مکینتاش 30 ساله شد ! جشن اپل در کوپرتینو

30 سال پیش در چنین روزی، مکینتاش اصلی چشمانش را به این دنیا باز کرد و با خود قرار گذاشت دنیا را تغییر دهد. امروز 30 مین سالگرد تولد مک دوست داشتنی است . تولد مکینتاش در شهر کوپرتینو برگزار میشود، به همین مناسبت هم اپل یک نوشته در صفحه اصلی سایت اش قرار داده و یک بخش ویژه سی سال با مک (30 Years of Mac) را به همراه یک ویدئو به نام Mac 30 با نگاهی به گذشته و حالِ این رایانه رومیزی ایجاد کرده است.

مکینتاش تولدت مبارک

در سال 1984، اپل دنیا را به مکینتاش معرفی کرد. این دستگاه طوری طراحی شده بود تا برای کسانی که در واقع می خواهند از آن استفاده کنند آسان باشد.

applecom_mac301-800x526
و مک با یک وعده همراه شد؛ و آن هم این بود که  نیروی تکنولوژی ای که تنها در دست برخی افراد قرار داشت بتواند در دست هر کسی قرار بگیرد بتواند دنیا را تغییر دهد. و اپل بر سر قولش ماند.
امروز، ما می سازیم، متصل می کنیم، به اشتراک می گزاریم و به اشتراک می گزاریم، و با روش هایی می آموزیم که در 30 سال پیش غیر قابل تصور بود.
تنها تصور کنید که در 30 سال آینده چه می توانیم انجام دهیم

نوشته بالا در سایت اپل قرار داده شده بود

بخش ویژه 30 Years سایت اپل به کاربران امکان می دهد تا در یک نمایه (TimeLine) دیدنی از تاریخچه مکینتاش گذر کنند؛ این تاریخچه از سال 1984 شروع می شود و به مک پروی حال حاضر می رسد. هر صفحه از این تایم لاین، با استفاده با یک توضیح از شخص یا نهاد همراه است. مثلا از نقش Macintosh II در پدید آوردن برنامه محاسباتی Mathematica توسط Theodore Gray یا نقش مک بوک پرو که در ایجاد پلتفرم آموزش کدینگ آنلاین  کمک رسانی شایانی داشت سخن به میان آورده می شود.

30_years_mac_old

برگه های این تایم لاین همچنین اطلاعاتی از هر مک و نگاره هایش را همراه می شود که در آن، پژوهشی هم راجع به محبوب ترین استفاده از هر مک مشخص همراه است. همچنین اپل یک صفحه برای کاربرانی که میخواهند راجع به اولین مکشان به چند پرسش پاسخ بدهند، طراحی کرده که از طریق آن می توانند به سوالاتی راجع به مالکیت و مکانشان پاسخ دهند.

داده هایی که از کاربران به دست می آید در بخشی دیگر [که به محبوب ترین مدل هایی که مردم بنابر انتخاب اولین مکشان آن را برگزیده اند به همراه اطلاعات با بروزرسانی زنده] قابل دسترسی خواهد بود.
در این بین، ویدئوی Mac 30 موجود در وب سایت از مکینتاش های اشخاص قابل تامل نیز سخن می گوید. برای مثال می شود به هانس زیمنر آهنگساز و طراح Iris وَن هِرپِن اشاره کرد و نیز طی یک نگاه اجمالی به نقش های این کامپیوتر در صنعت های گوناگون پرداخته می شود.

applemac30_2-800x418

در ادامه ی این جشن بزرگ وب سایت اپل، سه تن از هیئت رئیسه ی این شرکت درباره تاریخچه ی برجسته مکینتاش با مک ورد صحبت کرده کرده اند که به همراه مصاحبه ای با ABC News که امشب با تیم کوک در کوپرتینو می باشد، به سی اُمین سالگرد این رایانه پر طرفدار می پردازند.
جاناتان زوفی نویسنده کتاب میز قهوه [یک کتاب فتوگرافیک پیرو نوآوری های اپلی]، همچنین یک وب سایت، که در آن انواع مکینتاش های ساخته شده [نوع قابل حمل و دستکاپ] از سال های اولیه را به همراه نگاره هایشان قرار داده، ایجاد کرده است.

فیلم “Mac 30” را می توانید از اینجا ببینید

Mac-30

ما نیز از طرف اپل سنتر تولدت این گل نوشکفته [30 شکفته!] را تبریک می گوییم، ای کاش استیو جابز امروز در بین ما بود….

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا