اپلیکیشن‎های iOS امن هستند اما یک تهدید باقی می‎ماند

چندروز قبل، یک مدیر ارشد اجرایی از یک کمپانی” نرم‎افزار امنیتی” در یک مقاله مهمان چنین می‎گوید که اپل باید پذیرای-حدس می‎زنید چی باشد؟- ” نرم‎افزار امنیتی” باشد.

درست نظیر آخرین بار، کل این قضیه به نوعی خود خدمتی (یعنی به منظور برآورده سازی اهداف شخصی خود نویسنده است) است و ارزش این را ندارد به آن توجه شود. اما چون هر دفعه که چیزی نظیر این قضیه در سطح اینترنت منتشر می‎شود، خوانندگان نگران با ما تماس می‎گیرند، باید بعضی از این ایجاد کنندگان ترس (افرادی که سعی می‎کنند نسبت به یک چیز خاصی نوعی هشدار عمومی یا ترس در عموم ایجاد کنند) را مجدد مورد خطاب قرار داد.

این مدیر ارشد اجرایی با این گفته شروع می‎کند که صاحبین دستگاه‎های آیفون و آیپد به اندازه کافی در رابطه با امنیت دستگاه‎های خود با وجود “اخبار همیشگی” که از هک و نفوذ‎های امنیتی به صورت آنلاین وجود دارد، نگران نیستند. شاید این امر بخاطر این باشد که این “اخبار همیشگی” مربوط به طیف وسیعی از مشتریان iOS نمی‎شوند، یعنی افرادی که جیل بریک انجام نمی‎دهند، از فروشگاه‎های غیرمطمئن فروش اپلیکیشن خرید نمی‎کنند یا اپلکیشن‎های غیر مطمئن را قبول نمی‎کنند.

به طرز مضحکی، این مدیر ارشد اجرایی ادعا می‎کند که همان روندی را برای موبایل می‎بیند، گرچه مشخصا از iOS نام برده نشده است، که برای کامپیوتر‎های شخصی در دهه 90 و 2000 رخ داد. طبق گفته ایشان بررسی‎هایی که در بخش اپ استور انجام می‎شود به خاطر برای “انسان” نوشته شدن مورد سرزنش قرار می‎گیرد به همراه مشتریان بخاطر زیادی احمق بودن برای استفاده از اپلیکیشن‎های کرک و کپی شده تا اپلیکیشن‎‎های اورجینال، و اپل و توسعه‎دهندگان بخاطر عدم توانایی در جلوگیری از اجرای اپلیکیشن‎هایی که در دستگاه‎های غیرامن جیل بریک شده در حال اجرا هستند، امری (جیل بریک کردن) که به نظر در پیش کاربران محبوب است.

و زمانی که تمامی این حرف‎ها و هشدار‎های ترسناک داده می‎شود، او اینطوری نتیجه‎گیری می‎کند که اپل قادر به انجام امر محافظت ما از تمامی این چیز‎های وحشتناک نیست و باید به راه‎حل‎های امنیتی که نرم‎افزار‎های شخص سوم (third party apps) برای iOS ارائه می‎دهند، رو بیاورد.

شاید منصفانه‎تر است که بگوییم دستگاه‎های iOS یک بازار بزرگ استفاده نشده است و “شرکت‎های امنیتی” هرکاری که بتوانند می‎کنند، از جمله تلاش برای ترساندن مشتریان اپل، تا به اپل فشار بیاورند تا این کمپانی پلت فرم خود را به روی “نرم افزار امنیتی” غیرلازم و احتمالا مشکل آفرین باز کند.

مشکلات امنیتی واقعا پیش روی iOS و هر پلتفرم دیگری قرار دارد. اپل از این قضیه آگاه است و به همین منظور اخیرا، امنیت به همراه حریم خصوصی را در راس ویژگی‎های مربوط به مشتری قرار داده است. رفع چیز‎هایی نظیر استفاده نادرست از گواهینامه شرکتی (enterprise certificate) و انواع حملات مهندسی شده اجتماعی که سعی در از بین بردن پوشش محافظتی مشتریان و نصب بدافزار دارند تنها گوشه‎ای از مشکلاتی است که اپل به دنبال حل آن‎ها است. قسمتی از این نوشته‎ها توسط این دسته از افراد ترس برانگیز و تبلیغاتی نیست بلکه در اختیار مردم اطلاعات واقعی قرار می‎دهد و به آن‎ها کمک می‎کند تا بهتر از تمامی ویژگی‎های امنیتی که در اختیار آن‎ها است و وجود دارد، استفاده کنند.

شاید چنین چیزی باعث فروش نرم افزار شخص ثالث امنیتی نشود، ولی بطور مشروع باعث ایجاد امنیت بیشتر برای هر فرد می‎شود.

imore

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا