خطر هک شدن ماشین جدید شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر

اگر شما هم صاحب یک دستگاه جیپ Renegades مدل 2015 هستید ، ممکن است نیاز به نصب یک پچ نرم افزاری بر روی اتومبیل تان داشته باشید.

اواخر روز جمعه ، شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر ( FCA ) اعلام کرد که شرکت شان به صورت داوطلبانه 7810 دستگاه جیپ Renegades مدل 2015 مجهز به رادیو های صفحه لمسی 6.5 اینچی این شرکت را ، به خاطر خطر وجود نقطه ضعفی که آن را نسبت به هک کردن آسیب پذیر می کند ، فراخوانی می کند.

این خبر تنها کمتر از یک ماه پس از این که این شرکت 1.4 میلیون ماشین مجهز به سیستم اطلاعاتی و سرگرمی یو کانتکت اش را به علت آسیب پذیری نسبت به هک شدن از راه دور فراخوانی کرد، رخ داده است.

2015-09-05_201221

در بیانیه ای ، شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر بیان کرد که این فراخوان هیچ ربطی به فراخوان هک اخیری که این شرکت انجام داد ندارد ، از این جهت که برای سوء استفاده از این نقطه ضعف اتومبیل های جیپ Renegade شما می بایست به صورت فیزیکی به آن به اتومبیل متصل شوید. البته این کمپانی این گونه اظهار داشته است که هیچ مورد گزارش شده مبنی بر سوءاستفاده از این نقطه ضعف را در بیرون از فضای تست شرکت خودش مشاهده نکرده است و تنها دلیل صدور این فراخوان حفظ جنبه احتیاطی و پیش گیری کردن بوده است.

شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر بیان کرده است که خودش این نقطه ضعف را در این اتومبیلش پیدا کرده و هیچ فرد ویا افراد خارجی تحقیق کننده ای این اطلاعات را به دشت آن ها نرسانده اند.

با این که به نظر می رسد این مسئله تنها کم و بیش در رابطه با نصب یک پچ امنیتی است – و این مسئله را هم در ذهن داشته باشید که تا به الان مسئله قابلیت هک شدن اتومبیل ها هیچ ضرری به هیچ مشتری ای نرسانده است- اما زمان ارائه آن کمی سوال برانگیز است.

جمعه قبل از یک تعطیلات طولانی در آمریکا به نظر زمان مناسبی برای اعلام خبری که کسی می خواهد به صورت گسترده منتشر شود ، نیست.

همچنین مسئله جالب توجه دیگر این است که شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر به جای این که یک بیانیه یا اعلامیه خدمت فنی ( TSB ) را، که بیشتر در چنین مواردی که مشکل زیاد مهم و خطرناک نیست استفاده می شود، ارائه کند، اقدام به یک فرخوانی کرده است.

یکی از نمایندگان شرکت اتومبیل سازی فیات کرایسلر بیان کرد که یک فراخوان نسبت به یک بیانیه خدمات فنی ، روندی قوی تر و تعاملی تر برای ارتباط ب مشتریان است. اعلام کردن یک فراخوان بدین معنی است که احتمال پچ شدن و رفع شدن خطر یک محصول به صورت کامل و کارآمد بالا تر است.

برای این که مشتریان بتوانند پچ رفع کردن این مشکل آسیب پذیری را بر روی اتومبیل شان اعمال کنند ، می توانند آپدیت نرم افزاری مربوطه را دانلود کرده و بر روی یک رابط USB بریزند و خودشان بر روی اتومبیل شان آن را نصب کنند و یا این که می توانند اتومبیل شان را به نزدیک ترین نماینگی ببرند.

همچنین شرکت فیات کرایسلر تعدادی رابط USB که از قبل پچ درونشان قرار داده شده است را برای مشتریان عرضه کرده است.

البته ، تعداد 7810 دستگاه اتومبیلی که در این مورد فراخوانده شد ، در مقابل تعداد 1.8 میلیون دستگاهی که دفعه قبل توسط این شرکت فراخوانی شده بود ، رقمی ناچیز است. علاوه بر این ، پچ های امنیتی ای که برای نرم افزار های غیر خودرویی عرضه می شوند بسیار معمول بوده و به طور کلی ارزش خبری ندارند.

با تعداد کثیری از اخبار که در زمینه هک شدن اتومبیل های و تحقیقات مربوط به آن به گوش می رسد ، طبیعی است که مشتریان و همین طور تولید کنندگان درباره تهدیدات امنیتی سایبری مرتبط با اتومبیل ها بیشتر از هر زمان دیگری آگاه و حساس شده اند. این گونه خبر ها و اتفاقات در آینده بیشتر به امری عادی تبدیل خواهند شد و سازندگان اتومبیل ها می بایست در مقابله با این گونه آسیب پذیری ها رویکرد هایشان را هوشمندانه تر وجدی تر انتخاب کنند.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا