استفاده از گوشی های هوشمند برای کودکان مفید است

طبق اخبار جدید منتشر شده ای که باعث تعجب ما شده ، آکادمی اطفال و کودکان آمریکا ( AAP ) نظر خودش را در مورد ضرر داشتن احتمالی استفاده از گوشی های هوشمند و آیپد های عوض کرده و بیان کرده که کار کردن با این دستگاه ها در واقع برای کودکان در حال رشد مفید نیز هست.

بر طبق شواهد به دست آمده از تحقیقاتی که در ماه می با حضور جمعی از مربیان ، متخصصان اطفال ، دانشمندان علوم اعصاب ، معلمان ، پژوهشگران و کارشناسان رسانه های علوم اجتماعی برگزار شد ، حالا این سازمان خوشبختانه موضع مثبت تری را در مواجه با این موضوع اختیار کرده و با امر اجازه دادن به کودکان برای دسترسی داشتن به وسایل کامپیوتری در سنین جوان تر موافقت بیشتری کرده است.

این یافته های تازه در طی مراسمی به نام ” رشد دیجیتال : رسانه های پژوهشی و تحقیقاتی ” معرفی و بیان شدند ، که در این مراسم متخصصان در این زمینه ، افکار و مشاهدات جدید خودشان را در خصوص روند رشد و استفاده کودکان از دستگاه های هوشمند در سنین جوانی و همچنین مزایا و معایب مرتبط با آن بیان کردند.

2015-10-27_033646

نظر متخصصان این است که گوشی های هوشمند و آیپد ها برای استفاده شدن توسط کودکان نوپا مناسب هستند

در مقاله ای که در این خصوص در سال 2013 منتشر شده بود ، سازمان AAP بر ضد استفاده از دستگاه های هوشمند و در معرض دید کودکان زیر دو سال قرار گرفتن این محتوا های رسانه ای صحبت کرده بود ، و خصوصا به پدر و مادر های این بچه ها پیشنهاد کرده بود که تلویزیون و وسایل الکترونیکی با قابلیت اتصال به اینترنت را در اتاق خواب کودکان قرار ندهند.

این مقالات و مطالعات به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفتند که در پی آن ها یک سری گزارشات هشدار دهنده نیز منتشر شد و همین طور این مسائل باعث شدند که برخی از والدین کودکان خودشان را در مقابل این گونه وسایل محافظت کرده و نگذارند که بچه هایشان از یک سری برنامه های موبایل مخصوص کمک به رشد کودکان استفاده کنند.

در آن مقاله که از طرف سازمان AAP ارائه شده بود ، نوشته شده بود : ” با این که رسانه ها هیچ کدام جزو عوامل اصلی بروز هیچ گونه مشکل سلامتی و اجتماعی در ایالت متحده آمریکا نیستند ، اما شواهد در حال حاضر به ما نشان می دهند که رسانه ها می توانند به طور اساسی در بروز خیلی از ریسک ها و مشکلات مرتبط با سلامتی دست داشته باشند و مطالبی که کودکان در این سنین یاد می گیرند به شدت می تواند توسط رسانه ها تحت تاثیر منفی قرار بگیرد “.

هرچند ، سازمان AAP با رو به رو شدن با رشد عظیم جمعیت کودکان و حتی بزرگسالانی که بسیار بیشتر از قبل با گوشی های همراه هوشمند و تبلت هایشان خو گرفته اند ، به نظر می رسد که پذیرفته باشد که گوشی های همراه در حال حاضر در همه جا هستند. این سازمان حالا باور کرده است که اگر این دستگاه ها و رسانه ها به صورت درست مدیریت و استفاده شوند ، هیچ گونه خطری برای کودکان در حال رشد نخواهند داشت. مطالعات گروهی که در طی سال های 2014 و 2015 انجام گرفتند نشان دادند که یک سوم کودکانی که زیر سن سه سال قرار دادند در اتاق خواب هایشان تلویزیون داشته و همچنین میزان 72 درصد از کودکان بین سنین شش تا شانزده سال حداقل از یک صفحه نمایش در اتاقشان بهره مند هستند.

با ذکر کردن این اعداد و ارقام گفته شده ، دیگر مسئله بر سر این نیست که آیا والدین می بایست به کودکان شان اجازه داشتن و استفاده کردن از تبلت ها و گوشی های همراه را می دهند با نه ، بلکه مسئله بر سر این است که چگونه باید این کار را مدیریت کنند. به این منظور ، این گروه با یک سری مشاوره های جدید به کمک شما آمده است.

در یکی از قسمت های مقاله ی جدیدی که در اوایل ماه اخیر از طرف سازمان AAP منتشر شده است ، این گونه بیان شده است : ” از رسانه های دیجیتالی می توان به عنوان تسهیل کننده ای برای عملکرد های اجرایی استفاده کرد ، توانایی کنترل درونی و حل کردن مشکلات را در بچه ها گسترش داد و همچنین به آن ها آموخت که چگونه مسیر ها را دنبال کنند”.

همچنین کارشناسان خبره این گروه دریافته اند که همکاری کردن والدین به همراه کودکان شان در امور مرتبط با رسانه ها ، هرگونه روند یادگیری بدست آمده از طریق این تجارب را حتی برای جوان ترین کودکان آسان تر و پویا تر می کند.

اما به نظر جالب ترین نکته ای که در این مقاله تازه منتشر شده به آن اشاره شده است ، این است که والدین می بایست از فرزندان بومی عصر دیجیتال شان به عنوان مربی استفاده کرده و وقتی بحث تکنولوژی می شود از آن ها یاری بگیرند. طبق گفته نویسندگان این مقاله ، والدین می بایست به فرزندان شان اجازه دهند تا در مورد این رسانه ها به آن ها آموزش دهند ، چرا که آن ها در این محیط رشد یافته اند و به نوعی بومی این عصر تکنولوژی هستند ، و همین طور مهم است که در این امر با آن ها همکاری کنند. به رسانه های تکنولوژی می بایست به جای یک وسیله سرگرم کردن و وقت گذراندن یا تنبیه یا تشویق کردن ، به عنوان یک ابزار یادگیری نگاه کرد.

حالا که سخنان اهل فن در این باره را شنیدیم بهتر است دست به کار شده و از این راه جدیداً نمایان شده به بهترین نحو استفاده کنیم ، اما یادمان نرود که استفاده بیشتر از تکنولوژی به معنا کم رنگ تر شدن حضور والدین در زندگی کودکان نیست.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا