بازگشت اتومبيل‎های زيبا و قدرتمند شركت لامبورگيني

در صدر نسل جديد اتومبيل‎های زيبا و قدرتمند شركت لامبورگيني (Lamborghini)، اتومبيلي وجود دارد كه عكس آن را در زیر مي‎بينيد: مدل هوراكان ال پي 580-2 (Huracán LP 580-2).

2015-11-21_090239

 

اما بياييد قبل از بررسي اين اتومبيل، ابتدا گامی به گذشته برداريم.

زمانی كه من جوان‎تر بودم، پوستر بزرگي از اتومبيل كونتاك (Countach) شركت لامبورگينی بر روی ديوار اتاقم نصب كرده بودم. با اين كه آن زمان من اين اتومبيل را به‎خوبی نمی‎شناختم، ولي علاوه‎بر ساختار بدنه قطعه قطعه و همچنين سيستم رانندگی مبتنی بر چرخ‎های عقب اين ابراتومبيل ايتاليايی، اين اتومبيل يك هيولای خشن و پر سروصدا هم بود – و منظور من تنها دست فرمان و سرعت و زيبايی اين اتومبيل نيست.

به جاي اين كار، اين اتومبيل سفت و سخت، داغ، پر سروصدا، سنگين و بدهيبت بود. حال چه خوب يا چه بد، از موقعی كه شركت آودی (Audi) لامبورگينی را در سال 1998 خريداری كرده و سيستم حركتی بسياری از مدل‎های آن را مبتنی بر چهارچرخ كرد، اين اتومبيل‎ها بسيار بهتر و كنترل‎پذيرتر شده‎اند. درست است كه هنوز هم اين مدل از اتومبيل‎ها از لحاظ ظاهری بسيار خشن هستند، ولي درعوض حداقل كمی هم آسودگی و آرامش استفاده‎كننده در توليد آن‎ها لحاظ شده است.

2015-11-21_090520

با اين كه من واقعا نسخه‎های اخير اتومبيل لامبوس (Lambos)، مخصوصا مدل آونتادور سوپرولاك (Aventador Superveloce) را دوست داشته‎ام، ولي هميشه برايم سوال بوده است كه آيا روزي مدل‎های سريع و خشن و مجهز به سيستم رانندگی مبتنی بر چرخ‎های عقب اين اتومبيل‎ها برخواهندگشت. خب خوشبختانه مثل اينكه آرزوی افرادي مانند من، كه علاقه‎ی شديدی به اتومبيل‎های خشن و پرسروصدا دارند، قرار است برآورده شود.

درست است كه ممكن است نام اتومبيل هوراكان ال پي 580-2 شبيه تركيب پيچيده‎ای و بي‎معنی از حروف و اعداد به نظر برسد، ولي درست مانند بقيه‎ي جنبه‎های اين اتومبيل، در اين آشفتگی نظم و علتی وجود دارد.

2015-11-21_090545

مدل استاندارد سري اتومبيل‎های هوراكان يعني ال پي 610-4 ابراتومبيل سری ورودی لامبورگيني مي‎باشد. درست مانند اتومبيل هوراكان اسپايدر (Huracán Spyder)، اين اتومبيل نيز به يك موتور 5.2 ليتري ده سوپاپ مجهز شده است كه نيرويي برابر با 610 اسب بخار توليد مي‎كند. قدرت موتور اين اتومبيل با استفاده از يك سيستم حركتی مبتنی بر چهار چرخ بسيار پيچيده، در ميان تمامی چهار چرخ اين اتومبيل توزيع می‎شود. به همين خاطر است كه اسم اين اتومبيل 610-4 گذاشته شده است: يعني قدرت اسب بخار موتور در كنار تعداد چرخ‎هايی كه سيستم حركتی اتومبيل مبتنی بر آن‎‏هاست.

اتومبيل جديد اين سری هم درست مانند نسخه‎های قبلي است منتهی پيچشی ويژه در آن داده شده است.

اين اتومبيل هنوز هم با استفاده از همان موتور ده سوپاپه تغذيه می‎شود، اما در عوض 580 اسب بخار نيرو توليد می‎كند. اگر اين مسئله باعث نگرانی شما شده و فكر می‎كنيد كه اين اتومبيل توان بالايی نخواهد داشت، صبر كنيد و ببينيد.

اتومبيل 580-2 به جاي اين كه نيرو را به صورت موازي بين هر چهارچرخ تقسيم كند، يا استفاده از سيستمی مجزا نيرو را به قسمت برآمده بزرگی كه بين چرخ‎های عقب قرار دارد می‎فرستد. نتيجه اين تغيير مركز توجه نيرو اين است كه اين اتومبيل از سرعت 0 تا 62 ميال بر ساعت را در 3.4 ثانيه طی كرده و حداكثر سرعت آن 199 مايل بر ساعت ناقابل می‎باشد.

علاوه بر اين، شركت لامبورگينی با اضافه كردن سيستم تعليقی محكم‎تر و جديدتر و جلوبندی كاملا جديد، اين اتومبيل را به “اتومبيلی جدي و خاص براي افرادی جدی و خاص” بدل كرده است-اين دقيقا جملاتی است كه خود كمپانی اظهار داشته است.

اما، من خريدن اتومبيل 580-2 را درست به مانند گرفتن يك شير به عنوان حيوان خانگی مي‎دانم. شما با خودتان فكر مي‎كنيد كه حتما سروصداي باهيبتی توليد كرده و دوستان شما را تحت تاثير قرار می‎دهد، اما در واقع، فقط باعث ترس و وحشت بچه‎های شما شده و باعث می‎شود كه شما عقل و منطق خودتان را زير سوال ببريد. ولی با تمام اين اوصاف، هر چه از جذابيت و قدرت اين اتومبيل بگوييم، كم گفته‎ايم.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا