سی پی یو مک بوک

مک بوک های آینده و امکان استفاده از سی پی یو Haswell اینتل

یک مک بوک ایر 13 اینچی با یک صفحه نمایش رتینا و مقداری سبک تر یا شاید همان وزن از مدل کنونی را تصور کنید.، ولی شما می توانید از این مک بوک تمام روز بدون وصل کردنش به پریز برق استفاد کنید.این تصور می تواند به واقعیت بپیوندد اگر اپل از نسل جدید سی پی یو های اینتل که با نام کد “Haswell” معرفی شده اند در macbook استفاده کند.شایعاتی در این باره که اپل دارد از استفاده از سی پی یو های اینتل در مک بوک و خانواده ی مک منصرف می شود پخش شده است ولی با توجه به پیشرفت های اخیر اینتل در cpu و مشکلات و سختی های جایگزینی پردازنده ها ، به نظر نمی آید که اپل به زودی سی پی یو های اینتل را رها کند.

سی پی یو Haswell

نسل جدید سی پی یو های اینتل که با کد نام “Haswell” شناخته می شود ، یک ساختار جدید دارد که در آن بیشتر روی افزایش بهره وری از منابع سیستم تمرکز می کند تا افزایش کلی کارایی سی پی یو. از آن افزایش کلی کارایی سی پی یو ، سی پی یو “Haswell” تغییرات جزیی به ساختار پردازنده های نسل کنونی “Ivy Bridge” اضافه می کند.هر دو چیپ ازهمان مراحل تولید 22 نانومتری استفاده می کنند که به اینتل اجازه می دهد تا به جای نگرانی راحع به مشکلات تولید ، بیشتر روی طراحی سی پی یو تمرکز کند.

بهبود های ایجاد شده در سی پی یو Haswell

این تغییرات کارایی شامل بهینه سازی کارایی حافظه های کش L2 و L3 و اعضای داخلی سی پی یو که مسئولیت تشخیص شاخه ای – قابلیت جستجو و پیداکردن دستورات مورد نیاز قبل از درخواست کردن آنها- را برعهده دارند است. هردوی این تغییرات در سی پی یو به معنای پیشرفت عظیمی در موازی کردن-قابلیت اجرای همزمان چندین دستور العمل- می باشد. پس در حالی که برنامه هایی که به صورت تک رشته ای اجرا می شوند ممکن است فقط شاهد بهبود کارایی کمی باشند ، برنامه هایی که در مک بوک به صورت چند رشته ای اجرا می شوند ، تغییرات قابل توجهی بیشتری را شاهد خواهند بود.

مک بوک و haswell

سی پی یو “Haswell” همینطور کارایی نقطه شناور را نیز افزایش می دهد.اینتل قابلیت اجرای دو نقطه شناور به صورت همزمان را  اضافه کرده است. این به این معنا نیست که کارایی نقطه شناور 2 برابر خوهد شد ، ولی به این معناست که بعضی دستورالعمل های محاسباتی که به کارایی نقطه شناور وابسته هستند ، بسیار سریع تر اجرا می شوند. پس برنامه های سه بعدی ، صفحات گسترده سیار بزرگ و پیچیده و ویرایش عکس ها و ویدئو ها میتواند با این سی پی یو به صورت چشم گیری در مک بوک افزایش سرعت پیدا کند ، البته باتوجه به اینکه نرم افزار ها به روزرسانی شده باشند و از این قابلیت جدید استفاده کنند.

با توجه به اینکه پیشرفت هایی در کارایی صورت گرفته است ، تمرکز اصلی اینتل در سی پی یو “Haswell” بر روی مدیریت تغذیه است. طراحان Haswell تعدای از ایده های مدیریت تغذیه سی پی یو های خانواده “Atom” اینتل را قرض گرفتند. ( “Atom” خانواده پردازنده های استفاده شده اینتل در تبلت ها و گوشی های هوشمند است.)

مهم ترین ویژگی پردازنده Haswell اینتل

شاید مهم ترین تکه پازل تغذیه این پردازنده چیزی است که اینتل به آن “Active Idle” یا “بیکاری فعال” می گوید. “Active Idle” یک مرحله روشن بودن است که سیستم به نظر می آید کاملا بیدار است، در صورتی که بیشتر آن در حقیقت خواب است. فقط یک قسمت کوچک از کنترل کننده خروجی تصویر برای تازه کردن تصویر صفحه نمایش بیدار است. به هر حال این حالت به سیستم اجازه میدهد تا ظرف چند میلی ثانبه بیدار شود. به این معنی که سیستم در واقع می تواند وقتی که شما برای یک لحظه دست از تایپ کردن برداشتید به خواب برود ، و بعد بلافاصله پس از اینکه با سیستم ارتباط برقرار کردید بیدار شود.

اینتل همچنین استفاده از انرژی سی پی یو را هم وقتی که در یک حالت خواب عمیق است ارتقا داده است. که میتواند وقتی که شما در مک بوک تان را می بندید باشد.حالت بیکاری عمیق تر جدید ، باعث می شود که سیستم شما وقتی در حالت خواب است باتری کمتری مصرف کند و به شما زمان بیشتری برای استفاده بدون وصل کردن شارژر بدهد. نتیجه کلی افزایش عمر باتری مک بوک شما وقتی که از یک موبایل یا مک استفاده می کنید و قابلیت گذراندن چندین روز در حالت خواب است که همه ما ها از آیپدما هایمان انتظار داریم.

وقتی که اپل ، “Macbook Pro” را با صفحه نمایش رتینا معرفی کرد ، این کمپانی یک چیپ گرافیک “Nvidia GT 650M” موبایل را هم به آن اضافه کرد که آن صفحه نمایش بیشتر از 5 میلیون پیکسلی را با کارایی قابل توجهی نمایش بدهد. سی پی یو “Haswell” می تواند به اپل در کاهش هزینه هایش کمک کند که این چیپ گرافیک را اضافه نکند و همچنین قابلیت برآورده کردن نیازهای صفحه نمایش های کلاس رتینا را داشته باشد.

اینتل Haswell

چیپ گرافیکی جدید سی پی یو “Haswell” قابلیت پشتیبانی از جدیدترین رابط های کاربری برنامه ها که شامل “OpenGL 4.0” برای گرافیک و “OpenCL 1.2” است را در اختیارمان میگذارد . این قابلیت به توسعه دهندگان اجازه می دهد که برنامه هایی با اهداف عمومی بنویسند که بتوانند از طبیعت موازی پردازنده های گرافیکی در مک بوک استفاده کنند. طراحان “GPU” اینتل کارایی کلی گرافیک اینتل را که شامل چیدمان پشت سر هم چیدن سخت افزارها و موارد و رنگ های مختلف قابل برنامه نویسی هستند را افزایش داده است. همچنین یک عامل اجرای دستورات حدید اضافه شده است که عملیاتی که قبلا توسط نرم افزار درایور انجام می شد را انجام می دهد.

موتور محاسبات اصلی گرافیک پردازنده “Haswell” در یک بخش ماژولار که اینتل به آن “slice common” می گوید ساخته شده است.تغییراتی برای افزایش کارایی آن در واحد های اجرایی ایجاد شده است ، ولی آنها به نسبت نتایج کم رنگی داشته اند. کاری که اینتل انجام داده است ، ساخت یک نسخه کاملا جدید از “GPU” خودش ، که “GT3”  نام دارد است. “GT3” دراصل با اضافه کردن یک لایه کامل “slice common” به ساختار گرافیک “Ivy Bridge” ساخته شده است و به طور موثری تعداد واحدهای محاسبه را 2 برابر کرده است. ترکیب دوبرابر شدن واحد های اجرایی به علاوه افزایش کارایی رنگ ها مواد ها باید به هسته گرافیکی سی پی یو “Haswell” به میزان کافی ابهت داده باشد تا بتواند یک صفحه نمایش رتینا مک بوک را با کارایی بالا نمایش بدهد.

بعد از سی پی یو های “Haswell” ، سی پی یو های بعدی با کد نام “Skylake” معین شده اند و به وسیله ساختار تکنولوژی جدید 14 نانومتری ساخته خواهند شد. که به اینتل اجازه داشتن قدرت اسب بخار بیشتر و شاید حتی مصرف انرژی کمتری را می دهد. ولی اپل مدتی است که با پردازنده “Palo Alto” خودش مشغول است و سی پی یو استفاده شده در آیفون 5 را به طور کامل خودش ساخته است. آیا این “P.A” روزی برای مک ها هم سی پی یو میسازد؟

مک بوک رتینا در آینده

اینطور به نظر نمی رسد ، ولی اپل هم هیچوقت در مورد انتخاب های تکنولوژی اش قابل پیش بینی نیست. اگر اپل مسولیت کامل از سرنوشت خودش را میخواهد ، مک های آینده ممکن است به یک سی پی یو جدید مهاجرت کنند ، ولی این به معنای گذشتن از کارایی و سازگاری. بیشتر اینطور به نظر می آید که اپل همچنان خانواده آیپد را بزرگتر کند و کاربران را به آرامی از سیستم عامل مک به خود بکشاند و همچنان در خط تولیدش از پردازنده های اینتل استفاده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا