دانلود برنامه Overcast ، اپلیکیشن جذاب برای پادکست‌

در روز چهارشنبه، مارکو آرمنت، اپلیکیشن پادکست خود یعنی برنامه overcast را منتشر کرد، یک پیش‌بینی قابل انتظار به اپ استور پس از فروش اپلیکیشن محبوب اینستاپیپر در سال گذشته. برنامه Overcast در سپتامبر گذشته رونمایی شده بود، و مراحل توسعه آن در پادکست محبوب مارکو آرمنت به تفصیل توضیح داده شده بود، و اکنون در دسترس همگان است. در ماه‌های اخیر من در حال استفاده از نسخه پیش از انتشار آن بوده و بسیار از آن راضی بودم.

دانلود برنامه overcast

کلیک کنید : Overcast

برنامه Overcast

این روزها، تعداد بی‌شماری اپلیکیشن خوب برای گوش دادن به پادکست وجود دارد، همانند اپلیکیشن‌های مختلف برای توییتر این جا هم یک محل رقابت برای رابط‌های کاربری است. از Downcast گرفته تا Pocket Casts ،Instacast و Castro یا حتی Podcasts خود اپل (و همینطور اپلیکیشن‌هایی مثل Stitcher و Swell)، هر اپلیکیشنی مسیر خاصی را در پی می‌گیرد. طبیعی است، چون هر فرد به شکل خاصی پادکست گوش می‌کند، و هر کدام از این اپلیکیشن‌ها به همین سبب طرفداران خود را دارند. (اگر با آیپد پادکست گوش می‌دهید، برنامه Overcast هنوز برای شما کاملا آماده نیست و روی آیپد فقط با حالت شبیه‌ساز آیفون اجرا می‌شود، البته آرمنت گفته است که به زودی نسخه عمومی مناسب برای آیپد هم عرضه خواهد شد.)

اجازه دهید که از موارد اصلی شروع کنیم: برنامه Overcast رایگان است، اما قابلیت‌های محدودی دارد. آرمنت در وبسایت آوِرکَست گفته است: «من می‌خواهم یک گزینه برای مصرف‌کنندگان بسیار ایجاد کنم، بنابراین باید رایگان باشد.».البته با یک خرید درون‌برنامه‌ای ۵ دلاری کاربران می‌توانند قابلیت‌های بسیاری به آن اضافه کنند، شامل: پشتیبانی از دانلود از راه اینترنت شبکه همراه، قابلیت‌هایی که امکان تغییر و بهبود خروجی صدا را می‌دهد (در مورد آن بیشتر خواهم گفت)، و پِلی‌لیست‌های نامحدود و اِپیزودهای نامحدود در هر پلی‌لیست (در حالت پیش‌فرض و رایگان، فقط یک پلی‌لیست با ۵ اپیزود موجود است).

ظاهر برنامه Overcast ساده، کاربردی، و نتیجه دقت فراوان در طراحی است. (به اندازه جذاب‌ترین اپلیکیشن پادکست یعنی کاسترو زیبا نیست، اما کاسترو این زیبایی را در ازای کارکرد دشوارتر ارائه می‌کند.) صفحه اصلی یک لیست ساده دارد که به دو قسمت تقسیم شده است: پلی‌لیست‌ها در بالا و پادکست‌ها در پایین. همان‌طور که احتمالا انتظار دارید، می‌توانید روی یک پادکست تپ کنید و سپس یکی اپیزود را برای پخش انتخاب کنید. وقتی یک اپیزود در حال پخش است، اطلاعات آن به همراه دکمه‌های کنترل پخش کوچکی در پایین صفحه قرار می‌گیرند.

من به پادکست‌های مختلف زیادی گوش می‌کنم، و همیشه بعد از پایان یکی، دوست دارم پادکست دیگری گوش کنم، به خصوص زمانی که در حال رانندگی هستم و نمی‌توانم به صورت دستی اپیزود دیگری انتخاب کنم، بنابراین برای من، پلی‌لیست‌ها، مهم‌ترین ویژگی یک اپلیکیشن پادکست هستند.

برنامه Overcast

نگاه برنامه Overcast به پلی‌لیست‌ها هوشمندانه است: نه تنها می‌توانید پادکست‌های خاصی را به پلی‌لیست اضافه کنید (یا برعکس، بعضی از پادکست‌ها را ممنوع کنید)، بلکه حتی قابلیتی به نام Priority Podcasts اجازه می‌دهد که ترتیب پخش پادکست‌ها را هم مشخص کنید.

این دو ورش، نزدیکترین موارد به شیوه گوش دادن من به پادکست است: من یک سری پادکست دارم که دوست دارم به محض آمدن اپیزودهای جدید آنها را گوش کنم، غیر از آنها تعدادی پادکست هست که وقتی اپیزودهای گروه اول تمام شدند به آنها گوش می‌دهم.

برنامه Overcast

اما با همه این کارهایی که به صورت خودکار انجام می‌شود، انعطاف‌پذیری هم وجود دارد: می‌توانید پلی‌لیست‌ها را با هر ترتیبی که می‌خواهید ویرایش کنید یا اپیزودهایی را حذف یا اضافه کنید. با برنامه Overcast من باز هم پلی‌لیست‌ها را بر اساس حال و هوای خودم تنظیم می‌کنم، اما همواره پادکست‌های مورد علاقه در بالا و بقیه در پایین لیست قرار دارند.

یکی از قابلیت‌های مورد علاقه من در برنامه Overcast  امکان تغییر و بهبود صدای خروجی است. تقریبا همه اپلیکیشن‌های پادکَست امکان تغییر سرعت پخش پادکست را می‌دهند تا مثلا یک پادکست ۱ ساعته را در ۴۵ دقیقه تمام کنید. من هیچ وقت طرفدار این قابلیت نبودم، چون عموما صداهایی اضافی تولید می‌کنند (برای من مانند صداهای کلیک می‌ماند) که روی اعصاب من هستند. برنامه Overcast بهترین عملکرد را در این زمینه دارد و حالا من خیلی از پادکست‌ها را با سرعت بالاتر از x1 گوش می‌کنم.

برنامه Overcast

ویژگی تقویت صدای اپلیکیشن فقط یک دکمه است که صدای پادکست را اصلاح می‌کند، و آن را فشرده، یکسان‌سازی و یکنواخت می‌کند. من متوجه شدم که این قابلیت بعضی پادکست‌ها با صدای پایین و  بی کیفیت را قابل شنیدن‌تر می‌کند، اما کیفیت سایرین را پایین می‌آورد. خوشبختانه، برنامه Overcast اجازه می‌دهد که سرعت پخش، سرعت هوشمند و تقویت صدا را برای هر پادکست به صورت جداگانه تنظیم کنید، بنابراین می‌توانید آنهایی که خیلی شمرده حرف می‌زنند را سرعت ببخشید، آنهایی که آرام حرف می‌زنند را تقویت کنید، و آنهایی که سریع حرف می‌زنند را کندتر کنید.

با توجه به پیشینه آرمنت در ساخت سرویس‌های وب (او در ساخت تامبلر مشارکت داشت، و اینستاپیپر هم یک دوگانه اپلیکیشن – سرویس وب بود)، جای تعجبی نیست که برنامه Overcast از قابلیت‌های تحت وب هم پشتیبانی می‌کند. اپلیکیشن از کاربران می‌خواهد که حساب کاربری ایجاد کنند، چون سرورهای برنامه Overcast به طور مداوم برای اپیزودهای جدید جستجو می‌کنند، و وقتی قسمت جدیدی پیدا شد به اپلیکیشن اطلاع میدهند. همچنین، همواره نسخه پشتیبانی از داده‌های برنامه Overcast شما بر روی سرور اورکست (برای زمانی که گوشی خود را گم کنید) قرار دارد. وبسایت اورکست دارای یک وب پلیر ساده است، و آرمنت گفته که قابلیت‌های دیگر مثلا اشتراک در پادکست‌ها یا اضافه کردن اپیزودها به پلی‌لیست به طور مستقیم از وب، ممکن است بعدها به آن اضافه شود.

دایرکتوری پادکست‌های اپلیکیشن هم با شبکه‌های اجتماعی قدرت گرفته است، و از حساب کاربری توئیتر شما استفاده می‌کند تا پادکست‌هایی را که دوستانتان پیشنهاد می‌کنند را پیدا کند. ایده جالبی است، اما باید ببینیم این پیشنهادها چقدر برای افراد مختلف مفید خواهند بود. لیست‌های متعددی از پادکست‌ها هم وجود دارند که بر اساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند، و می‌توانید دنبال هر پادکستی که می‌خواهید بگردید. (افشاگری: در زمان تست نسخه بتا، من موضوعاتی را برای طبقه‌بندی پادکست‌ها پیشنهاد دادم که اکنون در لیست برنامه Overcast قرار دارند، هرچند که این لیست‌ها بروزرسانی می‌شوند و در طول زمان تغییر خواهند کرد.)

برنامه Overcast

بزرگترین گلایه من از برنامه Overcast این است که شیوه دانلود بیش از حد ساده شده است. یک دکمه برای فعال کردن دانلود از طریق اینترنت همراه وجود دارد تا مصرف دیتای سیم کارت سر به فلک نکشد. اما هیچ راهی برای دانلود فقط یک اپیزود وجود ندارد، و راهی هم برای استریم کردن یک اپیزود وجود ندارد. اگر خارج از منزل هستید و می‌خواهید به یک اپیزود خاص گوش کنید اول باید همه ایپزودهای دیگر در لیست انتظار دانلود را متوقف کنید، دانلود از طریق اینترنت همراه را فعال کنید، منتظر بمانید تا دانلود تمام شود، دانلود از اینترنت همراه را غیر فعال کنید و سپس به اپیزود دانلود شده گوش دهید. باید به این نکته هم توجه کرد که آرمنت گفته است که تصمیم دارد برنامه Overcast را پس از ارائه سیستم عامل اپل در پاییز امسال، فقط برای iOS 8 ارائه کند. اگر از دستگاهی استفاده می‌کنید که توسط iOS 8 پشتیبانی نخواهد شد، یا تصمیم دارید این آپگرید را انجام ندهید، باید بدانید که آپدیت‌های آینده‎ی برنامه Overcast را دریافت نخواهید کرد، پس شاید بخواهید به فکر اپلیکیشن دیگری باشید.

من تقریبا همه اپلیکیشن‌های پادکست آیفون را امتحان کرده‌ام، و برای هرکدام وقت زیادی هم گذاشته‌ام. و برنامه Overcast برنامه‌ای است که فعلا از آن استفاده خواهم کرد. فضای اپلیکیشن‌های پادکست مدام در حال تغییر و بسیار رقابتی است، اما برنامه Overcast به بهترین شکل مناسب شیوه پادکست گوش دادن من است. ممکن است نیازهای شما متفاوت باشد، به همین دلیل خیلی خوب است که برنامه Overcast به طور رایگان در دسترس است و نه به صورت یک اپلیکیشن با قیمت ۵ دلار.

برنامه Overcast

صفحه تنظیمات برنامه به ۵ اپلیکیشن دیگر پادکست لینک شده‌است تا در صورتی که برنامه Overcast برایتان مناسب نیست به آنها مراجعه کنید. این یک حرکت عالی در حمایت از توسعه‌دهندگان آزاد است. ارزش دارد که همواره پیشرفت سریع این اپلیکیشن‌ها را همانطور که خود پادکست‌ها پیشرفت می‌کنند زیر نظر داشته باشیم. اما فعلا آیکون زیبای نارنجی برنامه Overcast ، چیزی است که در صفحه آیفون من جا خوش می‌کند.

برنامه Overcast در یک نگاه
مارکو آرمنت با یک اپلیکیشن کارا و به دقت طراحی شده بار دیگر به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن آیفون پیوسته است.

نقاط قوت برنامه Overcast
ساخت پلی‌لیست به صورت هوشمند و انعطاف‌پذیر
تغییر سرعت پخش، حذف فواصل سکوت و تقویت صدای عالی

نقاط ضعف برنامه Overcast
هیچ راهی برای استریم یک اپیزود از طریق اینترنت همراه وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا