مک مینی جدید اپل

مک مینی جدید اپل معرفی شد! امکانات و مشخصات

23 اکتبر بیشتر به جشن بیرون آمدن آی پد 3 اختصاص داشت ، یک مراسم با یک عنوان اصلی و حرفی از مک مینی جدید اپل نبود, ولی این محصول تازه به دنیا آمده به تنهایی پا به اکوسیستم اپل نگذاشت. در میان تپش معرفی محصول های جدید یک محصول سخت افزاری دیگر در دست و آماده برای پیوستن به جشن معرفی محصولات بود:

مک مینی جدید 2012

اپل برای رسیدگی به انتقادهای مدل پارسال ، پورت های USB 3.0 را به آن اضافه کرده ، پردازنده آن را به نسل سوم پردازنده های Bridge Core ارتقا داده ، و رم استاندارد آن را به 4 گیگابایت ارتقا داده است. ( شما همچنین می توانید آن را تا 16 گیگابایت ارتقا دهید) و شاید جالب ترین ویژگی آن که قابلیت استفاده از ذحیره سازی ترکیبی است که به آن FusionDrive می گویند و حافظه های فلش را با یک هارد SATA ترکیب می کند.

البته هنوز یک جنبه از این محصول یک سوال باقی می ماند ، گرایش جمیعیتی آن. این مک مینی واقعا برای چه کسانی ساخته شده است؟ آیا یک کامپیوتر همراه است که میتوانید آن را با خودتان به هرجا ببرید و در کشتی ها ، فرودگاه ها ، ماشین ها و اتاق های پذیرایی بهترین استفاده را از آن ببرید؟ یا با قیمتی که از 599 دلار شروع می شود ، بهترین وسیله کم هزینه برای مصرف کنندگانی است که میخواهند از یک کامپیوتر رومیزی ویندوز مهاجرت کنند؟ با ما همراه باشید تا ببینیم این دستگاه بیشتر در چه زمینه هایی میتواند خودنمایی کند.

مک مینی 2012 جدید

سخت افزار مک مینی

بگذارید یک راست به سر اصل مصلب برویم ، برای افتخار زیاد اپل به این محصول یک دلیل وجود دارد؛ طراحی فوق العاده زیبا! مهم نیست که شما دشمن قسم خورده اپل باشید، نمیتوانید به راحتی ساخت ساده و بهبود یافته مک مینی را نادیده بگیرید. این معادل تکنولوژیکی یک نوزاد فوق العاده ناز است! نوعی سخت افزار که افرادی که از آن میگذرند را هم به تعریف وادار می کند ، و واقعا هم همینطور است. ما در محیط اداری خودمان ما به صورت مکرر از طرف همکاران اداره که مجذوب طراحی آن شده بودند با سوالهای جالب روبه رو می شدیم.

بدنه آلومینیومی mac mini با تمام وجودش به یک گل شب بو شباهت دارد که با ذره ای از نوگرایی تلفیق شده که در بسیاری از محیط ها کارایی دارد و بیشتر به خاطر اندازه کوچک آن است. که البته از وقتی در سال 2010 دوباره طراحی شد دست نخورده مانده. مک مینی با اندازه 7.7 در 7.7 در 1.4 اینچ شکل ابتدایی مکعبی شکل اجدادش را حفظ کرده است . با گوشه های نرم و قوس دار از داشتن زوایای خشک جلوگیری می کند و بانواحی مشکی ( مثل لوگو اپل که روی آن قرار دارد ، نوار مشکی که پشت دستگاه در محل پورت ها قرار دارد و در جدا شونده زیر محصول ) زنده به نظر می آید. کاربرانی که علاقمند به خرید کنترل اپل برای مقاصد سرگرمی خانگی هستند ، خوشحال میشوند بدانند که این دستگاه هنوز دارای یک گیرنده IR است. به هر حال، شما میتوانید این دستگاه را به ایستاده قرار بدهید البته در شرایطی که محدودیت ها را در نظر بگیرید و آن را در بین دیگر وسایل اداری یا خانگی خود بگذارید ،ولی احتمالا با آن در پشت دایره ای زیاد زیبا نمیشود.

به همان میزان که چیزهای قدیمی تغییر می کنند ، به نظرمی آیند که هنوز به همان گونه هستند ، و این راجع به این مک مینی جدید کاملا صدق می کند. ولی یک نگاه کوتاه به پنل پشت آن ممکن است مصرف کنندگان را به اینکه فکر کنند طبق معمول به همان شکل است گمراه کند ، ولی اینجا شاهد یک تغییر بسیار قابل توجه هستیم که اضافه شدن پورت های پرسرعت USB 3.0 است. وگرنه پورت ها از چپ به راست دقیقا همان طور که در مدل 2011 شاهد آن بودیم هستند : پاور ( هنوز یکپارچه است) ، اترنت گیگابیتی ، فایروایر 800، HDMI کامل ، Thunderbolt ، چهار عدد پورت USB 3.0 ، اسلات SDXC ، ورودی صدا و جک 3.5 میلی متری هدفون. پارسال ما از اپل برای نگذاشتن یک دانگل Thunderbolt در جعبه مک مینی انتقاد کردیم ، و مثل اینکه این انتقاد به گوش اپل نرسید و ما هنوز فقط آداپتور تبدیل HDMI به DVI را گرفتیم که فقط تکرار تاریخ است.

مکمینی جدید اپل

همینطور به نظر می آید اپل درباره اینکه فقط یک قسمت از مک مینی را قابل تعویض قرار دهد روی تصمیم خودش باقی مانده است و آن هم حافظه افزایشی مک مینی است. کاربرانی که کنجکاوانه در پشت دستگاه را باز میکنند ، فقط به دو اسلات SODIMM دسترسی دارند. بقیه اجزا غیر قابل دسترسی هستند. ( مگر اینکه شما یک فرد خیلی فنی باشید ، که در این صورت هرکاری میخواهید بکنید! ) به هرحال ، اگر شما به میزان خیلی زیادی رم نیاز دارید ، مک مینی جدید تا 16گیگابایت رم را ساپورت می کند که می توانیم برایش خوشحال باشیم و به جز آن،  این قسمت همچنین محل قرار گیری فرستنده WiFi (AirPort Extreme 802.11n) ، آنتن های بلوتوث 4.0 و فن خنک کننده است.

مک مینی 2012 با جهش از پردازنده های Sandy Bridge پارسال ، هم اکنون روی پردازنده های نسل سوم Ivy Bridge Core i5 و i7 اینتل راه اندازی شده است. نسخه 799 دلاری که ما آن را بررسی می کنیم ، دارای یک پردازنده چهارهسته ای Core i7 با سرعت 2.3 گیگاهرتز و همراه با یک FusionDrive  یک ترابایتی و گرافیک اینتل HD 4000 و 4 گیگابایت رم انتخابی است. مصرف کنندگانی که نیاز پایه ای تری دارند ، میتوانند سیستم پایه ای که دارای پردازنده دوهسته ای Core i5 و 500 گیگابایت هارد است را تهیه کنند. این نسخه سرعت پردازنده ، گرافیک و رم یکسانی با نسخه بالا دارد ، ولی با قیمت کمتر 599 دلار. همچنین یک مدل سرور 999 دلاری برای سرگرمی و مصرف کاربران حرفه ای وجود دارد که شبیه به مدل کاربر حرفه ای بالاست ولی دارای 2 هارد یک ترابایت SATA می باشد.

ورودی های پشت مک مینی

کارایی mac mini

از آنجایی که نسخه mac mini ای که اپل برای بررسی ما فرستاد ، برای کاربران حرفه ای تعیین شده – با پردازنده چهارهسته ای Core i7 و حافظه ترکیبی FusionDrive – تصمیم گرفتیم آن را در معرض بیشترین فشار قرار بدهیم و آن را در کار روزانه اداری مان مورد استفاده قرار بدهیم. روشن شدن سیستم و رسیدن به Startup Screen از روی یک حافظه SSD حدود 12 ثانیه طول کشید که با MacBook Air برابری می کند. مک مینی جدید با سیستم عامل OS X نسخه شیر کوهی و همچنین مجموعه iLife از پیش نصب شده به فروش می رسد. و به واقع پردازنده چهارهسته ای آن خیلی قدرتمند از اجرای دستور های ساده سیستم عامل با قاطعیت کامل است. چیزی که ما بیشتر مشتاق به پی بردنش بودیم توانایی تحمل فشار زیاد روزانه کار کارکنان ما بود.

مک مینی بسیار زیباست

روزانه ما تقریبا 10 برنامه را در یک زمان در حال اجرا نگه می داریم. ( مثل  ,Photoshop, Tweetdeck, Skitch, Spotify, Evernote, IRC client در کنار برنامه های دیگر.) به علاوه تب های زیادی که در دو مرورگر متفاوت باز هستند ( مثل فایر فاکس و کروم) . شغل ما به این سطح از چند وظیفگی وابستگی دارد و ما خوشحالیم که بگوییم مک مینی توانست این دسته از پردازش ها را با یک سکوت دلپذیر انجام دهد. در همه موارد به جز یک مورد کل دستگاه خنک و به طور تعجب انگیزی بی صدا باقی ماند. تنها باری که ما یک صدای کوچک شنیدیم زمانی بود که ترافیک بازی های اینترنتی Steam و Blizzard را به جمع پروسه های فعال اضافه کردیم. حتی در آن زمان صدای فن خنک کننده به سختی به بلندی یک نجوای آرام رسید.

از نظر بازی، بدون گفتن میتوان متوجه شد که مک ها بهترین انتخاب برای آخرین دستاورد های استودیو های بازی سازی نیستند. که واقعا هم همینطور است و ما به خاطر اپل نسبت به انتخاب این کارت کرافیک با بیشتر بازی های جدید با نا هماهنگی مواجه شدیم. ولی برای این قسمت از بررسی ما بازی Diablo III را اجرا کردیم تا ببینیم گرافیک HD 4000 اینتل چگونه کار می کند. با همه مشخصات کیفیت بازی در بالا ترین حد ( تسکچرها ، فیزیک ، سایه ها و …)  ، رزولوشن 1280 در 1024 و فریم ریت 60 fps ما با هیچ گونه کندی یا قطع شدن فریم ریت مواجه نشدیم. البته ما وقت آن را نداشتیم که زیاد دربازی پیش برویم تا واقعا سیستم را امتحان کنیم ولی با بیشتر از 12 کاراکتر در صحنه ، ما شاهد یک فریم ریت بودیم که در نزدیکی 42 fps اوج گرفت.

بنچمارک اپل

مقایسه مک مینی جدید با نسخه های پیشین ارزیابی حدسی مان را نیز پشتیبانی کرد : این سیستم امتیازهای تقریبا 2 برابر نسبت به مدل 2011 گرفت. همینطور که میتوانید در جدول بالا ببینید، توانست در ارزیابی Xbench نمره کل 454 و در Geekbench امتیاز کل 10,748 را کسب کند.

مک مینی به عنوان یک HTPC؟

بهتر است به مک مینی HTPC نگوییم. نه به خاطر اینکه با این نام مخالف هستیم ، بلکه به این دلیل که اپل به شدت کاربردش را در اینجا رد می کند و به خاطر اینکه هنوز از درایو نوری برخوردار نیست.بله. بدون توجه به چیزی که اپل می گوید ، ما نمیتوانیم این حس را که این جعبه کوچک بالاخره به صورت اجتناب ناپذیری در یک نقطه از چرخه زندگی اش راه خودش را به اتاق های پذیرایی کاربران باز خواهد کرد نادیده بگیریم. این دستگاه همینطوری ساخته شده است. در واقع این نویسنده نتوانست با میل به اینکه مک مینی را به خانه اش ببرد و آن را به یک پروژکتور به اندازه کف دست وصل کند مبارزه کند. با استفاده از پورت HDMI که به آسانی قابل دسترسی است ، ما برای وصل کردن مک مینی به پروژکتور و گرفتن نتیجه ای مثل نمایشگر خارجی Thunderbolt مان به هیچ مشکلی برنخوردیم. و قابل توجه است که فیلم های 1080p و برنامه های تلویزیونی را با آن دیدیم و همچنین ویدئوهایی را از سایت های Hulu ، Netflix و YouTube مشاهده کردیم. به هر حال با هماهنگی صدای بلوتوث Jambox مان نیز به مشکل برخوردیم که ما را مجبور به استفاده از اسپیکر داخلی توانا اما نه چندان قدرتمند mac mini کرد. البته شما میتوانید از یک روش سنتی استفاده کنید و آن را به HDTV تان وصل کنید ، ولی اگر میخواهید از مجموعه بزرگ DVD هایتان ( از دارندگان دیسک های Blu-ray عذر میخواهیم ) استفاده کنید ، خودتان را برای خرید یک SuperDrive آماده کنید. و اگر هک استفاده رسانه ای بیشترین هدف شماست میتوانید به Apple TV با قیمت دلپذیرتر 99 دلار سری بزنید.

مشخصات مک مینی جدید

FusionDrive در مک مینی

اپل از جدیدترین ویژگی مک مینی یعنی FusionDrive بسیار خرسند است ، اگرچه که استفاده از حافظه های ترکیبی مدتی است که استفاده می شود.پس ماجرا چیست؟ از گوشه تبلیغاتی آن که بگذریم ، این سیستم 128 گیگابایت از حافظه فلش را با 1 ترابایت از حافظه هارد های سنتی ترکیب می کند و این گونه کار می کند: از لحظه ای که شما آن را از جعبه در می آورید و راه اندازی می کنید، مک مینی شما بالا می آید و فایل ها را روی این حافظه ذخیره می کند و هرکاری که برای بالا رفتن سرعت نیاز است انجام می دهد. ولی وقتی که زمان میگذرد و اطلاعات شما از مرز 128 گیگابایت SSD عبور می کند ، FusionDrive وارد صحنه می شود و عملیات سطح کاربر را بر اساس الگوریتم ها بررسی می کند و فایل هایی که اخیرا استفاده شده اند را شناسایی می کند و آنها را به همین ترتیب در حافظه قرار می دهد. بگدارید یک مثال بزنیم : شما یک ویرایشگر عکس هستید که از برنامه Aperture استفاده سنگینی دارید ، ولی به ندرت برنامه iPhoto را باز می کنید. در طول زمان سیستم این نحوه استفاده را متوجه می شود و iPhoto را به قسمت کندتر هارد اختصاص می دهد تا  Aperture بتواند همچنین از روی حافظه فلش سریع بارگذاری و اجرا شود. و همه اینها وقتی که مک مینی در حالت بیکار قرارد دارد و در پشت صحنه اتفاق می افتند پس کاربران متوجه اتفاقی نمی شوند. در واقع راهی برای نظارت یا ویرایش این که سیستم چگونه به اختصاص حافظه می پردازد وجود ندارد ، این سیستم جوری ساخته شده که به صورت یک حافظه به نظر بیاید.

خلاصه مک مینی جدید

میتوانیم بگوییم که مک مینی در طیف مصرف کنندگان از یک جایگاه ویژه برخوردار است.این محصول مکمل بین همه محصولات اپل است. در ابتدا به این قصد طراحی شده بود که کاربران ویندوز با آن در اکوسیستم اپل احساس راحتی کنند. مک مینی برای این کار به عنوان یک راه حل برازنده و شیک پیشنهاد شده بود. یک کامپیوتر کوچک رومیزی که با وسایل جانبی حاضر کاربران هماهنگی داشته باشد. ولی با گذشت زمان ، این “مک جانبی” پا به عرصه های فراتر گذاشت و در زمینه های سرگرمی و استفاده های کاربران حرفه ای جایی برای خود باز کرد و در آخر جای خود را در تمام برنامه های سروری مانند : علامت گذاری دیجیتال ، نمایشگر های فرودگاه ها و … باز کرد.

مک مینی همینطور میتواند خریداران صرفه جو را به خود جذب کند. ولی اینکه پردازنده چهارهسته ای Core i7 و مدل حرفه ای 799 دلاری را انتخاب کنید بستگی به استفاده شما و اینکه آیا واقعا به  1.2 ترابایت حافظه FusionDrive اضافی نیاز دارید یا خیر دارد. شما هیمنطور میتوانید یک حافظه 256 گیگابایت SSD تهیه کنید و به قضیه خاتمه دهید. در واقع سیستم بالا ممکن است بیشتر از سطح نیاز اغلب کاربران باشد.در آخر مک مینی مثل همه محصولات اپل که قبل از آن آمده اند ، سرنوشتش قرار گرفتن در معرض توجه و تماشای کاربران است. مک مینی محصول همه کاره اپل  و یک ستاره درخشان برای کسانی که درکش می کنند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا