پنجه در پنجه با ربات خود تعادلی Miposaur

MiPosaur یک ربات دایناسوری روی یک آونگ دو چرخی است که دارای روحیات مختلف، یک TrackBall با وضعیت‎های مختلف، و یک اپلیکیشن است که قابلیت‎های بیشتری به آن اضافه می‎کند و قابلیت کنترل توسط اشارات دست هم در آن دیده می‎شود.

ما ابتدا ربات Miposaur کمپانی WowWee را در نمایشگاه اسباب بازی لندن در ماه آذر دیدیم، جایی که مشابه با همتای آندرویدی قدیمی خود به اسم MiP روی دو چرخ تعادل خود را حفظ می‎کرد.

ویژگی‌های ربات MiPosaur

ما اخیرا ویژگی‎های این ربات را تست کردیم، از جمله یک سیستم داخلی GPS برای قابلیت TrackBall آن، یک اپلیکیشن جدید برای گوشی همراه که قابلیت‎های ربات را افزایش می‎دهد، و سازگاری با مدل قدیمی MiP برای مبارزه تن به تن به شیوه‎ی بازی به سبک لیزر تگ.

1.miposaur-15

ربات دایناسوری Miposaur

برای داشتن تعادل و حرکت روی دو چرخ، نظیر یک سگ وی (Segway)، این ربات از همان مکانیسم آونگ معکوس به دست آمده از تحقیقات آزمایشگاه Coordinated Robotics از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در شهر سن دیگو، استفاده می‎کند.

این ویژگی آنقدر در ربات MiP اولیه چشمگیر بود که یکی از بازی‎های آن منحصرا بر توانایی آن بر روی تعادل تکیه داشت درحالیکه وزن بخش بالایی در مرکز جمع می‎شود. ولی Miposaur ربات بزرگتری است که بیشتر از آنکه عمودی باشد افقی است، و در رابطه با پایداری می‎تواند روی پاشنه‎های پلاستیکی کوچک زمانی که در حرکت نیست، به حالت استراحت قرار گیرد.

مشابه با Mip، Miposaur به 10 اشاره‎ی دست از پیش تعیین شده واکنش نشان می‎دهد، نظیر اینکه یک کاربر چشمان خود را بپوشاند، در یک جهت دایره‎ای شکل یک دست را تکان دهد، دست بزند، یا دم این ربات را بکشد. سه سنسور، یکی برای صدا و دوتای دیگر در جلو و پشت سر، این اشارات دست را کنترل می‎کنند.

Miposaur همچنین دارای اسباب بازی مخصوص به خود به شکل یک توپ است تا با آن بازی کند.

برای اینکه به این تعامل ابعاد دیگری نیز اضافه شود، این TrackBall که به صورت مستقل از کاربر حرکت می‎کند دارای 6 وضعیت مختلف است و از تکنولوژی GPS اختصاصی خود کمپانی برای ایجاد یک ارتباط فضایی بین دایناسور و اسباب بازی مورد علاقه‎اش ایجاد می‎کند. با آنکه توپ می‎توانست سرعت بیشتری از دایناسور داشته باشد، ولی جهت یابی‎های دایناسور سریع و دقیق بود.

بعضی از حالت‎ها، نظیر حالت beatbox (آهنگ زدن با دهان) که در آن زمانی که Miposaur در نزدیک توپ قرار بگیرد شروع به زدن آهنگ می‎کند، خیلی سریع کسل کننده می‎شد، ولی سایر حالت‎ها جالب بودند. به عنوان مثال، حالت leash شاهد این بود که این ربات نظیر یک حیوان خانگی شخصی که توپ را حمل می‎کند دنبال می‎کند، در حالیکه حالت ball باعث می‎شد که این ربات رونالدوی داخلی خود را هدایت و توپ را در جهات مختلف تعقیب و هل دهد.

زمان تست دایناسور کوچولویمان، ما تحت تاثیر پایداری و چابکی آن با وجود وزن زیادش قرار گرفتیم. ربات اولیه‎ی MiP از برخورد به سطوح دوری می‎کرد، ولی Miposaur به همان کاملی از برخورد‎ها دوری نمی‎کند. ولی، چنین چیزی به عنوان “شخصیت آن” و یک دایناسور دیوانه که احساس خشم بیشتری داشته است یاد می‎شود تا اینکه مسیریابی بدی داشته باشد. به علاوه، دوام آن به نظر بیشتر است، حتی زمانی که ما بی درنگ آن را انداختیم، دم آن بدون مشکل به موقعیت قبلی‎اش برگشت.

ما همچنین زیاد تحت تاثیر کیفیت صدای ربات قرار نگرفتیم، ولی از طریق اپلیکیشن صدا را می‎توان کم یا زیاد کرد. با آنکه صداهای خشن و ناهنجار با شخصیت خشمگین دایناسور مطابقت داشتند، ولی در نهایت وجود این صداها در تعامل‎های از پیش تعیین شده‎ای که برای این ربات مشخص شده بود اندکی آزار دهنده بود، نظیر موزیک رقص آن.

روحیه‎‌های متعدد Miposaur

این ربات همچنین دارای روحیه‎های مختلف قابل تغییر است، از جمله هیجان زده، ناراحت یا کنجکاو که براساس انواع تعامل‎هایی که از طریق اپلیکیشن به آن داده می‎شود یا TrackBall – نظیر غذا دادن به صورت مجازی به آن- تعیین می‎شوند. این سرنخ‎ها زمان استفاده از اپلیکیشن واضح تر هستند، جایی که حالت و روحیه‎ی ربات به صورت غالبی نشان داده می‎شود، Miposaur براساس احساسی که دارد ناله می‎کند، صدای خشمگینی از خود در می‎آورد، هیجان زده یا خوشحال می‎شود.

ولی، روحیه‎های کوتاه مدت بر امر بازی زیاد تاثیرگذار نیستند. این ربات با توپ خود و حرکات دست به شکل‎های مختلف تعامل برقرار می‎کند که بستگی به روحیه‎اش دارد، ولی ما متوجه شدیم که یک کاربر، بویژه یک کودک، روحیه‎ی ربات را به اندازه‎ی کافی سریع می‎تواند تغییر دهد حتی قبل از اینکه خود کاربر متوجه این تغییر و از دست رفتن پاسخی که باید دریافت می‎کرده است، شود.

اگر شما شکل گیری حالت‎های شخصیتی به حالت Tamagotchi را دوست داشته باشید، ما به شما پیشنهاد می‎کنیم که از اپلیکیشن برای دریافت پاسخ (فیدبک) بیشتر استفاده کنید و آگاه باشید که این تعامل‎ها نسبتا موقتی می‎باشند.

راه اندازی

راه اندازی در هر دو دستگاه به سادگی با استفاده از یک سوییچ on/off ساده صورت می‎گیرد. اپلیکیشن از طریق بلوتوث با دستگاه ارتباط برقرار می‎کند و ما مشکلی در برقراری ارتباط نداشتیم. ولی، اگر شما دارای بیشتر از یک MiP یا Miposaur هستید، باید توجه کنید که با کدام یکی می‎خواهید ارتباط برقرار می‎کنید. با آنکه MiP اپلیکیشن خاص خود را دارد، ولی می‎تواند با اپلیکیشن ربات دایناسوری هم ارتباط برقرار کند، تنها یک سری از عملکرد‎های آن کم می‎شود.

دایناسور بزرگ و سنگین ما از 4 باتری AA استفاده می‎کند و توپ نیاز به 4 باتری AAA دارد. ما توانستیم با یک دست باتری چند ساعتی بازی کنیم، ولی در نهایت زمانی که به روز رسانی فریم ور نیاز به باتری بیشتری داشت مجبور به عوض کردن آن‎ها شدیم. زمانی که باتری‎ها کم می‎شوند، ربات کند می‎شود.

WowWee از به روز رسانی‎های فریم ویر برای تغییر خود ربات استفاده می‎کند، برای این امر برای نصب آپدیت نیاز به اپلیکیشن دارید. در زمان تست Miposaur ما یک به روز رسانی فریم ور و یک به روز رسانی اپلیکیشن در آندروید، دریافت کردیم.

2.miposaur-14

اپلیکیشن Miposaur راه‎های بیشتری برای بازی کردن اضافه می‎کند

همانند با MiP اولیه، اپلیکیشن رایگان چیزی است که واقعا به جذابیت Miposaur اضافه می‎کند.

تعامل‎ها با TrackBall در مقایسه با اپلیکیشن اندکی از پیش مشخص شده، به نظر می‎آید.

به عنوان مثال، ربات زمان استفاده از TrackBall می‎تواند تنها طبق موزیکی که از قبل برای آن ضبط شده است برقصد ولی از طریق اپلیکیشن کاربر می‎تواند هر موزیک و سبکی را انتخاب و شاهد این باشد که ربات طبق ضرب‎های آهنگ ریتم می‎گیرد و سعی دارد واکنش نشان دهد.

این اپلیکیشن همچنین به Miposaur اجازه می‎دهد که تبدیل به یک وسیله‎ی معمولی کنترل شده‎ی رادیویی (RC) شود.

دایناسور تحت کنترل کاربر، که امکان کشف برخورد را خاموش می‎کند، رفتار متفاوتی دارد. این وضعیت همچنین مشخص کننده‎ی تفاوت بین حالت استراحت و تعادل است، برای جابجا شدن بین این دو وضعیت دکمه‎ای وجود دارد.

در زمان استراحت، دایناسور بر روی پاشنه‎های خود قرار گرفته است و اگر سعی کنید آن را به جلو برانید تنها شاهد یک سری حرکات ناشیانه‎ای دایره‎ای مانند خواهید بود، ولی این موقعیت برای گرفتن تصاویر، استراحت، یا برای ژست گرفتن عالی است.

ولی در زمان تعادل در وضعیت RC جنبه‎های کنترلی دایناسور واکنش دهنده و دقیق و خود ربات سریع است.

چیزی که بیشتر شگفت انگیز این است که وارد کردن فشار زیاد به دم یا بینی برای اینکه وادارش کنید به یک طرف خم شود تنها باعث می‎شود از انجام این کار دوری کند.واقعا مشکل است که تنها با وارد کردن نیرو کاری کنیم که این ربات به یک طرف متمایل شود.

3.miposaur-6

تعامل با MiP اولیه

یک ویژگی باحال Miposaur این است که MiP آندرویدی و دایناسور می‎توانند با هم مبارزه کنند. هردوی آن‎ها نیاز به کنترل توسط کاربر با استفاده از اپلیکیشن مخصوص دارند، ولی مبارزه‎ها بسیار جالب می‎باشند.

کاربر به کنترل‎های RC دسترسی دارد، و دایناسور دارای یک سری حرکات حمله‎ای متفاوت است، ولی برخلاف MiP قابلیت برگشتن به سمت دوربین برای اینکه کاربر یک سری عکس بگیرد را ندارد.

زمان مبارزه‎ها بستگی به قابلیت هدایت جنگجویان و میزان فضایی دارد که برای مسیریابی در اختیار دارند. مبارزه‎های من حدود 5 دقیقه طول کشید، و به دنبال مسیریابی بهتر مکانیسم‎های هدایتی با کنترل‎های RC حتی کوتاه تر و جالب تر هم شد (کنترل‎های RC واکنشگرا و روان هستند، درایو‎رها زیاد اینطوری نیستند).

مبارزه‎ها به طور کلی مجازی نظیر یک بازی به سبک لیزر تگ هستند، که یک ضربه از طریق افکت‎های صوتی ربات و اعمال آن شناخته می‎شود و همچنین از طریق افکت‎های درون اپلیکیشن.

دایناسور دارای یک حمله‎ای به اسم “tail sweep” است که می‎تواند یک MiP بیچاره را ناک آوت کند، که همین امر می‎تواند مجددا مشخص کننده‎ی تفاوت بین این دایناسور و نسل سابقش باشد. عملا دایناسور امکان ندارد بیافتد، در حالیکه MiP هم شکننده و هم در عین حال شجاع است. معذرت میخوام، دوباره داریم صفات غیر انسانی به اشیاء می‎دهیم؟

4.miposaur-10

شما از Miposaur خوشتان خواهد آمد اگر…

فعلا، Miposaur در اتاق نشیمن من جا خوش کرده است، جایی که توانسته توجه یکسری مهمان را به خود جلب کند. عمل حفظ تعادل آن یقینا چیزی است که بسیار افراد را تحت تاثیر قرار می‎دهد.

اینکه نوآوری آن جذبه‎ی با دوام تری برای افراد داشته باشد تا حدی بستگی به WowWee دارد. این کمپانی قول داده است در به روز رسانی آتی اپلیکیشن دو وضعیت دیگر اضافه شود که شامل وضعیت کتاب داستان و Mipohunt می‎شود، که چیزی شبیه به یک بازی یافتن گنج مجازی می‎آید. با آنکه Miposaur نبستا ارزان است، ولی راهی که WowWee ‎می‎تواند بواسطه‎ی آن مطمئن شود که افراد دلیلی برای روشن کردن دایناسور پیدا می‎کنند، به نظر می‎رسد اپلیکیشن باشد.

ما متوجه شدیم که در یک گروه از کودکان 6 تا 10 سال که دسته‎ی جالبی بودند، بچه‎ها آنقدر جوان بودند که توسط تعامل‎های احمقانه سرگرم شوند ولی آنقدر بزرگ هم بودند که با چابکی لازم اپلیکیشن را برای درگیر شدن در مبارزه‎ها و وضعیت RC کنترل کنند.

در رابطه با بزرگسالان، ما در این فکر هستیم که چه زمان جامعه‎ی سازنده و بازار اسباب بازی تجاری به اندازه‎ی کافی با یکدیگر همپوشانی خواهند داشت تا یک اسباب بازی قابل برنامه ریزی به مغازه‎ها راه پیدا کند.

وجود یک رابط کاربردی برنامه نویسی در Miposaur فوق العاده خواهد بود و ضامن این امر خواهد بود که به دنبال چندبار بازی کردن با این ربات، به داخل جعبه‎ی اسباب بازی‎ها پرت نخواهد شد. ولی چیز دیگری را تا به حال ندیده‎ایم که از نظر حرکت تعادلی با آن قابل قیاس باشد و گاهی اوقات ما متوجه شدیم که تنها بواسطه‎‌ی دیدن حرکت آن ویژگی‎های دیگرش را داریم نادیده می‎گیریم.

در این رابطه، MiP، با توجه به تاکیدی که بر نحوه‎ی حفظ تعادل دارد، ممکن است بیشتر اسباب بازی برای بزرگسالان و دایناسور بیشتر در دل کودکان خود را جا کند.

به طور کلی، بهترین جنبه‎های جالب این ربات حالت‎های او بودند که به استفاده‎ی دوباره و داشتن اندکی خلاقیت اجازه می‎داد نظیر، مبارزه، کنترل از راه دور، رقص از طریق نرم افزار و مشاهده‎ی تعقیب بی پایان توپ توسط Miposaur.

ما از امتحان چند حالت تعیین شده‎ی دیگر طفره رفتیم و زیاد در رابطه با افکت‎های صوتی هیجان نداشتیم، ولی یقینا به دنبال به روز رسانی‎های اپلیکیشن، هر شخصی با Miposaur اوقات خوشی خواهد داشت.

gizmag

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا