متصل نشدن آیفون یا آیپد به شبکه‎ی وای‎فای

وای‎فای فوق‌العاده است! البته زمانی که کار می‎کند! ولی گاهی اوقات این شبکه‎های بی‌سیمی که ما برای اتصال به وب از آن‎ها استفاده می‎کنیم با مشکل روبرو می‎شوند. در این لحظات، دستگاه‎های iOS شما ممکن است قادر به برقراری ارتباط به اینترنت نباشند و چنین چیزی می‎تواند آزاردهنده باشد.

FullSizeRender-6

در این پست آموزشی عیب‌یابی، ما با شما مراحلی را دنبال می‎کنیم تا طی آن شبکه‎ی وای‎فای شما دوباره برقرار شود و کار کند.

اکثر اوقات، مشکلات وای‎فای به سادگی برطرف می‎‎شوند، در سایر موارد، می‎توانند توسط یک مشکل بزرگتر ایجاد شده باشند. به هرحال، مراحلی که شما در زیر دنبال می‎کنید معمولاً تمام چیزی هستند که شما برای رفع مشکلات مربوط به وای‎فای به آن‎ها نیاز خواهید داشت.

برای رفع عیب‌یابی یک مشکل اتصال به وای‎فای در دستگاه iOS خود، بررسی‎های زیر را انجام دهید:

1- آیا در محدوده‎ی پوشش وای‎فای قرار دارید؟

اغلب اوقات، ممکن است سیگنال روتر شما ضعیف باشد. اگر خانه یا اداره‎ی شما فلزات، دیوار، یا دیگر اشیائی که ممکن است در سیگنال‎های بی‌سیم اختلال ایجاد کنند، داشته باشد، پس ممکن است مشکل شما ساده‌تر از چیزی باشد که فکر کنید، یعنی دور بودن از منبع وای‎فای.

شما می‎توانید با بررسی نوار وضعیت در دستگاه خود شدت سیگنال را بررسی کنید، سه خط وای‎فای نشان از بهینه‌بودن اوضاع دارد، دوتا به معنای خوب بودن است، و یکی ضعیف بودن. گاهی اوقات، شما ممکن است هیچ خطی نداشته باشید و در عوض شبکه‎های LTE ،4G ،3G یا E را نشان دهد، چنین چیزی به این معنا است که در عوضِ شبکه‎ی وای‎فای به یک شبکه‎ی سلولی متصل هستید.

زمانی که سیگنال شما ضعیف است، دستگاه شما مشکل ارسال و دریافت داده به روتر خواهد داشت، و شاید خواسته باشید بررسی کنید که آیا به اندازه‎ی کافی به روتر نزدیک هستید یا نه.

اگر در محدوده‎ی تحت پوشش قرار ندارید، سعی کنید به روتر وایرلس خود نزدیک‌تر شوید و ببینید آیا مشکلات مربوط به برقراری ارتباط ناپدید می‎شوند یا نه. اگر چنین نبود، مرحله‎ی بعدی را بررسی کنید.

2- آیا شبکه‎ی وای‎فای روشن است؟

اگر در دستگاه iOS خود شبکه‎ی وای‎فای را غیر فعال کرده باشید، پس دوباره باید گفت چنین چیزی دلیل اصلی عدم توانایی شما در برقراری اتصال است.

برای روشن کردن وای‎فای، مرکز کنترل را با سوایپ به سمت بالا از پایین صفحه‎ی نمایش باز کنید، مطمئن شوید که حالت هواپیما غیرفعال است و وای‎فای روشن.

در مرکز کنترل، تاگل مربوط به هر عامل که روشن است به نسبت دکمه‎ی تاگل‎هایی که خاموش هستند روشن‎تر می‎باشد، رنگ آن‎هایی که خاموش است خاکستری است.

همچنین شاید خواسته باشید که بررسی کنید که روتر بیسیم‎تان روشن است یا نه. گرچه اغلب اوقات چنین چیزی مشکل نیست، ولی همیشه احتمال این وجود دارد که یک سوییچ ری‌ست یا عامل دیگری باعث خاموش شدن آن شده باشد و نیاز به دوباره ری‌استارت کردن آن باشد.

اگر همه‌چیز روشن بود، می‎توانید به مرحله‎ی بعدی بروید.

3- آیا شبکه‎ی شما در تنظیمات وای‎فای نشان داده می‎شود؟

اگر همه چیز روشن و فعال است و شما به روتر وایرلس خود نزدیک هستید، ولی همچنان یک اتصال فعال اینترنت برقرار نیست، پس مطمئن شوید که قادر به دیدن شبکه‎ی وای‎فای در بخش تنظیمات وای‎فای دستگاه iOS خود از مسیر Settings > Wi-Fi هستید.

ممکن است که مدیر شبکه تنظیمات برادکست کردن SSID را از روتر بی‌سیم غیرفعال کرده باشد، و چنین چیزی دلیل عدم توانایی شما در برقراری ارتباط با شبکه‎ی وای‎فای مثل سابق باشد.

اگر چنین کاری انجام داده باشند، شما شبکه‎ی وای‎فای را زیر لیست شبکه‎های موجود نخواهید دید، و شما باید به صورت دستی SSID را وارد کنید، به همراه پسورد! اگر پسوورد داشته باشد.

اگر این هم مشکل شما نیست، به مرحله‎ی بعدی بروید.

4- آیا وارد شبکه شده‎اید؟

ممکن است به شبکه‎ی وای‎فای دسترسی داشته باشید، ولی اگر شبکه‎ی وای‎فای با یک کلید امنیتی رمزنگاری شده باشد، نیاز به این خواهید داشت که پسورد را وارد کنید. در اکثر موارد، از شما خواسته می‎شود که کلید امنیتی را همان لحظه‎ای که به یک شبکه‎ی رمزنگاری شده ملحق می‎شوید، وارد کنید.

در سایر موارد، شما ممکن است به شبکه‎ی وای‎فای از این طریق دسترسی داشته باشید که مرورگر سافاری را روی دستگاه خود باز کرده و سعی در بارگذاری یک وب‌سایت داشته باشید. به دنبال انجام این کار، شما به یک پورتال لاگین هدایت خواهید شد. این نوع شبکه‎ها در مدارس، کالج‎ها، و موسسه‎ها مرسوم است.

زمانی که به شبکه‎ی وای‎فای لاگین کردید، سعی کنید دوباره از آن استفاده کنید و ببینید آیا به اینترنت دسترسی کامل دارید یا نه. اگر پسوورد ریشه‎ی مشکلات شما نبوده است، به مرحله‎ی بعدی بروید.

5- همه‎ی سیم‎ها به درستی به پریز زده شده‎اند؟

قبول داریم که ممکن است از روشن بودن روتر اطمینان داشته باشید، ولی آیا مودم، کابل‎های برق، کابل اترنت و کابل‎های هم‌محور را بررسی کرده‎اید تا مشخص شود همه چیز به درستی وصل شده است؟

گاهی اوقات حیوانات خانگی، جابه‌جا کردن مبلمان و کودکان ممکن است باعث به‌هم ریختن سیم‎ها یا از جا درآوردن آن‎ها شوند که برای اتصال به اینترنت ضروری هستند. در مواردی که سیم‎ها قطع هستند، روتر وایرلس ممکن است همچنان به برادکست کردن یک سیگنال ادامه دهد، ولی چنین چیزی یک سیگنال مرده خواهد بود چون روتر نمی‎تواند به اینترنت شما دسترسی داشته باشد.

چنین چیزی زمانی که مودم، نه روتر،  از پریز در آورده می‎شود نیز متداول است ولی بسیاری از روترهای مدرن، دارای یک مودم داخلی می‎باشند. در این روتر‎ها، تنها چیزی که باید چک کنید این است که آیا اتصال هم‌محور وجود دارد یا نه، چون اگر کابل برق قطع باشد، روتر روشن نخواهد بود و شما از مرحله‎ی 2 عبور نمی‎کردید!

اگر تمامی سیم‎ها سرجای خودشان هستند، مرحله‎ی بعدی را بررسی کنید.

6- سعی کنید همه‌چیز را ری‌استارت کنید.

در بعضی از موارد، دستگاه iOS یا روتر یا مودم شما ممکن است فیلم در آورد! سعی کنید همه چیز را ری‎استارت کنید. شما می‎توانید با فشاردادن و نگه‌داشتن دکمه‎ی پاور و سپس لغزاندن انگشت خود روی اسلایدر “Slide to power off” آیفون یا آیپد خود را ری‌استارت کنید. در رابطه با مودم یا روترتان، تنها چیزی که معمولا نیاز به انجام آن دارید کشیدن کابل برق و چند دقیقه‎ای صبر کردن و دوباره زدن کابل بعد است. زمانی که همه‌چیز دوباره بوت شد، سعی کنید دوباره به شبکه‎‎ی وای‎فای خود وصل شوید.

در بسیاری از موارد، چنین چیزی مشکل را حل می‎کند. اگر این کار هم مشکل را برطرف نکرد، دستپاچه نشوید، چیزهای زیاد دیگری نیز هست که می‎توانید امتحان کنید!

7- تنظیمات شبکه‎ی دستگاه iOS خود را ریست کنید.

چنین چیزی به‌ندرت به چشم می‎خورد، ولی تنظیمات شبکه‎ی دستگاه iOS شما ممکن است به هم بریزد. iOS در بخش Settings > General > Reset dubbed Reset Network Settings گزینه‎ای برای انجام این کار دارد.

اگر تمامی موارد قبلی جواب نداد، سعی کنید روی این دکمه آهسته ضربه بزنید و اجازه دهید که iOS تمامی تنظیمات شبکه‎ی شما را فراموش کند. شما باید هرگونه ارتباط وی‌پی‌ان، شبکه‎های وای‎فای و دیگر اطلاعات مرتبط به شبکه را دوباره پیکربندی کنید، ولی چنین چیزی باعث می‎شود شروع دوباره و بی‌مشکلی داشته باشید.

سایر گزینه‎هایی که می‎توان امتحان کرد

در بسیاری از موارد، مراحل بالا باید مشکل شما را برطرف کند. ولی موارد بسیار اندکی هم به چشم می‎خورند که تعداد بسیار کمی از افراد دچار آن می‎شوند. یکسری توصیه‎های اضافی که می‎توان در رابطه با این شرایط داشت به صورت زیر است:

کمک بخواهید – اگر شما شخصی نیستید که شبکه را راه‌انداختید و شخص دیگری این کار را انجام داده است، سعی کنید از آن‎ها کمک بخواهید. شبکه‎ی وای‎فای ممکن است به شیوه‎ی خاصی راه اندازی شده باشد که تنها دستگاه‎های خاصی قادر به برقراری ارتباط با شبکه باشند و ممکن است نیاز باشد از ادمین شبکه درخواست ملحق‌شدن به آن را کنید.

با شرکت ISP خود تماس بگیرید – در بعضی از موارد، وای‎فای و دستگاه‎های شما به خوبی کار می‎کنند. ISP شما ممکن است دچار یک مشکل موقتی شده باشد که مشکل باید از طرف خود آن‎ها برطرف شود. سعی کنید با آن‎ها تماس بگیرید و ببینید می‎توانند به شما بیشتر کمک کنند یا نه.

سعی کنید به شبکه‎ی وای‎فای دیگری وصل شوید – اگر می‎خواهید مطمئن شوید که این مشکل مربوط به یک شبکه‎ی خاص می‎شود یا نه و یا مشکل از دستگاه شما است یا نه، سعی کنید به یک شبکه‎ی وای‎فای دیگر وصل شوید. اگر سایر شبکه‎های وای‎فای کار می‎کنند، پس شما می‎دانید که آن شبکه‎ی خاص مشکل دارد. اگر هیچ‌کدام کار نکردند، سعی کنید با اپل برای کمک بیشتر تماس بگیرید.

روتر وایرلس خود را آپدیت کنید – مطمئن شوید که روتر وایرلس شما به‌روز است و از آخرین فریم‌ویر استفاده می‎کند. سخت‌افزار یا فریم‌ویر تاریخ گذشته می‎تواند سبب مشکلات ناسازگاری شود، به‌خصوص در رابطه با جدیدترین دستگاه‎هایی که امروزه به چشم می‎خورند و سرعت بالایی دارند. شما می‎توانید معمولاً بعد از لاگین کردن به روتر خود از طریق مرورگر وب، وجود به‌روزرسانی‎ها را بررسی کنید.

هرگونه وی‎پی‎ان یا پروکسی را غیرفعال کنید – گاهی اوقات یک پروکسی یا وی‎پی‎ان بد می‎تواند مانع دسترسی شما به وب شود. در این مورد، مشکل اصلاً شبکه‎ی وای‎فای شما نیست، بلکه چیز دیگری مانع دسترسی دستگاه شما به اینترنت می‎شود.

جمع‌بندی

اکثر مشکلات مربوط به وای‎فای، نظیر مواردی که توضیح داده شد، کوچک هستند و به‌سادگی رفع می‎شوند، ولی گاهی اوقات یک مشکل به مراتب بزرگ‌تر به چشم می‎خورد که در رابطه با آن شما باید کمک بخواهید. اکثر اوقات، ری‌بوت کردن روتر یا وارد محدوده‎ی پوشش وای‎فای شدن مشکل شما را برطرف خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا