مایکروسافت نرم‌افزار کرتانا (Cortana) را برای iOS عرضه می کند

طبق گزارش رویتر در روز جمعه، دستیار شخصی شرکت مایکروسافت به اسم کرتانا (Cortana) که شبیه Siri اپل است قرار است پاییز امسال برای سیستم عامل‎های اندروید و iOS به عنوان یک نرم افزار مجزا عرضه شود.

1

در حال حاضر در گوشی‎های همراه ویندوزی از این برنامه استفاده می‎شود و قرار است به دنبال رسیدن ویندوز 10 به بازار در پاییز امسال، یک نسخه دسکتاپی نیز بر روی این نسخه از ویندوز نصب شود.

کرتانا با ویندوز 10 یکپارچه می شود تا کاربران بتوانند بواسطه پرسیدن یکسری سوالات از این برنامه جواب‎های مختلفی دریافت کنند.

دست اندرکاران این پروژه به خبرگزاری رویتر گفته اند که “کرتانا بعدا به عنوان یک نرم افزار مجزا، قابل استفاده در روی گوشی‎ها و تبلت‎های دارای سیستم عامل iOS اپل و سیستم عامل اندروید گوگل، خواهد بود. به علاوه، کرتانا به دنبال تلاش مایکروسافت، در اجرای یکسری الگوریتم‎ها از پروژه هوش مصنوعی اش که “انیشتن” نام دارد، هوشمندتر می شود. نام کرتانا از یکی از شخصیت‎های هوش مصنوعی سری بازی‎های هالو که تولید این شرکت می‎باشد، گرفته شده است. نظیر now cards شرکت گوگل، کرتانا نیز برای ایجاد هشدارهای زمینه ای و مرتبط از اطلاعات کاربران استفاده می کند و آن را با یکسری اطلاعات بدست آمده از دستگاه کاربر ترکیب می‎کند.

به عنوان مثال، ایمیل‎ها، پیام‎ها، دفترچه تماس، سالنامه و دیگر انواع اطلاعاتی که در دستگاه‎های شما وجود دارد را می خواند و درک میکند و بدین وسیله زمان ترک خانه برای رفتن به فرودگاه را به اطلاع کاربر می‎رساند. بعد از اطلاع از اینکه شما قصد پرواز دارید، کرتانا فورا وضعیت پرواز‎ها را مرور و با استفاده از GPS گوشی شما موقعیت شما و شرایط ترافیک را بررسی می‎کند.

اریک هارویتز (Eric Horvitz)، مدیرعامل بخش تحقیقات ماکروسافت و قسمتی از پروژه انیشتن می‎گوید” این نوع تکنولوژی، که می‎تواند ایمیل را بخواند و درک کند، نقشی اساسی در نسخه بعدی کرتانا ایفا می‎کند، که ما هم اکنون در حال کار بر روی آن برای عرضه در فصل پاییز هستیم”.

Siri همانطور که باید بدانید در حال حاضر به درخواست‎های ساده تر کاربر پاسخ می دهد، ولی با اینحال اپل مدام در حال توسعه قابلیت‎های دستیار شخصی دیجیتالی اش است که به احتمال زیاد قابلیت‎های جدید آن در گردهم آیی سالانه توسعه دهندگان آن در فصل تابستان، اعلام می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا