تکنولوژی جدبد برق بیسیم با قابلیت شارژ چندین دستگاه

دانشمندان موسسه‎ی پیشرفته‎ی علم و تکنولوژی (KAIST) تکنولوژی شارژ بی سیم در چند جهت را بوجود آورده‎اند که می‎تواند چندین دستگاه را در آن واحد با حداکثر کارآیی بدون توجه به اینکه دستگاه‎ها در چه جهتی قرار گرفته‎‎اند، شارژ کند. این تکنولوژی که گفته می‎شود برای انسان‎ها امن است، قرار است به صورت آزمایشی در کافه‎ها و اداره‎جات پیاده سازی شود تا دستگاه‎های موبایل به شیوه‎ی بسیار راحت تری شارژ شود.

1.omnidirectional-wireless-charging

شارژ بیسیم (یا القایی) امروزه بسیار دارد شهرت بیشتری برای خود فراهم می‎سازند از آنجاییکه بسیاری از گوشی‎های هوشمند پیشرفته آن را به عنوان یکی از بزرگترین

و برترین ویژگی‎های خود لحاظ کرده‎اند. و به زودی ما ممکن است قادر به شارژ دستگاه‎های خود به صورت دسته‎ای از فاصله‎ی 9 متری و مستقیما از سمت مبلمان خود باشیم.

ولی با آنکه این تکنولوژی در حال توسعه و پیشرفت است، هنوز یک محدودیت آزار دهنده وجود دارد: حتی زمانی که یک دستگاه را می‎توان از یک فاصله‎ای شارژ کرد، هنوز نیاز به این است که به موازات شارژر قرار داده شود تا سرعت شارژ و کارآیی به حداکثر برسد. برای گوشی‎های هوشمند و تبلت‎ها معنای این حرف این است که زمانی که دارند مورد استفاده قرار می‎گیرند خیلی موثر نمی‎توانند شارژ شوند.

این سیستم انتقال جدید برق بیسیم که در KAIST ایجاد شده است و روی یک گلکسی نوت سامسونگ که مجهز به یک سیم پیج پذیرنده‎ی خاص بود مورد امتحان قرار گرفت، دارای پتانسیل پوشاندن این شکاف با معرفی قابلیت شارژ دستگاه‎ها به صورت موثر بدون توجه به جهت آن‎‎ها است، درحالیکه توانایی شارژ چندین دستگاه را به صورت فوری و در فاصله‎ای تا 0.5 متر حفظ کند.

2.omnidirectional-wireless-charging-6

این تیم به سرپرستی پروفسور Chun T. Rim سال گذشته موفق به سرهم سازی یک ترانسیمتر مستطیلی شکل صاف نازک شد. سیستم ترانسیمتر برق اولیه‎ی آن‎ها از دو سیک پیچ مغناطیسی که به صورت موازی قرار گرفته بودند استفاده می‎کرد، محققان جای آن‎ها را به نحوی تغییر دادند تا عمود به یکدیگر شوند تا یک میدان مغناطیسی چرخشی بوجود آورند تا امکان دریافت برق برای هر دستگاهی در هر جهتی که قرار دارد، وجود داشته باشد.

یک سیستم انتقال دهنده‎ی موثر برق بیسیم به قدرت 30 وات طبق گفته‎ی محققان به معنی دستگاهی است که می‎تواند 30 گوشی هوشمند همراه یا 5 لپ تاب را به صورت همزمان شارژ کند.

پروفسور Rim و همکارانش می‎گویند که سطح در معرض گذاری ریزش مغناطیسی در حد مقدار امنی است که توسط کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر تابش‎های غیر یونیزه کننده (ICNIRP) تعیین شده است، و حداکثر کارآیی اندازه‎ گیری شده‎ی انتقال برق در حین شارژ لپ تاپ‎ها 34 درصد بود.

نتایج این تحقیق در نسخه‎ی ماه اخیر ژورنال IEEE با عنوان Transactions on Power Electronics منتشر شد و یک کمپانی مستقل از این موسسه قصد این را دارد تحقیقات آزمایشی در رابطه با به کارگیری این تکنولوژی در کافه‎ها و اداره‎ها، انجام دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا