آیفون 6 اپل و هر آنچه از ابتدا در موردش میدانیم

بیشتر شایعات در مورد آیفون 6 مربوط به اندازه صفحه نمایش این دستگاه است،‌ که انتظار می‌رود بزرگتر از قبل شود. در آیفون 5 اندازه صفحه نمایش آیفون از 3.5 اینچ به 4 اینچ افزایش پیدا کرد، و با نسل بعد آیفون یعنی iphone 6 ، انتظار داریم که اندازه نمایشگر این دستگاه حتی بزرگتر از این مقدار شود.

iphone6-620x348

اپل اندازه‌های مختلف و متنوع صفحه نمایش رابرای آیفون 6 آزمایش کرده است، شایعات می‌گویند اندازه صفحات می‌تواند بین 4.7 اینچ تا 5.7 اینچ باشد، که می‌تواند آیفون 6 را در خط مستقیم رقابت با گوشی‌های اندرویدی و ویندوز فونی قرار دهد. البته همگی آن‌ها هم اکنون از صفحات بزرگتر استفاده می‌کنند.

 

 

iphone-6-sizes

صفحه نمایش آیفون 6

در حالی که اندازه 4.7 اینچی آیفون 6 در بین لومیا 1020 با اندازه 4.5 اینچ و گلکسی S4 سامسونگ با اندازه 5 اینچ جای می‌گیرد، آیفون با اندازه صفحه نمایش 5.7 اینچ وارد قلمرو فبلت‌ها می‌شود و در رقابت مستقیم با گلکسی نوت 3 سامسونگ قرار می‌گیرد.

برخی شایعات پیشنهاد داده‌اند که اپل می‌تواند آیفون 6 را در دو اندازه مختلف معرفی کند، و در ادامه همان دو تلفنی که گل سر سبد آن‌ها آیفون 5S و دیگری که در رده میانی با نام آیفون 5C بود، تولید و معرفی شوند.

در حالی که اپل میلی به فدا کردن جنبه‌ی کاربردی و قابل کار با یک دست آیفون را در ازای صفحه بزرگتر ندارد، اما با فشار کمپانی‌های رقیب و انتظارات مردم از نو آوری ممکن است این شرکت مجبور شود iphone 6 را با صفحه بزرگتر روانه بازار کند.

مدیر عامل شرکت اپل تیم کوک، قول داده است که اپل ویژگی هایی همانند رزولوشن، مصرف باتری و کیفیت برنامه را فدای صفحه بزرگتر نکند، اما جهش رو به جلو در صفحه نمایش و تکنولوژی پردازنده‌ها ممکن است نشانه‌ای باشد از اینکه کمپانی به نقطه‌ای نزدیک می‌شود که بتواند بدون نیاز به سبک و سنگین کردن ویژگی‌های کلیدی برای صفحه نمایش، آیفون بزرگتری را تولید کند.

شروع شایعه ها در مورد نمایشگر ایفون

نشانه‌هایی از آیفون بزرگتر برای اولین بار در دسامبر ظاهر شد، زمانی که یک تحلیلگر در یادداشتی از وجود نمونه‌های اولیه آیفون 6 با صفحه نمایش 4.8 اینچ خبر داد. در ماه ژانویه در یک شایعه، بدون اشاره به جزییات آمده بود که آیفون 6 با اندزه 4.8 اینچ در کنار آیفون 5S ارائه خواهد شد و همچنین برای مدت کوتاهی‌ شایعات مربوط به آیفون بزرگتر به آیفون 5S منتسب شد که ممکن است در سال 2013 به بازار عرضه شود. البته در شایعات اولیه عنوان شده بود که اپل می‌خواهد دو آیفون که یکی اندازه کوچک داشته باشد و دیگری با اندازه بزرگتر به بازار عرضه کند.‍

در ماه فوریه، شایعه آیفون با اندازه بزرگ تغییر کرد و در مورد آیفون 6 گمانه‌ زنی‌ها شروع شد، که رونمایی آن تا سال 2014 طول خواهد کشید. بسیار مبرهن بود که اپل در سال 2013 تمرکز خود را بر روی آیفون ارزان‌تر گذاشته است تا بتواند محصولات خوبی را به بازار وارد کند، در حالی که 2014 همان سالی است که می‌تواند سال توسعه آیفون با صفحه نمایش بزرگتر باشد و اپل بر این بخش تمرکز بیشتری کند.

همانطور که گفتیم تمرکز‌ها در سال 2013 بر روی آیفون ارزان گذاشته شد و این شایعات تا ماه ژون ادامه داشتند، اما در ماه ژون زمانی که رویترز خبر از آزمایشات اپل بر روی صفحه نمایش‌های 4.7 و 5.7 برای انتشار دو آیفون در سال 2014 داد، شایعات دوباره قوت گرفتند. گزارش ماه ژانویه از وال استریت ژورنال تایید کرد که اپل به نسخه‌های بزرگتر آیفون برای آیفون 6 خود فکر می‌کند.

در نوامبر 2013، بلومبرگ گفت که اپل می‌خواهد آیفون نسل ششم را دو اندازه مختلف عرضه کند، یکی با صفحه نمایش 4.7 و دیگری با صفحه نمایش 5.5 اینچ. قابل ذکر است که این سایت گفته بود که ممکن است اپل صفحه نمایش بزرگتر را به وسیله شیشه قابل خم شدن و انحنا درست کند ( خمیده در لبه‌های دستگاه )، در حالی که وال استریت ژورنال ادعای شیشه خمیده را برای نسل بعد آیفون رد کرد و خبر از دو آیفون در اندازه‌های مختلف را داد.

با توجه گزارش‌های اخیر، ممکن است نیمی از آیفون 6 را شرکت عرضه کننده‌ کالا های اپل، Pegatron تولید کند و نیم دیگر را شرکت دیگری تولید کند. در حال حاضر Pegatron تولید آیفون 5C را بر عهده دارد و Foxconn آیفون 5S را تولید می‌کند.

اندازه صفحه نمایش آیفون 6

حدس‌ها و گمان‌ها در مورد اندازه صفحه نمایش آیفون 6 کمی گوناگون هستند، اما اپل گفته است که اندازه‌های مختلف را امتحان و آزمایش خواهد کرد. همه گزارش‌ها نشان داده‌اند که اندازه‌های مختلف بیین 4.7 تا 5.7 اینچ متغیر است، اما مشخص کردن دقیق اندازه آیفون 6 در زمان حاضر غیر ممکن است.

به گفته توسعه دهنده اولیه Instapaper آقای Marco Arment اندازه و سایز 4.94 منطقی خواهد بود. با افزایش اندازه دستگاه رزولوشن صفحه نمایش در 1136×640 باقی خواهد ماند که باعث می‌شود اینچنین وضوحی (264 پیکس در هر اینچ) را در آیپد Air یافت.

Screen-Shot-2014-02-10-at-10.57

تیم کوک:

رقبای ما به منظور ارائه صفحه‌نمایش بزرگ‌تر در بسیاری از این زمینه‌ها از ویژگی‌های مهم دیگری چشم‌ پوشی کرده‌اند. ما تا زمانی که مجبور باشیم میان این ویژگی‌ها و سایز بزرگتر یکی را انتخاب کنیم آیفون با صفحه‌نمایش بزرگتر ارائه نخواهیم کرد.

در نتیجه این حرکت، از ساخت اپلیکیشن‌هایی با گرافیکی و توانایی‌های جدید توسط توسعه‌دهندگان جلوگیری می‌شود، و آیفون نسبت به آیپد بیشتر درخشان خواهد ماند، در واقع ppi 264 بسیار کم جلوه‌تر از صفحه نمایش حال حاضر آیفون با 326 ppi خواهد بود. البت ممکن است با کوچک کردن آیفون به اندازه 4.5 یا 4.8 اینچ، اپل با حفظ رزولوشون 1136×640 بتواند به نقطه بر اینچ (ppi وضوح صفحه نمایش) 290 یا 270 برسد. که البته هر دو از 326 کنونی پایین‌تر است.

این احتمال نیز وجود دارد که معرفی آیفون در محدوده 4.7 تا 5.7 اینچ، باعث افزایش کیفیت صفحه نمایش شود، باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان ویژگی‌های جدیدی را به برنامه‌های خود اضافه کنند. در واقع اولین باری که اپل توانست از زمان سال 2007 تغییر در اندازه صفحه ایجاد کند زمانی بود که اپل صفحه نمایش‌ آیفون را در آیفون 4S (که همراه با رزولوشن 960×640 بود) به صفحه نمایش بزرگتر آیفون 5 (که دارای کیفیت 1136×640 بود)، ارتقا دهد.

باید بگوییم که اپل در معرفی رزولوشن جدید برای دستگاه‌هایش به منظور به حداقل رساندن اشکالات برای توسعه دهندگان هوشیار و محتاط است، اما افزایش تعداد پیکسل‌ها ممکن است تنها راه باقی مانده برای شرکت باشد تا بتواند محصولی با نمایشگر فوق‌العاده رتینا عرضه کند.

یک گزارش جدید از DisplaySearch، می‌گوید که منابع تامین کننده صفحه نمایش و تجزیه و تحلیگر اندازه پنل‌ها و رزولوشن هم‌اکنون در حال توسعه دادن هستند، و احتمال می‌دهد که اپل در حال تحقیق بر روی صفحه 4.7 اینچی با رزولوشن 1600×900 باشد که 386 پیکسل در اینچ (ppi) را به وجود آورد یا اینکه صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزولوشن 1920×1080 همراه با 401 ppi بسازد که به نظر حیرت آور است.

تکنولوژی صفحه نمایش iphone 6

آیفون‌های حال حاضر از تکنولوژی صفحه نمایش پلی سیلیکون در دمای پایین ((Low Temperature Poly Silicon (LTPS) استفاده می‌کنند، و به نظر می‌رسد که به احتمال زیاد اپل در آیفون 6 نیز از همین فن آوری استفاده کند.

iphone-6-concept-design-3d-1280x720

اپل در صفحه نمایش تبلت‌های آیپد ایر و آیپد مینی رتینا از تکنولوژی اکسید روی گالیم ایندیم (IGZO) استفاده کرد تا دستگاهی نازکتر و با باتری کم مصرف تر نسبت به (amorphous silicon (a-Si که در دستگاه‌های قدیمی استفاده میشد، بسازد. اما LTPS می‌تواند تحرک الکترونی بهتری نسبت به IGZO تامین کند و در نتیجه و به احتمال قریب به یقین اپل استفاده از LTPS را در دستگاهای نازک و کوچک خود که می‌خواهند آی او اس را اجرا کنند ادامه خواهد داد.

جنس صفحه نمایش

اپل در حال حاضر از گلوریا گلس با دوام و مقاوم در برابر ضربه برای آیفون‌ 6 ها استفاده می‌کند، اما بعضی شایعات می‌گویند اپل در آینده شیشه از جنس یاقوت کبود را جانشین صفحه نمایش خود خواهد کرد.

شیشه از جنس یاقوت کبود، که در حال حاضر به مقدار بسیار کمی در بخش‌های کوچک آیفون مثل لنز دوربین و دکمه هوم در آیفون 5S استفاده می‌شود، در همه دوره‌ها برای تولید در مقادیر بزرگ بسیار گران قیمت بوده است. اما اپل به تازگی با شرکتی پیشرفته در این راستا همکاری را شروع کرده تا بتواند این صفحه نمایش گران و عالی را در محصولات خود به کار ببرد. با وجود فن آوری پیشرفته شرکت GT Advanced و سرمایه گذاری اپل، ممکن است که شرکت مقدار بسیار زیادی و در اندازه‌های بزرگتر شیشه یاقوت کبود را با قیمت بسیار ارزان تر بسازد. امیدواریم که در نسل بعدی محصولات اپل از این شیشه بسیار مقاوم استفاده شود.

iPhone-6-Martin-Hajek-001 (1)

در ژانویه سال 2014، مدارک و اسناد در زمینه تجارت با با شرکت‌های خارجی نشان داد که اپل به دنبال یک برتری بیشتر در محصولاتش است و می‌خواهد کارخانه تولید گیاهان یاقوت کبود را راه‌ اندازی کند تا محصولات جدید خود را وارد رقابتی تازه بکند. در حالی که هنوز مشخص نیست چه محصولی در ابتدا با این ویژگی ارائه خواهد شد اما به صورت بالقوه می‌توان حدس زد که همان آیفون 6 به همراه صفحه نمایش یاقوت کبود باشد.

بنا به گزارشات اپل، همچنین یک دوره آزمایشی برای آیفون‌های با صفحه نمایش یاقوت کبود شروع شده، و 100 دستگاه با این خصوصیات را توسط شرکت مونتاژ خود یعنی Foxconn تولید خواهد کرد.

اسناد منتشر شده نشان می‌دهد که GT Advanced به تازگی 518 کوره و سیستم‌های ساخت یاقوت کبود خریداری کرده است و همچنین 420 عدد دیگر نیز سفارش داده است. به وسیله ماشین آلات تنها گیاهان یاقوت کبود موجود در Mesa و ایالت Arizona می‌تواند بین 100 تا 200 میلیون صفحه نمایش یاقوت کبود را درست کنند، و این مقدار برای ساخت خط جدید محصولات کفایت خواهد کرد، اپل حدودا 150 میلیون آیفون را در سال 2013 به فروش رساند.

GT Advanced همچنین چندین ابزار بازبینی و معاینه صفحه یاقوت کبود نیز خریده است، و همه این موارد که گفته شد خبر از صفحه نمایش فوق العاده مقاوم یاقوت کبود در آیفون 6 می‌دهند.

آیفون 6 و ارتقا پردازنده

آیفون 5S دربردارنده قویترین چیپ پردازشگر دنیا می‌باشد یعنی  64 بیت 28nanometer A7 که توسط سامسونگ تولید شده است. و گزارشات از اپل آیفون 6 با چیپ پردازشی 20 نانومتری A8 تولید شده توسط TSMC خبر می‌دهند، که مطمئنا پر انرژی‌تر و کوچکتر خواهد بود. سامسونگ نیز در تولید این چیپ نقش دارد، اما در هر حال به عنوان یک نیروی کمکی فعالیت می‌کند و بار تولیدات TSMC را کاهش می‌دهد.

تراشه A7 بهبود 31 درصدی نسبت به A6 در آیفون 5 داشت، و احتمالا پردازشگر 20 نانومتری A8 نیز اینچنین افزایش عملکردی را ارائه خواهد داد. شایعات نیز می‌گویند چیپ A8 می‌تواند چهار هسته‌ای باشد، و بهبود عملکرد بیشتر را در آیفون 6 به ارمغان آورد.

iPhone-6-Martin-Hajek-011

اپل اخیرا توانست موافقت نامه و مجوز را برای صدور Imagination Technologies  اخذ کند. و شرکت اپل می‌تواند از گرافیک Power VR و سخت‌ افزار‌های ویدیویی در دستگاهای آی او اس و آیفون 6 استفاده کند. و این احتمال وجود دارد که نسل بعد آیفون همان ویژگی‌های گرافیکی سری 6 را داشته باشد که در حال حاضر نیز آیفون 5S از آن بهره می‌برد. و دستگاه‌های آینده به احتمال زیاد بتوانند از سری ششم Power VR GPU که می‌تواند تا 50 درصد عملکرد بنچمارک را نسبت به هسته نسل قبل افزایش دهد، استفاده کنند.

دوربین آیفون جدید اپل

یک حدس و گمان می‌گوید که احتمالا اپل برای دوربین آیفون 6 نیز از سنسور 8 مگا پیکسل موجود در آیفون 5S و 5C استفاده کند. و مقداری بهبود نظیر تثبیت کنندهای تصویر اپتیکال و غیره به وجود آورد و باعث پیشرفت دوربین شود.

آیفون 4S و آیفون 5 نیز از سنسور 8 مگاپیکسل استفاده می‌کردند، اما اپل اصلاحات و پیشرفت‌های قابل توجهی را در کیفیت دوربین آیفون 5S به وسیله افزایش اندازه پیکسل‌، دیافراگم بزرگتر، فلش ال ای دی جدید و پیشرفت نرم‌افزار‌های دوربین به وجود آورد. و این امکان وجود دارد که کمپانی همین استراتژی بهبود دوربین را در آیفون 6 نیز به کار بگیرد.

iPhone-6-Martin-Hajek-007

اما دیگر شایعه منتشر شده در فوریه نشان می‌دهد که آیفون 6 به یک سنسور 10 مگاپیکسل یا بیشتر با دیافراگم 1.8 مجهز خواهد شد. همچنین این گزارش مدعی شده است که اپل می‌خواهد از فیلتر رزین ARTON شرکت JSR استفاده کند، که بسیار سبک‌تر و نازک تر از فیلتر استفاده شده در دوربین آیفون 5S است. همچنین عکس‌های بسیار واضح می‌گیرد.

در این زمان معلوم نیست که کدام یک از این شایعات صحت داشته باشند و پیشرفت‌های آینده دوربین آیفون 6 هنوز نامشخص هستند.

دیگر ویژگی‌های آیفون 6

آیفون 6 به احتمال زیاد از ویژگی سنسور اثر انگشت که اولین بار در آیفون 5S معرفی شد استفاده خواهد کرد. و شایعات نشان می‌دهند که TSMC در حال ساخت سنسور اثر انگشت برای دستگاه جدید هستند.

iPhone-6-Martin-Hajek-003

بر پایه تحلیل گزارش‌های اخیر  آیفون 6 اپل از وای فای استاندارد 802.11ac استفاده خواهد کرد. این ویژگی اولین بار در سال 2013 به محصولات اپل وارد شد.  802.11ac یا وای فای گیگابایت می‌تواند تا سه برابر سرعت بیشتر نسبت به 802.11n بدهد، و می‌تواند سرعت را به یک گیگابیت در ثانیه برساند. در حالی که تکنولوژی 802.11ac برای استفاده در دستگاه‌های آیفون 5S و 5C آماده نبود، اما پشتیانی از 802.11ac در گوشی‌های هوشمند رقیب مانند گلکسی S4 و HTC One نشان می‌دهد که اکنون برای استفاده در دستگاه‌های موبایل آمادگی پیدا کرده است.

آیا آیفون 6C وجود خواهد داشت

با معرفی آیفون 5C در کنار آیفون 5S اپل برای اولین بار شاخه تولید آیفون‌های خود را به دو دسته تقسیم کرد. شایعات پیشنهاد داده‌اند که اپل استراتژی تولید دو آیفون را ادامه خواهد داد، و در دو اندازه مختلف آیفون 6 را تولید خواهد کرد. وال استریت ژورنال در ماه ژانویه گفته بود که اپل قصد دارد یکی از آیفون‌ها را با اندازه بالاتر از 4.5 اینچ تولید کند و آیفون دیگر یک صفحه نمایش بزرگتر از 5 اینچ خواهد داشت.

iPhone-6-Martin-Hajek-008

دو خط تولید و دو اندازه متفاوت احتمالا به اپل اجازه خواهد داد که استراتژی قیمت گذاری فعلی خود را نیز حفظ کند، یکی از دستگاه‌ها شاخص و با قیمت بالاتر و یک دستگاه متوسط و با قیمت پایین‌ تر و همچنین دستگا‌های نسل قبل نیز با قیمت‌هایی حتی پایین‌تر عرضه شوند. هم اکنون نیز شایعات می‌گویند اپل تولید آیفون پلاستیکی را ادامه نخواهد داد و برای هر دو دستگاه خود از پوسته فلزی استفاده خواهد کرد.

آی او اس 8 بهمراه ایفون 6

بروز رسانی آی او اس اپل به طور کلی همراه با رونمایی از آیفون اتفاق خواهد افتاد، به این معنی که بدون هیچ شکی آیفون 6 همراه با آی او اس 8 خواهد بود. چیز زیادی در مورد آی او اس 8 نمی‌دانیم، اما اشاره برخی شایعات به بهبود نقشه و سیری است. پیشنهاد می‌کنم مقاله 5 ویژگی جدید احتمالی در آی او اس 8 را بخوانید. هنوز فعالیت‌های کمی در زمینه آی او اس 8 انجام شده است و این نشان می‌دهد که توسعه سیستم عامل هنوز در مراحل ایتدایی خود قرار دارد.

iPhone-6-Martin-Hajek-010

iPhone-6-Martin-Hajek-013

شایعات ماه ژانویه از ادغام هر چه بیشتر آی او اس 8 و آی واچ که به زودی از راه خواهد رسید، خبر می‌دهند. و گفته می‌شود که تمرکز زیادی بر روی قابلیت‌های سلامتی و تناسب اندام در یکی از اپلیکیشن‌ها شده است. اپل نیز می‌خواهد اپلیکیشنی به نام Healthbook معرفی کند که می‌تواند انواع مختلفی از اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند، این اطلاعات شامل فشار خون، هیدراتاسیون، ضربان قلب و قند می‌باشد. ممکن است شامل افزایش بهبود‌ها در قابلیت نقشه برداری نیز بشود.

از آنجایی که آی او اس 7 توانست تغییرات اساسی را در ظاهر سیستم عامل به وجود بیاورد، کار آی او اس 8 ساده است و احتمال می‌رود بر روی افزایش قابلیت‌های این سیستم عامل و اضافه کردن ویژگی‌های بیشتر تمرکز بشود.

زمان عرضع ی این آیفون

با توجه به گزارش‌های اخیر، آیفون 6 با صفحه نمایش بزرگتر در اواخر سال 2014 عرضه خواهد شد، که می‌شود در راستای انتشار آیفون 4S در اکتبر 2011، آیفون 5 در سپتامبر 2012 و زمان انتشار آیفون 5S و 5C در سپتامبر 2013. بر اساس زمان انتشار در این سه سال، پاییز 2014 زمان منطقی برای رونمایی نسل بعد آیفون اپل یعنی آیفون 6 می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا