حذف نرم افزار های اپل از اپل استور

شرکت اپل نرم افزار هایش را بعد از حمله مخرب ویروس ها از اپل استور پاک می کند

در طی چند روز اخیر ده ها نرم افزار iOS موجود در اپل استور به ویروس ها آلوده شده اند، که شامل برنامه های شبکه های اجتماعی بسیار معروف چینی بوده که به نظر می رسد که هکر ها اولین حمله عظیم خودشان به اکوسیستم موبایلی شرکت اپل را از آن شروع کرده اند.

شرکت اپل در روز یکشنبه اعلام کرد که نرم افزار هایی را که شامل این برنامه های مخرب بوده اند ،از روی اپل استور به طور کامل پاک کرده است ، اما پیش از این کار برنامه هایی چون Wechat که میلیون ها کاربر فعال در سراسر کره زمین دارند به همرا ه ویروس به درون موبایل های کاربران منتقل شده اند. ویروس هایی که می توانستند اطلاعات مهم و رمز های کاربران را بدزدند.

2015-09-22_080950

برنامه Wechat ، که به طور کلی 500 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد ، گفته است که نرم افزارش توسط این برنامه آلوده شده بوده است ولی در اوایل این ماه آن را برطرف کرده است. سازندگان این برنامه اعلام کرده اند که نسخه 6.2.5 این برنامه که در تاریخ 19 شهریور منتشر شده بوده ویروسی بوده است ولی نسخه ای که در 21 شهریور منتشر شده است این گونه نیست. این کمپانی اظهار داشت که تا به الان هیچ اخباری نشان بر دزدیده شدن اطلاعت افراد توسط این ویروس منتشر نشده است.

هم سازندگان برنامه و هم شرکت اپل از آلوده بودن نرم افزار مطلع نبوده اند. هکر ها با گول زدن توسعه دهنگان برنامه به دانلود کردن یک نسخه تقلبی از Xcode ، نرم افزاری که برای نوشتن برنامه های iOS استفاده می شود ،این کار را انجام داده اند. این نسخه تقلبی شامل ویروسی بوده است که بعدا راهش را به برنامه پیدا کرده و سپس به اپل استور منتقل شده است.

بنا بر گفته شرکت Palo Alto Networks ، شرکت امنیتی ای که این مشکل را پیدا کرده است ، این ویروس می توانسته از کاربران تقاضای رمز عبورشان را کرده و سپس آن را بدزدد. حتی این ویروس می توانسته یک سری URl مشخص که کاربر وارد آن ها می شده را نیز مورد دستبرد قرار داده و یا اطلاعات موجود در Clipboard کاربر را نیز به راحتی بدزدد. شرکت Palo Alto Networks بیان کرده است که حداقل 39 نرم افزار مختلف را توانسته پیدا کند که به این ویروس مخرب آلوده شده بوده اند ، که حداقل یکی از آن ها سعی کرده است تا رمز عبور وارد شده برای ورود به فضای iCloud کاربران را بدزدد.

برنامه Xcode که برای توسعه دهندگان نرم افزار نقشی بسیار حیاتی دارد ، برنامه ای به شدت بزرگ و پیچیده است و زمان بسیار زیادی برای دانلود کردن آن از اپل استور لازم است ( چون که حجم آن نزدیک به 3.5 گیگ است ). مدیر شبکه های هوشمند و تهدیدات شرکت Palo Alto Networks به سایت Reuters بیان کرده است که هکر ها ممکن است بدین گونه توسعه دهندگان چینی را ترغیب به دانلود این نسخه ویروسی Xcode کرده باشند که به آن ها گفته باشند دانلود این نسخه در چین خیلی سریع تر است.

شرکت اپل به طور واضح مشخص نکرده است که چه تعداد نرم افزار به این ویروس آلوده شده اند. این شرکت در جوابی که به سایت Mashable از طریق ایمیل فرستاده است بیان کرده که : ” برای تامین کردن امنیت کاربرانمان ، ما نرم افزار هایی را که می دانسته ایم با استفاده از این نسخه ویروسی ساخته شده اند از اپل استور پاک کرده ایم و در حال کار با توسعه دهندگان هستیم تا نسخه سالمی از Xcode را به آن ها ارائه بدهیم تا نرم افزار هایشان را با استفاده از آن بازسازی کنند “.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا