استفاده از پلاک برای هواپیماهای بدون سر نشین

روند رو به رشد هواپیما های بدون سرنشینی که توسط افراد ناشی هدایت می شوند به گونه ای کابوسی جدید شده است

اخبار بسیار زیادی خلبانان هواپیماهای مسافربری ای را ذکر کرده اند که هواپیماهای بدون سرنشینی را در نزدیکی فرودگاه مشاهده کرده اند و همچنین اخبار اخیر که حاکی از آن هستند که هواپیماهای بدون سرنشین مانع کار آتش نشان ها شده اند، همگی مهر تاییدی بر این مسئله هستند.

2015-08-20_173816

محققان در دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیادر تلاشند تا با استفاده از تکنولوژی گزارش دادن عملکرد پلاک وسایل با این مسئله برخورد کنند.

البته ، پلاک هایی که در این جا ذکر شده اند همان پلاک ماشینی معمولی ای که ما تصور می کنیم نیستند.

این محققان نام اختراع جدیدشان را LightCense نامیده اند که در آن از لامپ های LED استفاده کرده و آن ها را در قسمت زیرین یک هواپیمای بدون سرنشین ( UAV ) نصب کرده اند.

این لامپ ها با الگوی خاصی از خودشان نور متصاعد می کنند. الگو های ایجاد شده توسط این لامپ ها می تواند توسط نرم افزار های موبایل های هوشمند و مخصوصا دوربین های مخصوص کد گشایی شوند ، و یا توسط افراد بیننده به خاطر سپرده شوند، که البته مورد آخر احتمالش کم به نظر می رسد

خانم آیسلان فوینا ( AislanFoina ) مدیر بخش تکنولوژی های بدون سرنشین آزمایشگاه دانشگاه برکلی بیان می کند که پروژه LightCense از پلاک ماشین ها الهام گرفته اند. با این که در روش کار اتومبیل ها و هواپیماهای بدون سرنشین متفاوت است، ولی او و تیمش بیان می کنند که به نظرشان هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر به اتومبیل شبیه هستند تا هواپیما ، که با توجه به این اندازه کوچکی دارند ولی در تعداد بسیار بالا یافت می شوند، این نظر معقولانه به نظر می رسد.

در حال حاضر ، برنامه ای برای این که این محصول وارد بازار جهانی شود وجود ندارد ، ولی فوینا خیلی دوست دارد که این محصول هر چه سریع تر تجاری شود.

قوانین حاکم بر هواپیماهای بدون سرنشین سد بزرگی بر سر راه تولید انبوه هواپیماهای بدون سرنشین مقرون به صرفه بوده است. خلبان های فرودگاه John F Kennedy ، اخیرا فقط در طول یک هفته ، سه مورد مواجه با هواپیماهای بدون سرنشین را – آن هم در مناطق غیر مجاز برای پرواز برای این گونه هواپیماها – گزارش داده اند، که می توانسته منجر به تصادف شود.

هواپیماهای بدون سرنشین همچنین خطرات زیادی را برای آتش نشانان شهر کالیفرنیا به وجود آورده اند. روزنامه Los Angeles Times گزارش داده است که ، رئیس دفتروزارت آتش نشانی و جنگلداری ایالت کالیفرنیا، در کنفرانس اخیر خودش به نام بیان کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین خطرات زیاد و حادی را برای خلبان های آتش نشان ایجاد کرده اند.

بسیاری از مکان ها ، از جمله فرودگاه ها ، جزو مناطق غیر مجاز برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین تعیین شده اند ، ولی برای اداره هوانوردی فدرال ( FAA ) تقریبا غیر ممکن است که از پرواز هواپیما های بدون سرنشین در این مناطق جلوگیری به عمل آورد. با توجه به تعداد بالای هواپیما های بدون سرنشینی که در آن واحد در حال پرواز کردن هستند ، لازم است که قوانین موجود برای این وسایل به صورت اتوماتیک انجام شود ، بر خلاف اداره های FAA که در آن ها ترافیک هوایی به صورت دستی و با استفاده کارمندانشان کنترل می شود.

طرحی از طرف ناسا و شرکت Verizon ارائه شده است که تمام هواپیما های بدون سرنشین را ملزم می دارد که به اینترنت متصل شوند تا بدین طریق قابلیت Geofencing ( برنامه های کامپیوتری با استفاده از GPS یا شناسایی فرکانس های رادیویی ( RFID ) موقعیت جغرافیایی یک وسیله الکترنیکی مشخص می شود ) بتواند بر روی آن ها اعمال شود. همچنین Amazon– که قصدراه اندازی یک سرویس فروش و تحویل هواپیماهای بدون سرنشین را دارد – طرحی مشابه را پیشنهاد داده است که هواپیماهایی که به اینترنت متصل نیستند را ملزم می کند که زیر 2000 پا پرواز کنند. البته کاربرد پروژه LightCense در این است که می تواند بر روی هواپیما هایی که به اینترنت متصل نیستند وصل شود.

اگر طرح های ارائه شده به ثمر برسد ، پروژه LightCense میتواند روش مناسب برای نگه داشتن هواپیماهای بدون سرنشین قدیمی در آسمان باشد.

mashable.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا