نحوه برخورد برنامه Photos با ورودی‌های برنامه iPhoto

جیسون اِسِنل نکاتی را راجع به نحوه برخورد برنامه Photos که قرار است از سوی شرکت اپل برای سیستم‌عامل مک روانه‌ی بازار شود، با برنامه iPhoto ، با ما به اشتراک گذاشته‌است.

برنامه Photos به جای اینکه در پروسه‌ی وارد کردن عکس‌هایتان به مک، از عکس‌هایتان جفت‌سازی کند، آنها را با وصل شدن مستقفیم این برنامه به برنامه iPhoto مستقیماً از برنامه iPhoto وارد می‌کند، که این کار قابلیت‌هایی را به شما می‌دهد.

برنامه iPhoto

برای کسانی که می‌خواهند بدانند، این برنامه فولدر‌های عکسی که در مناسبت‌ها (Events)‌ي برنامه iPhoto می‌باشند را به عنوان آلبوم ها وارد می‌کند و فولدر‌هایی که توسط کاربر در برنامه iPhoto درست شده باشند را به صورت آلبوم هوشمند (Smart Album) دسته‌بندی می‌کند که هوشمندی این فولدر‌ها، بسته به قوانینی‌ست که کاربر بر روی این آلبوم‌های عکس‌گذاشته است. اپل ایدی

کسانی که طرفدار ستاره‌دادن به عکس‌های خود می‌باشند، اعلام می‌کنم که این برنامه، ستار‌ه‌های داده شده را به لغت‌های کلیدی تبدیل می‌کند، پس بر پایه این موضوع، رده‌بندی‌های ستاره‌ای برای آلبوم‌های هوشمند، به واژه‌های کلیدی معادل آنها تبدیل می‌شوند.

همچنین این برنامه اطلاعات اضافی عکس‌ها، مانند توضیحات آنها، عناوین آنها، مکان گرفته شدن عکس‌ها را نیز تبدیل می‌کند.

پروسه‌ی وارد کردن عکس‌ها از توضیحات بالا بیشتر هم می‌باشد.

برای مثال، از عکس‌هایتان جفت درست نمی‌کند تا فضای اضافی اشغال نشود. اپل ایدی

اتفاقاً شما می‌توانید با کمال آرامش، آرشیو عکس‌های برنامه iPhoto خود را پاک کنید بدون اینکه مشکلی برای عکس‌های وارد‌شده به Photos پیش آید.

این کار به این دلیل امکان پذیر است. چون برنامه Photos از تکنولوژی لینک سخت (Hard Link) استفاده می‌کند.

بر خلاف لینک نرم (Soft Link) یا لینک سمبلی (Symbolic Link) که تنها به مانند میانبری به مکان اصلی فایل می‌باشند، لینک سخت این امکان را برای شما بوجود می‌آورد تا فایلتان در بیشتر از یک مکان ثبت شده باشد.

به گفته‌ی اسنل، اگر فایل شما دو عدد لینک سخت داشته باشد، شما می‌توانید یکی از آنها را پاک کنید و فایلتان در اصل پاک نخواهد شد، به خاطر اینکه به یک محل دیگری هنوز لینک شده‌است. نرم افزار ماشین زمان (Time Machine) با استفاده از همین تکنولوژی از فایل‌هایتان بک‌آپ می‌گیرد تا فضای کمتری اشغال شود.

برنامه iPhoto

اسنل اضافه می‌کند: “اگر شما آرشیو برنامه iPhoto خود را کاملاً پاک کنید، عکس‌هایی که به برنامه Photos لینک سخت شده‌ باشند، همچنان باقی خواهند ماند و در اصل پاک نشده‌اند”.

پس وقتی که هنگامی این برنامه، آرشیوی را از برنامه iPhoto هجرت می‌دهد، اکستنشن فایل‌های مربوطه را به صورت migratedphotolibrary در می‌آورد و بین خود و فایل‌های درون برنامه iPhoto ، با استفاده از همان ساختار دایرکتوری برنامه iPhoto ، لینک سخت بوجود می‌آورد، به مانند اینکه فایل‌هایتان در همانجا باقی مانده‌اند. apple id

اگر شما عکسی که به برنامه Photos انتقال داده‌ید را، از روی برنامه iPhoto برداشته و در یک برنامه‌ی خارجی مثل فوتوشاپ، تغییر ایجاد کنید، فایلی که در برنامه iPhoto قرار دارد همان تغییرات را می‌بیند ولی فایل درون برنامه‌ی Photos تغییری نمی‌کند.

اسنل می‌گوید: “ایجاد تغییر در عکسی باعث شکسته شدن لینک بین دو نسخه‌ی آنها می‌شود” یعنی با این کار شما یک فایل تازه درست کرده‌اید که دیگر با فایل قبلی یکی نیست.

با این حال برنامه‌ی Photos برای مک، کمبود‌هایی از لحاظ قابلیت در مقایسه با برنامه iPhoto و اَپرچر (Aperture) دارد، اما این نرم‌افزار می‌تواند با استفاده از فیلتر‌های نرم‌افزار‌های خارجی، کارایی خود را بالا ببرد.

همانگونه که می‌دانید، با ریلیز هشتمین سیستم‌عامل گوشی همراه (iOS۸)، اپل با معرفی اکستنشن‌ها (App Extension) این اجازه را به سازندگان نرم‌افزار‌های دوربین می‌دهد تا بتوانند فیلتر‌های مخصوص فیلم و ویدوئی بسازند که بتوان از آنها مستقیماً‌ در نرم افزار Photos استفاده شود.

اپل ادعا می‌کند اکستنشن‌ها این اجازه را به کاربر می‌دهد تا از کاربری و محتوای یک نرم‌افزار، در سرتاسر سیستم‌عامل‌های اخیرشان (iOS 8 و OS X Yosemite) استفاده کنید و من هیچ شکی در این ندارم که نرم‌افزار‌های خارجی، در آینده باعث درخشش بیشتر نسخه‌ی کامپیوتری Photos می‌شوند.

برنامه iPhoto

هم نسخه موبایل و هم نسخه کامپیوتر Photos، حاوی فیلتر‌های عادی اپل و تعدادی قابلیت‌های تدوین مانند بریدن، بزرگ یا کوچک کردن، تغییرات رنگ و … می‌باشد.

همچنین تغییراتی که روی عکس‌تان می‌دهید، عکس‌تان را هیچوقت پاک نمی‌کند.

برنامه‌ی Photos همیشه نسخه اصلی را نگه می‌دارد تا شما بتوانید هر وقت که دوست داشتید، تغییری که در عکس ایجاد کرده‌اید را پاک کنید و از آنجایی که فیلتر‌ها و قابلیت‌های اِدیت عکس در برنامه‌ی Photos به صورت الگوریتمی طراحی شده‌اند، آی‌کلود (iCloud) تنها نیاز به همگام‌سازی تغییرات روی عکس را دارد و نسخه‌ی تازه‌ای ایجاد نمی‌کند.

این قابلیت باعث می‌شود تغییراتی که بر روی یک عکس از روی یک دستگاه ایجاد کرده‌اید، بر روی سایر دستگاه‌های متصل به آی‌کلودتان ظاهر شود.

پیامد اصلی این است که نسخه کامپیوتری Photos برای مک، روز به روز بهتر از آن چیزی می‌شود که هدف واقع شده‌است.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.