نصب سیستم عامل ios بر روی نوکیا N900

وینکوم، توسعه دهنده ی جیلبریک iOS 6.1.3/4  تصمیم گرفته است تا iOS را بر یک دستگاه غیر اپلی نصب کند. تصویری که در زیر می بینید هسته ی iOS است که به نام XNU Kernel شناخته شده و در اسمارت فون Nokia N900 اجرا شده است.

این پورت از جایی که هیچ یک از المان های به کار رفته شده در OS X یا iOS به عنوان یک سیستم عامل قابل استفاده در آن به کار نرفته بشدت در مراحل اولیه به سر می برد. اما پیامی برای توسعه پروژه اوپن سورس پیش رو است…

xnu-n900-1024x768

نوشته وبلاگ وینکوم

اخیرا، با پورت کردن Darwin Kernel به ARM architecture من به یکی از هسته های اصلی پروژه شخصی ام دست یافتم. این مرحله اصلی مشخص، به یک بوت سیستم چند کاربره انجامید.

داروین، هسته سیستم عاملی که است که از دو سیستم عامل Mac OS X و iPhone OS) iOS)، بهره می برد. این اکتشاف هسته اصلی است که کرنل را به رابط کاربری (اینترفیس) مشابه بالا اتصال می دهد (SpringBoard/loginwindow/…).

و تعدادی از دیگر سخت افزار های کرنل بر روی زیر:
•    ARM RealView Emulation Baseboard (ARMPBA8_ALT)
•    ARM RealView Platform Baseboard for Cortex-A8 (ARMPBA8)
•    Texas Instruments OMAP3530 (BeagleBoard/BeagleBoard xM) (OMAP3530)
•    Texas Instruments OMAP3430 (Nokia N900) (OMAP3430_RX51)
•    Texas Instruments AM335x (BeagleBone/BeagleBone Black) (OMAP335X)

این توسعه دهنده اضافه می کند که فایل سیستم اصلی در پورت وی از iOS 4.3.5 بهره گرفته است و به اکثریت، همه چیز بدون عیب پیش می رود. اما او می گوید که چندین باگ کرنلی برای رفع شدن وجود دارد که یکی از آن ها مدیریت نیرو است.

نباید فراموش شود که این پروژه در مراحل اولیه به سر می برد و هنوز خیلی کار می برد، پس نباید به این زودی ها آن را خیلی حد بالا حساب کرد. وینکوم خاطر نشان کرد که تاکنون قصد به افزودن هر گونه پشتیبانی گرافیکی UI ندارد – تنها خود هسته OS والسلام!.

همچنین برای افرادی که نسبت به این پروژه علاقه مند شده اند و میل به کمک دارند خبر خوبی داریم؛ وینکوم منبع کد را در گیت هاب اش قابل دسترسی قرار داده است. همچنین یک IRC Channel نیز اختصاص داده شده تا ابتکاری به نام ##darwin-on-arm بر Freenode قرار داده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا