خطراتی که چاقی بیش از حد برای سلامتی بدن دارد

چاقی بیش از حد اصطلاحی است که معنای آن این است که شما حداقل 20% بیشتر از آنچه که وزن نرمال برای قد شما محسوب می شود، وزن داشته باشید.
چنین چیزی باعث می شود احتمال اینکه مبتلا به شرایط زیر شوید بالاتر باشد:

  • بیماری قلبی و سکته
  • فشار بالای خون
  • دیابت
  • بعضی از سرطان ها
  • بیماری کیسه صفرا و سنگ کیسه صفرا
  • استئوآرتریت
  • نقرس
  • مشکلات تنفسی، نظیر قطع تنفس در خواب یا آینه خواب (زمانی که شخص در طول خواب وقفه های تنفسی خواهد داشت) و آسم

6

هر فردی که چاقی بیش از حد دارد تمامی این مشکلات را ندارد. اگر شما یک پیشینه ی خانوادگی دارید که فردی دارای یکی از این علایم باشد، خطر افزایش می یابد.

همچنین ناحیه ای از بدن شما که وزن آن بیشتر می شود مهم است. اگر این مقدار بیشتر در اطراف بدن شما است (گرفتن شکل سیب)، ممکن است به نسبت زمانی که شما شکلی نظیر یک گلابی دارید، یعنی وزن اضافی اکثرا اطراف باسن و عضله های ران شما باشد، خطر بالاتر باشد.

نگاهی نزدیک تر به هفت عارضه ای که مرتبط با چاقی بیش از حد یا اضافه وزن هستند، می اندازیم.

بیماری قلبی و سکته

وزن اضافی باعث می شود شما با احتمال بیشتری فشار خون و کلسترول بالا داشته باشید. هردوی این شرایط باعث می شود احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته بالاتر رود.

خبرهای خوب این است که از دست دادن مقدار اندکی از وزن می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد. از دست دادن 5 تا 10 درصد وزن ثابت شده است که احتمال داشتن بیماری قلبی را کاهش می دهد.

دیابت نوع 2

اکثر افرادی که دارای دیابت نوع 2 هستند یا بیش از حد چاق هستند یا اضافه وزن دارند. شما می توانید خطر ابتدا به بیماری دیابت نوع 2 یا شیرین را با از دست دادن وزن، خوردن یک رژیم غذایی متعادل د، خوابیدن به اندازه ی کافی و ورزش بیشتر، کاهش دهید.

اگر دیابت نوع 2 دارید، از دست دادن وزن و بیشتر فعالیت فیزیکی داشته باشید می تواند به شما کمک کند سطح قند خون خود را کنترل کنید. بیشتر فعال بودن همچنین نیاز شما به داروهای دیابت را کاهش می دهد.

سرطان

سرطان روده بزرگ، سینه (بعد از یائسگی)، مخاط رحم، کلیه و مری مرتبط با چاقی بیش از حد می باشند. بعضی از تحقیقات همچنین گزارش از وجود ارتباط بین چاقی بیش از حد و سرطان های کیسه صفرا، تخمدان و پانکراس داده اند.

بیماری کیسه صفرا

بیماری کیسه صفرا و سنگ های کیسه صفرا اگر بیش از حد وزن دارید بسیار متداول هستند.

خنده دار است که خود کاهش وزن، بویژه کاهش وزن سریع یا از دست دادن مقدار زیادی از وزن، می تواند احتمالا داشتن سنگ صفرا را بالا ببرد. از دست دادن وزن با مقداری حدودا برابر با 450 گرم در هر هفته کمتر احتمال ابتلا به سنگ صفرا را به همراه خود دارد.

استئوآرتریت

استئوآرتریت یک عارضه ی متداول مفصلی است که اکثر اوقات زانو، مفصل ران یا پشت را تحت تاثیر قرار می دهد. داشتن وزن اضافی فشار زیادی روی این مفاصل ایجاد می کند و غضروف ها را فرسوده می کنند که به طور معمول از آن ها محافظت می کنند.

از دست دادن وزن می تواند از فشار روی زانو ها، مفاصل ران و قسمت پایینی کمر بکاهد و باعث بهبود علایم مربوط به استئوآرتریت شود.

نقرس

نقرس بیماری است که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که شما اسید اوریک زیادی در خون خود دارید رخ می دهد. اسید اوریک زیادی می تواند باعث شکل گیری کریستال هایی شود که در مفاصل ته نشین می شوند. نقرس در افرادی که بیش از حد وزن دارند بسیار متداول است. هرچه وزن شما بالاتر رود، خطر ابتدا به نقرس هم در شما بیشتر می شود.

در طول کوتاه مدت، تغییرات ناگهانی وزن ممکن است به یک بروز ناگهانی نقرس شود. اگر در خانواده ی شما شخصی دارای نقرس بوده است، با دکتر خود مشورت کنید تا بهترین راه برای کاهش وزن را به شما پیشنهاد دهد.

آینه خواب

آینه خواب یک عارضه تنفسی است که مرتبط با وزن بیش از حد داشتن است.

آینه خواب می تواند باعث شود شخص شدیدا خرناس بکشد و در طول خواب توقف های تنفسی داشته باشد. آینه خواب می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز شود و باعث شود احتمال بالا رفتن به بیماری قلبی و سکته بیشتر شود.

کاهش وزن گاهی اوقات باعث بهبود وضعیت آینه خواب می شود.

منبع : webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا