بررسی دوربین عکاسی فوری شركت Lomo’instant Wide

دوربين‎هاي عكاسي فوري هيچ‎گاه تا به اين اندازه جذاب و بر سر زبان‎ها نبوده‎اند. دوربين عكاسي فوري جديد شركت لوموگرافي (Lomography)، به نام لومو اينستنت وايد (Lomo’instant Wide)، نيز از اين قاعده مستثني نبوده و آخرين مدل از اين نوع دوربين‎ها مي‎باشد كه وارد عرصه ديجيتال شده است.

شركت لوموگرافي شركتي حرفه‎اي بوده و با ساخت دوربين‎هاي عكاسي فوري برپايه موفقيت‎هاي دوربين‎هاي عكاسي فوري فوجي فيلم مهارت خاصي دارد. دوربين طرح كوچك اين شركت به نام لومو اينستانت (Lomo’instant) يكي از انتخاب‎هاي برتر سايت ما در اويل سال اخير بوده است. شركت لوموگرافي قصد دارد با استفاده از دوربين لومو اينستنت وايد و با اضافه كردن تعداد زيادي از قابليت‎هاي جذاب كه عكس‎هاي فوري را به روشي جالبتر و معنادارتر بهبود مي‎بخشند، در زمينه دوربين‎هاي عكاسي فوري مدل عريض پيشرفت بزرگي ايجاد كند.

1

من به شخصه خيلي با ساختار صنعتي دوربين عكاسي فوري عريض شركت فوجي‎فيلم (Fujifilm)، يعني اينستكس وايد 300 (Instax Wide 300) ارتباط برقرار نكرده و از آن خوشم نيامد. شركت فوجي‎فيلم به سراغ طراحي دوربين قديمي – با استفاده از طرح رنگ‎هاي نقره‎اي و سفيد – رفت، اما محصول توليد شده آن ظرافت و زيبايي لازم را نداشته و كمي نامربوط و ازهم‎گسيخته به نظر مي‎رسيد، به‎طوري كه با خود فكر مي‎كرديد اين دوربين از تعدادي قطعات نامربوط كه به هم چفت شده‎اند درست شده‎ است. دوربين به خوبي كار مي‎كرد، ولي به گونه‎اي بود كه خجالت مي‎كشيديد آن را به دور گردنتان انداخته و با آن به گردش و عكاسي برويد.

دوربين عكاسي فوري لومو اينستنت وايد ادامه‎اي بر طراحي دوربين لومو اينستنت اوليه مي‎باشد. اين دوربين شكلي جعبه‎گونه داشته و لبه‎هاي كناري آن نيز به شكل منحني درآمده‎اند. با اينكه اين دوربين يك دوربين عكاسي بزرگ به حساب مي‎آيد، ولي به‎جاي اينكه زشت به نظر برسد از صاف وصيقلي بودن و مخفيانه بودن خاصي بهره‎مند شده است. اين دوربين را مي‎توانيد با قيمت 199 دلار خريداري كنيد، كه با توجه به قيمت 130 دلاري دوربين اينستكس وايد 300 فوجي‎فيلم، قيمت آن كمي بالا بنظر مي‎رسد.

2

شركت لوموگرافي يك نسخه‎ي كاملا مشكلي از اين دوربين را جهت تست و بررسي براي ما ارسال كرد، ولي بايد دقت كنيد كه اين دوربين در رنگ‎هاي ديگري چون تماما سفيد، سبز و آبي با نام مستعار جاده پرتابلو (Portabello Road) و قهوه‎اي طرح قديم با نام مستعار پارك مركزي (Central Park) نيز عرضه مي‎شود. شما مي‎توانيد با پرداخت قيمت 199 دلار اين دوربين، درپوش كنترل از راه دور لنز و ژل‎ فيلتر‎هاي رنگي آن را دريافت كنيد. همچنين اگر خواستيد مي‎توانيد تا قيمتي برابر با 239 تا 259 دلار را (بسته به رنگي كه انتخاب مي‎كنيد) پرداخت كرده و باندلي را كه شامل دوربين، ژل فيلتر‎هاي رنگي، ابزار‎هاي الصاقي جداگانه‎اي چون منظره‎ياب، لنز‎هاي ديد وسيع و لنز عكاسي از نماي نزديك، اسپليتزر‎هاي عريض (كه فيلتر‎هاي درپوشي هستند كه به منظور عكس‎برداري از چند نمايه‎ي مختلف استفاده مي‎شوند)، درپوش كنترل از راه دور لنز و كارت‎هاي آموزش فيلم‎برداري صحيح و حرفه‎اي مي‎باشد. در صورت پيش‎خريد كردن اين محصول نيز يك بند گردني مخصوص از طرف شركت لوموگرافي به شما داده خواهد شد.

ملزومات يك دوربين عكاسي فوري

دوربين عكاسي فوري لومو اينستنت وايد از همان فرمت فيلم عريض دوربين اينستكس وايد شركت فوجي فيلم، يعني 300 در 210 استفاده مي‎كند. يك بسته دوتايي از اين فيلم‎ها كه هر كدام به اندازه ده عكس قابل استفاده هستند را مي‎توانيد با قيمت 20 دلار از سايت آمازون خريداري كنيد، كه تقريبا يك دلار به ازاي هر عكسي كه مي‎گيريد تمام خواهد شد. درست است كه پرداخت مبلغ يك دلار به ازاي هر عكسي كه مي‎گيريد ممكن است در ابتدا شما را شكه كند، اما زماني كه شما شروع به عكس گرفتن با اين دوربين كرده و عكس‎هاي آن را در دستانتان گرفته و لمس كرديد، تمام مشكلاتي كه با اين مبلغ داشته‎ايد از ذهنتان پاك خواهد شد. خود من ديگر خيلي وقت است كه در مورد مبلغ هر عكس نگران نيستم. يادتان باشد، شما داريد يك عكس فيزيكي را در لحظه از اين دوربين دريافت مي‎كنيد، نه يك سري صفر و يك ديجيتالي كه فقط مي‎توانيد در كامپيوتر و يا موبايلتان به تماشاي آن بپردازيد.

3

درست به مانند فرمت‎هاي 300 در 210 دوربين اينستكس وايد شركت فوجي‎فيلم، شما مي‎توانيد بسته فيلم ده‎ شاتي را به صورت يكجا در دوربين لومو اينستنت وايد جاسازي كنيد. يك بخش براي قرار دادن بسته‎ي شات‎ها در قسمت پشتي اين دوربين قرار داده شد است كه به شما تعداد شات‎هاي باقي مانده‎تان را قبل از اينكه لازم باشد بسته آن را عوض كنيد، نشان مي‎دهد، اما اين قابليت بر روي نسخه‎ي آزمايشي كه براي من فرستاده شده بود به درستي كار نمي‎كرد. اما سخنگوي شركت لوموگرافي به من اظهار داشته است كه اين مشكل در نسخه نهايي كه قرار است وارد بازار شود وجود نخواهد داشت.

دوربين لومو اينستنت وايد براي كاركردن نياز به چهار باتري قلمي AA دارد. من در موقع نقد محصول اينستكس وايد شركت فوجي‎فيلم هم نارضايتي خودم در مورد باتري هاي تعويضي اين دوربين را بيان كرده بودم و بايد بگويم كه در مورد دوربين لومو اينستنت وايد هم هنوز هم همين نظر را دارم. من ترجيح مي‎دادمم در درون اين دوربين از يك باتري ليتيوم يوني شارژي استفاده مي‎شد. البته همين باتري‎هاي‎ معمولي هم زياد بد نيستند، ولي در دوره‎اي كه همه وسايل در حال پيشرفت رو به جلو هستند، اين قابليت دوربين لومو اينستنت وايد مانند قدم برداشتن رو به عقب مي‎ماند. من خودم سال‎ها است كه ديگر از باتري‎هاي قلمي استفاده نمي‎كنم.

تفريحي براي تمام سنين و تمامي سطوح مهارت

هنگامي كه شما فيلم‎ها را در درون جايگاهشان در اين دوربين قرار داديد، با زدن دكمه‎اي كه در قسمت پشتي آن قرار دارد بايد دوربين را روشن كرده و با قرار دادن روي حرف A، در حالت اتوماتيك وارد كنيد. در اين حالت گرفتن عكس‎ها كار بسيار ساده‎اي بوده و تنها به زدن دكمه‎ي شاتري كه در جلو دوربين قرار دارد خلاصه مي شود و بعد از آن بايد منتظر بمانيد تا عكس مربوطه از دوربين بيرون داده شود. اگر با چرخاندن سوئيچ مربوطه حالت دوربين را بر روي B و يا چراخي قرار دهيد، مي‎توانيد با نگه‎داشتن دكمه‎ي شاتر تا هر مدتي كه دوست داريد، عكسي با وضوح و روشنايي بالا را دريافت كنيد. و در آخر هم، گزينه‎اي براي گرفتن عكس‎ها در بازه يك سي‎ام ثانيه‎اي وجود دارد كه براي عكس برداري در استوديوها، كه نور و فضاسازي از پيش تعيين شده مناسبي دارند، مناسب به نظر مي‎رسد.

4

اگر حلقه‎اي كه بر دور لنز قرار دارد را بچرخانيد، مي ‎توانيد فاصله كانوني دوربين را به انتخاب خودتان تغيير دهيد. سه فاصله كانوني براي اين دوربين تعريف شده‎اند: 2 فوت، 3 الي 6 فوت و بي‎نهايت. فاصله‎ي كانوني 2 فوتي براي گرفتن عكس‎هاي نماي نزديك مانند پرتره و سلفي مناسب است، فاصله‎ي كانوني 3 الي 6 فوتي براي گرفتن عكس‎هاي با نماي عريض مناسب بوده و فاصله‎ي كانوني بي‎نهايت نيز براي گرفتن عكس از ساختمان‎ها و نما‎هاي دوردست مناسب به‎ نظر مي‎رسد.

احتمالا افراد خلاق تمامي گزينه‎هاي شاتر و حالت‎هاي نور موجود بر روي اين دوربين را تست خواهند كرد، اما جمع كثير افرادي كه از اين دوربين استفاده مي‎كنند به احتمال زياد دوربين را بر روي حالت اتوماتيك قرار خواهند داد. البته حالت اتوماتيك هيچ مشكل خاصي ندارد – چرا كه بهترين حالت براي افراد كم‎حوصله، گرفتن عكس‎هاي مختلف در جشن‎ها و صدالبته سلفي گرفتن مي‎باشد، اما شما با استفاده از اين حالت، درحقيقت بسياري از پتانسيل‎ها و گزينه‎هاي حرفه‎اي دوربين لومو اينستنت وايد را ناديده خواهيد گرفت. همچنين بر روي دوربين دكمه‎اي براي روشن و خاموش كردن فلش و سوئيچي نيز براي تعيين سريع ميزان روشنايي قرار داده شده است، كه با آن مي‎توان عكس‎ها را يك درجه روشن‎ترو يا يك درجه خاموش‎تر كرد.

5

حتي سخت‎گيرترين عكاس‎ها هم از فيلتر‎هاي رنگي اين دوربين خوششان خواهد آمد. اين دوربين به همراه چهار فيلتر (به رنگ‎هاي زرد، قرمز، آبي و بنفش) عرضه مي‎شود و طرز كارآن‎ها هم درست به مانند دوربين لومو اينستنت مي‎باشد. براي اين كه بتوانيد به عكس‎هاي فوري‎تان فيلترهاي رنگي اضافه كنيد، كافي است ورقه‎هاي فيلتر را در جلوي فلش دوربين قرار دهيد. به همراه اين فيلترها و براي نگهداريشان يك جلد شفاف نيز عرضه مي‎شود، اما با تمامي اين‎ها من خودم تنها پس از چند بار استفاده آن‎ها را گم كردم (چرا كه اين فيلترها بسيار كوچك بوده و به راحتي ممكن است آنها را گم كنيد).

فريم‎بندي بهتر

با اين كه من خودم از كاوش كردن در درون تمامي گزينه‎هاي شاتر و فيلتر‎هاي اين دوربين بسيار لذت بردم، ولي بايد اعتراف كنم كه خودم طرفدار گرفتن عكس‎هاي بامزه و خنده‎دار هستم، چرا كه به نظرم عنصر خنده عكس‎ها را زيباتر مي‎كند. اگر شما قرار است يك فوري از خودتان، خانواده‎تان و يا اتفاقي گرفته و آن را بر روي ديوار و يا يخچال قرار دهيد، چه بهتر كه با اضافه‎كردن عنصر خنده به آن عكس، ماندگاري آن خاطره را بيشتر كرده و كاري كنيد كه هر بار آن عكس را مي‎بينيد، لبخندي بر روي لبان شما بنشيند.

اين چيزي است كه من در مورد عكس‎هاي فوري دوست دارم. اين عكس‎ها زنده و در حال حاضر هستند، نه يك سري صفر و يك ديجيتالي كه شما مجبور باشيد براي پيدا كردن آن‎ها در حافظه‎ي گوشي و يا صفحه‎ي فيسبوكتان را جست و جو كنيد. اين عكس‎ها به معناي واقعي كلمه آني هستند.

6

يكي از معايب دوربين‎هاي عكاسي فوري فريم اشتباه و يا با دقت كمي مي‎باشد كه از طريق چشمي دوربين مي توان انتخاب كرد. در بيشتر دوربين‎هاي عكاسي فوري، چيزي كه شما از طريق عدسي چشمي دوربين مي‎بينيد دقيقا چيزي نيست كه در آخر و در عكس شما ظاهر مي‎شود. معمولا صورت برخي از افراد نصفه گرفته مي‎شود ولي در عوض طرف ديگر تصوير فضاي خالي اضافي زيادي مي‎افتد. من يادم مي‎آيد كه در زمان استفاده از دوربين عكاسي فوري اينستكس ميني 9 (Instax Mini 9) كه قبلا داشتم، اول بايد فريم تصويرم را تعيين مي‎كردم، سپس همان فريم را از طريق چشمي دوربين مشخص مي‎كردم و سپس براي اينكه عكسم همان چيزي دربيايد كه من مي‎خواهم، بايد كمي دوربين را به سمت چپ و سپس بالا گرفته و بعد عكس مي‎گرفتم. اين موضوع واقعا براي من آزاردهنده بود.

من نمي‎دانم چرا اين قضيه به فكر كمپاني فوجي‎فيلم نرسيده است، ولي در داخل چشمي دوربين هاي سري لومو اينستنت صفحه‎ي مستطيلي شكلي نقطه‎چيني وجود دارد كه براي شما مشخص مي‎كند كه هر كدام از افراد يا اشياء در كدام قسمت عكستان قرار خواهند گرفت. اين روش با اين كه راه‎حل ساده اي مي‎باشد، در عين حال بسيار مبتكرانه است. با استفاده از اين راهنمايي‎هاي چشمي دوربين، عكس‎هاي من كمتر خراب درآمدند و من كمتر مجبور شدم آن‎ها را دور بريزم، و اين خيلي مهم است، چرا كه هرچه نباشد هركدام از اين عكس‎ها يك دلار قيمت دارند.

7

همچنين در اين دوربين مانند سري قبل از خودش، يعني دوربين لومو اينستنت، شما مي‎توانيد از لنزهاي مختلف استفاده كرد و عكس‎هاي متفاوت بگيريد. در يكي از جشن‎هايي كه من دعوت شده بودم، بيشتر از لنزهاي زاويه وسيع استفاده مي‎كردم، چرا كه با آن‎ها تعداد افراد بيشتري در عكس جا مي‎شدند. زاويه وسيع‎تر به معناي ميدان ديد بيشتر است، و شركت لوموگرافي به طوري هوشمندانه چشمي اين دوربين را نيز قابل تعويض درست كرده است تا شما بتوانيد وقتي از لنز زاويه وسيع استفاده مي‎كنيد، چشمي ديد وسيع متناسب با آن را هم بر روي دوربين قرار دهيد.

لنز ديد نزديكي نيز براي اين دوربين فراهم شده است، ولي اين لنز در دوربيني كه براي تست به دست من رسيده‎ بود آنقدر مات و نامتعادل كار مي‎كرد، كه من از خير استفاده از آن گذشتم.

10

يكي ديگر از ويژگي‎هاي هوشمندانه‎ي قرار داده شده در دوربين لومو اينستنت وايد قاب لنز آن است، چرا كه علاوه بر قاب بودن يك ريموت كنترل بي سيم نيز هست. هميشه به فردي كه پشت دوربين‎هايي قرار داشته‎اند ناراحتي خاصي تحميل مي‎شده است، چرا كه آن‎ها نمي‎توانستند در عكس‎هايي كه خودشان مي‎گيرند حضور داشته باشند و در برخي موارد هم دستان شما به اندازه كافي دراز نبوده‎اند كه شما بتوانيد يك سلفي با زاويه ديد خوب از خودتان بگيريد. خب اين‎طور مواقع است كه ريموت كنترل بي سيم مي‎تواند به كمك شما بيايد. كافي است كه دوربين را بر روي يك سه‎پايه و يا ميز قرار دهيد، جلوي دوربين بنشينيد و با استفاده از دكمه‎ي مخصوص بر روي لنز، شما يك عكس زيبا خواهيد انداخت كه خودتان هم درونش حضور داريد.

عكاسي با دوربين عكاسي فوري لومو اينستنت وايد براي من تجربه‎اي بسيار لذت‎بخش بود.و با توجه به تعداد زياد بسته‎هاي فيلمي كه من در طول جشني كه در آن بودم مصرف شد، مي توان با اطمينان گفت كه همكاران من هم از اين دوربين خوششان آمد. گرفتن عكس‎ها، منتظر ماندن براي ظاهرشدنشان، تقسيم‎كردن عكس‎ها بين دوستان و حتي يادداشت‎نوشتن بر روي آن‎ها همگي چيزهايي هستند كه باعث مي‎شوند اين خاطره‎ها تجربه‎اي شوند كه حتي اينستاگرام هم نمي‎تواند آن را ايجاد كند.

11

تنها چيزي كه در مورد اين دوربين من را نااميد كرد، قيمت آن بود. قيمت 200 دلاري (يا حتي 260 دلاري) اين دوربين، براي يك دوربين عكاسي فوري خيلي زياد است، اما اگر شما از پس اين قيمت برمي‎آييد، مطمئن باشيد كه با خريدن آن كنترل بالا، دقت زياد و خيلي قابليت‎هاي ديگر را در يك‎جا خواهيد داشت.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا