر یا هندست بفرستید.

11- بیشتر در چه نقاطی هستم؟
همانطور که حتی اگر آن را به زبان نیز نیاوریم بسیار بدیهی و مشخص است، آیفون ها ذره ذره حرکت های ما را زیر نظر دارند. اما اپل با مهربانی در iOS7 چگونگی آن را به ما نشان می دهد. جالب است بدانید در بخش خدمات لوکیشن نقاطی که اکثرا در آن حضور دارید (Frequent Location) را می توانید  ببینید. آن را باز کنید و پس از آن اپل نقشه ای از مکان هایی که به طور مکرر در آن حضور دارید را نشان تان می دهد. اگر از آن وحشت زده شدید، خیلی شیک و مجلسی کافیست آن را غیر فعال کنید.

12- حرکت سریع تر
اگر کمی با آی او اس 7 کار کرده باشید، حتما می دانید که لاک اسکرین آن به طور قابل توجهی تغییر یافته است، یکی از بهترین تغییرات موشکافانه توانایی تمیزکاری و گذر کردن ( Scrub ) از میان آهنگ هاست که در گذشته تنها یک ویژگی آیپدی به حساب می آمد. اکنون دیگر نیازی نیست تا دکمه home را دوباره تپ (لمس) کنیم که واقعا بی معنی بود، نبود؟ آیا؟!

13- منطقه ممنوعه
اکثر ما ها با آن مشکلی نداریم، اما اپل هزاران راه برای دسته بندی و فیلتر کردن محتواها بر روی آیفون هایمان پیشنهاد می کند، از تصریح متن موزیک ها گرفته تا کامل نمودن اپ ها. اکنون می توانید وب سایت ها را نیز به این چرخه اضافه کنید، به طوری که اگر در آی او اس 7 این قابلیت فعال باشد، مرورگر سافاری سعی برای محدود نمودن محتوا های بزرگسال در نتایج جستجو هایتان خواهد داشت. اگر هم به صورت قطعی خواستید، می توانید به صورت مستقیم سایت های مشخصی را بر اسامی اضافه نمائید تا فرزندتان گودبای پارتی نگیرد… :دی

14- چند منظوره شیر کنید!
با وجود فیسبوک و توئیتر و غریب بودن (!!!) همه ما با آن ها مگر می شود گوشی از چنین نعماتی بهره مند نباشد؟! بله دیگر… اینطوریاست… پس بیایید از اپل به خاطر اضافه نمودن ویمئو و فلیکر برای اشتراک گزاری بهتر تشکر و قدردانی کنیم… :دی
در آی او اس 7 تنها به محیط مورد نظر بروید، ساین این کنید و لذت ببرید.

15- صفحه را درخشان کنید!
کنترل سنتر بدون اغراق و مبالغه انصافا از چیز های خوب خوب پر شده که شاید در iOS 6 باید برای هر یک، چندین تپ و چرخش انجام می دادیم، اما یکی از آن آیکون ها کاملا جدید است؛ The Flashlight یا نور فلش. این که چرا اپل برای قابلیت به این سادگی 6 سال وقت گذاشته هم چنان بین علما در حال بحث و جدل های سطح بالاست (:دی) اما بالاخره هر چه باشد از دیدن آن خوشوقت شدیم.

16- مرز های خود را مشخص کنید
از آنجایی که نمی خواهید غریبه های خیابان و بازار هم برای تان تصویر ارسال کنند، شاید اگر خدا بخواهد میل به ایجاد یک سری حد و مرز مشخص در ایر دراپ داشته باشید. پس به Control Center آی او اس 7 بروید تا اشتراک گزاری هایتان را تنها منحصر به مخاطبین تان کنید و یا کلا آن را ببندید.

17- مخفی کنید و به جستجو بپردازید
جستجو در سافاری یک مقدار هوشمندتر و آسان تر شده است. فیلد گوگل هم که خود به یک مقوله جداگانه تبدیل شده؛ آدرس بار اکنون آنگونه ای که نتایج جستجوی یکپارچه از وب به دست می آید، دو برابر شده، و حتی بوکمارک ها و تاریخچه جستجو نیز در یک لیست مرتب و قابل اسکرول دسته بندی می شود. نتایج زنده همانطور که تایپ می کنید خودنمایی می کند و مسیر را برای رسیدن شما به نتیجه موردنظرتان سیقل می دهد.

18- گذرواژه لطفا!
زنجیره کلیدی iCloud قول می دهد تا فعالیتی متناسب برای سینک و کدگزاری اطلاعات حساس ما داشته باشد، اما از جایی که آن به نوعی جانور زنده تبدیل شده، سافاری می تواند یک پسورد تصادفی، مجازی و غیر قابل حدس برایتان تولید کند. هر گاه که نیاز به یک گذرواژه جدید برای ورود کردن داشتید، سافاری آن را به طور خودکار برایتان انجام خواهد داد (پیشنهاد می دهد) و شانس هکر ها برای به دست آوردن آن پائین آمده و به نوعی حماسه را تنگ تر می سازد! همچنین اگر در حال استفاده از ماوریکس هستید، فایل های سینک شده با مک تان نیز همگام سازی خواهد شد. این است امنیت واقعی در آی او اس 7

19- مخفی کنید، سینک کنید
اگر به دنبال تب های آیکلادیتان می گردید، می توانید آن ها را در قسمت پائین مشاهده های تب در سافاری مشاهده کنید که موجب بروز احساس بیشتری در هنگامی که به آن فکر می کنید خواهد شد.

20- لوکیشن، لوکیشن، لوکیشن!
نقشه ها واقعا با توجه به بار اولی که در iOS 6 تازه رونمایی شدند، پیشرفت به سزایی داشته اند. یکی از بهترین ویژگی های جدید، سینک کردن بوک مارک هاست که به تمامی دستگاه های شما اطمینان اجازه دسترسی به مکان های دلخواه شما را می دهد. و این بار، شاید شما را به آنجا ببرد!

21- شب و روز…
اگر پس از این که خورشید غروب کرد نیاز به کمک پیدا کردید، خود مپس، به طور خودکار به یک تم تیره سوییچ خواهد شد تا مطالعه را برای چشمانتان آسان تر جلوه دهد. البته در مسیر های نوبت به نوبت ما کوچکترین نگاهی به صفحه نخواهیم داشت اما بالاخره… جالب است!

22- از این راه برو
برای برخی دلایل، در iOS 6 اپل دسترسی افراد پیاده به مسیر های هدایتگر صوتی منع کرده بود و ما مجبور بودیم برای هر حرکت از روی صفحه مسیر را تشخیص دهیم. اما دیگر نیازی نیست و می توانیم دست به جیب فقط گوش دهیم (فقط مراقب باشید زمین نخورید… :دی).

23-فیلتر های زنده به به!
اپ دوربین کم که چه عرض شود، خیلی زیاد زیباتر جلوه می کند. اما اکثرا یک کار انجام می دهد که با دو ضمیمه همراه است و منتظر است تا از آن بهره گیرید؛ یک گزینه قابل انتخاب مربعی و نُه فیلتر زنده. دیگر تنها تحت تاثیر نگاره هایی با تون سپیا (قرمز قهوه ای) تحت شعاع قرار نمی گیریم.

24- متمرکز (فوکوسی) باقی بمانید
اگر در حال گرفتن تصاویر در حالت لنداسکیپ هستید، فوکوس کردن کمی دشوار است و اگر بخواهیم انگشتمان را بر روی شاتر نگه داریم نیاز به کمی تمرینات ژیمناستیک دست دارد! در iOS 7، اپل فوکوس خودکار را با دکمه زیاد نمودن صدا یکسان کرده است. فقط کافی است آن را برای یک ثانیه نگه دارید، سپس تصویر شما پیش از شکل گرفتن، کمی تیز یا به قول امروزی ها شارپ (Sharp) خواهد شد.

25-سیری، مجددا اجراش کن!
در آی او اس جدید همراه با اجزای هر موزیک از گالری موزیک ها، سیری امکان پخش ایستگاه های رادیویی iTunes را داراست. تنها کافی است مودی که در آن هستید را به سیری بگویید تا به طور خودکار در ایستگاه صحیح قرار می گیرید. حتی به شما می تواند بگوید چه چیز در حال پخش است.

26- همه یا هیچ یک
صبر کنید، آیا ما 6 سال پیاپی برای این به انتظار نشسته بودیم؟ اپل؟ از تو انتظار نداشتیم!!!
ویرایش (ادیت) را در ایمیل iOS 7 لمس کنید و در پایان گزینه ای را ببینید که از وقتی راجع به آن شنیدیم مشتاقش شدیم؛ بله، نشان دار کردن همه رایانامه ها! خنده دار اما فراموش شده…

27-وضعیت آب و هوایی بهتر
اپ وضعیت آب و هوای جدید اپل در iOS7 بسیار متفاوت به نظر می رسد، با کاربرد هایی از قبل که به یاد می آورید و البته، با کمی استثنا؛ دما را لمس کنید تا با نتایج جزئی بیشتری رو به رو شوید، به چپ حرکتی تند داشته باشید تا پیش بینی ساعتی باقیمانده روز را مشاهده کنید و یا یک شهر را پینچ کنید تا در صفحه اصلی باز شود.

28- زوم… زوم!
آیفون ها برای تصویر برداری عالی هستند، اما  ویدئو ها همیشه کمی مشکل ساز بوده اند. در همین راستا، اپلدر این آی او اس چند گام را برای اصلاح آن در دو ویژه برداشته است: زوم کردن زنده و تصویر برداری ثابت. دلایل بیشتر برای این که دوربین های فیلمبرداری مان را در خانه رها کنیم.

29 – یک آهنگ جدید بخوانید
تون ماریمبای (نوعی سنتور) شیرین شاید برای همیشه به آیفون لینک شده باشد، اما اپل به طور رسمی آن را به عنوان رینگتون پیشفرض در نظر گرفته است. عملاً کتابخانه ای از رینگتون ها و هشدار ها در آی او اس شکل گرفته اند، اما اگر می خواهید نوستالژیک باشید، می توانید آن ها را به طور پنهانی در زیر لیست در زیر “Classic” پیدا نمائید.

30- بالا، بالا و دور از دسترس…
آیفون هایمان هم اکنون از حسگر های شتاب سنج، مفناطیس سنج، و ژیروسکوپ بهره مند است، اما اگر برای لذت بردن از آن ها نیازی به خرید یک iPhone 5S ندارید.  اپل یک شیب سنج را درون آی او اس جایگزاری کرده، پس تمامی گام شماران اپ استور قادر خواهند بود تا بالا رفتن شما را پیگیری کنند. اپل مرحله ای به اپ قطب نمای بهبود یافته نیز افزوده که دیگر حجت را تمام کرده و بس…

امیدواریم با مطالعه گلچین ویژگی ها و نکته های مربوط به آی او اس جدید که به طور اختصاصی از آی اپل سنتر و مختص به کاربران گرامی فارسی زبان و ایرانی تهیه دیده شد لذت برده باشید. اگر شما نیز ویژگی و زیر و بم مناسبی را می شناسید و گمان می برید به سود کاربران باشد، با  ما در میان بگذارید و ما حتما آن را مرتباً بروز خواهیم کرد.
مانا باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا