ویژگی‌های جدید در اندروید آبنبات چوبی یعنی نسخه 5.1

ویژگی‎های جدید اندروید آبنبات چوبی یعنی نسخه 5.1 در زیر آورده می‎شود

1

زیاد جای تعجب ندارد که اندروید 5.1 فرق فوق العاده زیادی با اندروید 5.0 ندارد. در حقیقت با آنکه اندکی ظاهر آن عوض شده است، ولی اکثر اصلاحات مربوط به کارآیی کلی می باشد و رفع بسیاری از ناکارآمدی‎ها و باگ‎ها که در اولین نسخه از آبنبات چوبی ظاهر شده بودند.

در زیر یکسری بهبود‎ها معرفی می‎شوند که زمانی که اندروید 5.1 بر روی گوشی شما ظاهر می‎شود انتظار دیدن آن‎ها را داشته باشید.

تماس‎های صوتی HD

تماس‎های صوتی HD به شما اجازه می‎دهد تا با کیفیت صوتی شفافی تماس های صوتی را در شبکه‎هایی که از این امکان پشتیبانی می‎کنند، دریافت کنید. به نظر تنها کشور بریتانیا از چنین قابلیتی پشتیبانی نمی‎کند، پس این ویژگی باید برای کاربران اندروید زیادی منفعت رسان باشد.

3

میانبر‎های Wi-Fi و بلوتوث

تمام افرادی که دایم به شبکه‎های وایرلس وصل می‎شوند متوجه این امر هستند که چقدر دایم رفتن به منوی تنظیمات و انتخاب کانکشن جدید و یا پیدا شده چقدر آزاردهنده و روی اعصاب است. اندروید 5.1 این مشکل را به شیوه عالی برطرف می‎کند، بطوریکه دسترسی به کانکشن‎ها با پایین دادن سریع منوی تنظیمات امکان پذیر است. با استفاده از فلش کوچکی که در زیر toggle های بلوتوث و Wi-Fi قرار دارد چنین میانبری دیده می‎شود. چنین چیزی امکان اضافه شده بزرگی نیست ولی یکی از چیزهای کوچکی است که سال‎ها ما را اذیت می‎کرده است.

قفل دستگاه

این پیشرفت امنیتی باعث می شود که حتی اگر دزد گوشی شما آن را ریست کارخانه ای (factory reset) بکند، گوشی قفل باقی بماند. تنها راه دسترسی به گوشی شما دانستن اطلاعات حساب گوگل شما است. بنابراین این تنها شما هستید که می‎توانید قفل گوشی خود را باز کنید.

پشتیبانی از دو سیم کارت

همانطور که اسم این نسخه از اندروید هم نشان می‎دهد، قابلیت استفاده از دو سیمکارت به صورت همزمان در این نسخه وجود دارد.
این ویژگی در کشورهای درحال توسعه محبوب می‎باشد، کشور‎هایی که در آن‎ها گوشی‌‎ها به اشتراک گذاشته می‎شود و چندین حساب افراد دارند ولی در غرب کمتر اینطور چیزی دیده می‎شود. ما می‎توانیم ولی پتانسیل این را ببینیم که بتوانیم روی گوشی خود یک سیمکارت مربوط به کار و یک سیمکارت شخصی داشته باشیم.

2

اصلاح‎ وقفه‎های زمانی

اندروید 5.0 از سوی منتقدین شدیدا به خاطر اینکه واقعا باعث سایلنت شدن کامل گوشی می شد، مورد انتقاد قرار گرفت. خوب، در اندروید 5.1 دیگر از silent mode خبری نیست ولی عملکرد وقفه‎های زمانی بهبود یافته است.

شما هنوز هم گزینه‎های، None، Priority و All را زمانی که به بخش صدا می‎روید در اختیار دارید ولی زمانی که شما بخواهید صدای زنگی را سایلنت کنید دیگر نیاز به غیرفعال کردن هشدار‎ها نیست.

حالا گزینه جدید دیگری نیز به نام ” Until Next alarm” دیده می‎شود.

هشدارهای عملکرد Heads Up

نوتیفکیشن‌ها ها یکی از قوی ترین ویژگی‎های اندروید 5.0 بودند ولی معنای این حرف به معنای کامل بودن آن‎ها نیست.

یکی از پیشرفت‎های چشم گیر اندروید 5.1 سیستم نوتیفکیشن heads up است، یعنی هشدار‎هایی که زمان استفاده از گوشی جلوی چشم شما می‎آیند.

قبلا، شما باید این هشدارها را از سر راه کاری که انجام می‎دادید (به عنوان مثال تماشای یک فایل تصویری) کنار می‎زدید، اندروید 5.0 تمامی هشدار‌ها را محو می‎کند. ولی در این نسخه تنها هشدار را از جلوی دید شما کنار می‎زند و شما می‎توانید بعدا با پایین کشیدن منوی نوتیفکیشن آن‎ها را دستی مشاهده کنید.

اصلاحات و رفع باگ‎ها

حدود 1400 مورد رفع باگ و tweak برای اندروید 5.1 دارد عرضه می‏شود که شما متوجه اکثر آن‎ها نمی شویم. ما حس می‌‎کنیم که نیازی به لیست کردن آن‌ها نیز نیست چون اکثریت آن‌ها موارد بسیار جزئی می‌باشند.

با اینحال بدون شک قابل توجه ترین آن‎ها برای مشکل مشهور کمبود حافظه است که باعث به زانو درآمدن بسیاری از گوشی‎های نکسوس ( و برنامه ریزی برای بروزرسانی‎ها توسط بسیاری از شرکت‎های اندرویدی) شد.

از بسیاری از جهات، این رفع باگ‎های فنی کوچگ برای اندروید 5.1 مهمترین به شمار می‎روند، از این نظر که باید منجر به شکل گیری اولین نسخه بطور شایسته پایدار آبنبات چوبی شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا