آیفون: 10 ساله شده و هنوز تازه در شروع کار است

فردا آینده‌ای بهتر را مشاهده خواهید نمود

ده سال پیش مدیرعامل اپل، استیو جابز، محصولی تحت عنوان آیفون را معرفی نمود. این محصول تا چند ماه عرضه نشد و نمونه‌ی اولیه‌ای که وی از آن استفاده کرد، خیلی ایده‌آل نبود؛ اما این وسیله در طول یک دهه‌ی پیش، فناوری‌های موبایلی نوینی را مطرح کرده و صحنه را برای یک دهه تحول دیگر آراسته است.

هم‌اکنون آن‌ها کجا هستند؟

تعداد زیادی از افراد بودند که دلیل معرفی یک «تلفن» از سوی اپل را درک نمی‌کردند و افراد دیگری (شاید استیو بالمر) هم بودند که نتوانستند تغییرات کمپانی را به خوبی درک نمایند.

نوکیا و موتورولا فروخته شده و در مقطع زمانی دیگری بازفروش شدند: سیستم‌های عامل سیمبین، بلک‌بری، پالم و ویندوز CE برای موبایل ناپدید شدند.

سه برند برتر در این حوزه اپل، سامسونگ و هواوی هستند. و هر گوشی هوشمندی شبیه آیفون است: ابزارهایی چهارگوش که با مولتی‌تاچ و یک لایه شیشه کنترل می‎شوند.

اپل قالبی را برای طراحی موبایل‌ها در این 10 سال طراحی کرده و ردکردن چنین حقیقتی نیاز به خونسردی زیادی دارد و همانند این است که بگوییم «زمین گرد نیست».

جهان گوشی‌های هوشمند

اپل، 270 هزار آیفون نسل اول را در سه ساعت فروخت. در سال اول این عدد به 1.39 میلیون رسید. کمپانی در سال 2016 تعداد 211.88 میلیون آیفون فروخته که اندکی از آمار سال 2015 با تعداد 231.22 میلیون کمتر است.

در طول این زمان، کمپانی توانسته بازار گوشی‌های هوشمند رده‌بالا را قبضه کند و علاوه بر طراحی، قابلیت‌ها و الگوهای نرم‌افزاری خاصی ارائه کرده که دیگران از آن پیروی کرده‌اند.

امروز تقریباً هر فردی گوشی هوشمند دارد. 80 درصد از جمعیت این سیاره تا سال 2020 یک عدد گوشی هوشمند خواهند داشت و آمریکایی‌ها به صورت متوسط روزی 2 ساعت را با این وسیله سپری می‌کنند. هشتاد درصد آمریکایی‌ها طی 15 دقیقه‌ی ابتدایی بیدار شدنشان از خواب، گوشی هوشمندشان را بررسی می‌کنند.

وسائل موبایلی به عنوان یکی از بخش‌های اساسی زندگی مدرن مطرح شده‌اند. ما همه‌ی کارها از قبیل پرداخت بهای وسائل در فروشگاه‌ها تا خرید بلیط هواپیما، یافتن رستوران و ارسال پیغام را با آن انجام می‌دهیم و حتی برخی از افراد از آن برای برقراری تماس تلفنی استفاده می‌کنند، که البته این موضوع مدام در حال تغییر است.

موتوری برای همه چیز

وقتی که اپل آیفون را معرفی کرد، آن را سه محصول پیشرفته در یک قالب دانست: یک آیپاد، یک تلفن و یک برقرارکننده‌ی ارتباط با اینترنت.

با معرفی برنامه‌ها بود که متوجه شدیم این ابزارهای مدرن می‌توانند به عنوان یک جعبه ابزار شخصی و در راستای رفع تمامی نیازها مورد استفاده قرار گیرند. شما می‌توانید از آیفونتان برای پیداکردن خانه، بررسی محله، سنجش اتاق‌ها و حصول اطمینان از صاف‌بودن قفسه‌های کابینتان استفاده نمایید. همین هفته‌ی پیش بود که اپل اعلام کرد بیش از 2/2 میلیون برنامه در App Store موجود است.

یان فاگ که مدیر IHS Technology است، می‌گوید: «هیچ محصول اپل نتوانسته همانند آیفون بر این کارخانه و در نتیجه بر صنعت موبایل تاثیر بگذارد و با توجه به گسترش تکنولوژی موبایل، این تاثیرگذاری بر کل صنعت تکنولوژی بوده است».

همه چیز، همه جا

نکته این‌جاست که آیفون همه‌گیر است. این وسیله به صورت سیار بوده و می‌تواند به اینترنت متصل شود. قدرت پردازنده‌ی درون این ابزارها از پردازنده‌ای که درون مک‌بوک ایر کنونی قرار دارد، قوی‌تر است. مردم در این اندیشه هستند که اپل Macهای قدرت‌گرفته از ARM را در آینده معرفی خواهد کرد، کما این‌که مایکروسافت نیز برنامه‌هایی برای ارائه‌ی کامپیوترهای شخصی مبتنی بر ARM دارد.

این امر به چه معنا است؟

این امر بدین‌معنا است که قدرت محاسباتی این وسیله‌ای که در جیب شما قرار گرفته، بیشتر از Macهایی می‌شود که روی میزتان قرار دارد.

با بهبود رابط کاربری موبایل، تعداد مواردی که می‌توانید روی کامپیوتر انجام دهید ولی روی موبایل امکان انجامشان نیست، کاهش پیدا می‌کند.

همچنین ناگزیر است که روزی این قدرت محاسباتی، به یک تکنولوژی پوشیدنی تبدیل شود.

همه جا، همه چیز

این گام بعدی است: ابزارهای پوشیدنی به‌شدت پیشرفته که بسیاری از ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند نظیر آیپاد، تلفن و برقرارکننده‌ی اتصال با اینترنت را ترکیب می‌کنند.

10 سال گذشت و می‌توانیم ببینیم که آیفون، الگوی عصر موبایل را بنا نهاده است و البته اپل در موقعیت خوبی برای ایجاد موج بعدی در زمینه‌ی برقراری ارتباط میان همه چیز قرار داد.

تعهد اپل به یک سیستم‌عامل یکپارچه و امن که بر روی آیفون قرار دارد حیاتی است، البته اگر بخواهیم امکانات عمومی خانه نظیر ابزارهای پخش ویدئو و توستر را در یک شبکه‌ی مشابه به هم مرتبط کنیم. شما که نمی‌خواهید یک سیستم عاملِ دارای ایمنی ضعیف بر روی منبع تامین برقتان اجرا شود، می‌خواهید؟

البته در این میان، هنوز هم برای بازتعریف طراحی گوشی‌های هوشمند دیر نشده و اپل می‌خواهد تولد ده سالگی اپل را به گونه‌ای نشانه‌گذاری کند که با DNA آن انطباق داشته باشد: تیم کوک به عنوان مدیر عامل کنونی اپل می‌گوید: «هنوز بهترین محصول در راه است». به آن فکر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا