لامپ هوشمند Philips Hue Go

تا به حال به داشتن لامپی چند رنگی در خانه خود فکر کرده بودید؟

لامپ IKEA 15 دلاری شما هیچ چیزی در مقابل لامپ Hue Go شرکت فیلیپس ندارد. لامپ Hue Go همان طور که از نامش مشخص است ( Hue به معنی رنگ است ) ، یک لامپ پرتابل کاسه شکل است که می توانید با خودتان به هر جا می خواهید ببرید. این لامپ را می­توانید کنار تخت ، روی میز ، روی قفسه کتاب ها و یا هر جاب دیگر قرار دهید.

2015-08-27_153955

چیزی که لامپ Hue Go را از بقیه لامپ های به اصطلاح خنگ تر جدا می کند نورافشانی خودکار وهوشمند آن است. این چراغ می تواند نور خودش را به یکی از 16 میلیون رنگ تعریف شده در آن تغییر دهد.

و اما قیمت این لامپ های Hue Go شرکت فیلیپس برای یک لامپ کوچک بسیار زیاد بوده و از 60 دلار به ازای هر دانه به فروش میرسد.

دستگاه Hue Go را می توان به عنوان درسی در خلاصه سازی در نظر گرفت. سایز آن به اندازه یک گریپ فروت نصف شده است و تنها از یک دکمه و یک برآمدگی تشکیل شده است که استفاده از آن را در مکان های عمودی یا شیب دار ممکن می کند.

این لامپ بسیار کوچک است و برای افرادی که دوست دارند دکوراسیون خانه شان را تا میتوانند با وسایل کوچک تر درست کنند ، بسیار مناسب است. همچنین چراغ های این لامپ ها هم بسیار روشن هستند.

با فشار دادن دکمه آن ، Hue Go بین هفت رنگ پایه ( دو رنگ سفید و پنج رنگ دیگر به همراه “اثرات طبیعی پویا” ) تفییر رنگ می دهد

ویژگی اثرات طبیعی پویا تغییرات چرخه رنگ را بین دو طیف متفاوت رنگ کنترل می کند ، که شامل قرمز به نارنجی ( با نام شمع گرم و نرم ) ، زرد به سبز ( با نام جنگل اسرار آمیز ) ، آبی به قرمز ( با نام ماجرجویی های شبانه ) ، نارنجی به بنفش ( با نام قهوه روز یکشنبه ) و سبز به بنفش ( با نام مدیتیشن ) است.

با دوبار زدن و نگه داشتن دکمه ، Hue Go بین رنگین کمانی از رنگ ها تغییر رنگ می دهد تا شما دکمه اش را رها کنید.

به همین سادگی !!

قبل از این که من Hue Go را امتحان کنم ، هیچ گاه به داشتن لامپی چند رنگی در خانه ام فکر نکرده بودم. من کلا با دو مدل روشنایی زندگی میکردم : لامپ های رشته ای برای استراحت و استفاده معمولی و لامپ های فلوئورسنت برای کار و یا مطالعه کردن. من از این موضوع آگاه هستم که نورپردازی اتاقتان مستقیما بر روی خلق و خوی و طرز تفکر شما تاثیر می گذارد ، ولی لامپ های رنگی یک ویژگی لوکس و غیر ضروری به حساب می آیند.

به دلیل اثرات آرامش بخش رنگ بنفش است که من هر وقت ممکن باشد خطوط هواپیمایی Virgin Airlines را برای مسافرت انتخاب می کنم. این رنگ بندی من را آرام کرده و به من کمک می کند که شرایط سخت و نبود جا در کلاس های اقتصادی این خطوط هواپیمایی را بهتر تحمل کنم. همچنین نور بنفش کمک می کند که من زودتر به خواب بروم.

رنگ های بی شمار Hue Go نیز به خاطر همین تغییرات حس و حال است در آن تعبیه شده اند. لامپ 6 واتی آن که 300 لومن (یک لومن یا یک واحد توان نوری (Luminous Flux) ، عبارت ا ست از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه) می درخشد ، وقتی که به منبع برق وصل می شود از آن چیزی که فکر می کردم روشن تر است و حتی موقعی که از نیروی باتری لیتیوم-یونی خودش استفاده می کند، به اندازه کافی روشنایی ایجاد می کند که اتاق 150 فوت مربعی من را کاملا روشن کند. میزان شارژ باتری آن هم آنقدر ها بد نیست به ثورتی که حتی تا یه ساعت هم تا خالی شدن کامل دوام می آورد.

تصاویر بازاریابی شرکت فیلیپس که افراد با چهره های خندان در همه نوع موقعیت عجیب از این لامپ استفاده می کنند. مثلا وقتی که دارید در جلوی تلویزیون بازی می کنند این لامپ را در مقابلشان قرار می دهند. من به شخصه هیچ گاه این استفاده را از این لامپ نکرده ام ولی باید بگویم که این که قادر هستم آن را همه جا چه داخل و چه بیرون خانه با خودم ببرم ، خیلی مناسب است.

مثلا هفته گذشته من این لامپ را با خودم به یک سفر کمپینگ بردم و از آن در چادر برای روشنایی استفاده کردم و یا روز دیگری آن را هنگام دیدن فیلم فضایی مورد علاقه ام برای بار پانزدهم ،رو قفسه کتاب هایم قرار داده بودم .

و اما حالا خبر های بدی هم دارم. در حالی که ترکیب رنگ های پیش فرض آن بسیار مناسب و کارآمد هستند ( من به شخصه ترکیبات جنگل اسرار امیز و شمع گرم و نرم را بسیار آرام بخش دیدم )، انتخاب کردن یک ترکیب رنگ مناسب بین 16 میلیون رنگ در دسترس امری پیچیده و بسیار سخت به نظر می رسد. ای کاش می شد که گوشی تان را به لامپ وصل میکردید و از نرم افزار رسمی آن کمک می گرفتید.

برای استفاده از تعداد بی نهایت رنگ در دسترس در این لامپ، شما نیاز دارید که یک رابط Hue داشته باشید، یک دستگاه دریافت کننده وایرلس که به روتر شما وصل می شود و لامپ های Hue شما را با یکدیگر هماهنگ سازی می کند.

اما مشکل اصلی همین جاست : این پل رابط همراه با لامپ Hue به شما داده نمی شود و نمی توانید آن را جداگانه خریداری کنید. تنها راه ممکن برای استفاده از این نرم افزار با Hue Go ، این است که بسته Hue Starter Kit را بخرید که به همرا ه یک سری لامپ اضافی می آید و قیمتش از چیزی حدود 80 دلار آغاز می­شود.

پس Hue Go را تنها می توانید به صورت کامل استفاده کنید اگر قبل از آن اکوسیستم کامل Hue را خریده باشید . در غیر این صورت باید برای استفاده از رنگ های اضافه آن پول اضافه پرداخت کنید.

لامپ Hue Go مانند Hue می بایست قادر به کار کردن با نرم افزار Amazon Echo باشد ، ولی من هر چه تلاش کردم نتوانستم آن را به کار بیاندازم . هرچقدر هم که رابطم و یا Echo را راه اندازی مجدد کردم ، این نرم افزار Hue Go را پیدا نکرد. البته Echo توانست با یک لامپ معمولی Hue ارتباط برقرار کند پس مطمئن بودم که درست کار می کند.

نرم افزاری ابتدایی و متوسط

اگر بخواهیم برنامه ی Hue را توصیف کنیم فقط می شود یک کلمه به کار برد ، ابتدایی است. شما از آن می توانید برای خاموش و روشن کردن Hue Go و مشخص کردن میزان روشنایی و انتخاب بین ست رنگ های پیش فرض متفاوت استفاده کنید. این نرم افزار همچنین به شما اجازه می دهد که تایمر و زنگ هشدار برای خودتان مشخص کنید ولی این قابلیت به درستی کار نمی کند.

فکر این را بکنید، قابلیتی که بر روی جعبه این محصول ذکر شده است ولی اصلا کار نمی کند. مثل تلاش برای شناساندن لامپتان به Echo که من به شخصه قید آن را زدم.

گذشته از همه این ها، قابلیت زنگ خطر با لامپ های معمولی Hue کار می کند، ولی حتی در این مورد هم این کار به درستی انجام نمی شود. بخش آلارم به قدری مشکل دار است که فقط میتوانید تنظیم کنید که در روز های خاصی تکرار شود. اما اگر تیک بخش تکرار روزانه آن را بر ندارید، زنگ هشدار لامپ هیچ وقت قطع نمی شود. این زیاد هوشمندانه نیست. بدتر از این ، اگر بخواهید تنطیم کنید که در موقع آلارم چراغ روشن نشود ، این آپشن در قسمت Lights off قرار دارد ، در صورتی که هر فرد عاقلی فکر می کند که این بخش برای موقعی است که می خواهید انتخاب کنید کدام لامپ خاموش شود.

اگر باور نمی کنید به صورت آنلاین جست و جو کنید و ببینید که من تنها فردی نیستم که این مشکل را داشته ام. سال ها است که مردم با این سیستم آلارم مشکل دارند.

مثل بقیه لامپ های هوشمند شرکت Hue ، این لامپ ها با نرم افزار ها بهتر کار می کنند. جهانی بزرگ از نرم افزار های شخص ثالث برای آنها وجود دارد و حتی نرم افزار وجود دارند که قابلیت های این لامپ های هوشمند را گسترش می دهند. یکی از نرم افزار هایHue مورد علاقه منAmbify است، یک نرم افزار 3 دلاری که می تواند لامپ های Hue شما را با آهنگ هایی که از iTunes تان پخش می شود هماهنگ و سینک کند تا با ریتم آن بزنند. من مطمئن هستم که نرم افزاری هم برای کنترل کارآمد سیستم آلارم این لامپ ها وجود دارد و حالا من مجبورم به آن ها اعتماد کنم ، چرا که نرم افزار رسمی خود شرکت کار نمی کند.

البته من درباره باتری و لامپ درون این دستگاه نگران هستم چون که هر دو آن ها جا به جا شدنی نیستند، که به این معنی است که در صورت خرابی باید یک جدیدش را بخرید. البته شرکت فیلیپس می گوید که لامپ های Hue Go می توانند تا 15000 ساعت یا حدود 14 سال دوام بیاورند و عمر باتری این دستگاه نیز تست شده و 20000 ساعت کار می کند.

مانند لامپ های هوشمند معمولی Hue ، لامپ Hue Go یک وسیله لوکس و زیباست. صدها دلار آن هم برای یک لامپ که فقط می تواند برنامه ریزی شود که میلیونها رنگ را نشان دهد ، مبلغ بسیار بالایی است.   اگر Hue Go به یک رابط مجزا احتیاج نداشت و یا سیستم آلارمش درست کار می کرد من نسبت به خریدم حس بهتری داشتم ، ولی در حال حاضر این کاسه نورانی هوشمند بیشتر به یک اسباب بازی شبیه است. پس اگر شما بچه دارید احتمالا این لامپ ها را خیلی دوست خواهند داشت.

پس به طور خلاصه این لامپ ها را این گونه می شود توصیف کرد:

لامپ های Philips Hue Go

مزایا

دوست داشتنی است ، تا 16 میلیون رنگ را می تواند نشان دهد ، ویژگی های آلارم و زمان دهی آن بامزه هستند ، با بسیاری از برنامه های شخص ثالث کار می کند ، لامپ آن روشنایی بالایی دارد.

معایب

به یک رابط مارک Hue نیاز دارد تا بتوانید با کار کنید ، ویژگی های آلارم و تایمر آن با برنامه رسمی درست کار نمی کنند ، باتری و حباب آن قابل تعویض نیستند ، با برنامه کنترل با صدای Amazon Echo کار نکرد.

نتیجه گیری

لامپ Hue Go ایده بسیار مناسبی دارد ولی به خاطر برنامه خراب و سیستم وایرلسی ناکارآمد ، نمی تواند آن ایده ها را به درستی عملی کند.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا