ربات جارو کننده ی رومبا 980 شرکت iRobot

ربات رومبا 980 بهترین ربات جارو کننده ای است که تا به حال شرکت iRobot تولید کرده است

یک رسم در خانه ما وجود دارد . همیشه من یک وسیله یا ابزاری جدید را به خانه مان میاورم و آن را در گ.شه ای از خانه قرار می دهم و زنم از من می پرسد که آن وسیله دیگر چه چیزی است ، سپس گوشه چشمی با آزردگیبه من می اندازد و آن وسیله را نادیده می گیرد تا این که من آن را از خانه مان بیرون ببرم. هرچند ، این دفعه قضیه فرق داشت و وقتی من ربات جدید شرکت iRobot به نام رومبا 980 را به خانه مان آوردم ، خانمم رویه معمولش را عوض کرده و هنگامی که من در سفر بودم ، او این ربات تمیز کننده را خیلی به کار گرفته بود.

2

روبات های تمیز کننده شرکت iRobot همواره به گونه ای بوده اند که سادگی ذاتی اشان ، حتی افرادی را که خیلی از تکنولوژی واهمه داشته اند مجاب کرده است که یک بار آن ها را امتحان کنند. شما می توانید فقط با زدن یک دکمه بزرگ بر روی دستگاه که عبارت تمیز کردن بر روی آن نوشته شده است ، کاری کنید که دستگاه روند تمیزکاری را شروع کند. خانم من این قابلیت را خیلی دوست دارد.

البته ، نگاه کردن دستگاه های رومبا وقتی که در حال تمیز کردن هستند ، هواره طاقت فرسا و اذیت کننده بوده است. این ربات ها معمولا وقتی که کارشان را شروع می کنند ، بعد از مدتی شروع به حرکات دایره وار بی جهت می کنند و دست آخر نیز همیشه طوری به نظر می رسند که انگار مسیرشان را گم کرده اند. من از دستگاه های شرکت رومبا خیلی خوشم می آید و همواره قبول داشته ام که این دستگاه ها تمیز کننده های خیلی خوبی هستند ، ولی همیشه به مشتریان و خریداران آن ها پیشنهاد کرده ام که هیچ وقت این دستگاه ها را در حال تمیز کردن تماشا نکنند.

ربات جدید شرکت رومبا حتی استفاده از این دستگاه را راحت تر هم کرده است و مهم تر از همه ، در این ورژن ، این دستگاه را در امر تمیز کردن اتاقتان ، و یا حتی کل طبقه خانه تان ، خیلی خیلی باهوش تر کرده است.

3

این دستگاه مانند دیگر لوازم خانگی شماست

به جز این امر که این دستگاه به شارژی اولیه نیاز دارد (که البته بیشتر از چند ساعت طول نمی کشد ) ، دستگاه رومبا 980 درست بعد از خارج شدن از جعبه آماده به کار است و مانند دستگاه جارو برقی معمول خانه شما قدرت عمل دارد. البته شباهت های این محصول با جارو برقی قدیمی شما کم و بیش همین جا تمام می شود.

از آن زمانی که اولین جاروی رباتی در 15 سال قبل عرضه شد تا به الان ، دستگاه های شرکت رومبا همیشه دیسک شکل بوده اند ( و پهنایی تقریبا برابر با یک و نیم فوت داشته اند ) و قدشان هم چند اینچ بوده است. این دستگاه شمال قدرت مکیدن قوی ، برس های گراننده تمیز کننده و یک برس تی کش است که از یک سمت دستگاه خارج شده و آشغال هایی که در گوشه ها هستند جمع می کنند. سطل آشغال نسبتا بزرگی در درون این دستگاه قرار گرفته و فیلتری هم در آن موجود است که وسایل بزرگ تر را به خودش می گیرد. به همراه دستگاه زومبا 980 یک جفت دیوار مجازی نیز عرضه می شود. در طی سال ها این دیوار ها از اندازه ای که تقریبا کمی بزرگتر از یک مشت گره کرده بوده و دو باتری سایز D بزرگ را در خود جا می داد ، به دیواه هایی مکعب شکل و ظریف و تنها چند تا باتری AA نیاز دارند.

برای سال های زیاد ، شما می توانستید که این رباط های تمیز کننده را با استفاده از ریموت کنترلر ها هدایت کنید و برایشان برنامه های تمیز کاری تنظیم کنید. این امر در خانه های همیشه متصل به برق و اینترنت و پر از وسایل هوشمند ما ، امری عجیب و جالب بوده است. خوشبختانه ، دستگاه رومبا 980 با قابلیت اتصال به وای فای عرضه می شود و دارای یک نرم افزار گوشی های آیفن نیز هست.

4

پیدا کردن دستگاه رومبا 980 بر روی شبکه خانگی ام امری بی دردسر بود. این نرم افزار به شما با پیدا کردن شبکه ای که تلفن شما در حال حاضر در آن قرار دارد به شما کمک می کند. شما باید موقتا گوشی تان را به منبع وای فای دستگاه رومبا 980 متصل کنید و اگر این مراحل خوب پیش برود ، دستگاه رومبا برای همیشه بر روی شبکه شما قرار خواهد گرفت. وقتی که من توانستم این دستگاه را به شبکه خودم متصل کنم ، به من اجازه داده شد که برای آن نام تعیین کنم ( شما می توانید با استفاده از این نرم افزار دستگاه های رومبای 980 متعددی را کنترل کنید ). در حال حاضر دستگاه رومبا توانایی اتصال به دستگاه های هوشمند دیگر و یا شبکه های خانگی دیگر را ندارد.

نرم افزار مربوطه نیز مسیر سادگی و کاربرد راحت دستگاه را دنبال کرده است. بر روی رابط کاربری این برنامه یک دکمه بزرگ Clean وجود دارد- درست مثل همانی که بر روی خود دستگاه اصلی است. با فشار دادن آن دکمه ، دستگاه رومبا چرخش معروف را انجام داده و از جایگاه شارژش به منظور پیدا کردن آشغال خارج شد.

دستگاه رومبا از آن چیزی که فکرش را می کنید ساکت تر تمیز کاری می کند ، اما خیلی هم بی سر و صدا نیست. وقتی که آن را روشن کردم ، پسرم که چند اتاق آطرف تر بود از من پرسید که منبع این صدایی که می آید از کجاست. وقتی که دستگاه رومبا از کف چوبی وارد فرش شد ، این صدا خیلی از قبل بیشتر شد ، که اتفاقا به نظر من خبر خوبی است. این بدان معنی است موتور AeroForce بروز شده بر روی این دستگاه بر روی فرش قوی تر کار می کند. این قابلیت که بسته به زمینی که بر روی آن دستگاه کار می کند بتواند با شدت های متفاوتی تمیز کند ، چیزی تازه است. من توجه کرده و دیدم که این دستگاه هیچ گاه در هنگام تعویض کردن وضعیت تمیز کاری دچار مشکل نشد.

دستگاه به کدام سمت رفت ؟

برای اولین بار در میان این نوع دستگاه ها ، روند تمیز کاری این دستگاه رومبا به نظر هدفمند می رسد . همین طور که من خارج شدن و شروع به کار کردن این دستگاه را تماشا می کردم ، متوجه شدم که کاملا مستقیم حرکت کرد و هیچگونه چرخش بی جهتی انجام نداد و بیخ=خود دور خودش نچرخید. این دستگاه بدون هیچ مشکلی در بین لوازم خانه با استفاده از سنسورها و سیستم بازخوردی جدیدش به نام VSLAM کار می کرد. سیستم VSLAM ( شبیه سازی ، مکان یابی و نقشه سازی تصویری ) بالاخره به دستگاه رومبا این اجازه را می دهد که بتواند اتاق و اشیاء داخل آن را ببیند. این قابلیت به این دستگاه کمک می کند تا کارآمد تر و هوشمندانه تر تمیز کند و به جای این که به صورت تصادفی تمیز کاری کند ، بتواند درخطوطی منظم و معین شده فعالیت کند.

البته ، این قابلیت در اتاق هایی مثل آشپرخانه من که اسباب و اثاثیه زیادی ندارد به خوبی کار می کند. در اتاق پذیرایی ، این دستگاه هنوز هم مجبور است که مسیرش را از بین شش صتدلی و یک میز طی کند. از نقطه نظر من ، رومبا 980 توانست این کار را به خوبی انجام دهد ، اگر چه در این حال کارس بسیار شبیه به ورژن های رومبای قدیمی شده بود.

من اجازه دادم که دستگاه رومبا 980 کارش را در طبقه اول خانه من انجام دهد که به اندازه دو ساعت به طول انجامید. بر خلاف انسان ها ، این دستگاه کارش را تا آخر و بدون هیچ شکایتی انجام داد. در حقیقت ، این دستگاه در طول کارش هیچ گاه گیر نکرد. البته در آستانه بین آشپرخانه و اتاق خواب من کمی متوقف شد ، ولی فاصله ای که از آن افتاد تقریبا به اندازه سه چهارم اینچ بود. به همین خاطر این دستگاه نتوانست پس از تمیز کاری از اتاق خواب خارج شود. دست آخر ، من مجبور شدم که آن را برداشته و به اتاق پذیرایی منتقل کنم. از این به بعد من مجبورم برای این که از ورود این دستگاه به این اتاق جلوگیری کنم ، از دیوار های مجازی استفاده کنم.

بعد از آن من از نرم افزار استفاده کردم تا برنامه تمیز کاری ای برای دستگاه تعیین کنم ، که کار خیلی راحتی بود. شما فقط باید گزینه تمیز کردن بر اساس روز را فعال کنید و سپس زمان آن را مشخص کنید.

تست کننده دیگر

من مجبور شدم که طی مدت تست کردن دستگاه رومبا 980 برای مدتی سفر کنم و ربات را تحت مرااقبت زنم قرار دادم ، که به خیال خودم فکر کردم که آن را نادیده می گیرد مگر آمن که برای دستگاه برنامه تمیز کاری تعیین کنم.

وقتی که من فیسبوکم را چک می کردم ، دیدم که زنم تصویری محو از دستگاه رومبا را پست کرده است و به شوخی نوشته که دارد دستگاه را برای من تست می کند. من شگفت زده شدم ، به این خاطر که من به او در مورد این دستگاه و نحوه کارکرد آن آموزشی نداده بودم.

وقتی که من به خانه برگشتم خانمم به من گفت که فقط دکمه Clean رو دستگاه را فشار داده بوده و به دستگاه اجازه داده که مشغول به کار شود. آن طور که خودش بیان کرد ، او از این که دستگاه چقدر کارش را خوب انجام داده شگفت زده شده است ولی چند مشکل هم در کارکرد آن مشاهده کرده است. به نظر می رسد که این دستگاه قسمت هایی از آشپزخانه را نادیده گرفته است و در یک قسمت از خانه گیر کرده بوده است و خانمم مجبور شده که خودش آن را نجات دهد ، و در آخر ، او به من گفت که سطل آشغال دستگاه پر شده بوده است ولی با این که من می بایست در این باره هشداری در نرم افزار مربوطه دریافت می کردم ، ولی هیچ پیامی به گوشی من نیامد.

من نگاهی به چراغ قرمز مشخص شده بر روی دستگاه رومبا 980 انداختم و وقتی که سطل آشغال آن را بیرون کشیدم دیدم که درون از گرد و غبار خاکستری قرار دارد و دستگاه به نظر خیلی هم پر بود ، و اگر راستش ا بخواهم بگویم ، خیلی از این امر خوشحال شدم ککه دیدم این دستگاه چقدر کثیفی را توانسته جمع کند. واقعا تحسین برانگیز بود . همچنین فیلتر آن رابیرون کشیده و کثیفی های روی آن را هم تکان دادم . باید بگویم که تمیز کردن این دستگاه خیلی ساده تر و بی دردسر تر از جارو برقی های معمولی است.

کنترل نرم افزار

همان طور که اشاره کردم ، استفاده از برنامه برای شروع کردن کار راط کاری بسیار ساده است ، و همین طور به تعویق انداختن و متوقف کردن آن هم به همان اندازه ساده است. وقتی که شما در حین انجام عملیات تمیز کاری دکمه Clean نرم افزار را فشار دهید ، روند کار متوقف شده و نرم افزار از من پرسید که من می خواهم کار تمیز کردن را متوقف کنم. وقتی که من این کار را انجام دادم دستگاه رومبا 980 متوقف شده و شروع به گشتن به دنبال جایگاه شارژ اش کرد ، که متاسفانه بعد از مدتی حدود 10 دقیقه نتوانست آن را پیدا کند و خطای 18 را به من نشان داد. وقتی که من دکمه ( ! ) نشان داده شده در نرم افزار را فشار دادم نرم افزار به من پیغام داد که دستگاه نتوانسته ایستگاه شارژش را پیدا کند.

من فکر می کنم که مشکل از آن جا بود که در کنار ایستگاه شارژ قفسه ای قرار داشت ، و این قفسه بخشی از سیگنال آن را بلاک کرده بود. وقتی که من ایستگاه شارژ را از آن جایگاه به مکانی باز تر منتقل کردم دستگاه رومبا 980 توانست به راحتی آن را پیدا کند. اگر شما هم قصد دارید که دستگاه رومبا 980 را خریداری کنید ، من پیشنهاد می کنم که ایستگاه شارژ آن را در جایی قرار دهید که از تمامی زوایا دیده شود.

تمیز کاری به بهای قیمت

با قیمتی بالغ بر 899 دلار ، دستگاه رومبا 980 به راحتی یکی از گران ترین جارو برقی های موجود در بازار حساب می شود. حتی قیمت دستگاه جارو برقی Dyson DC39 هم(با قیمت 479 دلار) از این دستگاه کمتر است. چیزی که در این جا شما برای آن پول پرداخت می کنید هوشمندی و روان کار کردن این دستگاه است. این دستگاه مجموعه ای از یک تمیز کننده و دستیار خانگی است. این دستگاه کارآمدی یک دستگاه جاروبرقی و هوش یک انسان را یک جا در خودش دارد. قابلیت اتصال به وای فای و اتصال به نرم افزار هم که نور علی نور است. اضافه شدن قابلیت اتصال این گونه دستگاه ها به دیگر وسایل هوشمند خانگی ، چیزی است که من توقع دارم شرکت iRobot در آینده در این دستگاه ها اضافه کند.

وقتی که من تمیز کردن آن را تماشا کردم ، با اطمینان می توانم بگویم که از خیلی از جارو کننده های انسانی بهتر عمل می کند. و همچنین دستگاه رومبا 980 کاری می کند که دیگر وسیله ها از انجام آن عاجزند – این دستگاه شما را از دردسر این که خودتان هم وارد پروسه تمیز کاری شوید راحت می کند. شما می وتانید آن را یک بار تنظیم کنید و دیگر به آن کاری نداشته باشید ، و این دستگاه مگر در مواقعی که در جایی گیر کرده باشد و یا نتواند ایستگاه شارژش را پیدا کند ، به ما نیازی نخواهد داشت. ولی این موقعیت ها به ندرت رخ می دهد.

اگر هنوز هم در مورد خرید آن شک دارید از خانم من بپرسید که با این که قیمت آن را فهمیده است ، ولی هنوز یکی از این دستگاه ها را می خواهد.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا