شکایت موزیلا از مایکروسافت برای دادن حاشیه‎ به مرورگر Edge

مدیر ارشد اجرایی کمپانی موزیلا یعنی کریس برد (Chris Beard) در روز پنجشنبه در نامه‎ای سرگشاده به مدیر ارشد اجرایی مایکروسافت یعنی Satya Nadella پیشنهاد کرد که در اختیار کاربران ویندوز 10 راه آسان تری برای تنظیم اولویت‎های مرورگرشان، قرار دهد.

xl-2015-microsoft-edge-1

کریس برد عدم وجود قابلیت انتخاب را در ویندوز 10 چیزی به عنوان “بسیار آزار دهنده” مورد خطاب قرار داده است.

او چنین اظهار کرده است که به نظر می‎رسد ویندوز 10 به نوعی طراحی شده است که اولویت‎های کاربران در رابطه با مرورگران و اپلیکیشن‎ها را تحت تاثیر قرار دهد و آن‎ها

را مجبور کند به چیزی را تجربه کنند که مایکروسافت می‎خواهد نه چیزی که خود آن‎ها می‎خواهند.

کاربرانی که به ویندوز 10 مایکروسافت با استفاده از نصب سریع آن، آپگرید می‎کنند به عنوان مرورگر پیش فرض خود، مرورگر جدید Edge را خواهند داشت.

سخنگوی شرکت مایکروسافت یعنی کارلی اسلن (Carly Oslen) گفت که”ما ویندوز 10 را طراحی کردیم تا یک تجربه‎ی ساده‎ی عالی در اختیار کاربران به دنبال آپگرید کردن به این ویندوز، قرار دهیم.”

او در گفتگو با سایت TechNewsWorld گفت که “در طول فرآیند آپگرید، کاربران گزینه‎ای برای تعیین موارد پیش فرض در اختیار دارند، از جمله برای مرورگر وب، به دنبال آپگرید آن‎ها می‎توانند به آسانی مرورگر دلخواه خود را انتخاب کنند.”

مشتریان ویندوز 7 و 8 از روی چهارشنبه می‎توانند در قالب یک دانلود رایگان ویندوز 10 را دریافت کنند، و تا به الان بیش از 14 میلیون بار دانلود شده است.

آپدیت مایکروسافت

به دنبال هر آپدیت یک سیستم عامل، کاربران ممکن است متوجه شوند که بعضی از برنامه‎ها سازگار نیستند. زمانی که نسخه‎های قبلی ویندوز معرفی شده بودند، شکایت‎های بسیاری در رابطه با بعضی از مسائل بوده است.

Beard ادعا کرد که موزیلا سعی کرد با مایکروسافت همکاری داشته باشد تا کاربران فایرفاکس با سردرد‎های غیر ضروری روبرو نشوند، ولی فایده‎ای نداشته است.

گرچه می‎توان مورد بحث قرار داد که خود کمپانی موزیلا دارد سر هیچی بیخود هیاهو ایجاد می‎کند.

آنالیزور اصلی سایت Pund-IT یعنی آقای چارلز کینگ (Charles King) گفت “در واقع به نظر می‎رسد حفظ فایرفاکس نسبتا آسان است، بویژه از آنجاییکه آپگرید کردن به ویندوز 10 اپلیکیشن‎‎های شخص ثالث را پاک نمی‎کند، از جمله مرورگر‎ها” او در ادامه‎ی صحبت‎های خود به سایت TechNewsWorld گفت که “با توجه به این حرف کاربرانی

که می‎خواهند از فایرفاکس، کروم یا دیگر مرورگر‎ها به عنوان مرورگر پیش فرض خود استفاده کنند باید به صورت دستی فرآیندی مشابه با آنچه که در ویندوز 8 لازم بوده است را طی کنند.”

او اضافه کرد که مایکروسافت ممکن است اندکی لغزش داشته باشد، چون باید زندگی را برای مشتریان اصلی‎اش آسان کند و نیاز‎های آن‎ها را مورد خطاب قرار دهد. با اینحال او اشاره کرد که “واقعا ارزش این را دارد که سوال کنیم چرا مایکروسافت باید برای اضافه کردن پیچیدگی به فرآیند آپگرید خود به خاطر دسته‎ی اندکی از کاربران ریسک کند– به ویژه زمانی که گواه اندکی مبنی بر این وجود دارد که خود کاربران در حال اعتراض هستند.”

پایان کار برای مرورگر اینترنت اکسپلورر

همچنین قضیه همچنین در رابطه به سادگی سوق دادن کاربران به سمت اکسپلورر هم نیست. علاوه بر آپدیت کردن سیستم عامل، ویندوز 10 همچنین به خاطر این قابل توجه است که مرورگر اینترنت اکسپلورر را که خیلی وقت است می‎شناسیم با مرورگر Edge تعویض می‎کند، مرورگری که مایکروسافت از آن به عنوان یک مرورگر سبکتر، سریع تر و بسیار مدرن تر از IE یاد می‎کند.

بعضی از ویژگی‎های جدید آن می‎تواند به مایکروسافت کمک کند دوباره جایگاهی در بازار را که زمانی با IE داشته است، به دست آورد.

راجبر انتنر (Roger Entner) آنالیزور اصلی سایت Recon Analytics می‎گوید که “با در نظر گیری اینکه 73 درصد، یا تقریبا سه چهارم کاربران اینترنت، از اینترنت اکسپلورر استفاده نمی‎کنند، چنین تغییری می‎تواند مایه‎ی اذیت یا ناراحتی اکثر افراد شود.”

او به سایت TechNewsWorld گفت “موقعیت مایکروسافت در جهان مرورگر‎ها تنها سایه‎ای از شکوه سابق آن است.”

او اضافه کرد که “با آنکه ممکن است برای کاربران دیگر مرورگر‎ها اندکی آزار دهنده باشد، ولی کاربران فایرفاکس قبلا قادر به تعویض مرورگر بوده‎اند، بنابراین نباید آنقدر این قضیه سخت باشد، ولی برخلاف گذشته آن‎‎ها نیازی به دانلود آن ندارند.”

حرکت زشت

Beard اشاره می‎کند که مایکروسافت از روی عمد گزینه‎های پیش روی مصرف کننده را به نفع خودش محدود کرده است.

Entner گفت که “مردم به چنین چیزی به عنوان یک حرکت زشت از سوی مایکروسافت نگاه می‎کنند”، ولی ممکن است قضیه اینطور نباشد.

او تذکر داد “چنین چیزی می‎تواند در اختیار افراد فرصت تست Edge را قرار دهد، ولی موزیلا حتی نمی‎خواهد کاربران این مرورگر را امتحان کنند.”

King اشاره می‎کند که “نسخه‎های قبلی ویندوز مرورگر IE را به عنوان مرورگر پیش فرض قرار داده بودند، اگر شما چیز متفاوتی می‎خواستید، باید خودتان دست به کار می‎شدید. جدا از تغییر اندک فرآیند انتخاب مرورگر پیش فرض، مایکروسافت در حال انجام آن چیزی است که سالیان زیادی انجام داده است، من نمی‎توانم روشی بهتر برای انجام آن در نظر بگیرم.”

یادآوری ویندوز 95 و IE

تابستان 20 سال قبل در سال 1995 بود که بحث‎ها در رابطه با مایکروسافت، به دنبال عرضه‎ی ویندوز 95 جدیدش به عنوان راهی برای به دست آوردن موقعیتی در بازار با IE، بالا گرفت، که به شدت وابسته به آن سیستم عامل بود. بعید است که ویندوز 10 و مرورگر Edge یادآور آن قضیه باشند. حتی ممکن است که مایکروسافت از هیچ مزیتی بهره نبرد.

Entner اشاره کرد که “چنین چیز‎هایی ترس‎هایی به شمار می‎روند که موزیلا در حال اشاره به آن‎ها است، اینکه مایکروسافت از ویندوز 10 به عنوان راهی برای کسب یک مزیت غیر منصفانه استفاده کند، ولی جهان در طول 20 سال گذشته تغییر زیادی داشته است”.

او اضافه می‎کند که “مایکروسافت به خاطر این سلطنت خود را به دست آورد که هر شخصی که برای اولین بار وارد اینترنت می‎شد از اکسپلورر استفاده می‎کرد، ولی

امروزه تمامی افراد تا بحال از اینترنت استفاده کرده‎اند و حالا هرکس برای خود اولویت و انتخابی دارد، تفاوت اصلی این است که 20 سال قبل، مردم از مرورگر استانداردی استفاده می‎کردند که به همراه ویندوز عرضه شده بود، چون آن‎ها جایگزین‎های کمی در اختیار داشتند.”

او چنین نتیجه می‎گیرد که “چنین چیزی ممکن است هنوز در آفریقا جریان داشته باشد ولی نه در ایالت متحده یا اروپا، یا حتی در اکثر بخش‎های آسیا.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا