با این محصولات انرژی های تجدید پذیر تولید کنید

حدود یک پنجم کل جمعیت روی کره زمین ، دسترسی به منابع برق قابل اعتماد و پایدار ندارند

ساکر ، که با اسم فوتبال در خیلی از کشور ها و فرهنگ ها شناخته می شود ، به صراحت می توان گفت بدون هیچ شکی بزرگ ترین و محبوب ترین ورزش در جهان است. در سطح جهانی ، چیزی حدود 270 میلیون نفر این ورزش را انجام می دهند.

همچنین روند جهانی دیگری نیز وجود دارد که بسیار تیره و تار تر از مورد بالایی است : نزدیک به 1.2 میلیارد نفر ، یعنی چیزی حدود یک پنجم کل جمعیت روی کره زمین ، دسترسی به منابع برق قابل اعتماد و پایدار ندارند .

2015-09-10_210204

با این که این دو آمار گفته شده به نظر به یکدیگر ارتباطی ندارند ، هر دو مورد هایی هستند که خانم جسیکا متیوز ( Jessica O. Matthews ) در طول سفر تفریحی اش به کشور نیجریه برای بازدید از خانواده اش و همچنین محیط محلی آن جا ، متوجه آن ها شده بود.

خانم متیوز ، در حالی که در مورد قطعی های متعدد برق در کشورش و تاثیرات آن بر تمامی جنبه های زندگی روزمره افراد چون آموزش و تحصیلات و سطح فقر و وضعیت بهداشت عمومی توضیح می داد . بیان کرد : ” در نیجریه ، در طول روز معولا ذفعات متعددی قطعی برق رخ می دهد و این هیچ ربطی به وضعیت زندگی و یا شرایط اجتماعی و اقتصادی افراد ندارد “.

” همه چیز به این موضوع گره خورده است که آیا شما نور دارید ؟ و یا آیا شما از قدرت برق بهره مند هستید ؟ “.

چیزی که بیشتر از همه خانم متیوز را آزار می دهد این مسئله است ، که به نظر می رسد قطعی های مکرر برق این گونه مناطق باعث شده بوده که دوستان ، خانواده و آشنایان او امیدشان را کاملا از دست بدهند ، به گونه ای که آن ها هیچ امیدی برای بهبود شرایط احساس نمی کردند. خانم متیوز اسن گونه بیان می کند که : ” این گونه به نظر می رسید که آن ها با خودشان فکر می کنند که دیگر روزی را که در آن این مشکل حل شده باشد به چشم نخواهند دید”. تنها منابع انرژی در دسترسی که در مواقع قطعی برق در دسترس آن ها بود ، گازوئیل و ژنراتور ها بودند ، که هردو این موارد برای محیط زیست و همین طور وضعیت سلامتی افراد به شدت مضر هستند.

پس این خانم تصمیم گرفت که کاری در این مورد انجام دهد. طرحی که سال 2008 توسط متیوز به عنوان یک پروژه کلاسی در طول دوره ای که او به عنوان یک دانشجوی ارشد در دانشگاه هاروارد بود شروع به کار کرد ، تبدیل به یک شرکت اجتماعی تمام عیار به نام Uncharted Play تبدیل شد.

این شرکت محصولات بازی تولید می کند – که در حال حاضر تنها شامل توپ های فوتبال و طناب های پرشی می شود – که انرژی های جنبشی را در درون خودشان جمع آوری و ذخیره می کنند و مجهز به خروجی هایی هستند که وسایل الکترونیکی می توانند مستقیما به آن ها وصل شده و از آن تغذیه کنند.

به نوبه خود ، کل پروسه تولید برق از طریق انجام بازی های ورزشی به مصرف کنندگان در مورد انرژی جنبشی مطالبی یاد می دهد و به آن ها می آموزد که چگونه استفاده از انرژی جنبشی می تواند یک راه حل قابل اعتماد برای مقابله با بحران انرژی جهان امروزی باشد.

بهره برداری از قدرت بازی کردن و انجام فعالیت های ورزشی

بهره برداری از نیروی انجام بازی ها و فعالیت های ورزشی و استفاده از آن برای رساندن انرژی به خانه ای در آن طرف دنیا ممکن است مانند داستانی از کتاب های علمی تخیلی به نظر برسد ، ولی این دقیقا همان کاری است که شرکت Uncharted Play قصد انجام آن را دارد .

محصولاتی که از اینشرکت در حال حاضر در بازار حضور دارند نامشان SOCCET و the PULSE است ، که به ترتیب یک توپ فوتبال و یک طناب پرشی بهره برداری کننده و جمع آوری کننده انرژی هستند. محصولات بیشتری از این شرکت در راه هستند و همچنین بهبود ها و بروز رسانی هایی هم برای محصولاتی که در حال حاضر از این شرکت وارد بازار شده اند نیز در اواخر سال جاری عرضه خواهند شد ، که به عنوان مثال شامل بروز رسانی رنگ های آن ها است.

این محصولات از یک سیستم ترکیبی استفاده می کنند که چهار نوع انرژی را بهره برداری می کنند : انرژی چرخشی یا موتوری که بر پایه چرخیدن و برگشتن و یا حرکات گردشی دیگر است؛ دوم نیروی لرزشی ؛ سوم انرژی القایی که از رسانا ها و مواد الکترو مغناطیسی و مغناطیسی برای تولید انرژی الکتریکی بهره می برد ؛ و چهارم انرژی گرمایی که با مالش و در کل حرکاتی که ایجاد گرما می کنند تولد می شود. به عنوان مثال ، توپ ورزشی این شرکت بر پایه حرکات چرخشی انرژی ذخیره می کند . وقتی که توپ شروع به چرخش می کند ، مکانیزمی در درون این توپ شروع به کار می کند و انرژی چرخشی را به انرژی الکتریکی بدل کرده و در درون باتری لیتیومی با قابلیت شارژ مجدد این توپ ذخیره می کند.

هر دو محصولات این شرکت دارای خروجی های جاسازی شده در دورن آن ها هستند ] تا وقتی که انرژی کافی در درون آن ها ذخیره شد ، مثلا به اندازه نیم ساعت توپ بازی و یا طناب زدن ، مصرف کنندگان می توانند وسایل الکترونیکی خودشان را به صورت مستقیم به این توپ متصل کرده و شارژ کنند. دقایقی بازی کردن می تواند به ساعت ها انرژی الکتریکی تبدیل شود.

حرکات M.O.R.E

نوع انرژی ای که این محصولات تولید می کنند توسط شرکت Uncharted Play با نام M.O.R.E ( انرژی های خارج از شبکه تجدید پذیر بر پایه حرکت ) ثبت تجاری شده است .

متیوز اظهار داشت : ” شرکت های زیادی وجود دارند که به طرق مختلف از انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی آبی یا خورشیدی بهره می برند ، ولی کاری که ما انجام می دهیم خیلی خاص است – و من فکر نمی کنم که هیچ گروه دیگری این کار را تا به حال انجام داده باشد- و ما کارمان را با این سوال شروع کردیم که چه می شد اگر ما روشی که انرژی را مصرف می کنیم برای همیشه تغییر دهیم”.

وقتی خانم متیوز شروع به یافتن جوابی برای این سوال کرد ، به این مسئله پی برد که منبع انرژی ای که او در سر داشت نه تنها یک منبع بلکه یک ابزار آموزشی بسیار قوی نیز بود.

خانم متیوز در مساحبه ای با سایت Mashable بیان کرد که : ” ما دنبال ساختن شرکتی با IQ و EQ بالا بودیم ، شرکتی که درک درستی از نحوه ای که ما با محیط اطرافمان ارتباط برقرار می کنیم و احساسات ما وروش هایی که به صورت محصوص و نامحسوس از انرژی بهره می بریم ، داشته باشد”.

با استفاده از علاقه بی حد مردم به ورزش فوتبال ، به عنوان یک رسم محلی و فرهنگی ، و همین طور استفاده از روشی ساده مانند بازی کردن برای ایجاد انرژی های تجدید پذیر ، خانم متیوز امید دارد که بتواند جرقه جنبشی هم از لحاظ فیزیکی و هم ذهنی در افراد جامعه ایجاد کند. او بیان می کند که فوتبال زمینه ای است که در آن تمام خلاقیت های با اعتماد به نفس ، تمام شور و هیجانات و تمام اعتقاداتی که بعید به نظر می رسند ، دوباره ممکن می شوند. در این میدان شما نمی توانید به کسی بگویید که نمی تواند مسی و یا رونالدو شود.

وسیله SOCCKET به افرادی که از آن استفاده می کنند کمک می کند که درک کنند که چگونه حرکات آن ها باعث ایجاد و برداشت نیروهای جنبشی می شود. خانم متیوز اعتقاد دارد که این وسیله یک ابزار آموزشی بسیار کارآمد است- بیشتر به خاطر این که بیشتر ابزار های برداشت انرژی های تجدید پذیر موجود در بازار بیشتر بر روی موثر بودن تکید دارند . همچنین چون محصولات شرکت Uncharted Play بر روی علاقه روزمره مردم و رفتار های معمول آن ها بنا شده و روشی جدید را برای آن ها ارائه می دهند ، می توانند تاثیر بسیار بالایی را در مقیاس بزرگ ایجاد کنند.

این مطلب را هم باید ذکر کرد که خانم متیوز اعتقاد دارد که M.O.R.E خودش به تنهایی راه حل تمام و کمال نیست و بیان کرده اند : ” من فکر نمی کنم که هیچ کدام از روش های برداشت انرژی تجدید پذیر به تنهایی برای حل بحران جهانی کافی باشند . و من حتی فکر نمی کنم که جواب این مشکلات نیروی خورشید ، باد و یا حتی حرکت باشد ، ولی چیزی که شرکت ما به آن اعتقاد دارد این است که بهترین روش برای به حرکت در آوردن دنیا همین نیروی حرکتی است ولی برای این که این روش کارآمد باشد باید کاری کنیم که مردم بیشتر از یک طرح علمی به آن نگاه کنند ، یعنی کاری کنیم که برای آن ها واقعی جلوه کند”.

بازی کردن و فکر کردن فراتر از مرز های موجود

با هر خرید یکی از محصولات SOCCKET و یا PULSE ، شرکت Uncharted Play سیستم بازی کردنی را برای هر کدام از بچه های نیجریه ، مکزیک، کاستاریکا و یا ال سالوادور فراهم می کند. به زودی ، این مدل کسب و کار یک به یک – که بخشی از یک خط تولید محصولات بزرگ است – به یک سیستم یک به ده تبدیل خواهد شد که با استفاده از آن ده بچه و یا حتی یک کلاس می توانند با هم بازی کنند. ر کدام از این محصولات به همراه یک فانوس عرضه می شوند که مستقیما به آن ها متصل شده و به افراد ها نشان می دهد که میزان ساعتی که آن ها بازی کرده اند به چه اندازه نیروی برق تولید کرده اند.

علاوه بر این ، محصولات Uncharted Play به همراه یک برنامه آموزشی ورزشی” STEM بیرون از مرز ها فکر کنید ” عرضه می شود . این برنامه آموزشی پنج مرحله ای ،که توسط یک استاد خبره ارائه می شود، به بچه ها کمک می کند که از طریق آشنایی با محصولات این شرکت با انرژی های تجدید پذیر آشنا شوند و باعث الهام گرفتن آن ها و ایجاد اختراع های تازه تر در این زمینه شود.

تا به امروز، بیش از 50000 مورد از محصولات SOCCKET و PULSE این شرکت به فروش رسیده اند، که بیشتر آن ها در آمریکای جنوبی و آفریقا ه فروش رفته اند. خانم متیوز حالا امید دارد که توجه مصرف کنندگان آمریکایی و همین طور پدر و مادر هایی که می خواهند به فرزندانشان در مورد انرژی های تجدید پذیر و قابل اعتماد و همین طور بحران انرژی آموزش دهند– و علاوه بر این، همچنین ، می خواهند سنت قدیمی توپ بازی کردن بیرون از خانه را به جای انجام بازی های ویدیویی در خانه و یا تماشای تلویزیون را به آن ها آموزش دهند- را ، به محصولات خودش جلب کند.

خانم متیوز وقتی در مورد شعارش در تولید محصولاتش صحبت می کرد گفت : ” اگر شما می خواهید بازیافت کردن را مردم آموزش دهید ، کاری کنید که برای آنها بازیافت کردن منطقی و مناسب به نظر برسد”. وی همچنین بیان کرد : ” اگر شما محصولی را تولید کنید که انجام کار درست را برای مردم ساده تر کنید ، آن ها حتما این کار را خواهند کرد. با تولید محصولی که مردم دوست دارند با آن بازی کنند ، مثل یک وسیله ورزشی ، مردم راحتتر در زمینه تولید انرژی های تجدید پذیر فعالیت خواهند کرد”.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا