معرفی 6 جایگزین عالی و رایگان برای مسنجر WhatsApp

فیسبوک به دلایل مختلف مسنجر WhatsApp را خرید. اما موضوع اصلی این است که فیسبوک می‌خواهد اهداف خود را برای ارتباطات افراد با یکدیگر تعریف کند. در صدر همه اپلیکیشن‌های موبایل، فیسبوک می‌گوید که حدود 874 میلیون کاربر فعال دارد (به غیر از کاربرانی که Facebook.com را با سیستم دسکتاپ یا لپ تاپ خود باز می‌کنند)، WhatsApp نیز 450 میلیون کاربر فعال در هر ماه دارد. این رقم‌ها بالاتر از 1 میلیارد از مردم را در بر می‌گیرد که تنها از طریق اپلیکیشن‌های موبایل به ارتباط با یکدیگر می‌پردازند. اپلیکیشن مسنجر WhatsApp در سال‌های اخیر بسیار رشد داشته و در میان کاربران کشور‌های مختلف بسیار گسترده پیدا کرده است، این یکی از دلایلی است که فیسبوک حاضر شد 19 میلیارد دلار را برای خرید شرکتی خرج کند که در هر روز نزدیک به 1 میلیون کاربر جدید را بدست می‌آورد.

WhatsApp-Facebook-Acquisition-630x354

روشن است که مسنجر WhatsApp اکنون به تصاحب فیسبوک درآمده است، اکنون ما چه جایگزین و انتخاب‌هایی به جای این مسنجر محبوب و مشهور داریم؟ آیا اگر نخواهیم مارک زاکربرگ همه ارتباطات ما را کنترل کند هیچ جایگزینی نداریم؟ هنوز مشخص نیست که مسنجر WhatsApp چگونه تغییر خواهد کرد، ممکن است به سمت پیشرفت برود و ویژگی‌های جدید و کاربردی به آن اضافه شود. در حقیقت بعد از چند ماه که فیسبوک، سرویس محبوب اینستاگرام را تصاحب کرد، ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شد. اما این به معنی پیاده کردن همین استراتژی برای مسنجر WhatsApp نیست.

اکنون اگر نسبت به مسنجر WhatsApp احساس خوشایندی ندارید، و با صاحب جدید این شرکت نیز راحت نیستید و می‌خواهید به یک اپلیکیشن مسنجر جدید نقل مکان کنید. باید بگوییم که تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن جایگزین و جالب وجود دارد. یکی از دلایل مهاجرت شما نیز ممکن است اتمام دوره رایگان یکساله استفاده از اپلیکیشن و شروع دوره پرداخت هزینه آن باشد و شما قادر نباشید از ایران هزینه اشتراک سال‌های اضافی دیگر را پرداخت کنید.

همانطور که گوشی‌های هوشمند هر روز بسیار سریع‌تر و هوشمند‌تر می‌شوند، چیزی که ما همیشه به آن نیاز خواهیم داشت ارسال پیام و مسیج است. همانطور که مطلعید بسیاری از افراد اکنون به سمت اپلیکیشن‌های ارسال مسیج و پیام اینترنتی روی آورده‌اند و از امکانات بیشتر این برنامه‌ها نهایت استفاده را می‌کنند. فارغ از نوع سیستم‌عامل که آی او اس، اندروید یا ویندوز فون باشد، کاربران گوشی‌های هوشمند دوست دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند، در نتیجه ما در اینجا چند اپلیکیشن جایگزین مسنجر WhatsApp را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. مسنجر Kik

Kik-messenger-004

Kik مسنجر آنلاین است، و اغلب اوقات آن را در شبکه‌های اجتماعی دیگر می بینید (مثل اینستاگرام). این مسنجر در سال 2009 ساخته شده و در سال 2010 منتشر شده است، kik خود را اولین مسنجر گوشی‌های هوشمند مبتنی بر مرورگر می‌داند. این مسجر عالی 100 میلیون کاربر دارد. Kik سرویس آشنایی با افراد جدید را دارد و همچنین با کسانی که هم‌اکنون با آن‌ها آشنا هستید نیز می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

اپلیکیشن مسنجر Kik برای سیستم‌عامل‌های اندروید، آی او اس، ویندوزفون، بلک بری و سیمبیان موجود است و کاربران با استفاده از این مسنجر می‌توانند پیام بفرستند، عکس ارسال کنند، شکلک‌های مختلف را به اشتراک بگذارند، پیام‌های صوتی بفرستند و دیگر قابلیت‌ها موجود در این اپلیکیشن…همچنین تا 9 نفر می‌توانند در یک گفتگو شرکت کنند. ارسال/ رسیدن/ خواندن پیام‌ها نشان داده خواهد شد. تنها نکته اختلافی با مسنجر WhatsApp این است که پایه حساب یک کاربر بر اساس نام کاربری آن شخص است نه بر اساس شماره تلفن.

2. مسنجر WeChat

WeChat-001

کمی بعد از از اینکه فیسبوک اپلیکیشن مسنجر WhatsApp را تصاحب کرد، نام WeChat مدام به عنوان غول پیام رسان بعدی یاد می‌شود. در ادامه به چند نکته درباره این مسنجر اشاره می‌کنیم که بسیار قابل توجه است: بر اساس گزارشی از اواخر سال گذشته، این مسنجر معروف اکنون بیش از 600 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که بسیار بیشتر از مسنجر WhatsApp است. گزارش دیگری مدعی است که WeChat پنجمین برنامه پر استفاده در بین گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان است. اساسا WeChat یکی از بزرگترین تهدیدات برای دو غول پیام رسان Facebook و WhatsApp است.

این اپلیکیشن به وسیله شرکت چینی Tencent Holdings ساخته شده و یک مسنجر چند پلتفرمی (اندروید، آی او اس، بلکبری، ویندوز فون و سیمبیان) است. این مسنجر تعداد زیادی از زبان‌های مختلف مثل انگلیسی، اسپانیایی، ژاپنی، کره‌ای و روسی را پشتیبانی می‌کند. ویژگی‌هایی همچون پیام‌های متنی، ویدیویی، صوتی، ارسال پیام‌های صوتی همچون بیسیم، پیغام broadcast، اشتراک عکس و ویدیو، اشتراک گذاری مکان و توانایی استریم محتوا‌های فید را داراست. وی چت اپلیکیشنی فراتر از پیام رسان است و به عنوان یک شبکه اجتماعی کاربرد دارد، به کاربران اجازه می‌دهد به اشتراک بگذارند، لایک کنند و در زیر تصاویر نظر دهند و به آسانی با کاربران در اطراف محل قرار گیری شما (ویژگی people nearby) به ارتباط بپردازید. این مسنجر در همه پلتفرم‌ها رایگان است.

3. مسنجر LINE

Line-messenger-001

اپلیکیشن مسنجر LINE به وسیله شرکت ژاپنی Naver توسعه داده شده، این مسنجر بسیار محبوب است و در حدود 300 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد. با توجه به اینکه این سرویس تنها چند سال سن دارد این تعداد کاربر رقم بسیار زیادی محسوب می‌شود. مسنجر LINE در 231 کشور جهان در دسترس است و هر روزه به کاربران این سرویس افزوده می‌شود. LINE در بسیاری از پلتفرم‌های موبایل وجود دارد و این باعث دسترسی بیشتر به این سرویس شده است.

شبیه به دیگر کلاینت‌های ارسال مسیج اینترنتی، LINE به کاربران اجازه می‌دهد تا متن، ویدیو، صدا و پیام‌های گرافیکی را رد و بدل کنند. همچنین این اپلیکیشن برای انجام تماس‌های تصویری و صوتی بهینه شده و کاربران می‌توانند به صورت تصویری یا صوتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. طراحی این اپ زیباست و با قابلیت شخصی سازی بیشتر در طراحی، LINE به قدر کافی ویژگی‌های خوب دارد که بتواند با دیگر جایگزین‌های خود به رقابت بپردازد. اپلیکیشن مسنجر LINE بر روی آی او اس، اندروید، ویندوز فون، بلکبری، ویندوز و مک به صورت رایگان در دسترس است.

4. مسنجر Viber

Viber-005

احتمالا وایبر گسترده‌ترین سرویس موجود در این لیست است، اپلیکیشن مسنجر وایبر برای سیستم‌عامل‌های اندروید، آی او اس، بلکبری، ویندوز فون، سیمبیان، بادا، ویندوز و پلتفرم‌های بیشتر وجود دارد. وایبر در ابتدا برای آیفون توسعه پیدا کرده بود اما با اقبال بسیار زیاد عمومی شانس خود را بر روی دیگر پلتفرم‌ها نیز آزمایش کرد. اکنون این اپلیکیشن بسیار قدرتمند است و بیشتر از 200 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد.

مسنجر وایبر اخیرا با قیمت 900 میلیون دلار به تصاحب یک شرکت الکترونیک ژاپنی درآمد، و اکنون بیش‌تر از هزاران زبان مختلف را پشتیبانی می‌کند.

این مسنجر با قابلیت‌های آشنا مانند متن، تصاویر و پیام‌های ویدیوی بین تمام پلتفرم ها همراه است، وایبر در واقع بعضی از ویژگی‌های خود را برای برخی پلتفرم‌ها بهینه کرده است. برای مثال، در آی او اس، اندروید و ویندوز فون، تماس صوتی بهینه شده و در دسترس است، همچنین برنامه ریزی شده که در آینده‌ای نزدیک این ویژگی به ویندور فون 8 اضافه شود. به علاوه، وایبر به کاربران اجازه می‌دهد که گروه‌های ارسال مسیج 100 نفره بسازند، استیکر‌های جالب و تصویری و ایموجی‌های مختلف را با مک و ویندوز سینک کند. وایبر کاملا رایگان است، همچنین هیچگونه تبلیغاتی در آن وجود ندارد، پس تجربه‌ای بسیار عالی و تمیز را در اختیار کاربران بیشتر پلتفرم‌های موجود قرار می‌دهد.

5. مسنجر BBM

BBM-iOS-001

در سال قبل شرکت بلکبری تصمیم گرفت تا اپلیکیشن معروف و شناخته شده خودش با نام BBM برای دیگر پلتفرم‌های موبایل را عرضه کند. کاربران این سرویس به 80 میلیون نفر رسیده است. این تعداد کاربر فعال بسیار بیشتر از زمانی است که شرکت بلکبری تصمیم به عرضه این برنامه برای دیگر پلتفرم‌ها نکرده بود.

در طی این یک سال بلکبری بسیار سعی کرد تا اپلیکیشن پیام رسان خود را پیشرفت دهد و ویژگی‌های بسیار عالی و خوبی را به آن اضافه کند. این ویژگی‌ها نظیر امکان برقراری تماس صوتی، اشتراک تصاویر و ویدیو‌ها و ارسال فایل‌های صوتی است که این مسنجر قبلا از آن‌ها بی بهره بود. اکنون شما می‌توانید محل و مکان قرارگیری خود را به اشتراک بگذارید، شبیه به شبکه‌های اجتماعی پروفایل مخصوص خود را بسازید و همچنین ویژگی‌های جدید تری که به زودی به این برنامه اضافه خواهد شد. مسنجر BBM اکنون بسیار در دسترس تر از iMessage است و برای پلتفرم‌های اندروید، آی او اس و بلکبری قابل دانلود است.

6. مسنجر Hangouts

Hangouts-iOS-7-002

گوگل هنگ اوتز، تازه واردی به دنیای اپلیکیشن های مسیج و پیام رسان محسوب می‌شود، اما بسیار سریع توانسته خود را به عنوان بخش بزرگی از شیوه ارتباطی ما با دیگران تعریف کند. این برنامه در ماه می گذشته معرفی شد، سرویس مسنجر هنگ اوتز چند پلتفرمی محسوب می‌شود و اکنون در کنار هر اکانت گوگل خود را حاضر می‌کند. اکنون مسنجر گوگل هنگ اوتز به صورت پیشفرض بر روی اندروید 4.4 کیت کت قرار گرفته است و خود را با SMS گوشی‌های هوشمند هماهنگ کرده و ادغام از هر دو مسنجر را عرضه می‌کند. اپلیکیشن مسنجر گوگل هنگ اوتز از طریق اندروید و آی او س و از طریق وب نیز در جیمیل و گوگل پلاس در دسترس است. برای بسیاری از افراد این برنامه نقش یک مسنجر همه کاره را بازی می‌کند اما مطمئنا تا کنون به اندازه WhatsApp و WeChat گسترش پیدا نکرده است.

شبیه به دیگر کلاینت‌های ارسال پیام ممکن است کار با این اپلیکیشن گیج کننده به نظر بیایید. اما قابلیت ارسال و به اشتراک گذاری متن، تصویر، پیام‌های ویدیویی، گفتگو‌های گروهی و برقرای تماس (فقط در آمریکا و کانادا)، ایموجی و استیکرز را فراهم می‌کند.

جمع بندی

هیچگاه یک سرویس جهانی گفتگو نخواهیم داشت، خوبی و بدی هر کدام بستگی به دیدگاه و نظر شما دارد. اما برای اطمینان باید بگوییم که تعداد زیادی از انتخاب و اپلیکیشن جایگزین وجود دارد، ما تعداد زیادی از آن‌ها را کنار گذاشتیم. برای مثال اپلیکیشن‌های دیگری مثل Tango، Facebook Messenger، Skype و تعداد زیاد دیگر وجود دارد.

هر کدام از این سوریس‌ها طراحی و قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند؛ و بستگی به آزمایش شما از هر کدام ممکن است بر اساس سلیقه از یکی یا چند برنامه مختلف خوشتان بیایید، برای مثال وایبر برای برقراری تماس صوتی بهینه شده، اسکایپ برای برقراری تماس تصویری بهینه شده، وی چت و هنگ اوتز نقش پیام رسانی همه کاره را بازی می‌کنند و غیره. البته همه اینها بستگی به این دارد که بیشتر دوستان شما کدام اپلیکیشن را مورد استفاده قرار می‌دهند. در حالی که این روز‌ها واتز اپ و فیسبوک تعداد کاربر زیادی را دارند، اما سرویس‌های بسیار خوبی وجود دارد که حداقل ارزش یکبار امتحان را دارند.

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی 6 جایگزین عالی و رایگان برای مسنجر WhatsApp»

  1. حسین غضنفری

    به نظر مخوب نیست که به عنوان جایگزین واتس اپ ، وایبر را پیشنهاد کنید! نرم افزارهای بهتری هم هستند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا