یادگیری نواختن آهنگ‎ها با آیپد با برنامه Capo Touch

برنامه Capo Touch ساخت گروه Supermegaultragroovy ابزاری عالی برای نوازندگان گیتار برای یاد گرفتن آهنگ‌های جدید است. با داشتن نسخه‌هایی برای مک و iOS، برنامه Capo Touch به کاربران امکان می‌دهد به راحتی آهنگ‌ها را با تغییر سرعت بدون تغییر در گام‌ها، تولید آکوردها برای آهنگ و غیره یاد بگیرند. برنامه Capo Touch نسخه 2 که اخیرا عرضه شده است، قابلیت تشخیص آکوردها که در نسخه مک موجود بود را برای اولین بار به اپلیکیشن iOS آورده است.

برنامه Capo Touch

قابلیت جدید برای هر دو نسخه امکان همگام‌سازی فایل‌های پروژه با iCloud است. شما می‌توانید یک قطعه موسیقی را در Capo 3.1 در مک باز کنید، ضرباهنگ، گام، و انتخاب آکوردها ا ویرایش کنید و سپس برنامه را ببندید. اگر همگام سازی با iCloud فعال شده باشد، برنامه Capo Touch نسخه 2 آنها را در صفحه پروژه‌ها نشان خواهد داد و می‌توانید آن را باز کرده و ویرایش را ادامه دهید.

برای اینکه یک پروژه را در اپلیکیشن iOS شروع کنید، باید آهنگ را حتما از طریق iOS دانلود و در آن ذخیره کنید؛ البته اگر iCloud را فعال کرده باشید، می‌توانید پروژه‌های شروع شده در مک را بدون نیاز به داشتن آهنگ اصلی در آیفون یا آیپد در iOS هم اجرا کنید.

برنامه Capo Touch

این را تشخیص می‌دهد؟
تشخیص خودکار آکوردها، قابلیت شاخص برنامه Capo Touch در نسخه 2 است. از نسخه ۳ این قابلیت در برنامه مخصوص مک وجود داشته و اکنون هم در نسخه مخصوص iOS به خوبی کار می‌کند و گام آغازین خوبی برای یادگیری آهنگ‌ها فراهم می‌کند، اما بی‌نقص هم نیست. اگرچه برنامه Capo Touch بیشتر آکوردها و جایگاه آنها را تشخیص می‌دهد، اما من متوجه شدم که مجبورم در مورد تمام آهنگ‌ها کمی ویرایش هم روی آکوردها انجام دهم.

خوشبختانه برنامه Capo Touch اجازه می‌دهد که به راحتی آکوردها ویرایش یا حذف و اضافه شوند. لمس آیکون آکورد در پایین برنامه باعث می‌شود برنامه Capo Touch شروع به آنالیز موسیقی در موقعیت کنونی آن کند و آکورد را اضافه کند. یکی از آکوردهای قبلا اضافه شده را لمس کنید تا آیکون به رنگ قرمز درآید؛ حالا این آیکون قرمز شده را لمس کنید تا آن آکورد حذف شود. همچنین می‌توانید آکورد یا صدای آن را با لمس و نگه‌داشتن روی آن تغییر دهید.  یک پنجره با امکانات مختلف (Open ،Barre ،Chords higher up the neck و غیره) ظاهر می‌شود. همچنین می‌توانید آکورد را به ماژور یا مینور یا گام هفتم تغییر دهید و یا کلا یک آکورد دیگر انتخاب کنید.

برنامه Capo Touch

رابط کاربری برنامه Capo Touch
لمس و نگه‌داشتن که برای ایجاد تغییرات در آکورد استفاده می‌شود، در آیکون‌های دیگر برنامه Capo Touch هم کاربرد دارد. با اینکه این قابلیت طراحی برنامه را تر و تمیز نگه می‌دارد، اما با این روش همه چیز را به راحتی نمی‌توان پیدا کرد؛ اما با استفاده بیشتر و بیشتر از برنامه Capo Touch انجام کارها به مرور آسان‌تر می‌شود.

ناحیه‌ها
برنامه Capo Touch تقسیم کردن آهنگ به ناحیه‌های مختلف مثل شعر، هم‌سرایی، پل، و تک‌نوازی را آسان می‌کند. روی آیکون ناحیه‌ها در پایین برنامه تپ کنید تا یک ناحیه مستقل را در قسمت مورد نظر از آهنگ بیابد. می‌توانید دستگیره‌های کنار آن را گرفته و بکشید تا اندازه ناحیه را تغییر دهید؛ همچنین می توانید ناحیه را با رنگ یا برچسب کدگذاری کنید تا به آسانی قابل شناسایی باشد. وقتی ناحیه‌ها را شناسایی کردید، می‌توانید آنها را در دور تکرار قرار دهید، تا آنقدر بازپخش شوند که به آنها مسلط شوید.

برنامه Capo Touch اجازه می‌دهد گام‌های آهنگ را پس و پیش کنید یا به اپلیکیشن بگویید که روی گیتار خود هم از کاپو استفاده می‌کنید. فقط توجه کنید که کاپو را روی کدام سیم گیتار قرار می‌دهید، تا برنامه Capo Touch با توجه به آن آکوردها را تنظیم کند. قابلیتی که در نسخه مک وجود دارد اما در برنامه Capo Touch نیست، امکان تنظیم گام آهنگ رو نیم گام صدم است. این قابلیت زمانی که آهنگ به خوبی تنظیم نشده بدرد بخور است، و من امیدوارم که شرکت بتواند در آینده این قابلیت را در برنامه Capo Touchهم قرار دهد.

در قسمت تنظیمات آهنگ، برگه‌هایی برای افکت‌ها، ضرب‌ها و نوت‌ها خواهید دید. برگه افکت‌ها جایی است که برنامه Capo Touchاجازه می‌دهد از اکولایزر داخلی آن استفاده کنید. اینجا جایی است که تنظیمات آماده به شما امکان می‌دهند صدای باس را به صحنه بیاورید؛ این قسمت همچنین فرکانس‌هایی را که صداهای مرد و زن معمولا در آن قرار می‌گیرند را نیز پیشنهاد می‌دهد. این قابلیت اجازه می‌دهد که مانند یک آهنگ کارائوکه با موسیقی همخوانی کنید، یا اینکه فقط بر روی صدای سازها تمرکز کنید. با اینکه این قسمت اجازه حذف صدای خواننده‌ها را می‌دهد، اما معمولا این کار تاثیر بیشتری از فقط حذف صدای خواننده دارد و اغلب صدای موسیقی را ظریف‌تر می‌کند. این زمانی که می‌خواهید با آن یک اجرا داشته باشید مناسب است، اما برای ساخت صداهای زمینه موسیقی شما به صورت حرفه‌ای مناسب نیست.

برنامه Capo Touch

برگه ضرب‌ها جایی است که ضرباهنگ موسیقی را می‌توان در آن دید، ویژگی‌های زمانی را تغییر داد و غیره. همچنین می‌توانید مترونوم موجود را فعال یا غیرفعال کنید یا تنظیم کنید که برنامه Capo Touch با شمارش، آهنگ را شروع کند یا نه، و پنج نوع صدا هم برای کمک به تنظیم زمان وجود دارد.

برگه آخر تنظیمات مربوط به نوت‌هاست. جایی که می‌توانید نوع ساز را انتخاب کنید (گیتار، بانجو، ماندولین، بیس، یا یوکه‌لی‌لی)، تا تنظیم براساس سازهای انتخابی انجام شود. وقتی تنظیمات را تغییر می‌دهید، نحوه قرارگیری انگشت در آکوردها هم به تناسب تغییر می‌کند.

با اینکه برنامه Capo Touch بسیار خوب است، اما من بازهم تعدادی درخواست دارم که دوست دارم به آن اضافه شود. دوست دارم یک خروجی از آکوردها وجود داشته باشد که بتوان از آنها بعدا در داخل اپلیکیشن استفاده کرد یا از آن پرینت گرفت؛ اضافه شدن موتور تنظیم Fine pitch برنامه مخصوص مک؛ و ادامه بهبود عملکر تشخیص خودکار آکورد برنامه Capo Touch.

لینک دانلود برنامه:

کلیک کنید —> Capo Touch

در یک کلام

توانایی برنامه Capo Touch در کم و زیاد کردن سرعت آهنگ، بالا و پایین بردن گام، تکرار پخش هر ناحیه، می‌توانند به موزیسین‌ها برای تمرین قطعات جدید کمک کند. اضافه شدن امکانات جدید و بهبود بیشتر نسخه iOS بسیار خوب است و امیدوارم شرکت به ارتقای قابلیت‌های آن ادامه دهد، چون واقعا از یادگیری موسیقی با برنامه Capo Touch لذت می‌برم.

نقاط مثبت برنامه Capo Touch
تشخیص خودکار آکوردها
قابلیت افرایش یا کاهش سرعت موسیقی بدون تغییر در ضرباهنگ

نقاط ضعف برنامه Capo Touch
فاقد قابلیت مفید fin pitch موجود در اپلیکیشن مک است
هیچ روشی برای گرفتن خروجی از آکوردها وجود ندارد

 

Macworld

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا