برنامه Permanent 2 ویرایشگر آفیس تمام صفحه

وقتی مدتی پیش پرمننت (نسخه 0.2) را بررسی کردم، نتیجه‌گیری کردم که اپلیکیشن صفحات گسترده آی‌پد پتانسیل بالایی دارد، اما همه این پتانسیل به فعلیت نرسیده است. اپلیکیشن از قابلیت‌های زیادی بی‌بهره بود، پرینت کردن، تغییر خصوصیات سلول‌ها، زوم دو انگشتی، حذف ردیف‌ها و ستون‌ها و خیلی قابلیت‌های دیگر که از یک برنامه صفحات گسترده قابل قبول انتظار دارید.

هر چند که پرمننت یک سری قابلیت‌های بی‌همتا دارد که باعث شد که من نتیجه‌گیری کنم: «فکر می‌کنم مدل جالبی در اینجا وجود دارد، و قطعا اگر توسعه‌دهندگان به قول خود پای‌بند باشند به خوبی جواب خواهد داد».

دانلود نرم افزار Permanent

برنامه Permanent 2 (نسخه ۲.۲.۲ که در اینجا بررسی شده، رایگان است و دارای خرید درون برنامه‌ای است) اکثر خصوصیت‌ها بی‌همتای خود را نسبت به نسخه اولیه از دست داده است، مثل جدول‌ها و تصاویر شناور، و اسکرول کردن درون یه صفحه به جای اسکرول کردن کل صفحه آی‌پد. اما در نهایت اکنون اپلیکیشن قابل استفاده‌تری است.

قابلیت‌هایی که در برنامه Permanent 2 وجود نداشتند اکنون مورد توجه قرار گرفته‌اند

از اینکه تقریبا تمام کاستی‌هایی که در مورد نسخه اولیه پرمننت به آنها اشاره کرده بودم، اکنون برطرف شده‌اند بسیار راضیم. برخلاف نسخه پیشین، برنامه Permanent 2 اکنون در هر دو حالت افقی و عمودی قابل استفاده است؛ اکنون عملکرد‌های بسیار بیشتری را پوشش می‌دهد (طبق مقایسه من ۱۱۳ در مقایسه با ۳۰)؛ تنظیمات ظاهری کاملی برای سلول‌ها وجود دارد؛ از پرینت پشتیبانی می‌کند؛ قابلیت زوم دو انگشتی دارد؛ و می‌توانید ردیف‌ها و ستون‌هایی اضافه یا حذف کنید.

برنامه Permanent 2

بهبودهای دیگری هم وجود دارد. حذف مرورگر اعمال انجام شده (undo browser) که گیچ کننده بود؛ جدول‌ها می‌توانند از صفحه نمایش بزرگتر باشند؛ چینش کلیدهای ناوبری روی صفحه‌کلید عددی منطقی‌تر شده؛ می‌توان طول و عرض را برای ستون‌ها و ردیف‌ها تنظیم کرد؛ ستون‌ها و ردیف‌ها به راحتی جابجا می‌شوند؛ و فرمول‌ها زمانی که ستون یا ردیف مرتبط به آنها را جابجا می‌کنید به خوبی تنظیم می‌شوند.

از این بخش دیدن کنید: بازی آیفون

در یک کلام، اکنون برنامه Permanent 2 اپلیکیشن کارآمدتری است. از تمام اشکالاتی که در بررسی قبلی به آنها اشاره کردم تنها دو مورد هنوز باقی است.

اولی اینکه هنوز راهنمای کاملی برای برنامه Permanent 2 وجود ندارد و خیلی از قابلیت‌ها را صرفا باید با آزمون و خطا کشف کرد. برای مثال آیکون فریز کردن قطعات به شکل دانه برف است، که البته وقتی از کارکرد آن اطلاع داشته باشیم منطقی به نظر می‌رسد، اما بدون دانستن آن سخت است که حدس بزنیم چه کاری انجام می‌دهد. اکنون حداقل یک راهنمای ساده وجود دارد که شما را برای کارهای ساده و پایه‌ای آماده می‌کند.

دومین مشکلی که هنوز باقی است این است که باید در زمان نشت فرمول‌ها، سلول‌های مرجع را به صورت دستی وارد کنید. وقتی در حال نوشتن فرمول هستید مدام باید صفحه را بالا و پایین کنید که به سلول‌های مرجع برسید، بعد باید آنها را تایپ کنید که برای این کار مجبورید مدام بین کیبورد حروفی و عددی سوئیچ کنید که بسیار سخت و آزاردهنده است.

قابلیت‌های جدید رابط کاربری برنامه Permanent 2

چند تغییر خوب در رابط کاربری برنامه Permanent 2 دیده می‌شود، از جمله اینکه برای سلول‌ها و محدوده‌ها یک منوی مرتبط وجود دارد. یک یا مجموعه‌ای از سلول‌ها را انتخاب کنید و سپس دکمه باز شونده را بزنید تا گزینه‌های Cut ،Copy ،Paste ،merge ،clear ،sort و fill را ببینید. من این قابلیت را جالب و کارا یافتم. دکمه باز شونده در کنار سلول یا محدوده‌ای که روی آن کار می‌کنید ظاهر می‌شود، بنابراین نیازی نیست که انگشتتان خیلی از آنجا فاصله بگیرد.

برنامه Permanent 2

ممکن است فکر کنید می‌شد برای ظاهر کردن این منو از لمس و نگه داشتن استفاده کرد، اما در برنامه Permanent 2 لمس و نگه داشتن برای جابجا کردن استفاده می‌شود. روی یک سلول یا محدوده و یا ستون و ردیف لمس و کنید و نگه‌دارید، سپس با کشیدن آن می‌توانید آن را جابجا کنید. در حالی که می‌توانید فرمول‌ها را به طور کامل تایپ کنید (مثلا تایپ کنید …round=) ، اما این راحت‌ترین راه حل نیست، بلکه می‌توانید دکمه Fx روی کیبورد را بزنید تا = به صورت خودکار تیاپ شود و سپس نام فرمول مورد نظر را تایپ کنید. همزمان که نام فرمول را تایپ می‌کنید، برنامه Permanent 2 فرمول‌های احتمالی را در بالای کیبورد لیست می‌کند. فقط فرمول مورد نظر را پیدا کردید روی آن تپ کنید تا در سلول مورد نظر قرار بگیرد.

متاسفانه فرمول‌ها و پارامترهای آنها در کنار هم قرار نگرفته‌اند. مثلا find (که به صورت find(“what to find”, cellref)) را به صورت آزمون خطا پیدا کردم. به خاطر عدم وجود مستندات، نمی‌توانید سینتاکس‌های هر فرمول را هم پیدا کنید.

برنامه Permanent 2

در مورد فرمول‌های پیچیده‌تر کار از این هم سخت‌تر می‌شود. اگر بخواهید از چیزی مثل ()OFFSET یا ()GCD استفاده کنید، احتمالا باید در اینترنت جستجو کنید که بفهمید این فرمول‌ها در اکسل چگونه کار می‌کنند و امیدوار باشید که در برنامه Permanent 2 هم ساختار مشابهی داشته باشند.

برنامه Permanent 2 از تعداد زیادی از سرویس‌های ذخیره ابری برای ذخیره کردن اسناد پشتیبانی می‌کند؛ البته می‌توانید اسناد را روی خود آی‌پد هم ذخیره کنید. داشتن قابلیت ذخیره‌سازی ابری فوق‌العاده است، چون می‌تواند از تمام آی‌پدهایی که با آنها کار می‌کنند به اسنادتان دسترسی داشته باشید.

رایگان شدن برنامه Permanent 2

برنامه Permanent 2 حتی مدل قیمتی جدید هم نسبت به نسخه‌های پیشین دارد. در حالی که پرمننت ۱ ده دلار قیمت داشت، پرمننت ۲ به صورت رایگان عرضه می‌شود، اما به همراه یک بسته ۱۰ دلاری خرید درون برنامه‌ای که پرمننت پرو نام دارد.در نسخه رایگان به اکثر امکانات دسترسی دارید اما امکان ذخیره‌سازی در سرویس‌های ابری دراپ‌باکس یا OneDrive مایکروسافت را ندارید (البته Box، گوگل درایو و اورنوت در دسترس هستند)، و همچنین فقط می‌توانید فایل‌ها را فقط با فرمت خود پرمننت روی آی‌پد ذخیره کنید. اگر قبلا پرمننت ۱۰ دلاری قدیمی را خریده باشید، یک خرید درون برنامه‌ای رایگان برای شما وجود خواهد داشت که پرمننت ۲ را به صورت رایگان به نسخه پرو ارتقا می‌دهد، البته باید پرمننت ۱ را روی دستگاه داشته باشید تا این ارتقا به درستی انجام بگیرد.

با خرید پرمننت پرو، شما به دراپ‌باکس و OneDrive مایکروسافت دسترسی خواهید داشت و می‌توانید با فرمت‌های XLSX ،CSV و TSV از فایل‌ها خروجی بگیرید. همچنین می‌توانید فایل‌ها را به صورت PDF استخراج کنید.

با نسخه رایگان برنامه Permanent 2 می‌توانید تقریبا همه کارها را به خوبی انجام دهید، مگر اینکه نیاز به پشتیبانی از OneDrive یا دراپ‌باکس داشته باشید یا بخواهید فایل‌ها را با فرمت‌های متفاوتی ذخیره کنید. برنامه قابلیت‌های زیادی دارد، و داشتن آنها به صورت رایگان بسیار عالی است.

اما از سوی دیگر برنامه Permanent 2 چه در نسخه رایگان و چه نسخه پرو از نمودارها پشتیبانی نمی‌کند، پس اگر صفحات گسترده شما باید با نمودار همراه باشند، باید جای دیگری دنبال آن بگردید.

حرف آخر
من در زمان استفاده از برنامه Permanent 2 آن را ساده و پر از امکانات دیدم. با پشتیبانی از باکس، گوگل درایو و اورنوت در نسخه رایگان، به آسانی می‌توان به فایل‌ها از هر جایی دسترسی داشت. اگر می‌خواهید امکان تولید فایل‌های اکسل را داشته باشید باید بسته ۱۰ دلاری را بخرید، و اگر نیاز به نمودار کشیدن دارید، باید دنبال برنامه دیگری باشید. اما به عنوان یه اپلیکیشن کارراه‌انداز صفحات گسترده روی آی‌پد، برنامه Permanent 2 احتمالا نیاز شما را رفع خواهد کرد، و از آنجایی که اکنون برنامه رایگان است، امتحان کردن آن هیچ ضرری ندارد.

در یک نگاه
برنامه Permanent 2 یکی اپلیکیشن ساده و غنی از امکانات است و به یک اپلیکیشن صفحات گسترده خوب برای آی‌پد تبدیل شده است. اما اگر به سازگاری کامل با اکسل نیاز دارید باید ۱۰ دلار بابت نسخه پرو خرج کنید و اگر هم به نمودار احتیاج دارید باید شانستان را در جای دیگری بیازمایید.

نقاط قوت برنامه Permanent 2

تمرکز بر ذخیره ابری
منوی پاپ-آپ تغییرات در سلول‌ها و محدوده‌ها را آسان می‌کند.
نسخه رایگان امکانات زیادی دارد و کاملا کاربردی است.
فرمت سلول‌ها، نوسته و اعداد قابل تغییر است.

نقاط ضعف برنامه Permanent 2

راهی برای نمایش پارامترها در هنگام فرمول‌نویسی وجود ندارد.
غیر از راهنمای ابتدایی هیچ مستندات آموزشی وجود ندارد.
قابلیت رسم نمودار وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا